Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 11:29

REMB wrote: 08 Feb 2021, 11:23 Negdje procitah ovdje kako neko savjetuje da se treba istezati prije treninga, to niposto. Istezanje poslije a prije treninga lagano zagrijavanje...
Probao sam ja oboje, nisam neke razlike primijetio.
Zašto ne preporučuješ?

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by REMB » 08 Feb 2021, 12:53

almir90 wrote: 08 Feb 2021, 11:29
REMB wrote: 08 Feb 2021, 11:23 Negdje procitah ovdje kako neko savjetuje da se treba istezati prije treninga, to niposto. Istezanje poslije a prije treninga lagano zagrijavanje...
Probao sam ja oboje, nisam neke razlike primijetio.
Zašto ne preporučuješ?
Pa istezanjem misica prije treninga pravis dobru podlogu za povredu na treningu. Mislim da mozes naci clanaka strucnijih ljudi na tu temu. A i sam sam osjetio da losije misic reaguje na treningu ako sam ga predhodno istezao.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 13:15

REMB wrote: 08 Feb 2021, 12:53
almir90 wrote: 08 Feb 2021, 11:29

Probao sam ja oboje, nisam neke razlike primijetio.
Zašto ne preporučuješ?
Pa istezanjem misica prije treninga pravis dobru podlogu za povredu na treningu. Mislim da mozes naci clanaka strucnijih ljudi na tu temu. A i sam sam osjetio da losije misic reaguje na treningu ako sam ga predhodno istezao.
:ok

Ja sam par puta radio istezanje prije, vjerovatno zato nisam imao problema.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by REMB » 08 Feb 2021, 13:43

Kad smo vec razvezali pricu a vidim da si u materiji; koji sistem treninga smatras dobrim i kolko puta sedmicno istu misicnu skupinu pagadjati?

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 14:23

REMB wrote: 08 Feb 2021, 13:43 Kad smo vec razvezali pricu a vidim da si u materiji; koji sistem treninga smatras dobrim i kolko puta sedmicno istu misicnu skupinu pagadjati?
U ove 2+ godine testirao sam svašta na sebi što se tiče treniranja i raznih programa. Ne znam za druge, ali sam otprilike sada našao šta meni najbolje odgovara i već neka dva mjeseca je kako sam promijenio stil treniranja. Sve je krenulo sa vježbama tijelom, kasnije sam počeo dodavati po malo težine, pa sam počeo dodavati setove i više repeticija. Pa sam radio kombinacije samo sa tijelom i dosta setova i repeticija i dodacvanje težine. Recimo na zgibove i propadanje sam dodavao po 15kg, a na čučnjeve 30kg, s tim da čučnjeve radim na jednoj nozi. Radio sam po 50-80 zgibova, 80-100 propadanja, po 50-80 čučnjeva za svaku nogu sa +30 kg, 50-80 repeticija za listove, prethodno zagrijavanje je uvijek 10 min vježbi bez pauze za core, tj. trbušnjake. Pauze sam kretao sa 3-4 min između setova i smanjivao do 1 min. Kad sam tek krenuo, prve upale su bile, ali sam znao po 2-3 sata trenirati kad prođu, i tako 3 dana sedmično i uvijek sam trenirao cijelo tijelo. Hormoni me ubijali ispočetka, kako je testosteron rastao tako je i motivacija, da ne pričam o napaljenosti, po noći su me budile erekcije i jaka želja za seksom.

Onda su malo stvari krenule nizbrdo, počeo sam da osjećam da slabim. Euforija i dobro raspoloženje poslije treninga je nestajalo poslije pola sata, i treninge sam u tim momentima smanjio na 45 min to sat max. Poslije pola sata postanem nervozan, frustriran i sve me iritira, agresivniji. Počeo sam guglati i našao da sam preforsirao tijelo i da načinom na koji treniram povećavam kortisol, slabim imunološki sistem, a nisam se dobro osjećao. Čak sam i napaljen bio slabo. I onda odlučim da promijenim stil treniranja gdje ću raditi manje repeticija, sa povećanom težinom. Ali sam prvo uzeo nekih 20 dana odmora.

Sad krećem trening sa vježbama za trbušnjake u dvije varijante. Jedna je intezivnija i traje 6 min, druga je laganija i traje 10 min. Kako sam raspoložen biram koji ću, ako osjećam na sebi da mogu intezivnije, onda to radim. Kada osjećam za laganiji trening, onda laganije. Pauza 10 min poslije i krećem sa čučnjevima,. Trenutno dodajem nekih 45-50 kg na sebe i radim na jednoj nozi tu kilažu. 3 seta po 5 repeticija sa 2 min pauze između, jednom sam uradio 5 setova tako do sada i imao sam upalu sutradan. Tako da radim 3x5 na obje noge, ukupno dođe 30. Zgibove radim sa +30kg na svoju težinu, radim 5-10 repeticija sa 2 ili 3 min pauze. Kada osjećam da imam energije i snage radim 10 repeticija. Ide prvi set gdje se obično mogu dva puta se dići, ostali idu po jedna repeticija sa 2 ili 3 min pauze između. Ako osjećam se slabije, radim samo 5 repeticija. Propadanje radim sa nekih +35 i +45 kg. Kada je manja kilaža mogu uraditi 3 repeticije u setu i sa 2 min pauze, tako uradim 3-4 seta u zavisnosti kako se osjećam. Sa većom kilažom mogu uraditi jednu repeticiju u setu i radim 3-4 seta tako sa 2-3 min pauze između. Između svih vježbi pravim pauze od 10 min. Listove uradim jedan set sa svom kilažom i obično mogu 25-30 repeticija uraditi.

Mogu ti reći da se puno bolje osjećam kako sam krenuo sa ovim načinom treniranja, osjećam da hormoni bujaju u meni ponovo. Erekcije po noći, često napaljen i motivisan više. Naravno imam stvari u životu koje jebu i koče pa znam biti neraspoložen, ali je u onoj fazi pretjeranog treniranja znalo biti i gore. I to je to, s vremenom ću pomalo dizati kilažu. Planiram dodavati još nekih vježi, ali moram sebi napraviti opremu za njih, o tom potom.

Edit: postavljao sam ovdje klip gdje sam uradio 400 čučnjeva bez pauze sa svojom težinom, uspio sam drugi put sam uradio 500 kada sam testirao.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by REMB » 08 Feb 2021, 15:40

Aha..fino. Najbolje bude kad covjek sam eksperimentise pa dodje do onog sto mu najbolje odgovara.

Uglavnom trening bi trebao trajati dugo...45 min do 60 min je mjera za vecinu rekreativaca...sve preko moze bit kontraproduktivno.

I kolko sam skontao; ne radis benc press, ramena itd...

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 17:01

REMB wrote: 08 Feb 2021, 15:40 Aha..fino. Najbolje bude kad covjek sam eksperimentise pa dodje do onog sto mu najbolje odgovara.

Uglavnom trening bi trebao trajati dugo...45 min do 60 min je mjera za vecinu rekreativaca...sve preko moze bit kontraproduktivno.

I kolko sam skontao; ne radis benc press, ramena itd...
ne, vjeruj da zgibovi i propadanje su odlični za gornji dio tijela, radim sklekove nekada sa dodatnom težinom, ali u ova zadnja dva mjeseca sam ih svega 3-4 puta radio i to sam radio ih onako sa svojom težinom samo.

ima još vježbi koje su za eksplozivnost koje sam radio, samo nisam ih već neko vrijeme radio: poput čučanj-skok na klupu i sklekovi sa odbacivanjem u zrak.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by REMB » 08 Feb 2021, 17:03

almir90 wrote: 08 Feb 2021, 17:01
REMB wrote: 08 Feb 2021, 15:40 Aha..fino. Najbolje bude kad covjek sam eksperimentise pa dodje do onog sto mu najbolje odgovara.

Uglavnom trening bi trebao trajati dugo...45 min do 60 min je mjera za vecinu rekreativaca...sve preko moze bit kontraproduktivno.

I kolko sam skontao; ne radis benc press, ramena itd...
ne, vjeruj da zgibovi i propadanje su odlični za gornji dio tijela, radim sklekove nekada sa dodatnom težinom, ali u ova zadnja dva mjeseca sam ih svega 3-4 puta radio i to sam radio ih onako sa svojom težinom samo.

ima još vježbi koje su za eksplozivnost koje sam radio, samo nisam ih već neko vrijeme radio: poput čučanj-skok na klupu i sklekovi sa odbacivanjem u zrak.
Obzirom da si vec duze vrijeme u treningu, vjerujem da si skontao da stvarnu izgradnju tijela radi pravilna i dozirana prehrana. Trening uradi samo dobru predispoziciju a ostalo zavisi od hrane.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by TAFKAP » 08 Feb 2021, 17:18

E to je to...

Zato mene neće da krene nikako. Nije ni čudo kad me ona moja... Jedi pa jedi

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 17:19

REMB wrote: 08 Feb 2021, 17:03
Obzirom da si vec duze vrijeme u treningu, vjerujem da si skontao da stvarnu izgradnju tijela radi pravilna i dozirana prehrana. Trening uradi samo dobru predispoziciju a ostalo zavisi od hrane.
normalno da je bitno šta se jede, mada ja recimo tu sam imao prednost jer sam bio mršav kad sam krenuo sa treniranjem, pa mi je lakše bilo po tom pitanju nego nekome ko hoće da skine kilažu
apetit mi se pojačao s vremenom i vježbanjem, jednostavno tijelo traži samo od sebe da unosim više hrane.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 08 Feb 2021, 17:34

i s vremenom sam shvatio zašto neki odu predaleko, jednostavno postane opsesija i hoće se više, potrebno je imati samokontrolu
gledam momci se u dvadesetim bodu, uzimaju sintetički testosteron itd.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Feb 2021, 04:55

54 godine ... :cool

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Feb 2021, 05:16

REMB wrote: 08 Feb 2021, 12:53
almir90 wrote: 08 Feb 2021, 11:29

Probao sam ja oboje, nisam neke razlike primijetio.
Zašto ne preporučuješ?
Pa istezanjem misica prije treninga pravis dobru podlogu za povredu na treningu. Mislim da mozes naci clanaka strucnijih ljudi na tu temu. A i sam sam osjetio da losije misic reaguje na treningu ako sam ga predhodno istezao.
Dobra diskusija ... :ok
Ovo dobro primjecujes, eto ja o tome nisam razmisljao ali sam primijetio isto. Ja kad se zagrijavam radim kontrakcije misica a ne istezanje. I to mi je nekako doslo samo po sebi dok sam se takmicio kao dizac tegova - na treningu sam se prestao zagrijavati sa istezanjem , a poceo sa trljanjem misica da postignem temperaturu i kontrakcijama, grcenjem misica naprazno. Nakon toga bih odmah udarao na vjezbe.
Sad se polako vracam u trening, zbog ovog virusa teretane nisu radile skoro godinu, pocnem trening sa trcanjem na traci jer sam se udebljao i kondicija mi je nula, poslije toga set jakih vjezbi kao osnova - cucanj, vucenje, benc ili neka vrsta benca na lat masini, a ubacujem druge vjezbe radi ravnoteze, posebno rotacione vjezbe za abdomen i jasno za ruke. trening zavrsavam kako sam i poceo - trcanje na traci. Jer napolju komarci cekaju u zasjedi ... :123

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Feb 2021, 06:14

almir90 wrote: 08 Feb 2021, 14:23 ...
Onda su malo stvari krenule nizbrdo, počeo sam da osjećam da slabim. Euforija i dobro raspoloženje poslije treninga je nestajalo poslije pola sata, i treninge sam u tim momentima smanjio na 45 min to sat max. Poslije pola sata postanem nervozan, frustriran i sve me iritira, agresivniji. Počeo sam guglati i našao da sam preforsirao tijelo i da načinom na koji treniram povećavam kortisol, slabim imunološki sistem, a nisam se dobro osjećao. Čak sam i napaljen bio slabo. I onda odlučim da promijenim stil treniranja gdje ću raditi manje repeticija, sa povećanom težinom. Ali sam prvo uzeo nekih 20 dana odmora.
E to se zove prelomna tacka. TAD se pojacava trening! :cool
Recimo radis cucanj 120 kila, i pokusavas vise - preforsiras se i organizam odgovara padom snage i imuniteta. Tad trebas na silu trenirati jer misic samo na ekstremni pritisak reaguje tako da pocinje stvarati nove celije. Misic se mora sokirati da bi se poceo razvijati, inace ostaje na prethodnom nivou i nema napretka. :ok

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Grom » 09 Feb 2021, 11:39

Odraz wrote: 09 Feb 2021, 06:14
almir90 wrote: 08 Feb 2021, 14:23 ...
Onda su malo stvari krenule nizbrdo, počeo sam da osjećam da slabim. Euforija i dobro raspoloženje poslije treninga je nestajalo poslije pola sata, i treninge sam u tim momentima smanjio na 45 min to sat max. Poslije pola sata postanem nervozan, frustriran i sve me iritira, agresivniji. Počeo sam guglati i našao da sam preforsirao tijelo i da načinom na koji treniram povećavam kortisol, slabim imunološki sistem, a nisam se dobro osjećao. Čak sam i napaljen bio slabo. I onda odlučim da promijenim stil treniranja gdje ću raditi manje repeticija, sa povećanom težinom. Ali sam prvo uzeo nekih 20 dana odmora.
E to se zove prelomna tacka. TAD se pojacava trening! :cool
Recimo radis cucanj 120 kila, i pokusavas vise - preforsiras se i organizam odgovara padom snage i imuniteta. Tad trebas na silu trenirati jer misic samo na ekstremni pritisak reaguje tako da pocinje stvarati nove celije. Misic se mora sokirati da bi se poceo razvijati, inace ostaje na prethodnom nivou i nema napretka. :ok
Kurac se pojačava, jebote treniranje kad se uništavam i ne osjećam se dobro. Cilj i jest zdravlje i dobro se osjećati. Ove su jedino prelomne tačke koliko je neko spreman da se nastavi uništavati, čak i ozbiljne povrede nastaju u ovakvim momentima. Nije samo stvar mišića po pitanju slabosti, osjećao sam slabost u cijelom tijelu, nimalo lijep osjećaj. Nervoza, frustriranost i agresivnost pojačana.

Ja sam ovdje iznio svoje iskustvo i šta ja ne bih drugima preporučio da rade.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Feb 2021, 15:11

almir90 wrote: 09 Feb 2021, 11:39
Odraz wrote: 09 Feb 2021, 06:14

E to se zove prelomna tacka. TAD se pojacava trening! :cool
Recimo radis cucanj 120 kila, i pokusavas vise - preforsiras se i organizam odgovara padom snage i imuniteta. Tad trebas na silu trenirati jer misic samo na ekstremni pritisak reaguje tako da pocinje stvarati nove celije. Misic se mora sokirati da bi se poceo razvijati, inace ostaje na prethodnom nivou i nema napretka. :ok
k.... se pojačava, jebote treniranje kad se uništavam i ne osjećam se dobro. Cilj i jest zdravlje i dobro se osjećati. Ove su jedino prelomne tačke koliko je neko spreman da se nastavi uništavati, čak i ozbiljne povrede nastaju u ovakvim momentima. Nije samo stvar mišića po pitanju slabosti, osjećao sam slabost u cijelom tijelu, nimalo lijep osjećaj. Nervoza, frustriranost i agresivnost pojačana.

Ja sam ovdje iznio svoje iskustvo i šta ja ne bih drugima preporučio da rade.
Pa i ja iznosim svoje iskustvo, mogu reci profesionalno jer sam bio prvotimac u dizanju tegova, i uvijek uzimao neku od medalja u Jugi. To je ono sto nam je nas doktor govorio - imali smo doktora koji nas je pratio, i to su njegove rijeci. Uvijek nas je forsirao da prelomimo krizu. Sad za amatersko bavljenje sportom jasno da se ne moras toliko forsirati. Evo ja sam sad u takvoj krizi jer sam preforsirao misice ali sam morao jer sam se ulezao previse, i radim pod upalom misica. Nije prijatno ali znam sta se desava u tijelu tokom upale. Nama su treninzi isli do te mjere da poslije treninga nisam mogao sici niz pet stepenica, u pripremnom periodu, a imao i dva treninga dnevno. Pred takmicenje odmaras par dana i to je sve od odmora bilo.
Evo bas citam: https://www.sdtbih.isaneh.com/
"Amar Pašić, KDT Bosna je oborio rekorde u seniorskoj konkurenciji, kao i U17, u20, U23 u kategoriji 73kg, podigavši 84 kg u trzaju i 179 u biatlonu."
Znaci 95 u izbacaju ... kao senior. Nidje veze ... ja sam kao mladji junior u kat do 64 kg dizao u trzaju 80 i u izbacaju 95 (zvanicni rezultat i rekord BiH od 85-te) - 100 kg mi nisu priznali jer sam imao kratko izvlacenje rukom. :kafa

Tebi je kriza nastala najvjerovatnije jer ti ishrana nije bila prilagodjena. Vise jedi. :oo

Misic moze podnijeti vise nego same kosti ili ligamenti. Dok ti ne pukne ligament ili casica u koljenu to nisu povrede. :plavi

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by REMB » 09 Feb 2021, 15:57

Posto su jaja dobar izvor proteina ali i zdravih masti, i vecini, koji su u treningu, su sastavni dio svakodnevne prehrane, zanima me kolko cijelih jaja jedete dnevno?

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by Odraz » 09 Feb 2021, 16:09

REMB wrote: 09 Feb 2021, 15:57 Posto su jaja dobar izvor proteina ali i zdravih masti, i vecini, koji su u treningu, su sastavni dio svakodnevne prehrane, zanima me kolko cijelih jaja jedete dnevno?
Pokusavam da ne jedem nista, toliko mi je muka od stomacine ... :(

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by XoKli » 09 Feb 2021, 16:10

REMB wrote: 09 Feb 2021, 15:57 Posto su jaja dobar izvor proteina ali i zdravih masti, i vecini, koji su u treningu, su sastavni dio svakodnevne prehrane, zanima me kolko cijelih jaja jedete dnevno?
Dok sam trenirao , umutim 3 žumanca i 6 bjelanaca za doručak.
Tj. 3 cijela jaja i 3 bjelanca.
Ne treniram više,osim aerobno, pa ubijem svako jutro 3 cijela jajeta.

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: Da li nas teretana čini zdravijim i jačim?

Post by XoKli » 09 Feb 2021, 16:13

almir90 wrote: 08 Feb 2021, 14:23
REMB wrote: 08 Feb 2021, 13:43 Kad smo vec razvezali pricu a vidim da si u materiji; koji sistem treninga smatras dobrim i kolko puta sedmicno istu misicnu skupinu pagadjati?
U ove 2+ godine testirao sam svašta na sebi što se tiče treniranja i raznih programa. Ne znam za druge, ali sam otprilike sada našao šta meni najbolje odgovara i već neka dva mjeseca je kako sam promijenio stil treniranja. Sve je krenulo sa vježbama tijelom, kasnije sam počeo dodavati po malo težine, pa sam počeo dodavati setove i više repeticija. Pa sam radio kombinacije samo sa tijelom i dosta setova i repeticija i dodacvanje težine. Recimo na zgibove i propadanje sam dodavao po 15kg, a na čučnjeve 30kg, s tim da čučnjeve radim na jednoj nozi. Radio sam po 50-80 zgibova, 80-100 propadanja, po 50-80 čučnjeva za svaku nogu sa +30 kg, 50-80 repeticija za listove, prethodno zagrijavanje je uvijek 10 min vježbi bez pauze za core, tj. trbušnjake. Pauze sam kretao sa 3-4 min između setova i smanjivao do 1 min. Kad sam tek krenuo, prve upale su bile, ali sam znao po 2-3 sata trenirati kad prođu, i tako 3 dana sedmično i uvijek sam trenirao cijelo tijelo. Hormoni me ubijali ispočetka, kako je testosteron rastao tako je i motivacija, da ne pričam o napaljenosti, po noći su me budile erekcije i jaka želja za seksom.

Onda su malo stvari krenule nizbrdo, počeo sam da osjećam da slabim. Euforija i dobro raspoloženje poslije treninga je nestajalo poslije pola sata, i treninge sam u tim momentima smanjio na 45 min to sat max. Poslije pola sata postanem nervozan, frustriran i sve me iritira, agresivniji. Počeo sam guglati i našao da sam preforsirao tijelo i da načinom na koji treniram povećavam kortisol, slabim imunološki sistem, a nisam se dobro osjećao. Čak sam i napaljen bio slabo. I onda odlučim da promijenim stil treniranja gdje ću raditi manje repeticija, sa povećanom težinom. Ali sam prvo uzeo nekih 20 dana odmora.

Sad krećem trening sa vježbama za trbušnjake u dvije varijante. Jedna je intezivnija i traje 6 min, druga je laganija i traje 10 min. Kako sam raspoložen biram koji ću, ako osjećam na sebi da mogu intezivnije, onda to radim. Kada osjećam za laganiji trening, onda laganije. Pauza 10 min poslije i krećem sa čučnjevima,. Trenutno dodajem nekih 45-50 kg na sebe i radim na jednoj nozi tu kilažu. 3 seta po 5 repeticija sa 2 min pauze između, jednom sam uradio 5 setova tako do sada i imao sam upalu sutradan. Tako da radim 3x5 na obje noge, ukupno dođe 30. Zgibove radim sa +30kg na svoju težinu, radim 5-10 repeticija sa 2 ili 3 min pauze. Kada osjećam da imam energije i snage radim 10 repeticija. Ide prvi set gdje se obično mogu dva puta se dići, ostali idu po jedna repeticija sa 2 ili 3 min pauze između. Ako osjećam se slabije, radim samo 5 repeticija. Propadanje radim sa nekih +35 i +45 kg. Kada je manja kilaža mogu uraditi 3 repeticije u setu i sa 2 min pauze, tako uradim 3-4 seta u zavisnosti kako se osjećam. Sa većom kilažom mogu uraditi jednu repeticiju u setu i radim 3-4 seta tako sa 2-3 min pauze između. Između svih vježbi pravim pauze od 10 min. Listove uradim jedan set sa svom kilažom i obično mogu 25-30 repeticija uraditi.

Mogu ti reći da se puno bolje osjećam kako sam krenuo sa ovim načinom treniranja, osjećam da hormoni bujaju u meni ponovo. Erekcije po noći, često napaljen i motivisan više. Naravno imam stvari u životu koje jebu i koče pa znam biti neraspoložen, ali je u onoj fazi pretjeranog treniranja znalo biti i gore. I to je to, s vremenom ću pomalo dizati kilažu. Planiram dodavati još nekih vježi, ali moram sebi napraviti opremu za njih, o tom potom.

Edit: postavljao sam ovdje klip gdje sam uradio 400 čučnjeva bez pauze sa svojom težinom, uspio sam drugi put sam uradio 500 kada sam testirao.
Zašto treniraš preko sat vremena?
Idealan trening traje 45 min, naravno mora biti intenzivan.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests