Najbolja evropska liga?

Kutak za sportski trenutak

Najbolja evropska liga je

Primera
5
23%
Bundesliga
6
27%
Serie A
2
9%
Premiership
8
36%
La Ligue
1
5%
 
Total votes: 22

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Lebowski » 18 Sep 2014, 11:40

Krokodil Behko wrote:Bilans englesko-njemačkih duela u LP 2-1-0 za Nijemce.
Pobjede Borussie i Bayerna, te vrijedan bod Schalkea u Londonu, koji mu vjerovatno donosi drugi krug.
storm wrote:Ovo je prestrasno, koliko su Englezi loši u europskim natjecanjima s obzirom na ulaganja i jačinu lige.. Španjolci i Nijemci ih metu bez problema :hihi
Gledao sam jučer baš tabelu neku sa međusobnim omjerima engleskih i njemačkih klubova u zadnjih ne-znam-koliko-godina. Potpuna dominacija Engleza. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Lebowski » 18 Sep 2014, 22:41

Prošle godine u LP 8 utakmica između, 6 pobjeda Engleza a 2 Nijemaca.
Možda Bayern malo odskače, bili su prvaci, među tri najbolja tima svijeta su Borusija tu i tamo.. sposobni nadigrati svakoga pogotovo svom terenu al isto tako i izgubiti u gostima.

Everton - Wolfsburg 3:0

Ubijaju Švabe. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by STrendzer » 19 Sep 2014, 09:23

klubski gledano,svabe bas i nisu stopostotni vrh,kaskaju za jednu sitnicu...ali drzavno su dzombe za svakoga

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by storm » 19 Sep 2014, 10:08

Lebowski wrote:
Krokodil Behko wrote:Bilans englesko-njemačkih duela u LP 2-1-0 za Nijemce.
Pobjede Borussie i Bayerna, te vrijedan bod Schalkea u Londonu, koji mu vjerovatno donosi drugi krug.
storm wrote:Ovo je prestrasno, koliko su Englezi loši u europskim natjecanjima s obzirom na ulaganja i jačinu lige.. Španjolci i Nijemci ih metu bez problema :hihi
Gledao sam jučer baš tabelu neku sa međusobnim omjerima engleskih i njemačkih klubova u zadnjih ne-znam-koliko-godina. Potpuna dominacija Engleza. :cudi
Moguće
...statistički je tako, ali osim chelsea jako teško dolaze u završnice euro kupova :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Lebowski » 19 Sep 2014, 11:30

Zavisi od perioda koji se posmatra. Zadnje 2 godine je tako ako pričamo o finalima.

Zadnjih 10 godina u LP od od 10 finala samo u 3 Englezi nisu imali svog predstavnika, barem jednog. Zadnjih 5 godina su 2 puta bili.

U EL do finala su dogurali Fulham i Middlelsbrough a ekvivalent bi bio da npr. Hoffenheim dođe tamo a treba uzeti u obzir i da Englezi tamo igraju preko volje, nedovoljno atraktivno za velike klubove što je možda i pogrešan pristup.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by storm » 19 Sep 2014, 11:36

Ok, satra me :oo
Mislio sam na zadnje godine.. Troše kod mutavi a nista... A njima su oduvijek europske tekme bile nužno zlo... Sad kad je lp financijski izdatna, malo su zainteresirani :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Lebowski » 19 Sep 2014, 11:48

To si u pravu za zadnjih par godina al realno najbolji klubovi Evrope su Real, Bayern i Barcelona + Englezi a oni su imali malih problema... a i kad naiđu na nekog od ova tri kluba autsajderi su bili, osim Chelsea.

Mene najviše čudi loša igra Citija u Evropi jer su trebali više, sigurno su među najboljim ekipama ali iz nekog razloga ne dolaze u završnice.. Da li je neiskustvo ili nedovoljna reputacija kluba, loši treneri, neprilagođenost igre kontinentalnim ekipama.. Trebali bi oni biti bolji.

United je opet priča za sebe..nakon onih par godina dominacije u Evropi i okršaja sa Barcelonom odlazi Ronaldo, ne ulaže se dovoljno u ekipu, SAF posenilio pa odlazi i on..pa dođe tranzicija sa Moyesom a sada i sa Van Gaalom i od njih je teško bilo očekivati neki uspjeh... I zbog promjene trenera i opet loših i skoro nikakvih pojačanja za klub koji želi uspjeh u Evropi. Ali vratiće se i oni.

Arsenal opet ima problema sa Wengerovom "filozofijom", biće uvijek tu negdje, sposobni su dogurati do polufinala i to je njihov limit, nemaju šansi protiv TOP timova, imali su i problema sa finansijama zbog kojih nisu trošili(sad neće imati jer je stadion otplaćen).

Tottenham imao nekoliko dobrih nastupa al opet prodaje ključnih igrača al dobro, niko od njih ne očekuje da budu u vrhu Evrope kao što se ne očekuje ni od Wolfsburga.

Luiverpoola nije bilo al evo vraća se.. To je prava ekipa za Evropu. Još dok je Barcelona igrala tika taku ja sam vjerovao da bi oni pomeli njih iako su bili duplo lošija ekipa nego sad.. Znaju igrati u Evropi, imali su taj presing godinama poput Dortmunda.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Amarildo
Na probnom
Na probnom
Posts: 23
Joined: 10 Aug 2014, 13:08
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Amarildo » 19 Sep 2014, 19:55

Nisam pročitao sve komentare, ali evo moje mišljenje. Premiership je daleko najjača, imajući u vidu zadnjih 5-10 sezona. Iako Englezi nisu dobro odigrali prvo kole Lige Prvaka, prethodnu nisu bili u finali, to ne umanjuje tu činjenicu. U ne tako davnoj prošlosti, znalo se desiti da tri engleska kluba budu u polufinalu, a četvrti ispadne samo iz razloga jer se sastao sa nekim od gore spomenuta tri. Španska liga je konstantna dominacija Barcelone i Reala, evo tek sad se i Atletico približio, silna ulaganja samo u Barcu i Real kojim se ostvaruje lagana dominacija nad ostalih 15-ak timova iz lige, te je tako otprilike na početku sezone lahko za pogoditi top 4. O Italijanima ne bih trebao spominjati, jer sigurno znate da maksimalno tri italijanska kluba mogu učestvovati u Ligi Prvaka. Njemačka liga, dobija na značaju posljednjih godina, ali opet i tu je jedan Bayern i jedan Dortmund, ali ipak Dortmund ne uspijeva parirati Realu, sigurno nisu jači od Barce, Citya, Chelsea. I Arsenal što su pobjedili, razlog je loša taktika Wengera i dosta loše odigan meč Arsenala, kakav dugo nisam vidio. Kod Engleza, uvijek je neizvjesno, kako borba za titulu, kako za europska takmičenja, kako za opstanak.
“Treba da živiš međ' ljudima a riječi nemaš, Treba da živiš međ' vucima a zuba nemaš, A kako ćeš tek razlikovati čovjeka i vuka, vuka i čovjeka.”
Mak Dizdar

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by greeneyes » 19 Sep 2014, 20:04

Niko ne spori da je Engleski Premieršip prije 5-10 godina bio najjači, ali to sada nije. Barem gledajući to od prije pet godina pa na ovamo. A ne pije vam vode ta priča da Španska liga ima samo dva jaka kluba, sad su tu tri izuzetno jaka kluba.Da ne govorim kako sme ta tri kluba ima mnogo "nagaznih mina" koje ljubitelji Premieršipa ne žele da vide. Dva od ta tri su top 3 najjače Evropske ekipe, to valjda nešto govori. Vjerujem da Atletiko Madrid može dobiti sve i jednog člana velike četvorke. Sad je naravno suvišno pričati koliko je Španska liga rezultatski najplodonosnija. Na svim poljima! :kafa
Samo sabura

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Lebowski » 19 Sep 2014, 22:02

Premiership je i sada najjači po mom mišljenju ako se uzmu svi timovi al trenutno tri najbolja tima Španije su bolja odnosno uspješnija u Evropi od tri najbolja engleska ali vidjećeš da će se i to promijeniti možda već ove sezone ili naredne.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2014, 22:06

Amarildo wrote:ali ipak Dortmund ne uspijeva parirati Realu, sigurno nisu jači od Barce, Citya, Chelsea. I Arsenal što su pobjedili, razlog je loša taktika Wengera i dosta loše odigan meč Arsenala, kakav dugo nisam vidio. Kod Engleza, uvijek je neizvjesno, kako borba za titulu, kako za europska takmičenja, kako za opstanak.
Kako ne uspijeva? :D
Pa Dortmund u predzadnjoj sezoni, razvalio Reala ko beba zvečku. Ok, ispali su sad zadnji put ali zbog Realovih dosta sretnih golova. Budimo iskreni, boba je falila da ih čak i tada Dortmund podere u revanšu. Što se tiče duela sa Arsenalom, vala su ga izdominirali na svim poljima i tu ne bi mogli govoriti samo o lošoj strategiji. Klopp je za Wengera genije i nema tu šta. Chelsea se sigurno ne bi mogao nositi s onoliko ratnički nastrojenim timom. Prisjetimo se polufinala s Atleticom. City je trom. Desetkovani Bayern ih je izdominirao, pa kako onda ne bi i jedan agresivan tim poput Dortmunda? I još im sad protiv Arsenala, nije igrao Reus. :D
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Rockefeller » 19 Sep 2014, 23:41

Ma i Atletiko i Dortmund su baloni. Igraju iznad svojih mogućnosti i prije ili kasnije će njihova igra i njihov kvalitet pasti.

Najjača liga je engleska liga. Novac koji klubovi troše na transfere dovoljno govori. I liga nije dva ili tri kluba nego njih 18 ili 20. Kad pogledaš koliko realno svaki klub u španskoj, njemačkoj ili engleskoj ligi potroši postane jasnije. U Španiji 2 kluba potroše 70% od ukupno potrošenog novca na transfere. U engleskoj ih 4 ne potroše više od 50%.
Krokodil Behko wrote:Klopp je za Wengera genije i nema tu šta.
Obrnuto. Wenger je za bilo kog fudbalskog radnika genije. Wenger je Steve Jobs fudbala. Trofej ili pobjeda nije mjerilo kvaliteta nečijeg rada. Fudbal je kompleksniji od toga.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by storm » 20 Sep 2014, 05:44

Rockefeller wrote:Ma i Atletiko i Dortmund su baloni. Igraju iznad svojih mogućnosti i prije ili kasnije će njihova igra i njihov kvalitet pasti.

Najjača liga je engleska liga. Novac koji klubovi troše na transfere dovoljno govori. I liga nije dva ili tri kluba nego njih 18 ili 20. Kad pogledaš koliko realno svaki klub u španskoj, njemačkoj ili engleskoj ligi potroši postane jasnije. U Španiji 2 kluba potroše 70% od ukupno potrošenog novca na transfere. U engleskoj ih 4 ne potroše više od 50%.
Krokodil Behko wrote:Klopp je za Wengera genije i nema tu šta.
Obrnuto. Wenger je za bilo kog fudbalskog radnika genije. Wenger je Steve Jobs fudbala. Trofej ili pobjeda nije mjerilo kvaliteta nečijeg rada. Fudbal je kompleksniji od toga.
Mladiću dočaraj mi ovo boldano makar smajlijima :kafa

Wenger je odličan manager, e sad neko podizanje na piedestal poput steve jobs nogometa u najmanju ruku je smiješno..... sad ću ti ja ispričati da je alcatel zapravo najgenijalniji mobitel, al ne kuži to raja... nije bitna prodaja i kvaliteta iphonea... kompleksnije je to od toga :rol
Poštujem da navijaš za arsenal, al narodski rečeno....nemoj kakiti :D.
i ja sam dinamovac, pa savršeno znam gdje im je mjesto na karti europe :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by greeneyes » 20 Sep 2014, 09:02

Rockefeller wrote:Ma i Atletiko i Dortmund su baloni. Igraju iznad svojih mogućnosti i prije ili kasnije će njihova igra i njihov kvalitet pasti.

Najjača liga je engleska liga. Novac koji klubovi troše na transfere dovoljno govori. I liga nije dva ili tri kluba nego njih 18 ili 20. Kad pogledaš koliko realno svaki klub u španskoj, njemačkoj ili engleskoj ligi potroši postane jasnije. U Španiji 2 kluba potroše 70% od ukupno potrošenog novca na transfere. U engleskoj ih 4 ne potroše više od 50%.
Krokodil Behko wrote:Klopp je za Wengera genije i nema tu šta.
Obrnuto. Wenger je za bilo kog fudbalskog radnika genije. Wenger je Steve Jobs fudbala. Trofej ili pobjeda nije mjerilo kvaliteta nečijeg rada. Fudbal je kompleksniji od toga.
Da, ovako gledajući izgleda da igraju iznad svojih mogućnosti. No, ne mora da znači da će ispuhati, bar ne dok imaju stručne ljude u svom timu, prije svega tu mislim na sjajne trenere.

Ruku na srce, dok Rusi i Arapi pa i Ameri nisu stigli u Englesku nije ni bilo tolikoh bum transfera. Ali shvatam što želiš reći, već sam pisao o tome, tv prava, odnosno njihova raspodjela su veliki uzrok nesrazmjernih transfera Rela i Barce u odnosu na ostatak Primere, al' valjda se i to nekada promijeni, dotad će ostatak lige dosta ispaštati, a Real i Barca svakako i s tim smanjenjem bi bili jaki. S financijskog aspekta, Premieršip je daleko jači od ostalih liga. Ako pak gledamo rezultatske uspjehe, konkurentnost u Evropskim takmičenjima, na karaju krajeva trofeje tu je Španjolska Primera najjača. Jednostavno su dominantni u Evropi.

Wenger može biti genije u odnosu na druge samo u tom smislu-finacnijskom, ne i na onom najbitnijem u svijetu fudbala-rezultatskom. Naravno, govorim s gledišta jednog navijača. Kao što ti kažeš da će Atletiko i Borussia ispuhati, tako i ja kažem da je Wenger davno ispuhao i dao ono svoje najbolje. To su već uvidjeli i okorjeli navijači Arsenala, ljudi žele titule, konkurentnost, oni su tu zbog fudbala, ne zbog financijskih razloga. A sve što im Arsen može dati jeste to famozno 4 mjesto i održavanje financijskog egala. :kafa
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2014, 09:14

Rockefeller wrote:Ma i Atletiko i Dortmund su baloni. Igraju iznad svojih mogućnosti i prije ili kasnije će njihova igra i njihov kvalitet pasti.

Najjača liga je engleska liga. Novac koji klubovi troše na transfere dovoljno govori. I liga nije dva ili tri kluba nego njih 18 ili 20
Prva rečenica ti ne stoji sa drugom i trećom.
Najjača možda i nije ali je najzanimljivija i to iz razloga koje si i sam naveo.
I meni je ofirno gledati Špansku ligu, jer nije ni zanimljivo ako ne igraju Real ili Barca, eventualno Atletico.

Iz tih razloga, smiješno je i govoriti o snazi španske lige jer se svodi na snagu dva kluba koju im omogućuju TV prava. U Njemačkoj već nije tako. Svaki klub ima i dodatne izvore zarade. Npr Dortmund štampa svoja obilježja po svim mogućim proizvodima i prodaje ih u svojim vlastitim trgovinama. Nisu to samo dresovi i šalovi, nego i posuđe, šatori, jakne, naočale, namještaj, razni proizvodi od plastike, etc..etc..
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Rockefeller » 21 Sep 2014, 22:54

storm wrote:
Mladiću dočaraj mi ovo boldano makar smajlijima :kafa

Wenger je odličan manager, e sad neko podizanje na piedestal poput steve jobs nogometa u najmanju ruku je smiješno..... sad ću ti ja ispričati da je alcatel zapravo najgenijalniji mobitel, al ne kuži to raja... nije bitna prodaja i kvaliteta iphonea... kompleksnije je to od toga :rol
Poštujem da navijaš za arsenal, al narodski rečeno....nemoj kakiti :D.
i ja sam dinamovac, pa savršeno znam gdje im je mjesto na karti europe :D
Ja navijam za Sarajevo. Sa Arsenalom, Arsenom i Wengerom ( :D -evo ti smajli) dijelim iste vrijednosti i ideale. I zato ih podržavam.

Kad si kod mobitela, prilično sam siguran da je Androdid na prvom mjestu po prodaji. A od hardver proizvodjača vjerovatno Samsung, to treba(m) provjeriti.

Ali niko od njih, ni Google ni Samsung se ne posvećuje korisničku i tu je Apple neprikosnoven. Kako malo prije objasnih, fudbal se igra radi navijača. Ne igra se radi trofeja. Da je Wenger htio, imao je ponudu i Real Madrida i ovog Bayerna, mogao je otići i postati najtrofejniji trener ali nije otišao jer dijelimo iste vrijednosti (tačnije nije otišao radi njih, a meni su se svidjele njegove).

Wenger što je dobio u Arsenalu je to da su ga oslobodili pritiska trofeja, dali mu priliku da namjesto kratkoročnih odluka donosi dugoročne. I zato Wengeru, uprkos tome da ih ima mnogo, fali još trofeja da bi po tom parametru bio medju najvećima.

Ono što jeste Arsenal napravio je baš to. Posvetio se iskustvu gledatelja. Wenger je doduše jednom odustao od filozofije uvijek napadačkog, pomalo naivnog, fudbala i to mu nikad neću halaliti. Bilo je to na uzvratu protiv Barcelone, kada ih je dobio 2:1 kući.

Uostalom, Wenger i jeste poznat kao inovator u svijetu fudbala. Praćenje igrača preko GPS-a, dijete koje je on prvi uveo i vjerovatno štošta još.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2017, 18:54

Krokodil Behko wrote: 30 Dec 2013, 13:10 Sva sreća pa je Atletico Madrid ove sezone dobar. Bar malo da nam bude zanimljivija ta Primera. Ovu francusku kao i talijansku ligu koju prikazuju na Areni, ja to i ne gledam. Čist gubitak vremena. Ogromna je razlika između njih i Bundes lige, odnosno Premiershipa.

Ovdje mijenjam stav.
Čini mi se da je Primera u ovoj sezoni, bolja od Premiershipa, po kvalitetu.
Istina, Barca je odmakla, na tabeli, ali i City je u Engleskoj odmakao.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Socrates » 28 Nov 2017, 19:54

Pa vjerovatno je Primera uvijek bolja u kvalitetu od Premier League.

Ove godine je City odmakao, pa je i faktor zanimljivosti malo izgubio na znacaju.

Svejedno, ja volim Premier League. :srce
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najbolja evropska liga?

Post by storm » 18 Mar 2018, 12:05

Ako je i bilo nekakvih dvojbi :oo


PRIMERA ILI PREMIERSHIP Tko ima najbolju ligu na svijetu?
Španjolci su još jednom bili uspješniji od Engleza, iako višestruko manje troše.
Problem je u engleskoj nogometnoj kulturi.
Piše: Vice Karin
Image
Foto: Getty Images / Guliver Image, montaža Index

ISPADANJE Manchester Uniteda od Seville u Ligi prvaka potegnulo je vječno pitanje o najboljoj svjetskoj ligi. Bitnije od toga, ponovno su na svjetlo dana izašli neki od najvećih mitova vezanih za Premiership.



''Raspored kakav drugdje ne postoji''

Često se može pročitati ili čuti kako ligaški raspored radi protiv engleskih klubova, smatra se da su daleko više zatrpani obvezama od klubova iz drugih liga. Manchester United je lani odigrao 63 utakmice, najviše u cijelom Premiershipu. Razlog za to je očit - produljena verzija Europa lige i njihov dolazak do finala donijeli su im čak 15 utakmica samo u tom natjecanju. U isto vrijeme, Real Madrid i Barcelona odigrali su 60, odnosno 59 utakmica. Mala razlika koja u prosjeku prevagne na stranu Engleza proizlazi iz činjenice da imaju jedan kup više u odnosu na Španjolce. Ali pritom se valja sjetiti kako najbolji i najveći klubovi prvih nekoliko rundi protiv niželigaša igraju s drugim i trećim postavama, a neki idu toliko daleko da u slučaju jako dobre sezone čak i u kasnim fazama FA/Liga kupa na teren izvode postave koje nikad prije ni poslije nisu zaigrale i neće zaigrati zajedno.



Donekle bolji argument je nedostatak zimske pauze za engleske klubove. Pritom se izostavlja činjenica kako ni pauza u Primeri nije HNL-ovska. Dapače, najveći razmak između dvije utakmice u ovoj sezoni za Barcelonu je u tom periodu iznosio 11 dana, samo dan dulje nego Manchesteru koji je početkom siječnja imao pauzu od deset dana. Dapače, jako je upitno tko je, što se rekuperacije pred završnicu sezone tiče, zapravo u prednosti. Jer od početka drugog dijela sezone, do ovog trenutka, Manchester United je odigrao 14 utakmica, što je točno pet utakmica manje od Barcelone. U najgoru ruku, potrošnja engleskih klubova je tolika da bi se čak i na najbanalnijoj razini moglo pretpostaviti kako će to za sobom donijeti bogatiji kadar i mogućnost rotacije a da ekipe previše ne izgube na kvaliteti. Pritom ne treba zaboraviti da su Englezi u vrijeme kada su bili daleko uspješniji imali jednako zgusnut raspored. Je li onda problem i razlika u snazi lige?

Stoke kao naličje razmišljanja

''Can they do it on a cold rainy night in Stoke?'' nije samo fraza koja je postala dio popularne kulture nego predstavlja i dominantnu paradigmu dijela nogometne (posebno otočke) publike koja smatra kako baš nijedna liga svijeta nema toliko teška gostovanja kao Premiership. I dok se Barcelona ili Real Madrid šetaju Primerom koja se sastoji od ''18 ostalih klubova'', Englezi se za svaki bod moraju namučiti barem trostruko više, što ih stavlja u nepovoljniji položaj. Ali istina je sasvim drugačija - Primera je osjetno jača liga.

Image

U posljednjih pet sezona, koje UEFA valorizira kada u obzir uzima klupske i nacionalne koeficijente, Primera je daleko na vrhu s koeficijentom od čak 103,141. Englezi, kao drugi u Europi, tek su na 77,034. Za usporedbu, trećeplasirani Talijani su tek tri poena iza Engleza (73,916). Kada bismo uzeli razliku između španjolske i engleske lige, koja iznosi 26,107, i gledali koja je liga toliko udaljena iza Engleske, spustili bismo se na pola puta između Rusije i Portugala, odnosno na poziciju sedme najjače europske lige. Dakle, razlika između Primere i Premiershipa je veća nego ona između Premiershipa i ruske Premier lige.



Kada u obzir ne uzmemo samo najveća europska dostignuća u istom razdoblju nego i međusobni omjer, stvari su po engleske klubove još gore.




U navedenom razdoblju Španjolci imaju daleko više međusobnih pobjeda, daleko više prolaza u nokaut fazi i daleko više polufinala/finala/naslova. Primera je s razlogom promatrana kao liga u kojoj naslov osvoji onaj koji od dva dominantna kluba, Barcelona ili Real, rjeđe kiksa. Ali problem nije u slabom ostatku lige, problem je u prejakim najjačim ekipama. Najveći engleski klubovi redovna su mušterija najvećih španjolskih, a nerijetko i onih iz drugog ešalona. Stoga nije čudno što se, barem naizgled, najveći engleski klubovi muče na kišnim terenima diljem zemlje. Ne radi se o moćnim klubovima srednjeg i nižeg ranga, jer su njihovi španjolski pandani znatno jači i kompletniji. Radi se o potonuću najvećih engleskih klubova u odnosu na same sebe otprije desetak godina. Taj problem je kulturološki, usađen duboko u tkivo engleskog nogometa, a napada i odozgo i odozdo.

Kultura krpanja i mešetarenja umjesto kulture stvaranja

Kada uzmemo u obzir samo dva posljednja transferna roka, klubovi iz engleske prve lige potrošili su dvije milijarde funti više u odnosu na španjolske. Globalna poplava brenda Premiership učinila ih je tako najmoćnijom svjetskom ligom, s golemim kapitalom i samim time, najvećim potencijalom. Ali nešto je krenulo po krivu.



Igranje u Premiershipu postalo je nagrada sama po sebi, s obzirom na prihode koje donosi. Visine prihoda prenapuhale su cijenu igrača u bescjenje, a to vodi najpogubnijim sportskim pojavama - površnosti i nestrpljivosti. Uprave kluba žele rezultat odmah i sada, a navijači očekuju da su igrači plaćeni 10,15 ili 20 milijuna funti zaista vrijedni te cifre, nesvjesni konteksta tržišta koje preplaćuje igrače. Shodno tome, nestrpljivi su jednako kao uprava, a generirano nezadovoljstvo u slučaju neuspjeha usmjeravaju zapravo u izvore problema.

Liverpool ili Manchester United kao tradicionalno najveći engleski klubovi svaku krizu rješavaju novim megalomanskim kupovinama, jer se čini da je rješenje svih njihovih problema u igri udaljeno za jednog dobrog beka ili veznjaka. Stvari, nažalost, nisu tako linearne. Klubovi s vrha prepumpavaju se pojačanjima zbog lova za trofejima i pritom u potpunosti zanemaruju razvijati igru, igrače iz vlastite škole ili nalaženje idealnog sustava igre s obzirom na ono što imaju na raspolaganju. Manchester United je kupovinama superpojačanja u ofenzivnom dijelu terena (Di Maria, Ibrahimović, Lukaku, Alexis) uvijek iznova mislio kako je baš taj najnoviji napadač netko oko koga će moći sagraditi igru uz tek nekoliko kozmetičkih promjena. Manchester United nema sportsku politiku, ima nabadanje dok se stvari ne poslože na svoje mjesto. Ali koliko je realno očekivati od kluba da ima razvijenu igru kada sustav mijenja svakim novim igračem koji dolazi, i koji je u pravilu doveden totalno neplanski?

Image

I nije United tu specifičan, svi klubovi iz vrha lige imaju sličan problem, osim možda Cityja, iako i Guardiolinu momčad treba shvatiti uvjetno budući da im je ovo prva prava sezona oporavka i dominacije. Kako se izdvojilo pet ili šest klubova na vrhu, istu stvar su napravili i oni kojih je puno više, a teže drugom kraju tablice. U Premiershipu se ostati mora, i to je proces za koji treba sagraditi solidnu momčad. A ako je teza da vremena nema jer je zvono za alarm upaljeno nakon tri poraza, to znači da se taj proces mora kupiti. I ta opcija, premda se na prvu čini kao legitiman prečac, prepuna je zamki. A kada cijela liga, uz nekoliko časnih iznimaka, počne igrati tu igru, dolazi do opće stagnacije kvalitete nogometa. Jer to više nije liga dobrog nogometa nego liga dobrih transfera kod kojih cijela sezona stane u nekoliko mjeseci prijelaznog roka. Razlog nadmoći Primere stoga ne leži u financijama, sreći, slabijoj ligi ili rasporedu, nego krivo postavljenoj osnovnoj paradigmi Premiershipa: možeš kupiti sve sastojke potrebne za to, ali ne i dobar nogomet.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Najbolja evropska liga?

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2018, 10:06

Sad je razlika i veća


Ovo što sam napisao prije 6.5 godina, apsolutno ne važi.
Krokodil Behko wrote: 18 Feb 2012, 11:53 Premiership definitivno. Tu svako svakog mlati.
Bundesliga na visokoj drugoj poziciji.
La liga je prva, potom premiership, pa čak i Serie A i tek onda bundesliga.
Srećom, Dortmund sastavio strašan tim, jer ove sezone ne bi imali šta gledati u toj ligi.
Bayern izgleda očajno, a situacija je takva da je u zadnjem kolu bio sraz prvog i drugog (Borussia D i Borussia M) i od prve do zadnje sekunde utakmice, žuti su držali protivnika strogo na konopcima. Isto je iblo i protiv Schalkea. Potpuno nezanimljivo.
online

Post Reply

Return to “Fudbal”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests