Otekline, voda, reuma

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Terasa svjesti » 02 Apr 2015, 10:44

Meni od ovih prirodnih preparata pomaže recimo ketenova krpa , umočena u razblaženu rakijisku obloku ili koji list kupusa prekriven sa zavojem .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Biba » 26 Apr 2015, 21:51

Ne znam, meni su palcevi godinama na nogama bolno oteceni a sad i na rukama...sa zglobovima šake imam problem od osmog osnovne i nema lijeka...svaki antreumatik mi je pogossao stanje a od jednog me zamal infarkt zdrmo...indometacin....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Heidi » 23 Jul 2015, 14:48

Mnogi se zale na zadrzavanje vode u organizmu tokom ovih toplih dana. Evo jedan clanak o tome.

Izbacite višak vode iz organizma


Image


Osjećaj težine u rukama, nogama, zglobovima, nadutost i umor znaci su zadržavanja vode u organizmu. Toplo vrijeme, posao koji zahtijeva dugo stajanje ili loša prehrana najčešći su uzroci ove tegobe.

Uzroke zadržavanja vode možemo tražiti u mnogim stanjima, navikama ili propustim u prehrani. Neuravnoteženost hormona za vrijeme menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze i PMS-a mogu ženu ostaviti otečenom, a nije tajna kako mnoge primijete kako su im grudi "punije" par dan prije nego što trebaju dobiti mjesečnicu.

Pretjerani unos soli, šećera i masti mogu pridonijeti zadržavanju vode u organizmu, čemu dodatno pogoduje nedovoljni unos vitamina B kompleksa i proteina. Brza hrana i jela koja su jako zasoljena djeluju tako da tijelo počne zadržavati vodu, a mi se osjećamo nadutima u području trbuha i u ekstremitetima. Također, kronične bolesti poput bolesti bubrega, pluća ili artritisa mogu uzrokovati zadržavanje vode.

Diuretici
Diuretici pomažu u izbacivanju vode i toksina iz organizma putem urinarnog trakta. Priroda nas je podarila određenim namirnicama koje možemo koristiti u ovu svrhu, a dijelimo ih na prirodne diuretike, namirnice bogate kalijem i biljke s velikim udjelom vode.

Prirodni diuretici su:
velike količine zelenog čaja
čaša soka od brusnice
dvije čajne žlice jabučnog octa pomiješanog u čaši vode – uzimajte tri do četiri puta dnevno
čaj od maslačka koji je bogat kalijem i djeluje izrazito moćno
sjemenke anisa koje hlade
namirnice bogate vodom poput lubenice i krastavca također su pune sumpora i silikona koji stimuliraju rad bubrega
šparoge su bogate alkaloidom asparaginom koji također poboljšava funkciju bubrega
zelena salata potiče metabolizam i izbacivanje toksina
rajčice su bogate vitaminima A i C, te također pospješuju izbacivanje toksina kroz bubrege
rotkvice, luk i hren su pravi rudnici spojeva sumpora koji potiču metabolizam na izbacivanje toksina
vodica kokosa također hladi tijelo i održava ravnotežu elektrolita


Namirnice bogate kalijem:
Ova vrsta hrane otpušta prekomjernu tekućinu, a uključene su banane, rajčice, jogurt, marelice, jagode i papaja. Međutim, prevelike količine kalija mogu dovesti do boli u mišićima i nepravilnih otkucaja srca ako imate problema s bubrezima.


Diuretičke trave
Diuretičke trave imaju antioksidativan, antiviralni i antiseptički učinak.
Biljka medvjeđe grožđe (latinskog naziva arctostaphylos uva ursi ) slavi se kao Uvin čaj. Djeluje na izlučivanje mokraće, na čišćenje i dezinfekciju mokraćnih kanala. Obično se koristi u kombinaciji s drugim ljekovitim biljkama, kao što je list breze ili korijen sladića, jer sadrži mnogo taninske kiseline koja može nekima teško pasti na želudac.
Smreka stimulira bubrege
Peršin ubrzava uklanjanje toksina
Prema ayurvedi, biljka babin zub (Tribulus terrestris) također pomaže urinarnom traktu i funkcijama bubrega.


Kako još možete utjecati na zadržavanje vode?
Smanjite unos soli, šećera i masti. Natrij djeluje kao klopka tekućina u tkivima, stoga izbjegavajte prerađene namirnice pune konzervansa i soli (konzervirana hrana, hrenovke, pašteta...).

Vodite brigu o svom tijelu i krećite se – svakodnevno pođite u žustru šetnju ili vježbajte 30 minuta kako bi potaknuli limfu. Hranite se svježim voćem i povrćem kako biste nadoknadili gubitak važnih nutrijenata koje je mokraća "odnijela". Pijte osam čaša vode dnevno, jer što je vaše tijelo hidrirano, to će manje zadržavati tekućinu.

ordinacija.hr
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Biba » 02 Aug 2015, 19:29

Joj tek sad sam procitala kontrin lijek s kavom. E to cu jednom pokusati. Ma imam ja i sindrom nemirnih nogu ponekad. Onda ja nocu ustanem i moram hladnom vodom ponovo dobro ispoljevati noge...to mi pomogne..a kad hodam ili sjedim,nemam taj problem...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2015, 23:06

Nikad čuo. Kako izgleda taj sindrom nemirnih nogu?
Inače, fala bogu pa nemam ništa za uknjižiti na ovu temu, sad-zasad :D
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Biba » 04 Aug 2015, 21:03

Krokodil Behko wrote:Nikad čuo. Kako izgleda taj sindrom nemirnih nogu?
Inače, fala bogu pa nemam ništa za uknjižiti na ovu temu, sad-zasad :D
Bolje da ne znaš...kod mene je to nuspojava jednog lijeka kojeg moram piti, a onda moram popiti drugi da smiri noge ili ustati i hodati...hladni tuš...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Krokodil Behko » 05 May 2019, 17:44

Ima sad neka otopina, od borovih iglica, nije loša.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Otekline, voda, reuma

Post by Pasaga » 05 May 2019, 17:46

prizivas bibu ....
:sunja
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests