Reality show

Filmovi, serije, safunice, dokumentarci, vijesti iz showbizz-a

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119238
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5519 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Maja » 09 Oct 2015, 01:53

Image
Odgovore na pitanja detaljno je ponudio Mario Kovač, hrvatski reditelj i prvi story editor prvog tamošnjeg showa Big Brother, zajedno s kolegama Sandijem Blagonićem i Predragom Madžarevićem, u knjizi 'Big Brother: 100 dana ispred ekrana', a koja donosi nevjerovatne detalje o manipulaciji takmičarima i njihovim psihičkim slabostima u svrhu izdavajanja od ostalih i poticanja gledanosti.

Kovač, čovjek koji je na projektu radio i po 12 sati dnevno, jasno kaže: "Svi mi koji smo 'kreirali' život ukućana, s vremenom smo zavoljeli te naše 'privatne zamorce'".

No nije li upravo nenormalno uopšte 'kreirati' nečiji život, a pogotovo onih koji imaju ozbiljne poremećaje? I zašto 'zamorci' nisu u medicinskim ustanovama umjesto na našim malim ekranima?!
Image

Image

PROSJEČNOST SE NE ISPLATI: Nakon prvih izdanja Big brothera – pojašnjava Kovač – kada su kandidati još bili miroljubivi i nekonfliktni, desila se frapantna stvar: niko od njih nije uspio i sve ih je pokopala prosječnost. Danas oni ulaze u pravu makijavelističku borbu za slavu i novac, te svaki od takmičara ima svoju razrađenu taktiku kako privući glasove gledalaca. 'Uostalom, ja se s tobom petljam jer znam da mi to donosi glasove gledateljica', podsjetio je Kovač na izjavu 'kultnih' protagonista Marijane i Nemeša koji su 'hladno' imali seks pred kamerama.

Međutim, na stranu to što prosječni (a što u prijevodu današnjih nenormalnih shvaćanja valjda znači 'normalni i demode') ne uspijevaju u tim programima, niti kada iz njih izađu - najgori je od svega eksperiment koji se vrši nad onima koji vidno imaju mentalnih ili emotivnih poteškoća. A vrše ga stručni timovi psihologa!
Image

Image

Image

PSIHOLOZI MANIPULIŠU NAJNIŽIM STRASTIMA

Možda je najšokantnija od svega činjenica da producenti, uz pomoć dobrog tima psihologa, zapravo takmičare vode kroz četiri faze psihološkog eksperimenta:

1. Formiranje – upoznaju se i traže mjesto u hijerarhiji

2. Borba za položaj – pojačane emocije, konflikti, strah od izbacivanja koji dovodi do netrpeljivosti ili privrženosti

3. Stabilizacija odnosa – opušteniji period izvršavanja zadataka poznavajući međusobne sposobnosti

4. Glumatanje – postaje sve teže pretvarati se, padanje maski


KONTROVERZNI ODABIR TAKMIČARA: Između hiljade onih koji žele da uđu - psihološko je stajalište - biraju se oni koji će izazvati skandal, koji su mentalno i emotivno nestabilni i radi novca i pobjede spremni učiniti baš sve.

Mnogo njih ulazi dobrovoljno i nema pojma šta ih unutra čeka i šta su u stanju uraditi, pogotovo kada frustracije zaliju enormnim količinama alkohola koji se u kuću inscenirano unaprijed ubacuje.

O svemu je progovorio i Big Brotherov bivši psiholog David Wilson, koji je s ovim showom ugovor raskinuo 2004. godine.

- Producenti su mi garantovali da je program originalna psihološka studija ljudskog ponašanja, ali uskoro sam otkrio prevaru. Njihov je plan namamiti gledatelje proizvodeći kontroverze i konflikte. - zaključio je psiholog.

Kako kaže, Big Brotherovi psiholozi su nešto kao agenti za casting. Koriste svoju stručnost kako bi identifikacijom ličnosti takmičara mogli izazvati konflikte unutar kuće.

- Brzo sam shvatio da su ukućani stavljeni u situaciju u kojoj nikad ne bi bili u istraživanjima. Prvi dan kad sam došao u studio, psiholog mi je rekao: ‘Izabrali smo zanimljivu grupicu ove godine’. Oni su jednostavno eliminirali dosadne ljude.

Birani su ljudi koji će proizvoditi sukobe. Biraju ljude koji pretjeruju i preuveličavaju, koji su, što je više moguće, verbalni, fizički i dominantni. Zamislite da u kuću stavite nekoliko takvih kućanica i date im alkohol - konflikti su neizbježni.

PSIHIČKI POREMEĆAJI: Na neke od najopasnijih psihičkih poremećaja osoba koje učestvuju u tim programima ukazuju i srbijanski stručnjaci za psihijatriju dr. Milan Milić i dr. Maja Lačković.
Image

Image

Image

Image
Tip ponašanja / Dijagnoza

Stalni konflikti - Nizak prag tolerancije
Seks pred kamerama - Egzibicionizam
Aljkavost - Psihofizička letargija
Česte promjene raspoloženja - Gubitak identiteta
Osobe s kriminalnom prošlošću - Egoizam, manipulativnost
Svađe - Nestabilnost
Tuče - Diskontrola ponašanja
Maltretiranje - Sadizam
Povećana energija i seksualna aktivnost - Bipolarni afektivni poremećaj
Povlačenje u sebe i nervoza - Depresija
Striptiz pred kamerama - Psihička dekompenzacija

Ima li ijedna kompanija, čiji je jedini cilj bjesomučna trka za zaradom, pravo uništavati zbog toga ljude i njihove živote? I ko će kazniti medicinske stručnjake koji u sprezi sa pohlepnim produkcijskim aparatom manipulišu oboljelim jedinkama društva? Dok se priča ne pokrene u nekom pozitivnijem smjeru, razmislite šta možete uraditi, ako ni za koga, barem za dobrobit vlastitog mentalnog zdravlja dok (NE) gledate reality show u intimi svojih domova.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by storm » 09 Oct 2015, 01:55

Ukućani su ok....oni i zarade....usput se i istuku i izjebu...

kako se nađu debili koji to gledaju :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Biba » 09 Oct 2015, 08:54

storm wrote:Ukućani su ok....oni i zarade....usput se i istuku i izjebu...

kako se nađu debili koji to gledaju :misli
:ovaj Zar većina ljudi ipak nije upravo takva da voli zavirivati i petljati se u tuđe živote. To psiholozi znaju i ne manipuliraju samo članovima kuće velikoga brata nego i sa svima onima koji to gledaju. Odašiljaju poruku da je sve to ponašanje normalno i da je normalno zarađivati na takav način , a u kući sve bolesnici.
Kako jadni moraju biti upravo ti psiholozi kojji rade takve eksperimente - koja je boljka kod njih u pitanju, ili je više njih...mislim da su oni najviše poremećeni...

Human čovjek ne radi eksperimente nad ljudima. Između ovih psihologa i onih koji su u filmu Seljačka buna ganjali golog seljaka s psima - nema razlike...ništa se promijenilo nije..ili možda jest - psihološko nasilje je puno gore i ima veće posljedice
Last edited by Biba on 09 Oct 2015, 09:03, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by storm » 09 Oct 2015, 08:59

Gledao sam jedino prvi slovenski reality .... mislim da je bio Bar ( kao ekipa vodi kafić)
ono je bilo poput simpozija fizičara napram ovome što sad samo kroz naslove upratim, dok listam portale....
Dovoljno govori o stanju duha kompletne regije, kad te nakaze i spodobe izbijaju na naslovnice....a većini je mjesto u zatvorima, na ulici ( da vrti torbicu) i u specijaliziranim ustanovama....
ovo serviramo djeci u prime time terminima?
Netko je izgubio kompas :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Biba » 09 Oct 2015, 09:11

storm wrote:Gledao sam jedino prvi slovenski reality .... mislim da je bio Bar ( kao ekipa vodi kafić)
ono je bilo poput simpozija fizičara napram ovome što sad samo kroz naslove upratim, dok listam portale....
Dovoljno govori o stanju duha kompletne regije, kad te nakaze i spodobe izbijaju na naslovnice....a većini je mjesto u zatvorima, na ulici ( da vrti torbicu) i u specijaliziranim ustanovama....
ovo serviramo djeci u prime time terminima?
Netko je izgubio kompas :misli
:aplauzz :cool DRUŠTVO JE IZGUBILO MORALNI KOMPAS ....PIŠE SE DA ĆE TREĆI RAT IZAZVATI OMJER KOLIČINE ZLA I DOBRA... hinduisti tumače da je taj omjer sada 70% naprama 30% ...
Ja ne tvrim ništa...mogu reći samo za tragediju u svom selu - kad se u kratkom vremenu na istom mjestu nađe puno zla - tragedija se ne može izbjeći - to je moje iskustvo - Dugo sam razmišljala šta bi bilo da je bilo...nisam mogla ništa spriječiti...

Neku večer je moj sin upalio tv...koje su to bljutavštine ...
Moja mama se nikako ne može načuditi da mene ništa iz našeg sela ne zanima...ono što sam tu napisala - čujem, ne mogu ljudima zabraniti da ne govore...nikad me nisu zanimali tuđi životi...imam ja svojih g... i previše :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Terasa svjesti » 09 Oct 2015, 16:52

Ne gledam realityje
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Mohr » 09 Oct 2015, 17:34

storm wrote:Gledao sam jedino prvi slovenski reality .... mislim da je bio Bar ( kao ekipa vodi kafić)
ono je bilo poput simpozija fizičara napram ovome što sad samo kroz naslove upratim, dok listam portale....
Dovoljno govori o stanju duha kompletne regije, kad te nakaze i spodobe izbijaju na naslovnice...a većini je mjesto u zatvorima, na ulici ( da vrti torbicu) i u specijaliziranim ustanovama....
ovo serviramo djeci u prime time terminima?
Netko je izgubio kompas :misli
Svjetlo (neo-liberalno-kapitalističke) demokracije, štono se ka'e :pusa Lijepa primjedba :ok

Jedino što to nije isključivo stanje duha regije, zna se odakle je taj debilizam doš'o ;)

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Terasa svjesti » 09 Oct 2015, 17:34

Šuti Mohru linčovaće nas :valja
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Biba » 09 Oct 2015, 17:37

rtl je dobio kaznu 300 000 kn, ali mislim da u isto vrijeme ide u programu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Biba » 09 Oct 2015, 17:38

Terasa svjesti wrote:Šuti Mohru linčovaće nas :valja
Čestitam 6 000. post u našem forumsko šouu :ruke :cvijece
Last edited by Biba on 09 Oct 2015, 17:48, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Mohr » 09 Oct 2015, 17:39

Terasa svjesti wrote:Šuti Mohru linčovaće nas :valja
Istina boli ;) :hihi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Terasa svjesti » 09 Oct 2015, 17:40

Biba wrote:
Terasa svjesti wrote:Šuti Mohru linčovaće nas :valja
Čestitam 6 000. post u našem forumsko šouu :ruke :vijece


:pusa
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by greeneyes » 09 Oct 2015, 19:06

Otišlo sve u Honduras.
Samo sabura

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Zagorka » 09 Oct 2015, 23:50

:ovaj......odu u umobolnicu?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by greeneyes » 09 Oct 2015, 23:53

Umobolnice su mila majka za ovo.
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Mala_Mu » 10 Oct 2015, 01:40

:oo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
mojper
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 20 Mar 2014, 23:29
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by mojper » 26 Oct 2015, 19:08

Osobno ne gledam ništa te realityje jer jednostavno nisu zanimljivi. A dokaz tome je da više ni oni sami ne znaju kaj bi izmislili, pa u kuću velikog brata ubace obitelj cigana, nepismene, od kojih dva sina su gay orjentacije. I udrite ljudi, zgražajte se nad "ugroženima", te se sprdajte s nepismenima. I ljudi to prate. Još jedan dokaz da više ne znaju šta bi izmislili su one Farme gdje stalno šaltaju iste ljude. Stanija primjerice ima lijepu biografiju vezanu za te realityje. Kako i zašto je ona i dalje ljudima zanimljiva ja stvarno ne znam. Al eto, ljudi puše i prate, pa nek im je sa voljom.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kako se biraju ukućani za realityje

Post by Biba » 26 Oct 2015, 19:49

Moja mama gleda farmu pa mi nekad prepricava, a ja kolutam ocima. Ne znam koja je Stanija ali cujem da obavljaju nuzdu oko farme. Strava. Pa to nema ni mrvicu stida.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Reality show

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2015, 19:05

Image
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Reality show

Post by Mala_Mu » 01 Dec 2015, 19:35

"Vucica ce najzad biti vise u medijima nego Stanije " :D.

Ma i sad ga ima u svim medijima, gdje god se okrenem Vucic :grana

To otpada :oo

Post Reply

Return to “TV”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests