Nekada vs sada

Filmovi, serije, safunice, dokumentarci, vijesti iz showbizz-a

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Nekada vs sada

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2013, 01:39

E samo nešto da vas pitam. Može li vam biti zanimljiv prahistorijski film sniman u studiju?
Mislim na one scene koje predstavljaju radnju na otvorenom a zapravo je u studiju.
U starim filmovima to je bilo neko pravilo.

Isto tako i za kostimografiju. Da li bi vam bio zaniljiv King Kong?
Zanimljiviji od nekog novog i mnogo bolje prikazanog monstruma ali to je zapravo kompjuterski lik?

Ili stare komdije? Jerry Luis ili možda nešto novije? Jim Carrey?

Inače mislim da u novijim filmovima pretjeruju sa računarskim grafikama. Uopšte mi nisu
zanimljivi ti računarski monstrumi. Gledam samo koljačke horore. Ove sa monstrumima
uopšte ne.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by paparaci » 17 Mar 2013, 01:58

mislim da su ove nove stvari bolje. djeluju jednostavno realnije i interesantnije su. mogucnosti su daleko vece nego nekada. 'ta ce ona lutka od king konga p.n.e.?! :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Maja » 17 Mar 2013, 10:10

Ma svejedno mi je gdje se snima film ako je to dobro odrađeno. Grozim se kad u nekim filmovima (starijim) primjetiš iz svemira kako auto koje lik vozi ne ide cestom već stoji u studiju a iza njega ide pozadina. Al ono baš se primijeti da je neprirodno, pa još kad bude tanki tamni obruč oko lika :lupa
Sjećam se da je čitava Santa Barbara 1700 epizoda snimljena u studiju, pa one scene vani...pijesak dole, umjetno zelenilo...užas.
Ja inače najviše volim filmove gdje se radnja dešava na otvorenom, tj avanturističke.
A čudovišta, King Kong mi je super, Jurski park isto, Predator. Od novijih pojma nemam.
Filmovi kao filmovi, bolji su mi prije bili, ali sad je bolja tehnika snimanja.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Blackhawk » 17 Mar 2013, 11:05

Ili kao u filmu Troja, da u sred borbe vidis avion leti nebom :D

Sta znam, malo je danas nekih finih filmova da mozes reci ev dobar.. Vise se ide na neke psiholoske, neke koje moras pozorno pratiti da bi skontao radnju i opet na kraju pogledas i ne kontas do danas..
Danas preovladavaju filmovi sa brutalnoscu, krvlju nasilju, i raznim psihickim torturama, to je neki sad trend, pogotovo u horor filmovima...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Julia-Klara » 17 Mar 2013, 11:07

Jerry Lewis rules :)

Ni jedan komicar mi nije kao on-NI JEDAN!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2014, 09:09

U novijim filmovima, psihološko predstavljanje lika, pomalo je banalizirano. Razlog je sva moguća i nemoguća materijalna podrška filmu u smislu najnovijih tehnoloških dostignuća, jer su budžeti veliki. Glumci se ne moraju mnogo truditi da bi dočarali likove, ali ni samu radnju. Tu su novac i računari, da sve to poprave.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2015, 19:35

Evo, ja ponovo o računarima :oo

Sad na CineStar, gledam reklamu za neki film. E pa stvarno su pretjerali.
Čak i stijene, horizonte, ama sve rade na računaru. Baš kao što su nekad filmove pravili u studijima, sad ih prave u računarima. Čak čini mi se da photoshopiraju i kostime na glumcima :lupa
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by niska grana » 13 Jan 2016, 18:05

Mislis li na americku mainstream produkciju, moram se sloziti s tvojim drugim postom ovdje; mnogo toga se banalizira, psihologija sterilizira i u konacnici cesto stvara instant-proizvod....rijetko se vidjaju fanatici i genijalci na djelu. Misljenja sam da vrhunski umjetnik po pravilu treba biti dosta atipicna osoba da bi vrhunski bio, sto se odnosi kako na rezisera tako i na tumace uloga. A takvih danas na komercijalnoj bini nema mnogo.

Sto se tice finansijski manje isplativih radova i drugih kontinenata - opis bi iziskivao mnogo naprezanja mozdanih vijuga. Ogranicit cu se stoga na dokumentarne filmove.

Mene vec duze vrijeme fascinira period izmedju dva svjetska rata; vrijeme velikih napetosti, prakticne primjene velikih ideja, masovnih socijalnih nemira, osjecaja nepravde, period u kojem su vec bile jasno vidljive danasnje otudjenosti, procvata jednoumlja i cvrste ruke, tehnoloskih inovacija, velikih ekonomskih kriza, goleme napetosti i uopste vrijeme po mnogocemu slicnije danasnjem u usporedbi s razdobljem od prije, napamet receno, cetrdesetak godina. Ili jos bolje kazano - epoha u kakvoj bi se nazalost svijet vrlo brzo mogao opet naci.

Ono sto je za temu vaznije, dvodekada je to u kojoj se dogadja pravi procvat umjetnosti na svim poljima: nastaju razni pravci i pokreti, kinematografija dobija snazan zamah a mnogi od danas kultnih i svjetski poznatih brendova popularne kulture dozivljavaju svoju potpunu afirmaciju.

Dokumentarni film je u razvoju a ponegdje tek u povojima, medjutim moram reci da nalazim veliki uzitak gledajuci ih, stavise mnogo veci od promatranja modernih - upravo zbog vlastite zainteresiranosti za to doba. Usporedba bi bila naravno neozbiljna i jasno je da danasnji dokumentarci odnose prevagu u skoro svakom smislu. Ono sto bih medjutim ubrojio u prednosti dokumentarnim filmovima iz tog perioda jeste neuporedivo cisca dikcija naratora, odsustvo bespotrebnog i pomalo zamornog prikazivanja duzih sekvenci kako bi se popunilo vrijeme i jedan simpatican entuzijazam autora, danas rijetko prisutan.

Pa ipak, jedan od najboljih dokumentaraca koje sam ikada gledao a koji je u usporedbi sa sadasnjim mogucnostima sniman gotovo srednjevjekovnim sredstvima jeste Africa Addio iz 1966. godine. Rijec je o vistestruko osudjivanom i politicki krajnje nekorektnom ostvarenju iz italijanskog serijala "Mondo Movies" koji se uglavnom bavi bizarnostima i slikovito nam prikazuje, prema rijecima ideologa tog zanra, da je "svijet prepun idiota". Sam film sirovo i zapanjujuce realno nam prikazuje apokalipticno post-kolonijalno stanje nekoliko africkih zemalja i slikovito upucuje na zakljucak kako ondasnje stanovnistvo u skorije vrijeme najvjerovatnije nece na zelenu granu. Usto protkan vrlo nadahnutim i ironicnim glasom komentatora. Lako je dostupna verzija s engleskim prevodom....preporucujem toplo :ok
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by sajlent » 28 Oct 2018, 15:18

ovi nikad ne izlaze iz mode.. :hihi

Image

10 Great Movies About Humans Hunting Humans

http://fandom.wikia.com/articles/10-gre ... ans-movies

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Maja » 28 Oct 2018, 17:33

Duel mi je pravo dobar film. Gledala ga prvi put ko dijete, poslije jos koji put.
Samo ne znam ima li ovaj popis veze s temom.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Nekada vs sada

Post by Rum » 28 Oct 2018, 17:39

Maja wrote: 28 Oct 2018, 17:33 Duel mi je pravo dobar film. Gledala ga prvi put ko dijete, poslije jos koji put.
Samo ne znam ima li ovaj popis veze s temom.
dobar jasta gledam godisnje bar 2x
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Nekada vs sada

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2021, 11:12

Ali su stari filmovi imali nenadjebive dijaloge, sacenarij koji nekud vodi.
Novi to nemaju, samo se uzdaju u HD tehnologiju, računarske grafike, svi su glumci nekako isti, nema onih koji se izdvajaju.
online

Post Reply

Return to “TV”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests