Lijekovi..

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lijekovi koji bi nam uskoro mogli promijeniti život!

Post by Dust » 03 Jan 2013, 17:27

:valja
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mala kućna apoteka

Post by Maja » 28 Mar 2013, 00:26

Šta uvijek mora biti kod nas...paracetamol za temperaturu, brufen za bolove, par flastera, septolete za grlo i moje tablete za kinetozu. Ostalo kupujemo po potrebi.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mala kućna apoteka

Post by Nela » 28 Mar 2013, 15:07

Cafetin, paracetamol, analgin, septolete, andol, otkako sam se dobro oprzila obavezno i jekoderm, otkako sam heknula sa motora obavezno rivanol, alkohol, gaze, zavoji.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mala kućna apoteka

Post by Konsultant » 31 Mar 2013, 09:12

Maja wrote:septolete za grlo
na mah procitah selotejp za grlo :sok moram ostaviti drogu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2014, 11:48

Image

Aspirin je poznata tableta koja liječi glavobolju, ali i mnoge druge zdravstvene tegobe, a upravo zbog toga mnogi ga nazivaju čudom od lijeka. Osim zdravstvenih prednosti, aspirin ima niz drugih prednosti koje bi vas mogle iznenaditi

Brojna različita istraživanja pokazala razne dobrobiti aspirina. Najnovije istraživanje američkih znanstvenika pokazalo je kako aspirin može povećati plodnost u žena, odnosno da male doze aspirina povećavaju šanse za začeće te urednom trudnoćom. Prethodna istraživanja pokazala su kako male dnevne doze aspirina čak i olakšavaju sam porod.

Zdravstvene prednosti aspirina dokazale su i broje druge studije. Tako su znanstvenici uočili povezanost djelovanja aspirina i različitih oblika karcinoma. Ustanovljeno je kako aspirin usporava rast i širenje stanica raka.
Tako je uzimanje aspirina povezano sa sprečavanjem karcinoma dojke, a znanstvenici su otkrili i kako svakodnevno uzimanje niske doze aspirina kod ograničene skupine žena umanjuje rizik raka i do 30 posto.

Osim na karcinom dojke, aspirin djeluje i na gastrointestinalni karcinom i karcinom debelog crijeva, a istraživanja pokazuju kako svakodnevno uzimanje ovog lijeka može smanjiti rizik obolijevanja i za 38 posto, a svakodnevno uzimanje aspirina ima pozitivan učinak i kod ljudi s genetskim poremećajem zbog kojega su u većoj opasnosti od te vrste raka.

Učestalo uzimanje aspirina pokazalo se povezanim i s umanjenim rizikom obolijevanja od karcinoma jetre, jajnika i raka glave i vrata.
No to nije sve – studije pokazuju kako redovito uzimanje aspirina kod starijih žena umanjuje rizik od obolijevanja od raka kože, a što je razdoblje uzimanja lijeka dulje, to je rizik manji.

Međutim, blagotvorno djelovanje aspirina povezano je i sa sprečavanjem moždanog udara i infarkta, a istraživanja koja su ispitivala učinke manjih doza aspirina (75 do 160 mg na dan) kod starijih žena s visokim rizikom od bolesti srca, dokazala su kako ovaj lijek pozitivno utječe i na sprečavanje pojave demencije. Prethodna istraživanja pokazala su pak kako svakodnevno uzimanje aspirina smanjuje obolijevanje od Alzheimerove bolesti za čak 55 posto.

No aspirin može poslužiti i za mnoge druge stvari koje će vas zasigurno iznenaditi. Pa tako odlično služi za poboljšanje tena. Za ljepšu kožu lica, napravite masku za lice uz pomoć aspirina. Razmrvite ga i dodajte nekoliko kapi vode kako bi nastala meka pasta. Nanesite je na lice i ostavite da djeluje 10 do 15 minuta, a potom isperite lice toplom vodom. Sastojci aspirina pomoći će u pomlađivanju kože i uklanjanju mrtvih stanica s lica.

Aspirin može pomoći i kod uboda različitih vrsta kukaca. Mjesto uboda navlažite vodom, a potom utrljajte aspirin koji će brzo djelovati.
Boja za kosu dulje će potrajati, a kosa će biti sjajnija ako uzmete čašu tople vode i u nju dodate šest do osam aspirina. Pripravak nanesite na cijelu kosu, ostavite da stoji na kosi 10 do 15 minuta, a potom normalno operite kosu.

Aspirin vam može pomoći i u vrtu. Neki ga vrtlari izmrve i takvog stavljaju u zemlju, a neki ga miješaju s vodom te njome zalijevaju biljke. No nemojte pretjerati s količinom jer previše aspirina može biljkama nanijeti štetu.
Uz malu pomoć aspirina i cvijeće u vazi će dulje trajati. U vodu u vazi razmrvite malo aspirina, a cvijeće će dulje biti svježe i lijepo.

Premda su mnoga istraživanja pokazala razne dobrobiti aspirina, neki stručnjaci upozoravaju da se ne smije sve shvaćati doslovno, odnosno da je aspirin ipak lijek koji se sastoji od kemijskih sastojaka, a sasvim sigurno neki od sastojaka mogu štetiti određenim organima u ljudskom tijelu.

Valja imati na umu kako čak i male doze u manjoj mjeri povećavaju rizik od krvarenja – od malih posjekotina koje u tome slučaju mogu jače krvariti pa do krvarenja u mozgu. Naime, aspirin prorjeđuje krv i na taj način smanjuje rizik od stvaranja ugrušaka koji izazivaju srčani ili moždani udar, no upravo je to razlog zbog kojega posjekotine nakon aspirina mogu pojačano krvariti.

Osim toga, aspirin može neke antidepresive učiniti manje učinkovitima i može pojačati napadaje u astmatičara. Stoga se svakako preporučuje prije uzimanja aspirina posavjetovati se s liječnikom.

(tportal)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by storm » 06 Apr 2014, 15:00

Ako nisu naručena istraživanja, ovo je zbilja super lijek...
meni i inače kod glavobolje, najbolje pomaže upravo aspirin :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by paparaci » 07 Apr 2014, 00:09

cojece. ispade da je aspirin univerzalni lijek i da ga svakako treba dodati u svakodnevnu ishranu. :D.

ja ga haman ne smijem koristiti zbog problema sa krvarenjem iz nosa. nakon aspirina samo tako "shikti". ne bi je zaustavio, da si kruh. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by Lebowski » 07 Apr 2014, 07:15

Ovdje kod nas neki i auta pokrecu na aspirin. Zaboravili su i na afrodijska svojstva.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by storm » 07 Apr 2014, 07:17

Lebowski wrote:Ovdje kod nas neki i auta pokrecu na aspirin. Zaboravili su i na afrodijska svojstva.
:sok šta pokreću...auta? daj mi to pojasni kako :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by Spanac_113 » 07 Apr 2014, 13:21

pun mi je vakuf aspirina vise, svega mi.
ne sto ne valja il nesto nego sto je ovdje, a haman i tamo, svake sedmice neki novi prof dr na tv-u s novim istrazivanjem koje dokazuje kako je aspirin dobar/los za zdravlje.
i to izmjenicno svaki put!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by storm » 07 Apr 2014, 13:32

Spanac_113 wrote:pun mi je vakuf aspirina vise, svega mi.
ne sto ne valja il nesto nego sto je ovdje, a haman i tamo, svake sedmice neki novi prof dr na tv-u s novim istrazivanjem koje dokazuje kako je aspirin dobar/los za zdravlje.
i to izmjenicno svaki put!!!
ma kao i u svim drugim temama, jako je bitno tko financira istraživanja i te emisije...ja više nikome ne vjerujem ili pokušam pronaći nezavisni izvor...ali de znaj danas
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Doznajte kako "Aspirin" utiče na zdravlje

Post by Spanac_113 » 07 Apr 2014, 13:36

a treba i novine podat i tv termine popunit. pogotovu na zapadu, cim je neki pinac oko zdravlja to je bura reakcija.
ja mislim da je the sun opstao kao novina zahvaljujuci ovakvim temama. po njima, sve ti daje rak.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10312 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: Lijekovi..

Post by Julia-Klara » 13 Mar 2015, 22:53

danas kupila tablete da dopunu u prehrani - magnezij i kalcij
ne unosim ih nikako, vala, ovo udareno koljeno me pocelo zezati
znam da godine rade svoje , ali se moze nekad nesto i "pogurat"
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Lijekovi..

Post by storm » 14 Mar 2015, 07:15

Magnezij je odličan dodatak.... ako čega fali u današnjoj ishrani to je upravo magnezij.....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Lijekovi..

Post by SaraSara » 14 Mar 2015, 08:10

Kad već pričate o tome...Morat cu jedan magnezijum sada uzeti i B vitamin
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Lijekovi..

Post by Pasaga » 14 Mar 2015, 10:25

Noces ni oka ne sklopih.... :(
Za nevjerovat,bio juce haman cio dan vani....
Dan bio prekrasan,sa malo vjetra...
Odmah proradila ova polen-alergija....
ev sad moram uzet neke kapi..... :(
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Lijekovi..

Post by Biba » 14 Mar 2015, 10:53

Eh, kad me gripa safata najcesce zavrsi upalom pluca.Cijepim se svake godine ali.. Svasta sam pila a sad mi najbolji zaldiar, protiv bolova.I imam snage kad njega popijem, mogu rsditi dan noc, cak i kad imam gripu.A netko zbog njega zavrsi na hitnoj i na infuziji.To je jedini lijek koji mi pomaze protiv bolova.Svi ostali antireumatici mi prave vise stete...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Zastupljenost domaćih lijekova na bh. tržištu samo 17,9 %

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2015, 09:57

Image
U pripremi je nova esencijalna lista lijekova u Federaciji BiH, koja bi, sudeći prema najavama nadležnih u Federalnom ministarstvu zdravstva, trebala biti uskoro usvojena na sjednici Vlade FBiH.
Prema dosadašnjim pokazateljima, novac namijenjen za federalnu esencijalnu listu najviše ide u ruke stranih proizvođača. Nova lista trebala bi biti proširena, a najavljuje se da će time i lijekovi biti jeftiniji za 10 do 20 posto.

Zaštita pacijenata

Domaća farmaceutska industrija na bh. tržištu zastupljena je tek oko 17,9 posto, dok je zastupljenost proizvoda domaćih farmaceutskih kompanija na esencijalnim listama, zavisno od kantona do kantona, u prosjeku oko 25 posto.

Vlada Tuzlanskog kantona nedavno je usvojila novi model izrade esencijalne liste, čime je veću prednost dala domaćim farmaceutskim kompanijama. Time su zadovoljni domaći proizvođači, koji tvrde da je u prošloj godini promet lijekovima u BiH ostvarilo 138 kompanija, od čega samo pet domaćih.

- Učešće stranih proizvođača na tržištu lijekova u BiH je 82,1 posto ili 436.357.934,72 KM, dok je učešće domaćih samo 17,9 posto ili 95.098.713,27 KM. Takav omjer teško se može naći bilo gdje u svijetu, posebno ne u zemljama koje su u našem bliskom okruženju, jer štite svoje proizvođače. Stoga je i nama bitno veće učešće i podrška vlasti. Kvalitet i sigurnost domaćih proizvoda dokazani su i podliježu redovnim kontrolama Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Nama je najvažnije zdravlje pacijenata, a ne konkurentnost - navode iz "Bosnalijeka".

Ističu kako se razvojem domaće proizvodnje, širenjem proizvodnih kapaciteta, povećanjem broja radnih mjesta, uplatom poreza i doprinosa omogućava rast proizvodnje domaćih proizvođača lijekova, a samim time i pune domaći fondovi.

- Sredstva od uplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje naših građana odlijevaju se u druge zemlje, koje imaju mehanizme zaštite svoje domaće proizvodnje, kako kroz zakonsku regulativu tako i kroz neformalne aktivnosti institucija koje su dio zdravstvenog sistema. I naše vlasti pri izradi esencijalne liste moraju voditi računa o tome da domaći proizvođači lijekova u BiH imaju dovoljno resursa, znanja i mogućnosti da pruže zdravstvenu zaštitu u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja u mnogo većem obimu nego što je to dosadašnja praksa bila. Zdravstvena zaštita pacijenata može biti unaprijeđena i mehanizmima zaštite domaćih proizvođača lijekova u FBiH - kaže predsjednik Uprave sarajevske "Farmavite" Sabahudin Žujo.

Upućena inicijativa

Napominje i kako bi većom zastupljenošću domaćih farmaceutskih kompanija na tržištu naša zemlja uštedjela nekoliko miliona maraka.

Direktorica Centra za razvoj poduzetništva Privredne komore Kantona Sarajevo (KS) Mubera Kadrić ističe kako ova institucija već duže inicira veću zastupljenost domaćih farmaceutskih kompanija u sredstvima zavoda zdravstvenog osiguranja.

- Cilj nam je da se u strateškim dokumentima da prioritet razvoju proizvodnih djelatnosti, iz razloga što to generira povećanje privrednih aktivnosti, a prije svega doprinosi rješavanju gorućeg problema u državi, a to je nezaposlenost - kazala je Kadrić.

Ona naglašava kako je i Vladi KS upućena inicijativu da se domaćim farmaceutskim kompanijama da status strateške industrije.

- Ta inicijativa dolazi u pravo vrijeme, jer je trenutno u procesu donošenja federalne liste esencijalnih lijekova, na osnovu koje će kantoni donositi svoje liste. Mi ne tražimo više prava za naše kompanije, već jednostavno želimo da naša farmaceutska industrija bude konkurentna na svom domaćem tržištu - pojasnila je Kadrić.

Tri kompanije u KS


više od 1.000 radnika zaposleno je u tri farmaceutske kompanije u KS 166 miliona KM ostvarenih prihoda u prošloj godini, od čega 80 na stranim tržištima102 miliona KM razvojnih investicija za 5 godina73 miliona KM uplaćeno državi po osnovu poreza i doprinosaviše od 1.000 kooperanata


17,9 % zastupljenost domaćih farmaceutskih kompanija na bh. tržištu
25 % zastupljenost domaćih proizvođača na esencijalnim listama u BiH
40 % je u susjednim državama
zastupljenost tamošnjih farmaceutskih kompanija 195 kompanija, od čega samo njih 5 domaćih, u 2014. godini ostvarilo promet lijekovima u BiH

(vijesti.ba)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zastupljenost domaćih lijekova na bh. tržištu samo 17,9

Post by Maja » 07 Dec 2015, 10:17

Zato sto Bosnalijek ne valja i tacka.
Ja sam to skontala na dva lijeka.
Tablete za bolest voznje...ko da nista ne popijem. Recimo Plivine tbl za mucninu su 50 puta bolje.
Drugo, kad sam pocela piti Bosnalijekov metformin Fordex imala sam uzasne mucnine koje su prestale cim sam presla na Stada metformin (njemacki).
Jbg...

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zastupljenost domaćih lijekova na bh. tržištu samo 17,9

Post by C12H22O11 » 07 Dec 2015, 10:43

Šta tek reći za ove banana-fabrike lijekova tipa Lukavac, Gračanica i i druge mahale.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 84 guests