Dijeta & Linija

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18977
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 793 times
Been thanked: 1013 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2022, 09:46

Spejso, zaprati ove tete, imaju dosta savjeta i o prehrani na IR.
https://www.instagram.com/mrvice_zdravlja/
https://www.instagram.com/nutricionizam.ba/

Marizeli možeš i pisati, meni UVIJEK odgovori na pitanje.

Sretno dječaku, nije to ništa strašno toliko.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by gospođa Brams » 26 Apr 2022, 09:53

Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:44 Escitalopram? I ja ga pijem.

Joj, doritosi, naćosi, čips, grickalice, ne podsjećaj me :D.

Probaj sa hurmama kad ti se jede nešto slatko. Ili Z'bregov pudinzi, kako su dobri mmmm, a zasite i imaju sasvim ok cal vrijednost.
Da, zapravo je escitalopram. Sjecam se da si prije pisala o skidanju s AD-a, jesi li prekinula pa opet pocela ili?
Ja se planiram skinuti s Cipralexa tek kad krenem planirati trudnocu jer je kontraindiciran, inace uopce ne bih ni prekidala jer je meni to cudo spasilo zivot i zdravlje i ako treba pit cu ga do kraja zivota, samo da se ne vratim na ono stanje od prije.

Jao ti Zbregov pudinzi su odlicni. Puno sam ih jela kad sam trenirala.
Meni tesko pada sto mi je doktor trenutno zabranio teretanu dok ne obavim jos neke pretrage (ne bih smjela nikakve nagle trzaje glavom), jako mi fali i jedva se cekam vratiti.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80586
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11661 times
Status: Online

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by spacebound » 26 Apr 2022, 09:56

Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:46 Spejso, zaprati ove tete, imaju dosta savjeta i o prehrani na IR.
https://www.instagram.com/mrvice_zdravlja/
https://www.instagram.com/nutricionizam.ba/

Marizeli možeš i pisati, meni UVIJEK odgovori na pitanje.

Sretno dječaku, nije to ništa strašno toliko.
Hvala, pogledat cu.
Ma dobar je on, jako razumno dijete, pa shvata, mada vidim da mu nije svejedno, ali pravimo i slatko i slano po njegovom ceifu, svidja mu se sad i spinat, integralni hljeb sa sjemenkama i tako.
I za grickanje ima sjemenki kakvih hoce, k'o 'tica 😂
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Zagorka » 26 Apr 2022, 10:12

Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:39
Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 09:35 Koliko sam do sad čula, IR nema samo onaj ko se nije testirao.
A raspitivala sam se jer imam uputnicu da radim ali trebam naći vrijeme i volju da pijem onu glukozu, bezbeli će mi na nos izić kakva sam.
Odvratan je test. Stvarno se pripremi da ti treba čitav dan, što za test, što da se oporaviš od toga.
Negdje vidjeh da ima jos jedan nacin testiranja, samo nezz da li je jednako pouzdan.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Zagorka » 26 Apr 2022, 10:15

spacebound wrote: 26 Apr 2022, 09:43
Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 09:35 Koliko sam do sad čula, IR nema samo onaj ko se nije testirao.
A raspitivala sam se jer imam uputnicu da radim ali trebam naći vrijeme i volju da pijem onu glukozu, bezbeli će mi na nos izić kakva sam.
Mom sinu je ustanovljena. Djetetu 10 i po godina, stalno umoran, nista mu se ne da, bez energije, pospan i odvedem ga doktoru.
Slatka voda mu je bila odvratna. Vadio krv na taste, poslije sat i poslije dva. Sad imamo uputnicu da radi hormone stitne zlijezde.
On nema viska kilograma, udebljao se 8 kg u zadnjih 6 mjeseci, jako puno jeo, a uvijek gladan.
Sad smo dobili preporuku za ishranu i vec se osjeca bolje.
Meni isto fali energije, a prvenstveno su me uputili jer uopće ne mogu biti gladna, odmah mi se ruke tresu, a ako nemam pri ruci neku pločicu, snack, dođe mi mučnina i slabo. Moram jesti iste sekunde kad osjetim da će mi pozliti.
Šećer mjerila, ok.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18977
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 793 times
Been thanked: 1013 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2022, 10:19

spacebound wrote: 26 Apr 2022, 09:56
Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:46 Spejso, zaprati ove tete, imaju dosta savjeta i o prehrani na IR.
https://www.instagram.com/mrvice_zdravlja/
https://www.instagram.com/nutricionizam.ba/

Marizeli možeš i pisati, meni UVIJEK odgovori na pitanje.

Sretno dječaku, nije to ništa strašno toliko.
Hvala, pogledat cu.
Ma dobar je on, jako razumno dijete, pa shvata, mada vidim da mu nije svejedno, ali pravimo i slatko i slano po njegovom ceifu, svidja mu se sad i spinat, integralni hljeb sa sjemenkama i tako.
I za grickanje ima sjemenki kakvih hoce, k'o 'tica 😂
Mjenjaće mu se sad i ukus, vidjećeš :srce
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80586
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11661 times
Status: Online

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by spacebound » 26 Apr 2022, 10:21

Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 10:15
spacebound wrote: 26 Apr 2022, 09:43

Mom sinu je ustanovljena. Djetetu 10 i po godina, stalno umoran, nista mu se ne da, bez energije, pospan i odvedem ga doktoru.
Slatka voda mu je bila odvratna. Vadio krv na taste, poslije sat i poslije dva. Sad imamo uputnicu da radi hormone stitne zlijezde.
On nema viska kilograma, udebljao se 8 kg u zadnjih 6 mjeseci, jako puno jeo, a uvijek gladan.
Sad smo dobili preporuku za ishranu i vec se osjeca bolje.
Meni isto fali energije, a prvenstveno su me uputili jer uopće ne mogu biti gladna, odmah mi se ruke tresu, a ako nemam pri ruci neku pločicu, snack, dođe mi mučnina i slabo. Moram jesti iste sekunde kad osjetim da će mi pozliti.
Šećer mjerila, ok.
I kod njega je secer dobar. To ne znaci nista. Ustvari znaci da nije dijabetes, i dobro je IR otkriti na vrijeme jer godinama razvijajuci se predje u dijabetes. Kad se otkrije na vrijeme moze se izlijeciti. Zato nemoj da ti bude mrsko vec pohiti da obavis sta moras.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80586
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11661 times
Status: Online

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by spacebound » 26 Apr 2022, 10:24

Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 10:19
spacebound wrote: 26 Apr 2022, 09:56

Hvala, pogledat cu.
Ma dobar je on, jako razumno dijete, pa shvata, mada vidim da mu nije svejedno, ali pravimo i slatko i slano po njegovom ceifu, svidja mu se sad i spinat, integralni hljeb sa sjemenkama i tako.
I za grickanje ima sjemenki kakvih hoce, k'o 'tica 😂
Mjenjaće mu se sad i ukus, vidjećeš :srce
Dogovorili smo se nas dvoje sve isto jesti, puno salata, povrca, bijelog mesa, ribe, a jednom sedmicno, izabrat cemo dan, jesti cemo ono sto pozelimo (dajemo mu podrsu, pa jedemo sto i on, ili njemu neku modifikaciju napravimo, ili on i ja samo jedemo ono sto muz ne voli) Ali jednu stvar. Ne moze i pita i cips i kolac i hamburger. Vec, recimo, danas hamburger, pa za sedam dana cips, pa sve tako.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22622
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13002 times
Been thanked: 12646 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Dori » 26 Apr 2022, 10:24

Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 09:22
Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:13

Ja sam sebi u excelu to rješila. Svaki put kad se pojavi nova hrana u mom tanjiru za koju dotad nisam našla nutritivnu vrijednost, google, nadjem, unesem u excel i furamo dalje.

I naravno, svaki dan je onda kontrola brža i jednostavnija jer baza podataka stalno raste.
Ima dobrih aplikacija za to.
Lifesum......Odlican! :ok

Mi (muz i ja) smo poceli onu 5:2 dijetu. 5 dana jedes sve, dva dana postis. Odosno ja mogu unijeti 500, on 600 kalorija za taj dan. I tu mi je trebalo nesto gdje mogu pratiti.
Cak ima i skener za bar kodove i sve ti preracuna. Neke stvari su me bas iznenadile....Avokado npr. 300 kalorija :sok
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Zagorka » 26 Apr 2022, 10:25

Dori wrote: 26 Apr 2022, 10:24
Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 09:22

Ima dobrih aplikacija za to.
Lifesum......Odlican! :ok

Mi (muz i ja) smo poceli onu 5:2 dijetu. 5 dana jedes sve, dva dana postis. Odosno ja mogu unijeti 500, on 600 kalorija za taj dan. I tu mi je trebalo nesto gdje mogu pratiti.
Cak ima i skener za bar kodove i sve ti preracuna. Neke stvari su me bas iznenadile....Avokado npr. 300 kalorija :sok
E da. To velim. Nesto jedes, mislis malo je kalorija, kad ono...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22622
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13002 times
Been thanked: 12646 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Dori » 26 Apr 2022, 10:27

Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 10:25
Dori wrote: 26 Apr 2022, 10:24

Lifesum......Odlican! :ok

Mi (muz i ja) smo poceli onu 5:2 dijetu. 5 dana jedes sve, dva dana postis. Odosno ja mogu unijeti 500, on 600 kalorija za taj dan. I tu mi je trebalo nesto gdje mogu pratiti.
Cak ima i skener za bar kodove i sve ti preracuna. Neke stvari su me bas iznenadile....Avokado npr. 300 kalorija :sok
E da. To velim. Nesto jedes, mislis malo je kalorija, kad ono...
Pasteta isto, haos.....

Space, bas mi je zao zbog malog. Nekako kad su djeca sve idemo da im ugodimo. Da ne budu zeljni nicega. A opet treba to sve uklopiti. Svaka cast na trudu....Mame su bas :srce I tate naravno! :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Julia-Klara » 26 Apr 2022, 10:30

Ako hocete da smrsate preporucujem dijetu za dijabeticare 1200 kalorija
Malo je cudno, cijeli dan jedes, a mrsas (jedes svaka 2-3 sata).
Mozda Calla ima na nekom drugom jeziku, ja je dobila od doktorice na ceskom...

Nora je u pravu - sve je stvar dicipline (uglavnom), i ja prva sam poprilicno nedisciplinovana.

Sada koristim neki novi lijek, spominjala sam na tebi "DIjabetes", zove se Ozempic, koristi se jednom sedmicno u vidu "injekcije" (poput inzulina).
Za dva mjeseca sam smrsala 4-5kg, s tim da vidim da mi se hrana ne trazi - meni dokaz i pokazatelj koliko sam, ustvari, jela "radi reda".

Ali nije jeftin "sport" nikako, nekih 100eura mjesecno. Dok pomaze dobro i jest.
Za mjesec i po cu raditi nalaze opet, pa cu znati kakva je krvna slika.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22622
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13002 times
Been thanked: 12646 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Dori » 26 Apr 2022, 10:33

Ma to...Promjeniti nacin zivota i ishrane. Te sve neke dijete su kratkorocne i brzo se sve vrati.
Ja sam sad pocela vise da mislim sta jedem. Pogotovo ono sto ostane iza djeteta. "Da se ne baci".
Cokolade, slatkise, cips, izbacila skroz.....Uopste vise nemam toliku zelju za slatkim kao prije....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80586
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11661 times
Status: Online

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by spacebound » 26 Apr 2022, 10:36

Nora Ibsenova wrote: 26 Apr 2022, 09:33
spacebound wrote: 26 Apr 2022, 09:19 Super. Koji ti je cilj?
Ti ono imas inzulinsku rezistenciju? Koristis li lijekove?
Posto u zadnje vrijeme jako puno o njoj citam vidim da neke osobe koliko god smanjile porcije i pazile na hranu ne mogu smrsati bez lijekova.
Cilj mi je da budem bomba, to je to, dok do tog ne dođem nema stajanja :plavi

Imam IR, još uvijek sam u oporavku od operacije zgloba (fkt je zajebana povreda bila, ja nisam ni bila svjesna ozbiljnosti), pijem antidepresive, i imam blago poremećen rad štitne žlijezde (ne pijem lijekove ni za štitnu ni za IR). Znači imam 4 otežavajuća faktora, i na AD se kile lijepe ko lude.

Evo, iskren moj stav, kao nekog ko se od kako je u pubertet ušao bori sa viškom kilograma, ko je prošao sve izgovore od toga da sam jednostavno tako građena, do inzulinske, hormona, spolnih hormona, depresije, pada i slično. Još ja nisam pisala ovdje da sam kao dijete polomila dva pršljena, kuk i karlicu, pa su fizičke aktivnosti za mene zaista jedna konstantna patnja i još jedna otežavajuća okolnost.

Znam koliko hoćeš ljudi koji plaču što ne mogu smršat zbog šećera, IR, AD, lijekova i more drugih razloga, a kad im pogledaš u tanjire i navike, onda ti bude jasno što je to tako. Imam jednu kolegicu koja je tako vrstan kuhar ko i ti, već 3 godine kako radimo zajedno kuka da ne moze da smrša, a svaki treći dan nam na posao donese kolače i obavezno i ona smaže koji. To neko sa IR ne bi sebi smio dozvolit, ni u ludilu.

Znači, prečesto se ljudi kriju iza svojih bolesti i otežavajućih okolnosti, da bi se pred drugima opravdali što su debeli, što ne mršaju, a ustvari ne daju dovoljno od sebe. Znam, jer sam i sama bila takva. Ako bi mi neko nekad dao komentar na težinu, ja sam bila u fazonu, pa joj, znaš, ja imam inzulinsku ...

Kod takvih skupina ljudi je bitno kako kombinuju hranu, ne jede se sva hrana sa svom hranom, to je posebno umijeće i za to stvarno treba slušati stručnjake (nutricionizam, marizela i mrvicezdravlja su profili na igu žena nutricionistkinja iz tuzle, zaprati ih, svoje preporuke za mršanje i dijetu baziraju na bosanskohercegovačkoj kuhinji, a ne nekim egzotičnim avokadima i slično).

Znači, prije nego što se krene na tu dijetu, valjda bi trebalo sa sobom raščistiti ZAŠTO, pa tek onda KAKO.
I moje iskreno uvjerenje je da jedino što istinski pomaže je promjena navika. Meni su trebala 4 mjeseca da smršam 7kg, nije to bilo za heftu ili dvije. Ali ja sam to uradila iz kreveta, slomljene noge. Sjećam se kad sam tek slomila nogu da mi je Dumke rekao da se svi udebljaju do 10kg, eh eto Dumke, Nora je smršala toliko.

Pomalo, naviku po naviku. To je moj cilj. Promjena životnog stila iz temelja, a mršanje je samo side efekat koji je naravno, i te kako dobro došao.
Ja pratim Anny na fb, zene se kunu u nju. Ne znam da li si cula.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80586
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11661 times
Status: Online

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by spacebound » 26 Apr 2022, 10:39

Dori wrote: 26 Apr 2022, 10:27
Zagorka wrote: 26 Apr 2022, 10:25

E da. To velim. Nesto jedes, mislis malo je kalorija, kad ono...
Pasteta isto, haos.....

Space, bas mi je zao zbog malog. Nekako kad su djeca sve idemo da im ugodimo. Da ne budu zeljni nicega. A opet treba to sve uklopiti. Svaka cast na trudu....Mame su bas :srce I tate naravno! :D.
Ma i ja se bila skroz ucrnjacila, zalila, patila, par dana, A onda se osamarila i rekla nek je svo zlo u tome. Cega na svijetu ima. Ovako dijete ce "samo" jesti zdravo, lijekovi mu ne trebaju, rekla je dr., i fizicki biti aktivniji i sve ce se to sredit.
A mame bi za djecu pomjerile planine, a kamo li jelovnik korigovale.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18977
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 793 times
Been thanked: 1013 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2022, 10:48

E hajmo žene
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18977
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 793 times
Been thanked: 1013 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2022, 11:10

Mislim da je dijeta za dijabetičare s razlogom dijeta za dijabetičare a ne za mršanje.
1200 kalorija je premalo za average čovjeka, i nije održivo na duge staze, a bez dugih staza nema ničega se
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Julia-Klara » 26 Apr 2022, 11:45

Vala, ako cemo iskreno, tih 1200 (ili 1400, slagat cu) je sasvim dovoljno da budes sit. Ono sto je mene nerviralo je sto sam vazda imala sa sobom 5 kutija hrane, i konstantno vaganje namirnica :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18977
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 793 times
Been thanked: 1013 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by Nora Ibsenova » 26 Apr 2022, 11:48

Julia-Klara wrote: 26 Apr 2022, 11:45 Vala, ako cemo iskreno, tih 1200 (ili 1400, slagat cu) je sasvim dovoljno da budes sit. Ono sto je mene nerviralo je sto sam vazda imala sa sobom 5 kutija hrane, i konstantno vaganje namirnica :grana
Nije 1200 kalorija dovoljno za osobu koja je iole fizički aktivna. Jednostavno nije.

Tako sam i ja na keto bila mjesec dana sita, mučila se da unesem 1200 kalorija, dok organizam nije grohnuo.

Zapamtite da tijelo SVE pamti! I onda kad te kumulativni efekat svega toga zdrma ...

Ne može se živjet godinama na 1200 kalorija.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Kolike treba da budu porcije hrane da bismo smršali?

Post by gospođa Brams » 26 Apr 2022, 12:04

1200kcl je puno premalo
To je ispod granice bazalnog metabolizma (znaci samo osnovne tjelesne funkcije), koji je za zene u prosjeku 1400.
Nije sve u osjecaju sitosti, mozda se covjek moze natrpat nekom niskokaloricnom hranom i ne bit gladan, al to nije dovoljno energije za normalno funkcioniranje organizma, cak ni ako doslovno lezis u krevetu cijeli dan.
To moze biti samo neki kratkotrajan rezim.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests