Samopovredjivanje kod pubertetlija

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Bonaqua » 06 Mar 2014, 12:27

Ne znam je li tacan naziv onoga sto zelim da napisem a radi se o sljedecem; Veliki broj prijatelja moje kcerke kojoj je 14 godina je u fazonu "rezanja" ruku. Sinoc pricajuci sa njom, rekla mi je da joj se najbolja prijateljica reze i da ona ne zna kako da je odvrati od toga. Na njeno pitanje sta da radi, ja sam joj odgovorila da ta mala pokusa sa strikom recimo, mozda ce joj to bolje pomoci :grana Zasto sam to rekla, rekla sam zato sto poznajem roditelje te djevojcice, krasni ljudi, tata psiholog mama profesor u skoli, djevojcica ima sve i sad joj kao nesto nije dobro u zivotu i nasosit ce ona sebi neku bol, kao prazna je iznutra, niko je ne razumije a znam da su to gluposti na kvadrat :123 Do sad mi je mala najavila da desetak u njenom razredu to cini pa se plasim da i ona ne pocne pod uticajem njih da to radi. Sta da radim?
Last edited by Bonaqua on 06 Mar 2014, 12:31, edited 1 time in total.
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

Blackhawk
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Blackhawk » 06 Mar 2014, 12:29

Pa neka i ona ima zanimacije, neka ima obaveza i slicnog, da malo iskoristi svoje slobodno vrijeme..
Inace, tako kad previse imaju slobodnog vremena, onda im sve dosadi i samo kontaju sta raditi da bi ubili vrijeme..
I onda idu u takvu krajnost..

Ruana
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Ruana » 06 Mar 2014, 12:41

Tesko je sa djecom u tim godinama pogoto ovodje. Sjecam se mog sina, dosao jednom kuci i kaze hoce da se tetovira ali mi mu moramo potpisati, kao vec troje u razredu se istetoviralo toditelji im potpisali.
Jedva smo ga odgovorili, ali moras pricom i polako. Pa je grizao nokte sve do krvi, ali ovo sto Rambo kaze je zakon ovdje za djecu obaveze i samo obaveze, sreca moj se posvetio sportu, pa ga vise zanima recimo da procita knjigu o Zlatanu Ibrahimovicu ii Messiju nego da gleda neke filmove gdje se ubijaju ili nesto slicno.
Sport je jako vazan i razgovor sa djecom. Mi jedino nismo nikad dozvolil da radi bas zbog novca jer smo smatrali da vako imamo vecu kontrolu gdje i kako trosi pare.
Jer neki roditelji su mi pricali kad djeca pocnu rano raditi sto je ovdje normalno odma kazu "to su moje pare mogu da kupim sta hocu i da ih trosim kako hocu"
Ovako je bolje kupimo im sve sto im treba i sto vole ali dzeparac strogo kontrolisem, sad vec straijem manje jer mislim da se izgradio u fino dijete.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Dzagoda » 06 Mar 2014, 12:41

Bonaqua wrote: Do sad mi je mala najavila da desetak u njenom razredu to cini pa se plasim da i ona ne pocne pod uticajem njih da to radi. Sta da radim?
Niko to ne pocne raditi "pod utjecajem" nekog drugog. To je znam ozbiljne traume. Bez obzira da li su "divni" roditelji, nesto tu smrdi.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Julia-Klara » 06 Mar 2014, 12:42

komuniciraj s njom sto vise, budite prijatljiice,ali pretpostavljam da vec jeste
pubertet je jako zeznuta stvar, em hormoni divljaju, em ih "niko ne razumije"... te price mi je na vrh glave, al hajde, moraju i to proci,svi smo na kraju krajeva

najgori su mi ti razmazeni,koji imaju sve u zivotu...cesto sam dolazila ne u sukob nego do sukoba misljelja sa ljudima oko mene, na poslu...
po mom misljenju Cesi su jako razmazeni ljudi, uz to i lijeni,ali streme necemu boljem, poput bolje pozicije na poslu ali bez imalo truda... da bi svoj zivot uredili ne rade nista osim kukanja i okrivljavanja drugih-jednako kao i nasi ljudi vecinom
treba vremena da se nauci prava vrijednost onoga sto imamo, a tinejdzeri to ne mogu jer nisu nista stvorili svojim rukama, i ono sto im roditleji "serviraju" za njih nema vrijednost
sistem u Njemackoj mi se svidjao, gdje roditleji nisu htjeli davati dzeparac djeci nego ih posalju da rade neke sitne poslice-dijeljenje novina, ciscenja, ili bilo sta u nekim fabrikicama... takvo zaposljavanje maloljetnika je dozvoljeno, kao ispomoc, i moja sestra je kao 14-15godisnjakinja pocela raditi, ne bi naucila cijeniti novac u istoj firmi sam radila i ja) ... do tada je bacala sve sto bih joj roditleji davali, htjela skupe stvari , ali kada je pocela sama zaradjivati ploca se okrenula
Zasto ovo govorim? Djeca moja imati kvalitetno ispunjeno vrijeme da ne bi razmisljala o glupostima tipa rezanje :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Ruana » 06 Mar 2014, 14:02

Ne slazem se Julia, jer znam djecu koja imaju sve ama bas sve, ali uopste nisu razmazena ni snobisti. Bez obzira dao ti djetetu sve ili nista ti ako ne pricas i ne radis sa djecom i ako prepustis da ti ih skola ili neka druga institucija odgaja, odose oni krivim putem.
Sve se nosi iz kuce.
Npr. ovo sto Bona kaze za roditelje od ovo djevojcice nema veze sto su oni psiholozi i profesori ako nisu dovoljno posveceni djeci i ako "nemaju vremena" za dijete, nista to ne znaci sto su oni obrazovani.
A ja ne vjerujem Bona da ce tvoja kcerka tako nesto uraditi, jer se vidi da pricas sa njom a i sama ti je dosla da kaze. Znaci ona je svjesna da je to pogresno.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Zagorka » 06 Mar 2014, 14:17

da nisu u fazonu zbog onoga biebera?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by dacina_curica » 06 Mar 2014, 14:21

Ruana, upravo sam posla reci bas to zadnje.
Ne vidim problem kod Bonine kcerke jer ocigledno ima povjerenja da joj kaze takve stvari i vjerujem da bi joj se prvoj obratila da ima neki veci problem.
Last edited by dacina_curica on 06 Mar 2014, 14:35, edited 1 time in total.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Spanac_113 » 06 Mar 2014, 14:24


dacina_curica
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by dacina_curica » 06 Mar 2014, 14:55

Alaselamet kako kucam s telefon, greska na gresku. :suljokupusovic :grana
Ruana wrote:Ne slazem se Julia, jer znam djecu koja imaju sve ama bas sve, ali uopste nisu razmazena ni snobisti. Bez obzira dao ti djetetu sve ili nista ti ako ne pricas i ne radis sa djecom i ako prepustis da ti ih skola ili neka druga institucija odgaja, odose oni krivim putem.
Sve se nosi iz kuce.
Npr. ovo sto Bona kaze za roditelje od ovo djevojcice nema veze sto su oni psiholozi i profesori ako nisu dovoljno posveceni djeci i ako "nemaju vremena" za dijete, nista to ne znaci sto su oni obrazovani.
Slazemo se od - do. :)
Ova danasnja djeca zive u jako cudnom vremenu. Kad smo mi odrastali rijetki su mogli sjesti i pricati sa svojim roditeljima o ovakvim "skakljivim" stvarima. Svi smo nekako odrastali "sami od sebe" tj. u neku ruku nas je mahala i drustvo odgajalo ali u vrijeme nasih djetinjastava tempo je bio drugaciji, povjerenje je bilo drugacije uobliceno, nije bilo ovoliko stimulanata koji su nas napadali sa svih strana. Ova danasnja djeca imaju takoreci sve ali nemaju ono osnovno sto smo mi imali a to je neko "jezgro" koje covjeka utemelji. I ponajvise vecina nema roditeljsku (i prijateljsku) paznju, bar ne onoliku kolika je potrebna.

Rezanje i slicne "aktivnosti" su jednostavno vapaji za paznjom - bilo roditeljskom, bilo prijateljskom. Istina je, cesto su "the IN thing" ali onaj koji se pocne rezati zato sto je to IN, nece se nastaviti zbog toga rezati. Ona djeca koja kroz rezanje dozive neki "high" ili jednostavno to osjecaju kao ispusni ventil ona ce i nastaviti. Naravno, onda se treba pozabaviti pitanjem "ispusni ventil ZBOG CEGA?".

U sustini, niko od nas ne zna sta se desava iza necijih zatvorenih vrata, tako da je tesko "suditi".

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Veca » 06 Mar 2014, 15:40

...ocigledno je da djevojcica ima ozbiljne probleme i da joj treba profesionalna pomoc!...ovo sto je Bona rekla da uzme strik,iskreno receno,ja nikad ne bih rekla!...roditelji doktori,profesori itd.,uvjerila sam se mnogo puta u zivotu,da njihova djeca imaju cesce probleme,psihicke i dusevne prirode!...djeteta mi je zao!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Heidi » 06 Mar 2014, 15:44

I meni je zao djevojcice. Treba paziti sta im se govori i ovakvim slucajevima se opreznost pise velikim slovima.
Djeca su izgubljena i zapostavljena. Roditelji rade, dodju kuci i nije im do razglabanja.....gurnu djetetu iPad u ruke, haj se igraj.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by laganini » 06 Mar 2014, 15:45

:djed imam odličan odnos sa sinom ali opet sam uvik u strahu da ne napravi glupost..to je trenutak a krv je vatrena u tim godinama..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by dacina_curica » 06 Mar 2014, 15:46

Veca wrote:...ocigledno je da djevojcica ima ozbiljne probleme i da joj treba profesionalna pomoc!...ovo sto je Bona rekla da uzme strik,iskreno receno,ja nikad ne bih rekla!...roditelji doktori,profesori itd.,uvjerila sam se mnogo puta u zivotu,da njihova djeca imaju cesce probleme,psihicke i dusevne prirode!...djeteta mi je zao!
I meni je to zaparalo oci ali kontam da nije receno zlonamjerno nego vise mahinalno i nepromisljeno. Problem je da, ne d'o Bog, to dijete cuje nesto tako i dodje na takvu ideju...Nikad se ne zna sta se desava u necijoj glavi. :( Ne d'o Bog nekoga na dusi nositi. :(
laganini wrote: :djed imam odličan odnos sa sinom ali opet sam uvik u strahu da ne napravi glupost..to je trenutak a krv je vatrena u tim godinama..
Otvoren odnos je najbolja stvar. Da dijete jednostavno ima povjerenja da roditelju (ili ako ne moze roditelju onda bratu ili sestri) kaze sve sto ga muci.

Evo ja licno sa svojom mamom ne mogu pricati o mnogim stvarima cak ni sad kad mi je ovoliko godina, ali zato bratu mogu sve reci bez ustrucavanja. I upravo brat mi je bio "zvijezda vodilja" kroz djetinjstvo a posebno kroz pubertet kad se hodalo u "svakakvom drustvu" i kad krv kljuca.

Ruana
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Ruana » 06 Mar 2014, 15:57

dacina_curica wrote:Alaselamet kako kucam s telefon, greska na gresku. :suljokupusovic :grana



Slazemo se od - do. :)
Ova danasnja djeca zive u jako cudnom vremenu. Kad smo mi odrastali rijetki su mogli sjesti i pricati sa svojim roditeljima o ovakvim "skakljivim" stvarima. Svi smo nekako odrastali "sami od sebe" tj. u neku ruku nas je mahala i drustvo odgajalo ali u vrijeme nasih djetinjastava tempo je bio drugaciji, povjerenje je bilo drugacije uobliceno, nije bilo ovoliko stimulanata koji su nas napadali sa svih strana. Ova danasnja djeca imaju takoreci sve ali nemaju ono osnovno sto smo mi imali a to je neko "jezgro" koje covjeka utemelji. I ponajvise vecina nema roditeljsku (i prijateljsku) paznju, bar ne onoliku kolika je potrebna.

Rezanje i slicne "aktivnosti" su jednostavno vapaji za paznjom - bilo roditeljskom, bilo prijateljskom. Istina je, cesto su "the IN thing" ali onaj koji se pocne rezati zato sto je to IN, nece se nastaviti zbog toga rezati. Ona djeca koja kroz rezanje dozive neki "high" ili jednostavno to osjecaju kao ispusni ventil ona ce i nastaviti. Naravno, onda se treba pozabaviti pitanjem "ispusni ventil ZBOG CEGA?".

U sustini, niko od nas ne zna sta se desava iza necijih zatvorenih vrata, tako da je tesko "suditi".
Slazem se Daco, nema mi nista gore nego kad cujem majku da kaze kcerki "ja sam u tvojim godinama ovo ili ono" pogotovo "ja sma u tvojim godinama imala tebe" :place ama ljudi druga su to vremena bila, mi smo se igrali na ledini po sokacima, lopte, dzandara lopova, lutke su bile drugacije, ali danas je turbo zivot i nama i djeci.
Uspjeh je ovo sto Bonina kcerka je dosla njoj i rekla, i po meni se ne treba bojati. Ja mojoj mami rahmetli nisam nista smjela ni reci, kunem se da sam u tasni krijuci nosila farmerke i tene i oblacila da ona da ne vidi, jer po njenoj teoriji curice treba da nose suknjice i kikice.
Boze sacuvaj da joj kazes "imam momka" jer "kakav te momak pop'o, prvo skola" Nije se trebalo bojati kad negdje odes, ako te ne vidi ona vidi te komsija i mahala, svak ce te zaruziti i poslati kuci.
Mi smo morali i zadacu raditi "pod nazorom" ako nesto ne znas pitaj mamu itd... Dans su djeca izlozena svemu i svacemu od pedofila do droge i svega a sa druge strane imaju sve, a moraju imati jer takva su vremena.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by dacina_curica » 06 Mar 2014, 16:11

Ruana wrote:Slazem se Daco, nema mi nista gore nego kad cujem majku da kaze kcerki "ja sam u tvojim godinama ovo ili ono" pogotovo "ja sma u tvojim godinama imala tebe" :place ama ljudi druga su to vremena bila, mi smo se igrali na ledini po sokacima, lopte, dzandara lopova, lutke su bile drugacije, ali danas je turbo zivot i nama i djeci.
Uspjeh je ovo sto Bonina kcerka je dosla njoj i rekla, i po meni se ne treba bojati. Ja mojoj mami rahmetli nisam nista smjela ni reci, kunem se da sam u tasni krijuci nosila farmerke i tene i oblacila da ona da ne vidi, jer po njenoj teoriji curice treba da nose suknjice i kikice.
Boze sacuvaj da joj kazes "imam momka" jer "kakav te momak pop'o, prvo skola" Nije se trebalo bojati kad negdje odes, ako te ne vidi ona vidi te komsija i mahala, svak ce te zaruziti i poslati kuci.
Mi smo morali i zadacu raditi "pod nazorom" ako nesto ne znas pitaj mamu itd... Dans su djeca izlozena svemu i svacemu od pedofila do droge i svega a sa druge strane imaju sve, a moraju imati jer takva su vremena.
Bas to! Danasnja djeca imaju sve ali imaju i sto puta vise dodatnih uticaja koje mi nismo imali. Mora roditelj uvijek biti jedan korak ispred vremena da bi razumio dijete. Nasi roditelji (u vecini) nisu imali te brige. Mahala je vazda znala gdje si i sta radis, rece Nela na nekoj drugoj temi bas - cesce mahala zna sta ti je za rucak nego ti sam. To je od vazda tako bilo i bar kad sam ja bila dijete i tinejdzer prije rata moralo se dobro potruditi da sakrijes belaj. :grana
Kad se sjetim prvog momka i onog stalnog gledanja hoce li ko naici. :grana Pa se ispicimo u najdalju mahalu u gradu da nas neko ne bi vidio kako se DRZIMO ZA RUKE. :grana Ljubljenje i te ostale djecije pi*darije iskljucivo u haustoru. :valja
Ali eto, koliko god se mi krili stara saznala pa onda nastupila spanska inkvizicija. :grana

Danasnje doba je otklonilo bezbroj tih nekadasnjih tabua i barijera, djeca su slobodnija ali cini mi se i mnogo labilnija i treba im cvrsca ruka da ih vodi kroz turbulencije rane mladosti. Zato i jeste od presudne vaznosti da se s njima prica, da se gradi otvorena veza, da znaju da nemaju samo roditelja ali i prijatelja i zastitinika.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by paparaci » 06 Mar 2014, 23:21

Bonaqua wrote:Ne znam je li tacan naziv onoga sto zelim da napisem a radi se o sljedecem; Veliki broj prijatelja moje kcerke kojoj je 14 godina je u fazonu "rezanja" ruku. Sinoc pricajuci sa njom, rekla mi je da joj se najbolja prijateljica reze i da ona ne zna kako da je odvrati od toga. Na njeno pitanje sta da radi, ja sam joj odgovorila da ta mala pokusa sa strikom recimo, mozda ce joj to bolje pomoci :grana Zasto sam to rekla, rekla sam zato sto poznajem roditelje te djevojcice, krasni ljudi, tata psiholog mama profesor u skoli, djevojcica ima sve i sad joj kao nesto nije dobro u zivotu i nasosit ce ona sebi neku bol, kao prazna je iznutra, niko je ne razumije a znam da su to gluposti na kvadrat :123 Do sad mi je mala najavila da desetak u njenom razredu to cini pa se plasim da i ona ne pocne pod uticajem njih da to radi. Sta da radim?

:D. :cool


licno mislim da nemas razloga da strahujes. cura ti je dovoljno pametna da je shvatila kako to nije u redu i potrazila je tvoj savjet. imate zdrav odnos, sto je najvaznije. ono sto mozes ciniti jeste sa njom konstantno raditi i pricati. ima cvrstu podlogu. tj. dobar odgoj. a tu ni vanjski pritisak nece nista promijeniti. ona je naucila sta je dobro, a sta lose i zna to razlikuje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Bonaqua » 07 Mar 2014, 11:11

Mislim da je ovo sto je dacina napisala u pitanju, barem u slucaju te djevojcice. Nema sanse da je njoj lose u zivotu, za svakog drugog ne bi tvrdila a za nju sam sigurna da je mozda to nesto da bi bila in, sta li. Ma degenek tu treba. Dva samara kad ustane, dva kad krene u skolu i dva onako usputno.
Otac te djevojcice je nedavno drzao predavanje o koristenju internetu (neko je spomenuo i to ovdje) , da se treba djeci ograniciti, da se treba sa djecom pricati, biti sa njima... To je jedna sretna familija, uvijek su skupa, vidi se na njima da su sretni i bas me je iz cipela izbacilo kad mi je malena to rekla. Curica ima svoje obaveze kod kuce a to da radi, ne znam, mozda da roditelji to znaju mozda bi nesto i preduzeli. Ova mala stalno sad neke narukvice, fazone koristi da to prikrije.
Sinoc su njih dvije pricale na telefon i kako je moja djevojcica bolesna, nece se ni preko vikenda vidjeti ali ono sto je meni moje djete reklo je to da ce pricati sa njom. Sinoc je cak i citala nesto o toj problematici na internetu i dosla sa prijedlogom da joj nacrta na obje ruke leptirice, a kako ta mala voli leptire nema sanse da ce preko toga presjeci. Druga solucija je bila da joj poprica sa mamom ili tatom, zeli da je uslovi tako sto ce joj dati par dana da sama odluci hoce li reci roditeljima ili da to ova moja kaze, e sad koliko je i to pametno ne znam. U jednu ruku drago mi je da tako lijepo rezonuje stvari a sa druge strane se plasim da se ta mala ne naljuti na nju.
Zastrasujuce mi je bilo kad je rekla ova njoj preko telefona da voli osjecaj kad joj krv jurne, da je to nesto najljepse sto je dozivjela :sok To cini da se osjeca zivom :sok :sok :123 :123 E zbog toga se plasim i za svoje djete, kad ova govori sa tolikim odusevljenjem, mozda i ova moja pozeli da osjeti to nesto. Desetoro u razredu njihovom to radi, njih je 22 svega u razredu, skoro pola njih :( Ne znam sta se desava, nenormalno mi je da je vecina danas nesretno.
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

Ruana
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Ruana » 07 Mar 2014, 11:20

Bonaqua wrote:Mislim da je ovo sto je dacina napisala u pitanju, barem u slucaju te djevojcice. Nema sanse da je njoj lose u zivotu, za svakog drugog ne bi tvrdila a za nju sam sigurna da je mozda to nesto da bi bila in, sta li. Ma degenek tu treba. Dva samara kad ustane, dva kad krene u skolu i dva onako usputno.
Otac te djevojcice je nedavno drzao predavanje o koristenju internetu (neko je spomenuo i to ovdje) , da se treba djeci ograniciti, da se treba sa djecom pricati, biti sa njima... To je jedna sretna familija, uvijek su skupa, vidi se na njima da su sretni i bas me je iz cipela izbacilo kad mi je malena to rekla. Curica ima svoje obaveze kod kuce a to da radi, ne znam, mozda da roditelji to znaju mozda bi nesto i preduzeli. Ova mala stalno sad neke narukvice, fazone koristi da to prikrije.
Sinoc su njih dvije pricale na telefon i kako je moja djevojcica bolesna, nece se ni preko vikenda vidjeti ali ono sto je meni moje djete reklo je to da ce pricati sa njom. Sinoc je cak i citala nesto o toj problematici na internetu i dosla sa prijedlogom da joj nacrta na obje ruke leptirice, a kako ta mala voli leptire nema sanse da ce preko toga presjeci. Druga solucija je bila da joj poprica sa mamom ili tatom, zeli da je uslovi tako sto ce joj dati par dana da sama odluci hoce li reci roditeljima ili da to ova moja kaze, e sad koliko je i to pametno ne znam. U jednu ruku drago mi je da tako lijepo rezonuje stvari a sa druge strane se plasim da se ta mala ne naljuti na nju.
Zastrasujuce mi je bilo kad je rekla ova njoj preko telefona da voli osjecaj kad joj krv jurne, da je to nesto najljepse sto je dozivjela :sok To cini da se osjeca zivom :sok :sok :123 :123 E zbog toga se plasim i za svoje djete, kad ova govori sa tolikim odusevljenjem, mozda i ova moja pozeli da osjeti to nesto. Desetoro u razredu njihovom to radi, njih je 22 svega u razredu, skoro pola njih :( Ne znam sta se desava, nenormalno mi je da je vecina danas nesretno.
Bona, ja da sma na tvom mestu ja bih otisla i rekla roditeljima, bar ovdje to tako funkcionise. (mislim da je i tamo tako) Mi u razredu kod djece imamo dogovor da ako nesto primjetimo da kazemo jedni drugima. Kazes desetero djece, to nije malo, moze to uzeti maha i mozda roditelji ne znaju nista.
Kad bi moje dijete tako radilo ja bih voljela da mi neko kaze, a kad bih vidjela tudje pricala bih sa roditeljima mislim ako su iole normalni.
Kod nas ovdje djeca kad se druze idu jedni kod drugih na spavanje, pokusaj zovnuti tu djevojcicu kod vas pa poslje toga pricaj sa njenim roditeljima. Jer ona je ipak drugarica tvoje kcerke.
Samar je pogresan, nista ne rijesava u to sam sigurna milion posto, i mislim je problem ozbiljan i da ga treba zaustaviti i trebas to u skoli reci, razrednici ili nekome.

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Samopovredjivanje kod pubertetlija

Post by Bonaqua » 07 Mar 2014, 11:33

Ma ja to za shamar u revoltu onako kazem jer sam ljuta a znam da je razgovor najbolje rjesenje. Rekla bih ja ali kako reci? Sta ce poslije biti? Mozda da ja pricam sa djevojcicom ali ona je ovoj mojoj rekla u povjerenju :s
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests