Tlak

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Tlak

Post by bubica » 06 Apr 2013, 22:40

Mister No wrote:
Maja wrote:E pa meni nije jasno kad imaš tlak, tijelo zadržava vodu, pa piješ tablete za izmokravanje, a kažu da tlakaši trebaju piti puno vode. Onda ta voda u tijelu nema nikakve veze s vodom koju piješ ili......
Ti probaj sa pivom. Sreži 10 komada pa provjeri dal će ti se vrtoglavat i dalje? :ok
Kao moj tetka. Imala kamen u zucu i dr reko da pije toplo pivo i seta. A ona stavila pivo an sunce i kada se ugrijalo ona tako setala i kad dodje do piva potegne, pa ode setati i opet potegne, pa ju je to pivo pravo opilo, da bi ona tako pjana legla na travu, kaze aaa meni se vrti sve a neko me zove, kad ja pogleda ,ide mi tetka stara u posjetu a ja pjana majka. :hihi
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 09 Apr 2013, 15:50

Maja wrote:
Dust wrote:HTN ne boli, ali godinama (ako se ne kontrolira) uzrokuje velike promjene i ostecenja krvnih sudova i samog srca.
Baš da pitam šta će se desiti ako dugo nosiš tlak i ne liječiš ga?
srcani ili mozdani udar,,
a do ovog zadnjeg stupnja,, aritmije i ishemije srca su dobri predznaci da je pet do dvanaest da se visoki krvni pritisak lijeci adekvatnom terapijom,,na prvom mjestu 24h holder kod kardiologa naruciti i sa iskusnim kardiologom ozbiljno porazgovarati o terapiji,,
treba se znati sa koje strane dolazi visoki krvni pritisak i sa te strane i davati adekvatnu terapiju
psihicki organski ili esencijalni poviseni krvni pritisak!!
normalan RR je ispod 140/90/
svi ljudi koji nemaju nikakva druga oboljenja i ne puse, moze i ova razina proci dugo godina
svi koji imaju srcane poteskoce (angina pectoris,ishemija srca ili preskakanje srca ,diabetes ili neka druga hronicna oboljenja )kod ovakvih osoba bolji je RR ispod 130/80
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Rum » 16 Aug 2013, 19:18

120.70 mjerio nedavno :p
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 07 Feb 2014, 23:44

Kupila sam dobar tlakomjer...što moj rođak kaže njemački :DD (vjeruje samo u njemačku robu).
Firma je Riester, cijena 140KM.

Evo ga

http://www.riester.de/sanaphon-reg.99.0.html?&L=0

Ali jako slabo čujem otkucaje srca. Moram mjeriti kad je potpuna tišina u kući, dobro ugurati stetoskop u uši i opet čujem samo na jednu slušalicu otkucaje i to slabije.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 08 Feb 2014, 01:42

Ma piše 1 cm od pregiba. A pomičem, sad gore, sad dole. Evo rekla bih da je do mene jer sam imala u bolnici problema s venama (nevidljive skoro) ali na starom običnom tlakomjeru se bolje čulo. A i drugi imaju problema kad mjere s ovim. Nego na onom hepeku krugu što ide na venu ima neka plastika pa ne znam jel ona treba tu biti ili ne. Meni se čini da se ne može skinuti i da treba biti tu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 08 Feb 2014, 02:04

Pa to mi i jest krivo dala 140km a lošije se čuje od onog kineskog od 30 :lupa
OK probaću spustiti onaj hepek niže pa ću vidjeti jel bolje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 10 Feb 2014, 22:28

Ima li iko problema sa tlakom "u blizu". Koliko trebaju biti blizu da bi to bilo opasno. Meni zna biti 110/90 i mogu vam reći da se ne osjećam dobro tada.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Dzagoda » 12 Feb 2014, 01:45

Maja wrote:Ima li iko problema sa tlakom "u blizu". Koliko trebaju biti blizu da bi to bilo opasno. Meni zna biti 110/90 i mogu vam reći da se ne osjećam dobro tada.
Ima moja mama, i ako ti je tako blizu, vrijeme je da posjetis doktora. To je preblizu. Nama je receno da kad primjetimo da je kod nje doslo do oko 20 izmedju da mora vidjeti doktora, s tim sto treba da uzme nitro prije toga. Aspirin bi bio ok, ali to vec ovisi o citavom kardio stanju organizma, i da li se uzimaju neki drugi lijekovi (za krv etc.).

Sretno.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 12 Feb 2014, 01:52

Ih bila ja kod dr. Kontam da mi je smanjiti dozu ovih koje pijem a dodatno piti jedne samo za snižavanje dojnjeg tlaka i to neke blaže, možda 5mg. Kažu da imaju takve a ja eto nisam ni znala. Vidjeću s doktorom.

Ruana
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Ruana » 12 Feb 2014, 02:24

Maja wrote:Ima li iko problema sa tlakom "u blizu". Koliko trebaju biti blizu da bi to bilo opasno. Meni zna biti 110/90 i mogu vam reći da se ne osjećam dobro tada.
Jesi li kontrolisala kolesterol?
Kad mjeris pritisak mjeri na obadvije ruke. Nekad se na jednoj ne cuje a na drugoj cuje.
Ako je normalni pritisak 120/80 znac nije kod tebe toliko zabrinjavajuci. Mada moras utvrditi sa doktorom, mogu li te tablete sto pijes zbog secera i ostale sto pijes uticati na pritisak.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 12 Feb 2014, 02:28

Holesterol je odlično. Evo sad mi je tlak 120/90 pa može proći, već kontam rađe bih da mi je 130/90 nego 120/90 a posebno ne ko sinoć 110/90 kad sam se loše osjećala. Probaću mjeriti i na desnoj, možda će se baš bolje čuti.

Ruana
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Ruana » 12 Feb 2014, 02:35

Uvjek prvo odmori desetak minuta prije mjerenja.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 12 Feb 2014, 10:01

Maja wrote:Kupila sam dobar tlakomjer...što moj rođak kaže njemački :DD (vjeruje samo u njemačku robu).
Firma je Riester, cijena 140KM.

Evo ga

http://www.riester.de/sanaphon-reg.99.0.html?&L=0

Ali jako slabo čujem otkucaje srca. Moram mjeriti kad je potpuna tišina u kući, dobro ugurati stetoskop u uši i opet čujem samo na jednu slušalicu otkucaje i to slabije.
:hihi a kada si zadnji put bila kod usnog i provjerila svoj tacni sluh,
sa godinama i ne cujemo na oba uha isto dobro!! :hihi (salim se,,) :srce


imas dobar tlakomjer ,
i samo ti je prije mjerenja bitan odmor i polozaj tvoje ruke ,,mada na danasnjici imamo i jako dobre digitalne tlakomjere onaj na pritisni i ocitaj rezultat koji je jako praktican i za osobe koje lose cuju :ljub
Last edited by Calla on 12 Feb 2014, 10:30, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Ruana » 12 Feb 2014, 10:07

Pa i ja se pitam sto nisi kupila digitalni. Ako si zainterosovana ja ti mogu preko prijateljice nabaviti gratis. Uostalom to ovamo nije ni skupo.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 12 Feb 2014, 10:10

Maja wrote:Holesterol je odlično. Evo sad mi je tlak 120/90 pa može proći, već kontam rađe bih da mi je 130/90 nego 120/90 a posebno ne ko sinoć 110/90 kad sam se loše osjećala. Probaću mjeriti i na desnoj, možda će se baš bolje čuti.


Majusa,,,,imas jako dobar tlak,,kako sam i napomenula na temi diabetes,,ne mozemo reci kakav je tlak iz samo jednog rezultata ipak i mjerenje nekada moze biti pogresno pogotovo kada slusamo sami sebi svoje otkucaje tlaka i moramo ga oznaciti u bobu gdje se tacno oglasio a gdje je prestajao sa oglasenjem u principu uzima se uvjek neki prosjek od tri do cetiri izmjerena rezultata na danu :place
i budi zadovoljna sa ovim sto si do sada izmjerila ,,strpi se jos samo malo
los osjecaj se mora popraviti terapija ti je na dobrom mjestu ...po rezultatima se vidi da su i diabetes i krvni tlak polako u dobrom odnosu :cvijece
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Maja » 12 Feb 2014, 11:15

Ma nije sluh u pitanju, pa normalno da sam davala i drugima da izmjere i oni kažu da slabije čuju. Ruana hvala ti ali nisam htjela digitalni jer kažu da nisu sto posto tačni.
Calla pa mjerim ja 3-4 puta dnevno. Gornji uvijek idealan a dojnji 90-95 neće dole pa ga ubij.
Al hajd valjda bude s vremenom.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Luna. » 12 Feb 2014, 11:42

u mene mama ima digitalni i izjeba joj zivce.. pokaze cesto pogresno pa joj izvadi huju i onda tek tlak skoci :grana
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 12 Feb 2014, 11:57

Luna. wrote:u mene mama ima digitalni i izjeba joj zivce.. pokaze cesto pogresno pa joj izvadi huju i onda tek tlak skoci :grana

kazi mami da ,
ako joj je tlakomjer na dobroj bateriji (zavisi i koji ima tlakomjer na rucnom zglobu ili je onaj sa manchetom za nadlakticu)?
manscheta mora imati dovoljno materijala da opase zglob ili ruku iznad lakta
i ako je medicinski kontrolno certificiran onda je o´na nesto pogresno izmjerila,,,
pokazi joj u miru kako se mjeri pa da vidis da ce se i rezultati promjeniti,,
:pusa
Mjerenje tlaka automatskim tlakomjerom
Postavite manšetu oko nadlaktice, ne prejako, toliko da ispod nje možete staviti vršak prsta. Budite sigurni da je donji rub manšete 2,5 cm iznad lakatne jame.

Uključite uređaj.

Manšeta će se početi napuhavati nakon pritiska na odgovarajuću tipku. Ako se radi o poluautomatskom modelu, manšetu ćete napuhati uz pomoć gumene pumpice. Nakon što je manšeta napuhana, automatski mehanizam će polako smanjivati pritisak.

Kako se manšeta polagano prazni, vi promatrajte ekran kako biste očitali vrijednosti tlaka. Na ekranu se na kraju mjerenja ispisuju obje vrijednost, i sistolički i dijastolički tlak.

Zapišite izmjerene vrijednosti, prvo sistolički, a potom dijastolički tlak. (npr. 120/80)

Pritisnite tipku za potpuno ispuštanje zraka iz manšete.

Ako želite ponoviti mjerenje, pričekajte 2-3 minuta prije ponovnog napuhavanja manšete
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 12 Feb 2014, 12:02

Izvor,Pliva Zdravlje

Ispiši Kako se mjeri tlak - Kako izmjeriti tlak

Mjerenje tlaka:

Prije početka korištenja bilo koje vrste tlakomjera, preporuča se odnijeti ga u ordinaciju izabranog obiteljskog liječnika gdje ćete dobiti upute kako ga koristiti i gdje ćete provjeriti njegovu točnost.

Ne uzimajte kofein, alkohol ili duhanske proizvode barem 30 minuta prije mjerenja krvnog tlaka. Ako imate nagon na stolicu ili mokrenje, obavite to prije mjerenja krvnog tlaka.
Prije samog mjerenja odmorite 3-5 minuta. Nemojte razgovarati.


Sjednite u udoban položaj, nemojte prekrižiti natkoljenice ili gležnjeve, naslonite se leđima na naslon. Zasučite visoko rukav na ruci na kojoj ćete mjeriti tlak, postavite ruku u razini srca na stol i mirujte.

Odgovarajuća veličina manšete od ključne je važnosti za precizno mjerenje krvnog tlaka. Širina manšete mora odgovarati 2/3 dužine od lakta do ramena, a njena dužina mora biti dovoljna da obujmi 80% nadlaktice. Ako kupite tlakomjer s premalenom manšetom, dobit ćete lažno visoke vrijednosti tlaka.

Ako je izmjerena vrijednost tlaka neočekivano visoka, malo odmorite pa ponovite mjerenje. U obzir uzmite nižu izmjerenu vrijednost.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Calla » 12 Feb 2014, 12:05

Maja wrote:Ma nije sluh u pitanju, pa normalno da sam davala i drugima da izmjere i oni kažu da slabije čuju. Ruana hvala ti ali nisam htjela digitalni jer kažu da nisu sto posto tačni.
Calla pa mjerim ja 3-4 puta dnevno. Gornji uvijek idealan a dojnji 90-95 neće dole pa ga ubij.
Al hajd valjda bude s vremenom.

znam,,znam,,ali tek si ga krenula sredivati ,,,i taj od 90 prihvati ,,

naravno da nije najidealniji ali nije ni toliko opasan koliko se tebi sada trenutno cini,,
a ljekari ce zasigurno na sledecoj kontroli sa tobom o tome i razgovarati da li je potreban jos jedan dodatni preparat ,, :srce samo polako i opusteno
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests