YOGA

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 07 Jun 2016, 15:17

Yoga je dobra za postizanje sklada između duha i tela, pogodna je za sve uzraste, jer životna sila je uvek u nama i može se aktivirati bez obzira na starost ili zdravstveno stanje u kome se nalazimo. Roditelji bi trebalo da ohrabruju svoju decu u vežbanju ovih pokreta jer im to može dosta pomoći tokom školovanja ; određeni položaji će ih umiriti kada je potrebno, ali i proizvesti i usredsređenost i smirenost njihovog uma, što im je potrebno za učenje. S druge strane, stari ljudi koji su ukočeni, stegnuti, zgrčeni i napeti počinju da se opuštaju, postaju aktivniji i mnogo više uživaju u životu.
[ytube][/ytube]
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: YOGA

Post by SPINERKA » 07 Jun 2016, 15:57

:rol
S druge strane, stari ljudi koji su ukočeni, stegnuti, zgrčeni i napeti počinju da se opuštaju, postaju aktivniji i mnogo više uživaju u životu.

:obrve bas yogu :852

Image
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 07 Jun 2016, 16:11

SPINERKA wrote::rol
S druge strane, stari ljudi koji su ukočeni, stegnuti, zgrčeni i napeti počinju da se opuštaju, postaju aktivniji i mnogo više uživaju u životu.

:obrve bas yogu :852

Image
pa to ti je samo alternativa :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: YOGA

Post by SPINERKA » 09 Jun 2016, 14:59

:hm

Da li je joga kompatibilna sa islamom.

"Savjetujemo muslimanima da ne praktikuju jogu. Praktikovanje će oslabiti njihovu vjeru", izjavio je Abdul Shukr Husein, koji je predsjedavao Nacionalnim savjetom fetwe, glavne institucije muslimana u Maleziji.
On se poziva na hinduističko porijeklo joge, koja ima svoje korijene u Indiji i obuhvata recitovanje mantre i prizivanje duhova."


U Islamu se obraćaš samo Uzvišenom Gospodaru, a ne prizivaš nikakve duhove, ne recitiraš mantru niti bilo kakve "svete" formule, a kako se navodi to se u yogi cini pa je s toga, opravdano zabranjeno za muslimane.
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 09 Jun 2016, 15:25

Yoga nije religija, ona je dinamičan sistem fizičkih vežbi i korisna filozofija koja se može primeniti na svakodnevni život. Yoga je način života i svako, bez obzira na svoju religiju, može iskusiti veliku dobrobit praktikujući je na jedan ili više aspekata. To što potiče iz Indije kakve prepreke stvara? Šta reći, ne želim da slušam Baha zato što je Nemac ili neću koristiti struju zato što je Tesla bio Srbin :rol
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: YOGA

Post by SPINERKA » 09 Jun 2016, 16:07

Da ali -kako interpretiraju -- na hinduističko porijeklo yoge,i recitovanje mantre i svete formule prizivanja duhova."



kao ono --om- aum--Image
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by Krokodil Behko » 09 Jun 2016, 19:23

SPINERKA wrote::hm

Da li je joga kompatibilna sa islamom.

"Savjetujemo muslimanima da ne praktikuju jogu. Praktikovanje će oslabiti njihovu vjeru", izjavio je Abdul Shukr Husein, koji je predsjedavao Nacionalnim savjetom fetwe, glavne institucije muslimana u Maleziji.
On se poziva na hinduističko porijeklo joge, koja ima svoje korijene u Indiji i obuhvata recitovanje mantre i prizivanje duhova."


U Islamu se obraćaš samo Uzvišenom Gospodaru, a ne prizivaš nikakve duhove, ne recitiraš mantru niti bilo kakve "svete" formule, a kako se navodi to se u yogi cini pa je s toga, opravdano zabranjeno za muslimane.
Islam se ne bi trebao plašiti nekih rekreativnih tretmana.
Što se tiče tih recitacija, šta je sljedeće? Eci-peci-pec, ti si kjafir, a ja mali zec?
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: YOGA

Post by SPINERKA » 09 Jun 2016, 19:50

hm

Licno mislim --da islamskim vjernicima i nije potrebna -Yoga- razloga - dovoljno.
Image

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by Heidi » 09 Jun 2016, 20:52

Isla sam prosle godine na yogu, dok me pri pokusaju, da napravim polozaj 'svijeca', nije skljocnulo u kicmi.
Ali sam pokusala, pa se svugdje hvalim. :o
a i nisam nesto strpljiva, dok sam meditirati naucila po sopstvenim pravilima. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 26 Aug 2016, 19:55

među omiljenim vežbama :srce

pozdrav Suncu
Image
i dalje...
Image
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 10 Oct 2016, 03:02

Malo laganije vežbe za početnike i ohrabrenje za one koji su pokušali nekada da se oprobaju opet ;)

Joga asana za fizičku i emotivnu ravnotežu: položaj na jednoj nozi

Utanasana je odlična vežba i praktikuje se u svakom stilu joge. Ova varijacija na jednoj nozi uravnotežuje čitav nervni sistem.

Kako se izvodi:
Stanite uspravno, stabilno. Normalno dišite, prebacite težinu na desnu nogu, levu podignite polako i položite levo stopalo na desnu butinu. Zagledajte se u jednu tačku i tako održavajte ravnotežu.

Spojite dlanove u visini grudi, osetite svoje srce, otvorite se ljubavi koja struji kroz vaše telo, nagnite se napred i zadržite se u položaju, a onda probajte još malo niže, dok vam leđa ne budu ravna i paralelna sa podom. Polako izađite iz položaja.

Promenite nogu. Možete da uradite duplo više ponavljanja sa slabijom i nestabilnijom nogom.

Koje su koristi ove asane:

Ova vežba uravnotežuje nervni sistem, poboljšava koncentraciju, jača mišiće nogu i stopala. Razvija osećaj fizičke i emotivne ravnoteže.

Image

Joga vežba lotos: asana koja otklanja mentalni i fizički umor

U početku minimalno zadržavanje u položaju od nekoliko sekundi, a onda svakodnevnom vežbom vreme ostajanja u vežbi lotos treba produžiti.
Lotos položaj treba izvoditi oprezno i postepeno.

Zauzmite sedeći položaj sa ispruženim nogama. Savijte levu nogu i postavite stopalo na desnu butinu, a zatim savijte desnu nogu i postavite stopalo na levu butinu. Stopala bi trebalo da budu okrenuta prema gore.

Preporuka je menjati položaj nogu kako se ne bih opteretila samo jedna noga ili cela jedna strana tela. Za vreme izvođenja lotosa kičma treba da bude uspravna, a ramena, vrat i ruke opušteni.
Pluća slobodna, otvorena i spremna za različite tehnike disanja, vizualizaciju ili meditaciju pod uslovom da vam je položaj udoban jer uravnotežava sve čakre. Stimuliše nervni sistem, te uklanja fizički i mentalni umor.

Vežba se izvodi veoma oprezno i postepeno. U početku minimalno zadržavanje u položaju od nekoliko sekundi, a onda svakodnevnom vežbom vreme ostajanja u vežbi produžiti. Vežbu ne izvodimo ako imamo problema sa kolenima, kukovima ili skočnim zglobovima.

Image

lovesensa.rs
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by Julia-Klara » 11 Oct 2016, 16:31

lotos nemrem :cudi

a ovo s jednom nogom moram probat
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 11 Oct 2016, 16:36

Ne brini Klara, možeš probati ono što ti odgovara, postaviću ja svoje omiljene vežbe, koje su baš lagane, za neke je samo potrebno uspostaviti ravnotežu i dobru koncentraciju ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by Julia-Klara » 11 Oct 2016, 16:37

Ja sam pokusala ovdje ici na casove ali sve je to za ljude koji su se bar nekad bavili istom.
Nikad je nisam prakticirala, nasla sam na youtube-u neke najosnovnije pa mi valja pokusavat malo i vjezbati, da ne bude da samo setam ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 11 Oct 2016, 16:43

Kod nas postoje časovi baš za početnike i oni su odlični za neku osnovu, da bi se savladala sama tehnika disanja a vežbe su lagane i služe za istezanje,kojima se poboljšava fleksibilnost i razgibanost, uspostavljanje ravnoteže i opuštanje :medi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by Julia-Klara » 11 Oct 2016, 16:51

E to mi treba :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 13 Oct 2016, 23:02

Joga položaj: Položaj mrtvaca (Šavasana) - Joga vežbe - asane

Ovaj se položaj još naziva i Mrtasana (mrta = smrt) a u nekim se tradicijama pokušava izbeći asocijacija sa smrću pa se naziva Anandasana (“Joga u svakodnevnom život” npr. ananda = blaženstvo). Ovaj položaj ima “veze sa smrću” utoliko što smo potpuno nepokretni i opušteni (u tome stanju zaista više nema napetosti ).

Image

Korak po korak

01 Suština Šavasane je da nam telo leži u neutralnom položaju. Sedi na pod savijenih kolena i stopalima na podu i spusti se na podlaktice. Udahni i sa izdahom lagano ispruži desnu nogu. Na isti način ispruži i levu nogu, istežući je do peta. Opusti obe noge smekšavajući prepone i proveri da su ti noge simetrično raširene u odnosu na zamišljenu liniju kičme. Takođe pusti stopala da jednako padnu u stranu.

02 Rukama izvuci glavu iz vrata i postavi je tačno u sredinu (tako su ti uši jednako udaljene od ramena). Ukoliko ti je položaj neudoban (glava “visi”), podmetni ispresavijano ćebe ili jastuk.

03 Potom pruži ruke uspravno ka plafonu i ljuljaj se malo levo-desno kako bi se raširila rebra i lopatice. Potom spusti ruke na pod i pazi da su jednako udaljene od trupa. Okreni dlanove prema gore. Raširi ključne kosti.

04 Pored opuštanja tela, Šavasana treba da nam opusti i čulne organe. Zato, smekšaj koren jezika i nosnice, kanale unutrašnjeg uha kao i kožu čela, posebno oko korena nosa i između obrva. Pusti da ti oči meko legnu u očne duplje i “gledaj” u pravcu srca. Opusti mozak i potiljak. Oči su zatvorene.

05 Tokom vežbanja je odlično napraviti nekoloiko pauza od po 3 – 5 minuta u Šavasani. Za izlazak iz položaja, zgodno je leći na stranu nekoliko udaha i izdaha. Prlikom ustajanja gledaj da ti glava dođe gore poslednja.



Terapeutska primena

Stres


Dobrobiti

Umiruje mozak i pomaže ublažavnju i stresa i blage depresije
Opušta telo
Ublažava glavobolju, slabost i nesanicu
Ublažava glavobolju, slabost i nesanicu


Kontraindikacije, upozorenja i mere opreza:

Povrede ili bol u leđima: radi položaj sa savijenim kolenima i nogama paralelnim u širini kukova. Možeš staviti i smotano ili urolovano ćebe ispod luka leđa.
Trudnoća: podigni glavu i grudni koš na jastuk ili ispresavijano ćebe.

Joga položaj: Dečiji položaj (Balasana)

U jogi često imitiramo životinje zbog njihove prirodnosti, opuštenosti i nevinosti. Vrlo je sličan slučaj i sa decom. Ona se znaju opustiti i prepustiti. Imamo nekoliko položaja iz serije dečijih položaja a ovde ćemo vam prikazati jedan najčešće korišćen.

Image

Korak po korak

01 Sedi u položaj na petama (Vadžrasana), palčevi na nogama se dodiruju a butine i ruke paralelne.

02 Sa udahom podigni ruke a sa izdahom se spusti trupom na butine. Ruke su uz telo, dlanovi gore. Izvuci vrat iz ramena a ramena pusti da padaju ka podu.

03 Balasana je položaj za opuštanje.Ostani u položaju od 30-tak sekundi do nekoliko minuta. Za početnike je zgodno da osete duboko savijanje unapred dok trup leži na butinama. Uz udah podigni ruke i uz izdah pusti ruke nazad na butine.



Terapeutska primena

Stres


Dobrobiti

Nežno isteže kukove, butine i skočne zglobove
Umiruje mozak, i pomaže ublažavanju stresa i slabosti
Ublažava bolove u leđima i bolove u vratu kada podupremo trup i glavu


Kontraindikacije, upozorenja i mrere opreza:

Dijareja
Nije ze trudnice
Povrede kolena

Joga položaj: Pas koji gleda dole (Ado Muka Svanasana)

Svako od nas je bezbroj puta video pse kada se istežu. Obratite pažnju, prvo se istežu prema dole a posle prema gore (Pas koji gleda gore – Urdhva Mukha Svanasana). Joga je puna imitacija životinja :-)

Image

Korak po korak

01 Zauzmi položaj “na sve četiri”, kolena ispod kukova a ruke malo pružene napred. Pruži dlanove i ispruži prste paralelno ili malo prema napolju.

02 Uz izdah podigni kolena sa poda. Iz početka drži kolena malo savijena i pete podignute sa poda. Podigni trticu i sedalne kosti ka plafonu. Osvešćuj kontakt dlanova, tabana i tla tako što ćeš “opipavati” i tlo.

03 Sa jednim od sledećih izdaha guraj butine i trticu visoko gore ka plafonu a pete prema ili na pod. Učvrsti kolena ali ih nemoj “zaključati”. Uvrni butine prema unutra i suzi karlicu.

04 Učvrsti ruke okrečući ih blago prema unutra i pritisni jabučicu kažiprsta na tlo. Lopatice učvrsti, raširi i povuci ka trtici. Drži glavu između ruku i gledaj u butine.

05 Pas koji gleda dole je deo “Pozdrava suncu” a i odlična asana sama za sebe. Ostani u položaju 1 – 3 minuta. Potom uz izdah savij kolena i opusti se u Položaju zeca (Šašankasana) ili Dečijem pložaju (Balasana)



Terapeutska primena

Visok krvni pritisak
Astma
Ravni tabani
Išijas sinusitis


Dobrobiti

Umiruje mozak i pomaže ublažavanju stresa i blage depresije
Isteže ramena, zadnju stranu butina, listove, tabane i ruke
Jača ruke i noge
Pomaže ublažavanju simptoma menopauze
Ublažava nelagodnosti menstruacije (kada se radi sa poduprtom glavom)
Pomaže u preventivi osteroporoze
Popravlja varenje
Ublažuje nesanicu, glavobolju, bolove u leđima i slabost


Kontraindikacije, upozorenja i mrere opreza:

Sindrom karpalnog tunela
Dijareja
Trudnoća-ne raditi u kasnoj trudnoći
Kod visokog pritiska i glavobolje, osloniti glavu na smotanu ćebad, jastuke ili blokove.

Joga položaj: Mačka (Mardžari)

Ovo je jedna od najlepših i najugodnijih joga vežbi. Kao i kod mnogih drugih položaja, i kod ovoga imamo razne varijante; Čuveni “Joga žurnal” pod položajem “Mačka” daje samo varijantu koju mi ovde prikazujemo kao “izdah položaj” (leđa gore) i sa povratkom u položaj “stola”. Varijantu koju mi prikazujemo kao “udah položaj” taj žurnal predstavlja kao, da prostite, položaj “krave” (leđa dole). U Indiji sam video da se najčešće radi kao dinamička varijanta (udah – leđa dole, izdah – leđa gore).

Image

Korak po korak

01 Započinjemo u položaju “stola” ili “na sve četiri”, kako se još zove. Proverite da li su vam noge i ruke vertikalni. Glava je paralelna sa podom a pogled uperen u pod.

02 Sa udahom, pustite da vam stomak padne dole, trticu i grudi dignite ka plafonu, otvorene sedalne kosti i glava gore. Ostanite nekoliko trenutaka u tome položaju punih pluća (ukoliko želite “statičku” varijantu – ostanite u tome položaju dišući).

03 Potom, sa izdahom, gurajte trticu napred, izdignite leđa (kao mačka kada se tegli) i spustite glavu dole. Ostanite nekoliko trenutaka i u tom krajnjem položaju, praznih pluća (i taj se može raditi “statitički – dišući u položaju).

04 Radite prelaze iz jednog u drugi položaj – mirno, lagano i svesno. Ponovite 10 – 20 puta (ili koliko god vam je ugodno: ovaj se položaj ne može “preterati”.



Dobrobiti

Isteže leđa, trup i vrat
Masira kičmu i stomačne organe
Umiruje i daje osećaj “blagostanja”.

Kontraindikacije, upozorenja i mere opreza:

Kod povrede vrata, držite vrat paralelan sa podom.

joga.rs
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: YOGA

Post by SPINERKA » 14 Oct 2016, 00:45

:ok Polozaj -mrtvaca --komotno mozes zaspati poslije silnog -odbojavanja.
--Cak sam to radila i u avionu.
-- Daju istrukcije naravno dok sjedis , vrlo pozeljno zbog onih skloni pojavi tromba.
Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 22 Oct 2016, 19:29

MUDRE - joga položaji za ruke

Mudre predstavljaju naše ruke. Njima osećamo, volimo, njima gluvonemi govore, one su se razvile sa nama...bez određenog položaja prstiju ne bi mogli pisati, služiti se priborom za jelo, svirati...naše ruke su posebne i mudre.

Mudra predstavlja poseban položaj prsti i ruku, koji se koristi za uspostavljanje unutrašnje ravnoteže i iscjeljivanje. Riječ mudra se prevodi sa sanskrta kao poklon radosti (mud – radost i ra – poklon). Mudra na sanskrtskom ujedno znači "spoj" i "tijek", pri čemu se misli na slobodan protok energije nužan za unutrašnju ravnotežu i zdravlje. Govoreći o mudrama zapravo govorimo o nizu simbola ili položaja koji služe za obnavljanje tjelesne energije, te postizanje optimalnog zdravlja.

Image

Nalazimo ga u različitim vjerskim praksama poput budizma i hinduizma, te zemljama s bogatom kulturnom tradicijom, poput Indije, Japana, Kine, Tibeta i Indonezije, te u egipatskoj kulturi i u kršćanstvu.

Mudra – jezik mudrosti

Na mudre možemo gledati kao na tihi jezik – geste kojima je cilj omogućiti slobodan protok energije kroz tjelesne energetske kanale. Tijekom izvođenja određene mudre, mozak preko živčanih završetaka u prstima prima jedinstvenu poruku i zatim djeluje u skladu s njom. Na taj način tijelo komunicira s umom u cilju uspostave prirodne ravnoteže. Iz tog razloga, mudrama se pripisuju brojna terapeutska i iscjeljujuća svojstva.

Uz pomoć ove metode možemo ojačati imunitet, poboljšati raspoloženje, osigurati kvalitetan san, nadoknaditi izgubljenu energiju, pojačati koncentraciju, učinkovito se riješiti fizičke ili psihičke boli, no i mnogo više od toga. Naime, izvođenje određenih gesti može uveliko pomoći i pri iscjeljenju brojnih bolesti.

Iscjeljujuća moć mudri

Brojna svjedočanstva o povoljnom utjecaju mudri na zdravlje često se pripisuju placebo učinku, no to nije točno.

Jedno od istraživanja vezano uz rad mozga, čiji su rezultati u studenom 2009. objavljeni u glasniku Američke akademije znanosti, pokazalo je da se tijekom izvođenja određenih mudri aktiviraju određeni centri u mozgu.

U skladu s tim, mnogi skeptici koji su ovaj sustav isprobali a da pritom uopće nisu vjerovali u njegovu učinkovitost, naposljetku su se uvjerili u suprotno.

Izuzev ozljeda i bolesti koje zahtijevaju kirurški zahvat, mudrama s može tretirati većina poznatih oboljenja.

Kako izvoditi mudre?

Mudre možete raditi sjedeći, stojeći ili ležeći, bilo gdje i kad god vam to okolnosti dopuštaju, primjerice, čak i dok gledate televiziju, pa i u društvu, na plaži ili tijekom šetnje. Ležeći položaj osobito je povoljan za ljude koji zbog bolesti ili nakon operativnih zahvata ne mogu ustati iz postelje.

Ipak, opuštanje u miru i tišini samo po sebi uvelike pridonosi oporavku i izlječenju, pa kad god možete, sjednite u udoban položaj ili zauzmite jedan od položaja za meditaciju, i odabranu mudru izvodite s rukama položenim na bedra.

Ne morate jako pritiskati prste – lagani dodir biti će posve dovoljan. Radite mudre s obje ruke istodobno. Ovisno o tegobi ili oboljenju, u tom položaju provedite od 3 do 45 minuta. Pri radu s mudrama preporučljivo je osloniti se na unutarnji osjećaj.

Katkad će biti dovoljno samo nekoliko minuta da biste osjetili poboljšanje, katkad ćete morati biti ustrajniji. Općenito, kao i pri svakoj drugoj terapiji, lakše i prolazne tegobe zahtijevaju kraći svakodnevni tretman, za razliku od težih poremećaja i oboljenja, koje je nužno svakodnevno tretirati u cjelokupnom trajanju od 45 minuta.

Ovisno o tegobama, poboljšanje ili izlječenje će nastupiti u roku od tjedan do mjesec dana. Najbolji rezultati postižu se jednokratnim izvođenjem od 45 minuta, ali ako za to nemate vremena ili strpljenja, mudre možete raditi i po 5, 10 ili 15 minuta, više puta na dan, do ukupnog trajanja od 45 minuta.

Image

oazaznanja.com
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: YOGA

Post by srculence7 » 05 Dec 2016, 23:45

Mudra za materijalizaciju : novac, posao, nešto drugo

Image

Ruke držite u visini grudi udaljene nekoliko cm od tijela. Dobro ju je tijekom dana prakticirati oko 5 – 10 minuta tri puta dnevno minimalno sedam dana cijelo vrijeme vizualizirajući rješenje.

Mudra protiv stresa:

Image

Radite je desetak minuta dnevno uz vizualizaciju vremena, prostora, osoba ili nešto drugo, gdje se osjećate savršeno dobro i ugodno.

Mudra za jačanje imuniteta:

Image

Osjećajte se savršeno zdravo i osjetite kako preko vas poput tuša teče iscijeljujuća energija našeg univerzuma.

Mudra protiv ljutnje i agresivnosti (osobne):

Image

Vizualizirajte da se tuširate iznimno hladnom, ledenom, vodom. Brzo djeluje.

Mudra protiv unutarnje napetosti:

Image

Vizualizirajte mirnu opuštajuću atmosferu, poput boravka u prirodi, čujte zvukove, recimo pjev ptica ili šum valova, ono što vama odgovara.

Mudra za jačanje memorije, prisjećanje:

Image

Dišite pravilno dok držite ruke i prste u ovoj poziciji i koristite mantru : „Ja pamtim sve ono što je bitno za moju osobu.“ I zapamtićete. Na taj način se možete i prisjetiti i nekih dogadjaja koji su vam sada korisni, možete pronaći izgubljene stvari , sjetiti se likova, brojeva, adresa i sl.

Mudra za lakše učenje:

Image

Ovu mudru bi trebalo raditi u kombinaciji sa prethodnom, tako da radite nekoliko minuta jednu a onda odmah nastavite raditi drugu. Komibiniranjem ovih dviju mudri lakše ćete se sjećati onoga što ste već naučili i lakše ćete svladati ono što još trebate naučiti i upamtiti.

Mudra za jasnoću misli:

Image

Kada niste sigurni u odlukama ili uvjerenjima, ova mudra će vam donijeti jasnoću misli i osjećaja i pomoći da donesete pravilan sud ili rješenje.

Mudra za sve svrhe:

Image

Radi se u kombinaciji sa bilo kojom drugom mudrom kada želite pojačati učinak, naizmjenično, s obzirom da ova mudra djeluje na sve meridijane, a čije se početne točke u pravilu nalaze na vrhovima prstiju.

Mudra „ Spašavanje života“, Apana Vayu mudra

Image

Kada se nadjete u kriznoj situaciji kod srčanih problema kao što je bol u srcu, lupanje srca, srčani napad , vrlo je korisno znati ovu mudru, primijenite je odmah. Vrlo je brza i učinkovita. Ali svakako nazovite ili posjetite i svog liječnika.

Mudra protiv visokog tlaka, nesanice ili pretjerane pospanosti:

Image

Dobra je u uklanjanju napetosti, brige, unutarnjeg nemira, tuge, žalosti, depresije. Aktivira memoriju, pojačava i aktivira koncentraciju i ubrzava proces razmišljanja. Čisti sve nečistoće akumulirane u energetskom sustavu, obrće proces starenja.

Mudra protiv depresije

Image

Otklanja nervozu, depresiju i strah. U korištenju ove mudre kada postavljate prste, vodite računa da prsti desne ruke uvijek moraju biti donji. Riješit će vas unutarnje napetosti.

Mudra za prirodno samoiscijeljenje

Image

Vrlo je korisna kod prehlade, bolesti grla, kašlja, upale dišnih puteva, sinusa i nosa. Ona aktivira proces samoiscijeljenja i ubrzava ozdravljenje.

Mudra protiv išijasa i reumatizma

Image

Već u kratkom vremenu, nekoliko sati, osjetit ćete bitno olakšanje,Mudru radite tako da jagodicakažiprsta dodiruje korijen palca. Laganim pritiskom palca pridržite kažiprst. Ostale prste ostavljate uspravljene i opuštene.

Mudra za PMS

Image

Znatno ublažava i olakšava sve tegobe PMSa, iznad svega psihološke.

Mudra kao analgetik

Image

Izvođenje ove mudre biti će ravno uzimanju tablete protiv bolova, pomoći će organizmu izbaciti otrove i otpad. Icjeljujuće djeluje na bolesti urogenitalnog trakta i karlice.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests