Rombergov test pozitivan

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2013, 22:05

Ukoliko imate česte bolove u glavi, vertigo (vrtoglavica), nesanicu ili vam se na trenutke muti pred očima, uradite Rombergov test

Jednostavan je i njime se otkriva da li je poremećen centar ravnoteže, što u konačnici ukazuje na neki možda ozbiljniji neurološki problem. U prilogu je video, kako bi se upoznali sa ovim testom. Savršeno je jednostavan.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119203
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Maja » 03 Sep 2013, 23:04

Uradiću ovo sutra. Je li to nasljedno?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2013, 23:06

Siguran sam da bi nam Ahhhhhh mogao dati iscrpan odgovor. Ono što ja znam, jeste da se ovim testom mogu otkriti simptomi raznih bolesti i nasljednih i onih koje to nisu. Bol u glavi na primjer, samo je posljedica nekog poremećaja koji je nastupio na ovaj ili onaj način. Uglavnom, ovo je jedan od osnovnih testova za provjeru kičmenog stuba.
online

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Ahhhhhhh » 09 Sep 2013, 21:43

Glavobolja per se može imati milion i jedan mogući uzročnik i to može, a ne mora imati veze sa onim što ovaj test otkriva. Isto važi i za nesanicu. Ako, dakle, ciljate na to da se Rombergom može otkriti nekakvo cerebralno oštećenje ili psihički poremećaj, to nije slučaj i ovaj test se ne koristi za to. Njegova isključiva namjena jeste testiranje propriocepcije (osjećaja ravnoteže i položaja tijela u prostoru) i vestibularne funkcije (osjećaj za položaj glave). Tj. bar nešto od ovo dvoje + vid su neophodni za održavanje ravnoteže i onda kada se vid isključi, "pad" na testu sugeriše oštećenje bilo propriocepcije bili vestibularne funkcije - što se, koliko se ja sjećam neurofiziologije, vezuje za dorzalni dio kičmene moždine, oštećenje nekih senzornih nerava i slično. Nije, dakle, riječ o psihološkom ili psihijatrijskom fenomenu (iako se nešto slično koristi kao test za nivo opijenosti). Moja sugestija jeste da ako neko "padne" na testu, uzme uputnicu i posjeti neurologa, ali nemojte se "samodijagnostifikovati" i plašiti bez razloga (pad na ovom testu nekad može imati toliko trivijalan uzročnik kao manjak vitamina B u prehrani, ali uvijek je odgovorna i razborita opcija otići kod specijaliste i provjeriti o čemu je riječ). :hop
What can change the nature of a man?

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Nela » 09 Sep 2013, 23:00

ovaj test bi bio samo jedan u nizu koje sam radila zbog glavobolja ( da ne pominjem sve moguce nalaze koje sam radila), nakon masu dr., nalaza, nikakva dijagnoza, i dalje kad me glava zaboli isti problem, ne znam za sebe :(
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ahhhhhhh
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 980
Joined: 12 Aug 2013, 21:50
Location: Banjaluka
Contact:
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Ahhhhhhh » 09 Sep 2013, 23:08

Yup, zato i rekoh da ovo može, ali ne mora imati veze s glavoboljom. I Nela, žao mi je zbog problema i "tapkanja u mjestu", ali tako je to nekad kad se čovjek suoči sa lošim ljekarima (a kod nas to, nažalost, nekako dođe kao standard); rješenje, međutim, nije "dizanje ruku", već traženje bolje obučenog osoblja - nema odmora dok traje obnova! :ples
What can change the nature of a man?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Bla » 09 Sep 2013, 23:16

Nela wrote:ovaj test bi bio samo jedan u nizu koje sam radila zbog glavobolja ( da ne pominjem sve moguce nalaze koje sam radila), nakon masu dr., nalaza, nikakva dijagnoza, i dalje kad me glava zaboli isti problem, ne znam za sebe :(
jesil' probala da očistiš cvike? :D meni pomogne :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Nela » 09 Sep 2013, 23:17

Bla wrote:
Nela wrote:ovaj test bi bio samo jedan u nizu koje sam radila zbog glavobolja ( da ne pominjem sve moguce nalaze koje sam radila), nakon masu dr., nalaza, nikakva dijagnoza, i dalje kad me glava zaboli isti problem, ne znam za sebe :(
jesil' probala da očistiš cvike? :D meni pomogne :D
:haha jesam i to vise puta
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 22 Jan 2017, 00:25

Ljudi, ja sam fenomen. Prije tri godine, rušio sam se s nogu ko na proslavi 8. marta, a evo, sad sam ponovo probao i stojim cijlu minutu.

Ok, imao sam cigaretu u ustima, pa pomislih, možda mi ona održava ravnotežu, pa sam je odložio ali opet sam ostao na nogama.. Trebalo bi da je ovo neizlječivo ali... :misli

Ipak, sačekajmo srculenceta.. :pusi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Bla » 22 Jan 2017, 00:41

Ovo mi vazda radi na sistematskom. Al' ne shvata da se bojim mraka pa škiljim kroz trepavice. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Tokmak » 22 Jan 2017, 00:45

bolje i Rombergov da je pozitivan nego HIV test... :cudi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2021, 11:07

Pozitivan..
Msm, da ga j.... ko je negativan. Ovo neki fazon. A i na kOševu su mi ovo radili i to obavezno. Ovo im je fast trst, da otkriju neko neurološko oboljenje, ili povredu
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Melek » 28 Mar 2021, 11:16

Isti ili slicni simptomi se znaju manifestovati kad se stvore kristali u srednjem uhu, prilicno cesta pojava. To hecim istjera rotiranjem i vinklanjem glave pod odgovarajucim uglom, treba i to ispitati ako imas simptome..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36825
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23121 times
Been thanked: 4503 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by ElTriconi » 28 Mar 2021, 11:27

Krokodil Behko wrote: 28 Mar 2021, 11:07 Pozitivan..
Msm, da ga j.... ko je negativan. Ovo neki fazon. A i na kOševu su mi ovo radili i to obavezno. Ovo im je fast trst, da otkriju neko neurološko oboljenje, ili povredu
Odradio sam i ja rendgenov test nedavno, rendgen pluca :jutarnja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2022, 09:50

URADITE TEST: Možete li stajati na jednoj nozi 10 sekundi? To bi moglo otkriti koliko ćete živjeti


Image

U rezultatima studije objavljene ovog ljeta u Britanskom magazinu za Sport, otkriva se kako sobe koje nisu u stanju stajati na jednoj nozi 10 sekundi u srednjoj i starijoj dobi imaju skoro 50 posto veće šanse da će umrijeti prerano, piše Harvard Health.

Znanstvenici su procijenili kako na testovima zdravlja gdje se je sedam godina provjeravala ravnoteža kod osoba starih od 51 do 75 godina, a u grupi od 1700 ispitanika, otprilike njih 123 umrlo od različitih uzroka.

Nakon što su usporedili godine, tjelesnu težinu, postojeće bolesti, znanstvenici su utvrdili kako je pad na testu ravnoteže povezan s 83 posto višim rizikom od smrti za vrijeme trajanja studije, ako se usporedi s onima koji su test odradili.

Studija je otkrila da se samo radi o poveznici (ne uzroku i posljedici) između mogućnosti da su uspješno završili test ravnoteže i smrti.


Ali ako želite i vi provjeriti možete li stajati na jednoj nozi 10 sekundi, možete od toga imati i koristi jer ćete tako vježbati ravnotežu i smanjiti šanse da će doći do pada, bez obzira utječe li to na dugovječnost.

Evo kako napraviti test:

Stanite blizu oslonca, ako će vam zatrebati. Ruke raširite i stanite na jednu nogu do koljena. Tako morate izdržati 10 sekundi. Sve ponovite još jednom s drugom nogom.

Kako poboljštati ravnotežu?


Prije svega valja imati na umu da problemi s ravnotežom mogu voditi do pada a tako i lomova, pa je upravo ta vještina od velike koristi kasnije u životu. Pokušajte nekoliko minuta u danu raditi neke jednostavne vježbe za ravnotežu, a evo što liječnici savjetuju:

1. Stojte na jednoj nozi dok perete zube, 10 sekundi na lijevoj, pa 10 sekundi na desnoj. Ovu biste vježbu trebali raditi bosi, a ako vam je preteška, uzmite pauzu od 10 sekundi prije nego stanete na drugu nogu.

2. Primite se za kvaku vrata i 1 minutu stojte na jednoj nozi, tako da ih svakih 10 sekundi zamijenite nogu.

Ako se i dalje borite s ravnotežom, razmislite o tome da posjetite liječnika jer bi vam fizioterapija mogla pomoći da ojačate mišiće u nogama kako biste mogli lakše držati ravnotežu.

(Ordinacija.hr)
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53198
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14892 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by HAVANA » 24 Sep 2022, 10:03

A moj behko ja cu onda 200 godina zivit.Mogu po sata vako cini mi se.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2022, 10:20

HAVANA wrote: 24 Sep 2022, 10:03 A moj behko ja cu onda 200 godina zivit.Mogu po sata vako cini mi se.

Eee, jel vidiš kako se to u mladosti prekali?
To ti je sigurno od iskustva rada na skeli :D

Taj ti je poso ispo najzdraviji izgleda.
online

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Duh » 24 Sep 2022, 10:27

mene dobro boli ljevo koljeno, ali mogu...pa mislim ko ne moze...mora posjetiti ljecnika ako vec nece grobara.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53198
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14892 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by HAVANA » 24 Sep 2022, 10:42

Krokodil Behko wrote: 24 Sep 2022, 10:20
HAVANA wrote: 24 Sep 2022, 10:03 A moj behko ja cu onda 200 godina zivit.Mogu po sata vako cini mi se.

Eee, jel vidiš kako se to u mladosti prekali?
To ti je sigurno od iskustva rada na skeli :D

Taj ti je poso ispo najzdraviji izgleda.
Nisam ja na skeli radio nego cuceci izoliro one cijevi povazdan,jebo im fenol mamu.Doduse 2 godine dok mi papire nisu dali ,nije mi se svidilo. :valja
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120139
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Rombergov test pozitivan

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2022, 10:46

HAVANA wrote: 24 Sep 2022, 10:42
Krokodil Behko wrote: 24 Sep 2022, 10:20


Eee, jel vidiš kako se to u mladosti prekali?
To ti je sigurno od iskustva rada na skeli :D

Taj ti je poso ispo najzdraviji izgleda.
Nisam ja na skeli radio nego cuceci izoliro one cijevi povazdan,jebo im fenol mamu.Doduse 2 godine dok mi papire nisu dali ,nije mi se svidilo. :valja

A znam da si pominjao neki malter :D.
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests