Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Krokodil Behko » 30 Nov 2013, 19:58

Image

Posljedice ratnih dešavanja, nagomilanog stresa, užurbanog stila života te raznih hemikalija koje se unose hranom u organizam dovele su do toga da sve više žena u BiH veoma rano ulazi u menopauzu, čak i prije 40. godine.

Tako je Mostarka Lejla S. u menopauzu zakoračila u 38. godini, što ju je, kako kaže, šokiralo. Jer, taj period desio joj se potpuno neočekivano, pogotovo što je, uz dijete koje ima, željela roditi i drugo.

Brojna mišljenja

- Trebalo mi je nekoliko mjeseci da prihvatim tu činjenicu. Iako menopauza nije bolest, ona, definitivno, unosi velike promjene u život. Sve je počelo prije tri godine, kada su moji ciklusi postajali sve duži, od 10 do 15 dana, uz obilna krvarenja. Redovno obavljam ginekološke preglede i tražila sam brojna mišljenja. Iako sam imala napade vrućine, famozne valunge, užasne glavobolje, nepodnošljivu nervozu, čak i napade agresivnosti i odjednom naslage sala na stomaku, nijednom nisam pomislila da sam zakoračila u klimaks. Isto tako, dešavalo se da mi menstruacija potpuno izostane, a test na trudnoću je bio negativan - priča Lejla.

Nakon svih mogućih pretraga, napokon joj je rečeno da je u menopauzi, što je počela prihvatati uz odgovarajuću hormonsku terapiju.

Kako pojašnjava dr. Alma Vila-Humačkić, šef Odjela za ginekologiju RMC „Dr. Safet Mujić“ u Mostaru, prijevremena menopauza koja se tretira do 45. godine, odnosno, kako navodi, u posljednje vrijeme do 40., sve je češća pojava u našem društvu.

Image
Dr. Vila-Humačkić: Genetske promjene

Najočitiji uzroci, dodaje, jesu oni koji se mogu dokazati, a to su genetske promjene, odnosno abnormalnosti vezane uz X hromozom, koje se nasljeđuju.

- Takve žene su predodređene za raniji ulazak u menopauzu, dok u drugu kategoriju spadaju žene koje imaju različite tumore, bilo da se radi o tumoru jajnika koji zahtijevaju odstranjivanje ili resekciju jajnika ili, pak, o nekim drugim tumorima koji zahtijevaju hemoterapijsko ili radijacijsko liječenje, što dodatno smanjuje kapacitet i funkciju jajnika. U trećoj kategoriji su žene koje djelovanjem vanjskih faktora i njihovim utjecajem dovode svoje jajnike u fazu insuficijencije. Također, tu su i žene koje se izuzetno mnogo bave fizičkom aktivnošću, posebno u periodu adolescencije i puberteta te žene koje su izuzetno mršave, kao i one koje puše - objašnjava dr. Vila-Humačkić.

Funkcija estrogena

Međutim, ona naglašava da je stres kod većine žena faktor ranijeg ulaska u menopauzu te, iako ne postoji način da se povrati funkcija jajnika, trenutno se, kaže ona, rade istraživanja na Institutu u Tenesiju kako bi se mogla predvidjeti prijevremena menopauza i određenim lijekovima utjecati na zaustavljanje i produženje menstrualnog ciklusa.

- Menopauza sama po sebi nije problem samo nemenstruiranja. Javljaju se brojni problemi. Posebna stvar je što je prisustvo estrogena povezano s manjom pojavom arteroskleroze. Također, žene koje nisu u menopauzi zaštićene su od srčanog udara pet do šest puta više nego muškarci, kao i od moždanog udara. Zbog toga je bitno da žene koje zaista rano uđu u menopauzu i kojima je to dokazano znaju da postoji nadomjesna hormonska terapija koja nam organizam vraća u stanje ponovne funkcije estrogena i na taj način omogućava da smo i dalje zaštićene - ističe dr. Vila-Humačkić.

Zaziranje i strah

- Na našem prostoru još postoji zaziranje i strah od nadomjesne hormonske terapije. Nažalost, žene sve češće, umjesto adekvatne terapije, posežu za antidepresivima, nakon čega ulaze u začarani krug. Jer, uz napade vrućine, odnosno valunge koji traju po dvije tri minute, a često i po 30 puta dnevno, u menopauzi su prisutni nesanica i anksioznost. Također, mogu se javiti i palpitacije srca te gubitak libida. Usljed toga, žene šetaju od jednog do drugog ljekara, najčešće od interniste do neuropsihijatra, a u biti postoji vrlo jasan problem, a to je menopauza - pojašnjava dr. Vila-Humačkić.

Najmlađa pacijentica imala 23 godine!

- Najalarmantniji slučaj koji smo imali je žena od 23 godine, koja je tri godine provela u braku. Prvu menstruaciju je dobila sa 11 godina, ali je uz dokazanu hromozomsku abnormalnost pretrpjela i raskol u porodici. Nažalost, pacijentica je dugo živjela s neredovnim menstruacijama i nije se javljala na preglede. Kada nam je prvi put došla, funkcija jajnika je apsolutno bila odsutna. Nažalost, imamo mnogo pacijentica koje misle da se neke stvari same od sebe riješe i onda dođu kada je već kasno – upozorava šefica mostarskog Odjela za ginekologiju.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Bla » 01 Dec 2013, 04:46

Teorija zavjere :oo
icar.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Maja » 01 Dec 2013, 10:53

Normalno je za očekivati da će doći do nekakvih posljedica
-zaražen zrak od svakodnevnih granata
-hrana sumnjivog kvaliteta
-neispravna voda

A dalje...stres, loša prehrana (sve i da je bila zdrava) i boga pitaj šta sve ne.
Znam da je isprazno i "vazdagovoreno" ali.. nije ni čudo što danas ne možeš naći zdravog čovjeka.
Ako nije rak onda je dijabetis, štitnjača, šećer, svaka druga žena vadi reproduktivne organe.
Nije tek tako ni rak debelog crijeva dospio na prvu poziciju bolesti od kojih umiremo.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Spanac_113 » 01 Dec 2013, 11:11

Maja wrote:Normalno je za očekivati da će doći do nekakvih posljedica
-zaražen zrak od svakodnevnih granata
-hrana sumnjivog kvaliteta
-neispravna voda
Kako mislis 'zarazen' Majo?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Maja » 01 Dec 2013, 11:39

Pa npr na Blagaj je dnevno padalo hiljadu granata, a granata ima i svoje eksplizivno punjenje.
Jel misliš da nakon tolikih eksplozija koje je trajalo skoro dvije godine zrak može biti besprijekorno čist :hm

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by laganini » 01 Dec 2013, 11:41

Maja wrote:Pa npr na Blagaj je dnevno padalo hiljadu granata, a granata ima i svoje eksplizivno punjenje.
Jel misliš da nakon tolikih eksplozija koje je trajalo skoro dvije godine zrak može biti besprijekorno čist :hm
..odrazilo se to na tebe... :lupa
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Spanac_113 » 01 Dec 2013, 11:46

Maja wrote:Pa npr na Blagaj je dnevno padalo hiljadu granata, a granata ima i svoje eksplizivno punjenje.
Jel misliš da nakon tolikih eksplozija koje je trajalo skoro dvije godine zrak može biti besprijekorno čist :hm
Me ne mislim Majo nego sam konto da mozda imas neke informacije tipa 'bijeli fosfor' ili 'osiromaseni uranijum' ili nesto slicno o nekim specificnim punjenjima ili sadrzaju materijala granata.
Znam da su se rakete za 'Orkan' punile hlorom 93' i neki cak tvrde da su i rokale po Bajnoj Basti :ooo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Maja » 01 Dec 2013, 11:50

Imam ja te informacije...samo neću da ti kažem :DD

Nemam naravno :D
Ovo je samo moja pretpostavka.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Spanac_113 » 01 Dec 2013, 11:55

Maja wrote:Imam ja te informacije...samo neću da ti kažem :DD

Nemam naravno :D
Ovo je samo moja pretpostavka.
Zar ne mislis da mozda stres kojemu su izlozene zene pod 2 godine konstantnog granatiranja ima vise negativnog efekta nego sastav zraka poslije tih granata? Znam ljudi sto su bili zdravi ko dren cijeli rat i onda kad je napetost popustila, sve ih sastavilo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Maja » 01 Dec 2013, 12:05

Pa sve je moguće, mada ovaj današnji stres je po meni gori iako je to možda čudno za čuti. U ratu smo svi nekako bili odrvenili, navikli, svakodnevno granatiranje nam je bilo... skoro pa normalno. Ne znam gdje si proživio rat i kontaš li na šta mislim.
U ratu su svi imali isti problem, glad i granate, neimaština, progonstvo, ali nekako se to hrabro podnosilo. Cilj je bio izvući živu glavu, a odnosi među ljudima nikad nisu bili bolji.
A sad kad smo u puno manjim problemima više smo pod stresom tj sad kad imamo sve što je potrebno za normalan život stalno nam nešto fali, nešto nas opterećuje.
U ratu nisi imao ništa i to smo svi prihvatili, sad kad imamo (umjesto da budemo zadovoljni) shvatamo koliko nemamo.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Sheval » 01 Dec 2013, 12:28

Uh,kako se žene promijene kad uđu u tu pauzu.
Izuzetno nezgodne za bilo kakvu komunikaciju.
Inače,sa ovim ženama nikad ne znaš kako bi.Ne diraj ih kad su pms-u,ne diraj ih kada taj pms više nikad neće imati...
Ja imam tu sreću da ja i žena tako radimo pa se viđamo jako malo,tek par sati na dan.
Jebote život svaka joj rečenica završava sa upitnikom,jesi li ovo,jesi li on,kad ćeš,zašto si...a tek kad uđe u tu pauzu :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by laganini » 01 Dec 2013, 12:30

..najebo si...samo kad to stiže mojoj 42...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Hurija » 30 May 2020, 09:13

:rumenko Sve je pojašnjeno u uvodnom tekstu,nacin zivota i stres su glavi uzrok ,preranog ulaska u menopauzu ,ima još nesto što stariji bračni parovi zaboravljaju ,kasno dobijeno potomstvo ,ima mnogo više šansi da ima i genetske deformitete
Ostalo je cutanje.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by insomnia » 30 May 2020, 09:15

E spremi se sad
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by greeneyes » 30 May 2020, 09:15

aha-ha!
Samo sabura

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Hurija » 30 May 2020, 09:17

:D. Hehh Šikucija
Ostalo je cutanje.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by greeneyes » 30 May 2020, 09:25

A muskarci s godinama sve plodniji i plodniji :ćitire
Samo sabura

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by insomnia » 30 May 2020, 09:33

Image
Nes jebati zetoncicu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Sve više žena u BiH prerano ulazi u menopauzu

Post by Hurija » 30 May 2020, 09:35

Ee vala ako i tak par dobije potomstvo hmm,ko zna
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests