Lijekovi..

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Evo šta sve ne znate o Aspirinu...

Post by storm » 14 Nov 2017, 20:16

Julia-Klara wrote: 14 Nov 2017, 20:14
storm wrote: 14 Nov 2017, 20:13 Družimo se svaki dan.....aspirin i ja....ne Seka :oo
zaboravio si napisati "nazalost" :valja
Ne brzaj sa zakljućcima :oo

Šta će meni neka Seka :rol
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Evo šta sve ne znate o Aspirinu...

Post by Hahik » 14 Nov 2017, 20:16

Zašto nažalost, vidiš da imaju nešto zajedničko.
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2018, 18:20

Image

Mnogi odrasli, koji koriste ibuprofen i druge nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID), uzimaju ih u prevelikim dozama povećavajući tako rizike od brojnih ozbiljnih nuspojava kao što su unutarnje krvarenje i srčani udar.
Riječ je otprilike o 15 posto odraslih, koji znaju uzimati ibuprofen ili neke druge slične lijekove poput aspirina, naproksena, diklofenaka, meloksikama i celekoksiba, i koji premašuju dnevne maksimalno preporučene doze za te lijekove, zaključak je novog američkoga istraživanja.

Prema riječima voditelja istraživanja dr. Davida Kaufmana sa Sveučilišta Boston, navedeni lijekovi mogu imati ozbiljnih nuspojava uključujući krvarenje u probavnom sustavu te srčane udare.

Problematično je što ih se često uzima bez liječničkog nadzora zato što su mnogi od njih dostupni i bez recepta.

"Čini se kako postoji stav potrošača da mogu uzimati doze po vlastitoj procjeni bez obzira na napisana upozorenja na pakiranju, s neznanjem o maksimalnim dopuštenim granicama", kaže Kaufman.

U okviru studije je 1326 potrošača ibuprofena vodilo dnevnike korištenja toga lijeka u trajanju od sedam dana. Njih 87 posto je nabavilo lijek bez recepta, naveli su naučnici u radu koji je objavljen u časopisu Pharmacoepidemiology & Drug Safety.

Ukupno je 55 posto pacijenata uzelo ibuprofen najmanje tri puta u sedmici, a 16 posto ih je uzimalo lijek čak svaki dan.

U dodatku na ibuprofen, 37 posto ljudi je prijavilo kako je uzimalo još najmanje jedan lijek iz spomenute grupe NSAID-a tokom te sedmice, a najčešće je to bio aspirin ili naproksen. Manje od pola ispitanih je bilo svjesno kako svi ti lijekovi pripadaju istoj grupi NSAID-a.

"Zaključci provedene studije pokazuju potencijalne negativne strane kupovanja NSAID lijekova bez recepta", tvrdi dr. Gunnar Gislason, voditelj Danske udruge za bolesti srca u Kopenhagenu.

Dr. Liffert Vogt iz Akademskog zdravstvenog centra univerziteta Amsterdam u Holandiji objašnjava kako NSAID lijekove ljekari propisuju za neke poremećaje mišićno-zglobnog sistema te druge zdravstvene probleme, no da oni nisu primjeren izbor za mnoga druga stanja za koja ih masovno uzimaju pacijenti koji ih kupuju u slobodnoj prodaji.


(klix)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Maja » 13 Feb 2018, 21:21

Pisala sam jednom kad sam zajedno uzela brufen i dramamine za vožnju....umalo crkla nisam.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Bla » 13 Feb 2018, 21:26

uzimaju i stručnjaci kad ih sastave leđa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Nice try » 14 Feb 2018, 16:39

Bla wrote: 13 Feb 2018, 21:26 uzimaju i stručnjaci kad ih sastave leđa
Kakvo doziranje, kad me zaboli, ne gledam ja to ništa.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 16:43

Treba biti oprezan sa lekovima, ne piše to uputstvo bezveze tek tako, skoro sam jednoj forumačici napomenula da čak i čajevi u kombinaciji sa nekim lekovima mogu prouzrokovati neka neželjena dejstva...a to što su se mnogi uživeli u ulogu farmakologa je druga priča :grana
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Hannibal » 14 Feb 2018, 16:44

ja kad sam polozio biohemiju poceo citat nalaze po stupu, dajem dijagnoze recepte i tako to
🐽

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Chloe » 14 Feb 2018, 22:06

Ne pijem tablete ... ne sjećam se kad sam zadnji put uzela :misli ... Čini mi se lani 11/12 mjesec kad sam bila baš bolesna četvrtala i polala sam lekadol, možda jedan i pol da sam popila.

Srček, i sa čajevima treba biti pažljiv i bez tableta ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Nice try » 15 Feb 2018, 08:17

srculence7 wrote: 14 Feb 2018, 16:43 Treba biti oprezan sa lekovima, ne piše to uputstvo bezveze tek tako, skoro sam jednoj forumačici napomenula da čak i čajevi u kombinaciji sa nekim lekovima mogu prouzrokovati neka neželjena dejstva...a to što su se mnogi uživeli u ulogu farmakologa je druga priča :grana
Naravno,u pravu si,ali ja iskoristim one nategnute preporuke,npr.ako piše može se uzeti na svaka četiri sata,a po krajnjoj potrebi i svaka dva sata,onda uzmem tako.Zbilja,vjerujte,kad pritisnu veliki bolovi čovjek zna lupiti glavom samu granicu razuma.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Cvrle » 15 Feb 2018, 09:48

Jako rijetko uzimam lijek, ali i kada uzmem gledam da to bude u sto manjim dozama. I uzimam samo provjereno, ne letim za reklamiranim lijekovima :ne
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Sheval » 15 Feb 2018, 09:50

Ja na svaku bol zveknem tabletu:)
Znam za sta koja ide:)
Zašto da ne? Hoću to zivjeti duze, hoce mi to jetra otici? Evo me kao saliven, odlična psiho-fizicka forma:)
Uvijek izmedju bola i rješavanja istog, biram ovo drugo.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by ina » 16 Feb 2018, 10:53

Ne znam kad sam zadnji put popila aspirin.

I ovdje dijele svasta bez recepta i radi profita.
Tvoje je da procitas i doziras.... u suprotnom samo sebi mozes stvoriti jos ozbiljnijih problema.
Svijest ima sidrište.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by greeneyes » 16 Feb 2018, 10:57

Ne pijem ih do golema zora
Samo sabura

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by ina » 16 Feb 2018, 10:58

Nice try wrote: 15 Feb 2018, 08:17
srculence7 wrote: 14 Feb 2018, 16:43 Treba biti oprezan sa lekovima, ne piše to uputstvo bezveze tek tako, skoro sam jednoj forumačici napomenula da čak i čajevi u kombinaciji sa nekim lekovima mogu prouzrokovati neka neželjena dejstva...a to što su se mnogi uživeli u ulogu farmakologa je druga priča :grana
Naravno,u pravu si,ali ja iskoristim one nategnute preporuke,npr.ako piše može se uzeti na svaka četiri sata,a po krajnjoj potrebi i svaka dva sata,onda uzmem tako.Zbilja,vjerujte,kad pritisnu veliki bolovi čovjek zna lupiti glavom samu granicu razuma.
Ta granica razuma sad me prisjeti na bolove zuba.
Citavu noc sam provela ispirajuci rakijom.

Kad toliko zagusti najbolje je otici doktoru.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Bla » 16 Feb 2018, 11:40

kad toliko zagusti onda je obično kasno za doktora :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by Nice try » 16 Feb 2018, 14:39

ina wrote: 16 Feb 2018, 10:58
Nice try wrote: 15 Feb 2018, 08:17
srculence7 wrote: 14 Feb 2018, 16:43 Treba biti oprezan sa lekovima, ne piše to uputstvo bezveze tek tako, skoro sam jednoj forumačici napomenula da čak i čajevi u kombinaciji sa nekim lekovima mogu prouzrokovati neka neželjena dejstva...a to što su se mnogi uživeli u ulogu farmakologa je druga priča :grana
Naravno,u pravu si,ali ja iskoristim one nategnute preporuke,npr.ako piše može se uzeti na svaka četiri sata,a po krajnjoj potrebi i svaka dva sata,onda uzmem tako.Zbilja,vjerujte,kad pritisnu veliki bolovi čovjek zna lupiti glavom samu granicu razuma.
Ta granica razuma sad me prisjeti na bolove zuba.
Citavu noc sam provela ispirajuci rakijom.

Kad toliko zagusti najbolje je otici doktoru.
Jeste, ako ti je doktor u stanju pomoći, ali ako i on tu ne može mnogo sta osim predložiti kakvu kombinaciju lijekova, injekcija ili slično, tada je blizu ta granica razuma.
Npr.kod uklijestenja živca i tako slično gdje se ne može učiniti mnogo toga dok bol svoje ne odradi.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by storm » 16 Feb 2018, 14:46

Ne volim kad me boli...kome na cast da me boli :misli..tablete majka :inasab
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: Stručnjaci zabrinuti zbog uzimanja previsokih doza ibuprofena

Post by spacebound » 16 Feb 2018, 14:54

Ne sjecam se da sam ikada imala takve bolove da pijem tablete nekontrolisano.
A da trpim bol necu.Dragi brufen, caffetin i ranisan i oni koji ih izmislise :ljub

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Sarajlije lani popile 74.654.368 KM lijekova!

Post by Krokodil Behko » 18 May 2018, 10:51

Image

Prošle godine ljekari u KS prepisali su i izdali 4.573.552 recepta i u odnosu na 2016. godinu taj broj je smanjen za 334.785. Vrijednost izdatih lijekova bila je 74.654.368 KM, stoji, između ostalog, u izvještaju snabdjevenosti lijekovima koji je na posljednjoj sjednici usvojila Skupština KS.

Visok pritisak


Prema podacima u tom dokumentu, ljekari su na recept najviše prepisivali „lodix“ tablete koje potiču izlučivanje mokraće iz organizma, zatim „bosaurin“, koji pomaže u liječenju anksioznosti, mišićnih spazama...

Na listi najtraženijih lijekova bio je i „siofor“, koji najviše koriste pacijenti koji imaju dijabetes tip 2. Tražen je bio i „pinox“ za liječenje visokog krvnog pritiska, a izdato je 78.516 kutija.

Odmah iza njega je „nitroglicerol“, koji se najviše koristi kod akutnog napada angine pektoris. Među 30 najtraženijih bile su i tablete „dilatrend“ za liječenje kongestivnog zatajenja srca i visokog pritiska.

Provjera ZZO

Inače, kontrolu svakog realiziranog recepta provjeravaju uposlenici Zavoda zdravstvenog osiguranja KS koji su uočili niz nepravilnosti. Ljekarima najviše zamjeraju to što nisu provjeravali status zdravstvenog osiguranja, zatim to što su nepravilno i nečitko pisali recepte bez označenog dana, bez šifre ljekara, preveliko prepisivanje lijekova po jednom osiguraniku...

U 2017. godini realizirano je 3.278.710 ponovljivih recepata.


Ljekarima najviše zamjeraju to što nisu provjeravali status zdravstvenog osiguranja, zatim to što su nepravilno i nečitko pisali recepte bez označenog dana, bez šifre ljekara, preveliko propisivanje lijekova po jednom osiguraniku...

(avaz)
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests