Anksioznost

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Radujte se anksioznosti: Znaci da ste pametniji od prosj

Post by srculence7 » 29 Jul 2016, 22:38

Rockefeller wrote: Iskreno ja ne bih da funkcionišem normalno. Da se razumijemo nisam (pretjerano) asocijalan tip, normalno funkcionišem u krugu prijatelja, porodice, poznanika pa čak i nepoznanika: nije mi strano dobaciti nekom nešto i otpočeti razgovor i sl.

Kod sebe sam primijetio jedan (ne znam koliko je ispravno reći drugi) uzorac: kad se moram suočiti sa zadatkom uvijek po pravilu ide nervoza, a zatim intenzivno razmišljanje, znojenje mozga, kako to da napravim. Kada mi konačno padne na pamet kako moram uraditi onda se dovedem u stanje koje meni vrijedi više od te ravnodušnosti običnih osoba.

Pri tome to "kako" mora zadovoljavati kriterije koje su meni bitni. Prvi i osnovni je teatralnost. Trudim se da sve što radim radim sa stilom (nije hvaljenje jer ne govorim o tome da li mi uspjeva) i da sve što radim ostavlja utisak kakav ja želim da ostavi i da sve što radim teče perfektno: da je svaki pokret, misao, potez, bilo šta dio jedne cjeline - da izgleda poput balerine.

Drugi dio mog posta, po meni važniji, je da nikad nije dobro naći se u zoni komfora. Čim si u njoj treba bježat, napravi sam sebi situaciju da se osjećaš živčano i tijesno. Rasti.

Jer poenta života nije da se živi: život se gradi. Nikad nije dobro vidjeti čovjeka koji na život gleda kao na fiksiranu poziciju - da mu je nešto dato da proživi i njegovo je samo da proživi, da radi šta mu je sudjeno (sudjeno pod navodnike), da ima porodicu, pokuša živjeti čim sretnije unutar tog života i na kraju umre. Za mene je to ograničen život i šteta vremena.

Mislim da ljudi to shvate u nekoj kasnijoj dobi života, kada već imaju više životnog iskustva, ali da je to tada relativno kasno. I mudrost je onda shvatiti to čim ranije: život se gradi. I svaki onaj život koji vidiš: na tv-u, komšijin, šefov i bilo čiji, izgradili su ga ljudi koji nisu ništa pametniji od bilo koga ovde sa foruma. I sve je promjenjivo: ako si do juče bio prosjak, možeš postati kralj i ako si do juče bio kralj možeš postati prosjak (zato ja rijetko uvrijedim nekog čovjeka sem ako on mene prvi i sam procjenim da nikad od njega kralja).

Zato je dobra ta anksioznost: jer te drži budnog, tjera te da gradiš, da rasteš i da se popravljaš.

Kada sam bio prvi razred gimnazije kakva dva mjeseca pred kraj školske godine imao sam prosjek ocjene 3.5. Oca sam kroz osnovnu školu bio navikao na petice i bilo mi je nekako žao da ga razočaram četvorkom iako je srednja škola teža od osnovne. Samo dva mjeseca pred kraj školske godine sam se odlučio da napravim plan kako da prosjek dignem na 4,5.

Prvo me je obuzela baš ta nervoza o kojoj pričamo - kako ću to napraviti. Onda sam sjeo kod kuće i dugo, danima, analizirao kako pristupiti kojem profesoru, šta reći, kome se obratiti i generalno šta i kako. Do zadja dva dana je bilo tijesno, trebale su mi još dvije ocjene na četri predmeta. Na kraju ne da sam uspio, nego sam digao prosjek na 4,6. Prošao sam sa peticom. Prijatelji su mi govorili da je nemoguće, smijali su se kada sam im dva mjeseca prije kraja školske godine rekao da ću proći sa peticom. Njih svih tridesetak je znalo šta mi je uspjelo, a sem njih niko više. Onima koji nisu prošli s pet su roditelji nabijali kompleks mene, oni su im pokušavali objasniti šta sam uradio ali im nisu vjerovali. A meni je to dalo vjeru u sebe i to da mogu uraditi šta god zamislim i zaželim.

Prilično sam siguran da se ta panika i nervoza nikad nisu desili ja nikad ne bih prošao sa pet. I pošto mi nikad ne bi uspjelo vrlo vjerovatno nikad ne bih povjerovao u svoje spobnosti. I evo oko deceniju poslije mene i dalje ta vjera drži, čak šta više sada imam mnogo više sličnih priča za ispričat a sve zahvaljujući tome što mi tada nije bilo svejedno.
Rocke, mislim da nisi razumeo dobro ono što sam obrazložila. Funkcionisati normalno ne podrazumeva tu neki sad konformizam kako ti to doživljavaš i automatsko, odnosno rutinsko obavljanje posla, pod tim se više misli na to da čovek živi, radi, voli, nesmetano bez ikakvog kočenja od strane prisutne anksioznosti, koja zapravo ograničava čoveka u tome.Postoje razni oblici anksioznosti i ona se može ispoljiti na razne načine ali u suštini ona predstavlja neprijatno stanje prisustva strepnje, odnosno uznemirenosti, isčekivanja da će se nešto loše desiti. Osoba očekuje neku opasnost i ima doživljaj da neće moći da se zaštiti od te opasnosti ili da će teško podnositi njene posledice. U njenoj osnovi mogu ležati neka traumatska iskustva i ona se može ispoljiti u vidu panike, fobije,o-k poremećaja, psihosomatski i sl.
To što si ti kod sebe primetio je tipično za događaje kada se nađemo u nekoj novonastaloj situaciji gde postoji izvesna uznemirenost, pobuđenost, koja eto u tvom slučaju može da utiče povoljno, tj. da tera na neku akciju sa povoljnim ishodom. Ali tu se već uključuje motivacija, tj. neki motivi za postignućem, samoostvarenjem i slično. Ta, da kažemo uznemirenost ne predstavlja problem koji se odražava na samo delanje, ali kod stalno prisutne anksioznosti može doći do sputavanja, odnosno izbegavanja neke radnje, mesta, situacije, samo zato što to pojačava simptome koji se u tim situacijama javljaju. U biti tu su neke asocijacije tih draži sa potisnutim, bolnim ili neprihvatljivim emocijama.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Radujte se anksioznosti: Znaci da ste pametniji od prosj

Post by kuplung » 30 Jul 2016, 15:00

bolest takve treba lijeciti

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by SPINERKA » 02 Nov 2016, 23:08

Image
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Maja » 15 Oct 2020, 19:30


User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24895
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6964 times
Been thanked: 6606 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Koraci_u_noci » 15 Oct 2020, 19:32

13/63 podnosljivo
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80472
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11595 times
Status: Online

Re: Anksioznost

Post by spacebound » 15 Oct 2020, 19:34

Image
Exchan ❌️

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24644 times
Been thanked: 4673 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by ElTriconi » 15 Oct 2020, 19:34

Maja wrote: 15 Oct 2020, 19:30 Evo test. Kod mene minimalna 7/63

https://www.psihocentrala.com/test/test-za-anksioznost/
Nidje veze da ja popunjavam to, bizi bona preporucice mi tablete nakve a u biti profesionalna deformacija 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Ariel » 15 Oct 2020, 20:32

Meni rece teska anksioznost...
31/63

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13556
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4267 times
Been thanked: 5070 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by pizarro » 15 Oct 2020, 20:39

6/63.
nista od gratis tableta za happy life.

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6953
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2739 times
Been thanked: 1278 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 15 Oct 2020, 20:44

9 of 63
Twiterka

User avatar
MrH
22 bez glave
22 bez glave
Posts: 22429
Joined: 07 Oct 2019, 21:24
Has thanked: 1654 times
Been thanked: 1355 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by MrH » 15 Oct 2020, 20:47

Minimalna anksioznost
Vaši odgovori upućuju na to da nemate anksiozni poremećaj i da imate dozu anksioznosti koja je normalna. Ne bi bilo dobro kada uopšte ne biste bili anksiozni, jer je anksioznost način na koji naše telo reaguje da bi nas upozorilo da pomnije obratimo pažnju na određenu situaciju, događaj ili osobu u našem životu (pa čak i na nas same).
Uzmite u obzir da ovaj test ne služi za dijagnostičke svrhe, te se konsultujte sa stručnjakom ukoliko imate neke nedoumice.

0/63

Jebtito da nisam umro
11/11/22

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51600
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21015 times
Been thanked: 20825 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Shadow » 15 Oct 2020, 20:52

16/63
Mirno more

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2020, 21:08

8/63. Ko bi reko. Oduvijek sam i tvrdio, da imam pogrešnu dijagnozu, u vezi ove anksioznosti
online

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by MunDzi » 15 Oct 2020, 21:12

Pa dajte ljudi, test je budalastinja.

Kad bi ovaj test popunjavali ljudi koji nisu anksiozni ali imaju druge probleme, debeli pa se znoje itd, upale usiju pa im se vrtoglava, visok pritisak, slomili zglob ili koljeno pa su nestabilno na nogama, i sto i jedan drugi problem, izaslo bi im da su mega anksiozni.

Samo pogledajte kako su formulisana pitanja, pa to bi formulisao bolje neko sa 4 razreda osnovne skole.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18932
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 769 times
Been thanked: 996 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Nora Ibsenova » 20 Oct 2020, 18:30

:D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by tuzlak1212 » 20 Oct 2020, 20:06

15/63
Vaši odgovori upućuju na to da nemate anksiozni poremećaj i da imate dozu anksioznosti koja je normalna. Ne bi bilo dobro kada uopšte ne biste bili anksiozni, jer je anksioznost način na koji naše telo reaguje da bi nas upozorilo da pomnije obratimo pažnju na određenu situaciju, događaj ili osobu u našem životu (pa čak i na nas same).
UMIREM!!!!

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18932
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 769 times
Been thanked: 996 times
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Nora Ibsenova » 20 Oct 2020, 20:08

Ja glupa testa :D.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Jimmy McNulty
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 233
Joined: 13 Jul 2018, 14:58
Status: Offline

Re: Anksioznost

Post by Jimmy McNulty » 20 Oct 2020, 20:21

19/63 :123


Izražena anksioznost
Uzimajući u obzir Vaše rezultate, izgleda da imate visok nivo anksioznosti, koja spada u kategoriju anksioznih poremećaja.
Ponekad osobe koje osećaju simptome anksioznosti ne shvataju da im zapravo telo poručuje nešto. Obratite pažnju na određene situacije koje Vas navode da se osećate anksiozno i proživljavate te simptome. Na primer, ukoliko Vam se to dešava tokom javnog nastupa, a Vaš posao zahteva da to često radite, mogli biste da nađete način koji bi Vam najbolje pomogao da se malo umirite pre govora ili prepustite jedan deo prezentovanja nekom drugom.

Funkinbeats
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 12 Dec 2021, 21:26
Status: Offline

Anksioznost.

Post by Funkinbeats » 12 Dec 2021, 21:32

Zdravo, novi sam ovdje.
Imao sam anksioznost i napade panike, isao psihologu, olaksalo mi sa simptomima i bolje sam.Medjutim imam neke strshove da cu oboliti ili da mi se nesto nece desiti.To je vjerovatnoo neki lazni strah, a ustvar imam strah od neceg drugog ali ga moram odgonetnuti i izbaciti to iz sebe.Treba mi dobra preporuka za nekog iz Sarajeva ko mi moze pomoci u oslobadjanju straha iz sebe.Ili da idem na hipnozu..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Anksioznost.

Post by Melek » 12 Dec 2021, 21:36

Evo, nisam iz SA, ali kad te god trehne napad, pomisli na svu onu omladinu od 18 godina koja je jurišala na Normandiju, dan D. Trebalo bi da te onda taj tvoj strahić tog tipa popusti :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA and 14 guests