Tlak

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Dust » 05 May 2012, 22:14

I moja mama ima digitalni i dzaba joj govorim da nije tacan, da mjeri pogresno ona ne popusta i samo vjeruje sto sama vidi ocima, a ne kada joj ja izmjerim sa klasicnim i kazem joj broj. Stariji ljudi su alaselamet :D

To sto je on dobio HTN u tim godinama ne bi trebalo da igra ulogu. Da sam na tvom mjestu, natjerala bih ga doktoru i da pocne sa uzimanjem terapije, jer sistolicni preko 200 je previse i jako jako opasno.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tlak

Post by blento59 » 05 May 2012, 22:15

stvarno ne zezam
moja tetka je probala ovo
cehno bijelog luka u suhu sljivu i ujutro na stesrce
kaze da joj je pomoglo puno
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Zagorka » 05 May 2012, 22:24

Dust wrote:I moja mama ima digitalni i dzaba joj govorim da nije tacan, da mjeri pogresno ona ne popusta i samo vjeruje sto sama vidi ocima, a ne kada joj ja izmjerim sa klasicnim i kazem joj broj. Stariji ljudi su alaselamet :D

To sto je on dobio HTN u tim godinama ne bi trebalo da igra ulogu. Da sam na tvom mjestu, natjerala bih ga doktoru i da pocne sa uzimanjem terapije, jer sistolicni preko 200 je previse i jako jako opasno.
Taj ti u doktorima vidi sve najcrnje,ne mozes sa njim nikako.....tjesi me sto se zdravo hrani i puno krece,ne pusi i ne pije :hm
Ovo sto blento pomenu cesnjak,on to u jogurtu jede :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tlak

Post by blento59 » 05 May 2012, 22:26

vjerovatno radi ukusa ali dejstvo je isto
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 09 Jun 2012, 22:03

Dust wrote:HTN ne boli, ali godinama (ako se ne kontrolira) uzrokuje velike promjene i ostecenja krvnih sudova i samog srca.
Baš da pitam šta će se desiti ako dugo nosiš tlak i ne liječiš ga?

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96450
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34395 times
Been thanked: 21136 times
Contact:
Status: Online

Re: Tlak

Post by Rum » 09 Jun 2012, 22:05

Ides u bolji svijet Majcek :djed ovdje je i onako postalo dosadno :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 02 Apr 2013, 11:57

Image

Imam tačno ovakav tlakomjer. Prije 3-4 dana osjećam da me ponekad malo nosa. Kad mjerim tlak se kreće od 140-150 / 90-95. Kad me prestane nosati spadne mi na 130 /90. Ovaj 130 / 90 imam još od osamnaeste godine i nije mi se povisivao sve do prije par dana. Napunila sam tridesetu, to je bilo za očekivati. Starija sestra isto ima visok tlak u zadnjih par mjeseci a njoj baš varira. Sjećam se prošlo ljeto došla na roštilj kod nas i govori kao ne smijem ga jesti a kako ću izdržati ovo, ono... izmjeri tlak kad 160/100. Nakon toga se ipak najela mesa i poslije 2 sata opet izmjerila 120/80. Stalno joj tako varira.
Druga sestra ima isto lagano povišen tlak, a kad su obje bile trudne imale su s njim problema što je dosta ozbiljna stvar za trudnice.
Tlak smo naslijedile od tate, a imaju ga i sve (4) tatine sestre i to kod njih je ekstremno visok da ga nikakve tablete ne mogu sniziti. Kod tate dojnji ne prelazi 100 ali gornji se penje na 180-220. Nema koje tablete nije pio, išao je čak i psihologu, pije lopril od 20 mg plus lopril za izmokravanje, te Belmiran dan. Stvar je u tome što je on zdrav ko boca, vadio je nalaze, što se kaže ko u djeteta i nikad nije osjetio tlak dok mene npr nosa. Pod ovim nosa ne mislim na vrtoglavice već kao da lebdim kad hodam, kao da mi nešto usmjerava noge.
Da se vratim tati... dr mu je dala još jedne tablete, pa je pio ukupno 4 dnevno i tlak mu je počeo padati, međutim on je neprestalno spavao i kao da bi pao u komu koliko bi čvrsto i dugo spavao i po noći i po danu, a inače smo se uvijek zezali kako se probudi i kad komarac kihne (tako ima lak san).
Ja sam dosta guglala, a znam šta je i njemu dr govorila. Kilaža mi je relativno normalna tako da nema veze s tim, prestala sam pušiti, uvijek sam šetala satima a sad se ne smijem previše udaljiti od kuće da mi šta ne bude :oo so sam smanjila za 80 posto, nema grickalica, prerađenog šećera, koristim maslinovo ulje, ne jedem prženo, dosta voća i povrća, kuhanog mesa i svega toga što snižava tlak...kalij, kalcij i magnezij unosim kroz hranu.. mlijeko, kakao, banane, krompir, paradajz, zelje, bijeli luk itd.. Nastavit ću ovako jedan period da vidim ima li poboljšanja jer ne želim čitav život piti tablete :(
Čula sam da je dobar čaj od bijele imele ali ne mogu da nađem ni zeleni a ne taj (zeleni sam kontala piti i prije nego što mi se povećao tlak). Ne znam ima li u biljnim apotekama ili koji je još dobar za visok tlak?

E, vezano za tlakomjer. Kad čuješ puls to je gornji tlak, kad prestane dojnji. Zbunjuje me to što srce počne lagano kucati na npr 150 pa snažno na 130, onda počne lagano kucati na 100 npr pa potpuno prestane na 90.
Šta se tu računa, kad počne/prestane lagano kucati ili snažno?

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Bahra » 02 Apr 2013, 12:41

Majo ti si zrela za interniste,jer premlada si za takav pritisak a druga stvar nosa te kako kazes. A kad mjeris tlak,upravo to sto kazes i nema veze jel jak ili slab otkucaj.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tlak

Post by gejsha » 02 Apr 2013, 19:36

Ideja wrote:Imam nizak tlak 90/55, bio se jedno vrijeme poboljšao na 110 ali sad opet isto. Imala sam problema u pubertetu, uglavnom su to bile vrtoglavice, "pomračenje" i malaksalost.Sad sam u redu.
I kod mene isto ovako.. u pubertetu imala problema, često mi se mantalo kada je prevuće, na moru bi se redovno srušila..
Sada se poboljšalo, ali još uvijek mi se ponekad zna zamantati..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Zagorka » 02 Apr 2013, 21:25

E vala ti Majo i ja imam isti tlakomjer,i od skora mi tlak varira :sok .....kad skoči osjetim ga tačno odmah,počne me glava boljeti i što veli Maja nosa me,neku noć gosti sjedili,ja gulim voće,a ono odnese i zdjelu i mene nešto :cudi
Ja izmjerim,160/106,popijem bosaurin i lodix,i nekako se malo spusti,sutradan odem doktorici,(materi po recepte)rekoh usput ću vala reći joj za svoj tlak.....
Kaze zapisuj ga,a to sam lani radila i ništa :grana
I još mi kaže da umjesto lodixa popijem (koji je diuretik)veliku džezvu kafe,da ima isto dejstvo :hm
E to mi prvi haber bio,da ga kafom mogu spustiti...a lopril navodno isključivo po potrebi.....ni jedne nisam popila još :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 02 Apr 2013, 21:28

Čuj kafa. Pa zar kafa ne podiže tlak. Ja je skroz izbacila. Uvin čaj je kažu dobar za to kao i čaj od bijele imele.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Zagorka » 02 Apr 2013, 21:30

Maja wrote:Čuj kafa. Pa zar kafa ne podiže tlak. Ja je skroz izbacila. Uvin čaj je kažu dobar za to kao i čaj od bijele imele.
Velim ti prvi mi haber....kaže ona,nemoj kraću a jaku,već veliku dzezvurinu,i kafa je navodno diuretik,tj.podstiče izmokravanje kojim se kao što znaš snizuje tlak :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Nela » 02 Apr 2013, 21:30

ja sam uvijek imala nizak pritisak 90/60 i kad je takav super je, jel dodje do 100 glava me boli uzas.
U trudnoci mi se pritisak naglo povecao, pa je poceo varirati, cak visok, cak nizak, bas maltretiranje, 5 puta dnevno sam morala mjeriti i zapisivati.
Jednom je bio 140/120.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 06 Apr 2013, 22:10

Zna li neko kako riža djeluje na tlak?
Stvar je u tome da je doktor tati spomenuo i rižu među namirnicama koje treba izbaciti, međutim ja se najbolje osjećam kad jedem rižu. Sve zapisujem šta jedem... već tri dana ne nosa me kad hodam i tlak mi se skoro vratio na 130/90 koliko sam imala zadnjih 12 godina. Primijetila sam da riža dobro djeluje na mene i vjerovali ili ne mlijeko s kakaom čime sam zamijenila kafu. Svaki put ako mi se tlak lagano povisi nakon što to popijem smanji se. U pitanju su domaće mlijeko i gorki kakao za kolače..jok onaj slatki koji se inače stavlja u mlijeko. A s obzirom da je gorak ubacim 3 tabletice umjetnog šećera.
Ne znači da mi se opet neće pogoršati, ali nek barem vidim neki napredak.

Ruana
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Ruana » 06 Apr 2013, 22:19

Majo ovdje doktori se smiju kad nasi kazu da od kafè raste pritisak. Ovdje ti kazu da ne smijes jesti masno mlijeko, ni mlijecne proizvode, meso samo bijelo od peradi. Rizu smijes, krompir ne smijes sto vise lisnatog povrca, vocke maksimalno dvije, vode umjesto soka, ribe. Svaki dan to slusam od raznh doktora.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Tlak

Post by bubica » 06 Apr 2013, 22:22

Inace je poznato da nas narod u BiH pije malo tecnosti, elem poslusajte me i pijte te dvije litre na dan pa ce te vidjeti vas tlak. I ne mjerite tlak kada ste se prije toga kretali, nego sjednite 5-10 minuta pa onda izmjerite.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 06 Apr 2013, 22:26

E pa meni nije jasno kad imaš tlak, tijelo zadržava vodu, pa piješ tablete za izmokravanje, a kažu da tlakaši trebaju piti puno vode. Onda ta voda u tijelu nema nikakve veze s vodom koju piješ ili......

Ruana
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Ruana » 06 Apr 2013, 22:30

Maja wrote:E pa meni nije jasno kad imaš tlak, tijelo zadržava vodu, pa piješ tablete za izmokravanje, a kažu da tlakaši trebaju piti puno vode. Onda ta voda u tijelu nema nikakve veze s vodom koju piješ ili......
Pa valjda cisti organizam i nije to ta voda. Mislim da je tako pitaj Dust.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Mister No » 06 Apr 2013, 22:32

Maja wrote:E pa meni nije jasno kad imaš tlak, tijelo zadržava vodu, pa piješ tablete za izmokravanje, a kažu da tlakaši trebaju piti puno vode. Onda ta voda u tijelu nema nikakve veze s vodom koju piješ ili......
Ti probaj sa pivom. Sreži 10 komada pa provjeri dal će ti se vrtoglavat i dalje? :ok
The Dark Side Of The Forum...

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Tlak

Post by bubica » 06 Apr 2013, 22:34

Majo moj rahmetli otac je u bolnici dobio trombozu desne noge, i dr mu dao tablete za izmokravanje iako je otac ako je uspio popiti casu vode na dan. Ali je morao te tabl uzet da mu noga ko fol ozdravi.
zeleni caj pij, nemas nista bolje. Ali pokusaj naci pravi zeleni caj, listice, koje 2-3 puta mozes preliti vrelom vodom, ne samo jednom.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests