Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2015, 17:52

Image
Kada su se prije dvadeset godina u Ljubljani počeli plasirati hamburgeri sa konjskim mesom niko nije ni mogao pretpostaviti da će njegova upotreba, ne samo u restoranima nego i domaćinstvima, dostići desetine tona mjesečno kao što je to sada slučaj.

Konjsko meso, bilo da je riječ o sirovom ili prerađenom u kobasice, paštete, sušeno... može se nabaviti u nekoliko mesnica u Ljubljani, a u upotrebi je u brojnim restoranima, čak, i u lancima trgovačkih marketa. U to se uvjerila i ekipa Anadolu Agency (AA) tokom boravka u Sloveniji.

Glavni razlog povećane upotrebe konjskog mesa je njegov pozitivan učinak na zdravlje ljudi, uprkos činjenici da mu se cijena kreće u nekim slučajevima kao teletina, ali za određene dijelove i daleko više. Tako se cijena konjskog mesa kreće između 10 i 42 eura (20 do 80 KM).

Doznajemo kako je konjsko meso postalo glavna hrana vrhunskih sportaša u Sloveniji.

Interesantno je da se u posljednje vrijeme na tržištu sve više pojavljuje i kobilje mlijeko čija se cijena u Sloveniji kreće oko 16 eura (oko 30 KM), dok u Njemačkoj iznosi čak 60 eura po litri (oko 120 KM).

Osim mlijeka, na tržištu se pojavljuju u posljednje vrijeme i šamponi za kosu i sapuni od konjskog mlijeka koji zauzimaju sve značajnije mjesto u domaćinstvima.

Tadeja Mihič, vlasnica restorana u Ljubljani, koji djeluje u okviru kompanije koja se bavi mesarstvom, u razgovoru za Anadolu Agency (AA) navodi da se u prosjeku u prodaji nalazi oko 60 različitih proizvoda konjskog mesa i mesnih prerađevina.

"Stanje se mijenja po sezonama. Zimi više radimo kobasice, krvavice što se jedu uz kupus, a ljeti je više zastupljen program sa žara. Ovisi o vremenu i sezoni. Ali, u prosjeku, 60 artikala je asortiman", navodi Mihič.

- Mjesečna prodaja preko deset tona mesa i prerađevina -

Ekskluzivno za Anadolu Agency našoj ekipi je omogućeno da snimi proizvodne kapacitete, te hladnjaču gdje se na specijalnoj temperaturi koja se kreće između 1,1 i 1,6 stepeni Celzijusa čuva sirovo konjsko meso koje se koristi za daljnju upotrebu, kao i sušnice u kojim se priprema suho konjsko meso i razne vrste kobasica.

Mesara u kojoj se prodaje konjsko meso i prerađevine od konjskog mesa u vrijeme naše posjete bila je puna. Mihič kaže da je tako svakoga dana. A, mušterije, navodi, nisu samo iz Ljubljane i ostatka Slovenije nego dolaze specijalno i iz Hrvatske. Tako kaže, ima jedan čovjek koji obavezno dolazi svake sedmice iz Zagreba kako bi kupio konjskog mesa i prerađevina i obavezno svaki puta se namiri za po 200 eura (oko 400 KM).

"Za klanje se koriste ždrijebad sedam do osam mjeseci stari koji teže oko 350 do 400 kila. U saradnji smo sa 1.200 seljaka koji uvijek prodaju nama pošto mi kupujemo samo prvu klasu životinje i najbolje plaćamo na našem tržištu pošto želimo da ostane u Sloveniji jer puno toga ide u Italiju. Jako smo puno povezani sa udruženjima", navela je Mihič.

Naglasila je da se za meso koristi autohtona pasmina slovenski posavec. U Hrvatskoj, također, postoji pasmina - hrvatski posavec.

"To bude najbolje za meso. Konstitucija je takva da imaju puno mesa i kvalitetno meso. Mi nabavljamo meso samo iz Dolenjske regije. Nema više prirodne govedine već su se više opredijelili na konjetinu", navela je Mihič.

Mihič u razgovoru za AA ističe kako se mjesečno kupi, preradi i proda preko deset tona konjskog mesa, odnosno oko 45 komada. Ističe kako je jedan trgovački lanac u Sloveniji u svojim restoranima na meni stavio konjetinu pošto je to veoma zdravo meso.

"Imamo stalne mušterije i gostionice. Radi se o veoma visokom nivu kvaliteta. Važno je da se to priprema kako to mora biti pripremljeno, jer ako to neki slabiji kuhar dobije u ruke, to je loša reklama za nas", navodi Mihič.

Ističe, kako konjsko meso ima veliki procenat bjelančevina, nema holesterola, odnosno ima samo nezasičene masnoće koje su jako zdrave i ima veliki postotak željeza. Kao takvo, navodi, jako je preporučljivo za trudnice, za bolesnike koji imaju lošu krv, za dijabetičare, ljude sa velikim količinama holesterola.

"Sada sarađujemo sa čovjekom koji je napravio mašinu za muženje kobila tako da seljaci, dok je ždrijebe mlado, prodaju mlijeko koje se također i prerađuje u sapune i šampone, a svježe mljeko zamrzava. To jako dobro koristi za bolesnike: rehabilitaciju poslije kemoterapije, za sve unutrašnje organe i kožu. Jako dobro utiče na zdravlje. Seljaci mogu zaraditi sa mlijekom, a onda kada odraste, ždrijebe i prestane piti mlijeko, onda ide za preradu", navodi Mihič.

- Konjsko meso se koristi kao teletina -

Ona je naglasila kako smatra da su se ljudi u odnosu na prije dvadeset godina dosta navikli. Informacije o korisnim sastojcima, a to je jako dugo trajalo, zbog interneta navodi Mihič su stigle do potrošača.

"U Sloveniji, posebno Ljubljana, jako je porasla potrošnja konjskog mesa, zbog zdravog učinka. Iz Zagreba imamo jako puno mušterija. Imali smo ponudu jednog trgovačkog lanca iz Hrvatske da snabdijevamo 10 mesnica tamo. Nismo mogli jer se može garantirati količina s obzirom da se konji kupuju samo u Sloveniji. Ima mesa koje dolazi i iz Poljske, Italije, Južne Amerike... Ali, kvaliteta je sasvim drugačija", naglašava Mihič.

Navodi da rade na tome da konjsko meso bude autohtono iz one zemlje gdje se koristi. Mihič ističe kako je osim u Sloveniji prodaja i jedenje konjskog mesa sve prisutnije i u ostatku Evrope.

"Jako puno Italijani jedu konjsko meso, Nijemci: samo u Minhenu postoje tri konjske mesnice, Austrijanci ga obožavaju, a i Hrvati jako puno jedu. Imamo iz Srbije jako puno mušterija. Kada god su u Ljubljani, dolaze. Također, iz Engleske. Ima ona da bi Englez prije pojeo džokeja nego konja, ali i oni su sve više počeli dolaziti. Pristižu nam e-mailovi iz svih zemalja. U Švedskoj je u proteklih pet godina narasla potrošnja nevjerovatno. Oni imaju sjeverne jelene, ali oni prema njima nemaju neki poseban odnos kao prema konjskom mesu", navela je Mihič.

Navodi da je po ukusu, kao i da se po načinu pripreme koristi u biti kao teletina: može se koristiti za pečenje, za juhu...

"Jesu neke finese prisutne. Pišem knjigu koja će pomoći da bi ljudi lakše naučili pripremu mesa. Sa pravom pripremom mesa dobiješ jako dobar kvalitet jela", naglašava Mihič.

Ističe da je cijena isto kao teletina, jer je nabavna cijena kao teletine.

"Sigurno da je skupo, jer je toga malo. Ali, ako hoćemo držati kvalitetu, mora se držati cijena. Od jedne svinje dođe 40 - 50 mladih u godini, a kobila nosi 11 mjeseci i to je jedno ždrijebe na godinu. To je sve povezano: cijena mora da se drži i zbog seljaka da se o tome lijepo brinu", navodi Mihič.

- Konjsko meso promovirano kroz hamburgere -

Matej Pogačnik iz Hot hoursa pojašnjava da u Sloveniji ima nekoliko uzgajivača konja.

"To su konji othranjivani za klanje. To znači da su to konji koji nisu primili neke lijekove ili koju hranu što možda dobivaju sportski konji ili neki drugi tako da je taj proizvod siguran. Što je najvažnije, jeste da su ti konji slovenski. Sve iz Dolenjske. Za sada oko 70 posto konja u Sloveniji ide u izvoz u Italiju", ističe Pogačnik.

On navodi da se u posljednjih 20 godina puno napravilo na prehrambenoj kulturi mladih i ljudi koji žele jesti zdravo.

I on navodi da je konjsko meso jako bogato bjelančevinama, ima puno željeza, a veoma nemasno. Jako je zdravo i preporučuje se, navodi, sportašima, onim koji imaju slabu krvnu sliku, tako da bi mogli napraviti nešto i za svoje zdravlje.

Naglašava da je jedan od razloga za povećanje upotrebe konjskog mesa bilo i to što kod konja nije bilo bolesti u posljednje vrijeme za razliku od drugih životinja: kad su stigli kravlje ludilo kod govodeine, ptičja gripa, svinjska gripa, što je uticalo na konzumaciju konjskog mesa.

"Građani su više - manje kroz restorane počeli konzumirati konjsko meso. Danas imamo specijalne mesnice u kojima se može naći konjsko meso svih kvaliteta: pršut, mortadela, pašteta ... sve što se hoće", navodi Pogačnik.

Kada su prije 20 godina pokrenuli Hot hours u Ljubljani, konjsko meso su konzumentima plasirali kroz hamburgere, prvenstveno mladima koji žele jesti zdravu hranu. Sada je puno zainteresiranih, a isto tako i stranaca. Postoje i ponude kako bi se konjsko meso plasiralo na tržišta bivše Jugoslavije i počela suradnja.

"Tu je još puno otvorenih pitanja uzgajanja i prerade. Teže je nego kod teletine i nije toliko profitabilno. Više kosti i stranih produkata ostane kod konjskog mesa", zaključuje u razgovoru za AA Pogačnik.



(Vijesti.ba/Anadolija)
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by ina » 24 Apr 2015, 18:06

Moze biti ljekovito koliko hoce ali ja ga ne mogu da jedem,,,
isto kao ni zecevinu...i jagnjetinu...
Svijest ima sidrište.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Terasa svjesti » 24 Apr 2015, 19:49

Jeo sam je , za vrijeme gladi , kuhao sam konjsko meso 2 dana u loncu i onda smo ga jeli. Ono je žilavo i kiselo ali ..............
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Biba » 24 Apr 2015, 20:45

Nisam nikad probala ali i ne bih...kad sam bila dijete jela sam i zečetinu i guske i patke ali sad nekako vecinu mesa ne volim....mislim da tu treba puno zacina...mozda i mariniada...joj nama casna sestra pricala da je ljudsko meso kiselkassto..ajoj..i ona je svasta znala.. :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by tovar » 24 Apr 2015, 20:58

A tek kad slovenke probaju magareću kobasicu, moj avatar će stavit umjesto grba triglava na zastavi ali samo donji dio avatara, onaj koji se ovdje ne vidi pa će imati grb jednoglava.
Magaretina je slatka, svakoj se do sada omilila, nije kiselkasta kao konjetina ili ljudetina. Ne vjerujete?
Nekome sudbina jarca a nekoj magarca.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by kuplung » 25 Apr 2015, 09:16

bljak ne bi mogao konjetinu,tovartinu. volim se drzati provjerenih stvari

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by storm » 25 Apr 2015, 10:39

"Horse" u ljubljani kod Tivolija :bali

:ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by tovar » 25 Apr 2015, 19:20

storm wrote:"Horse" u ljubljani kod Tivolija :bali

:ok
"Tovars" sve ljubljene kod Jaihvolija :bali

:ok
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Terasa svjesti » 25 Apr 2015, 21:26

Nije što je gornje postao tovar , ali jeo sam i magareće sušeno meso. E ono je bolje od onog konjskog što sam kuhao , nakon što je konj nastradao u ratu . Inače kad smo kod konja , mislim da toj plemenitoj vrsti moramo podići spomenik jer su sa nama istrajali do kraja .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by KREMENAC » 22 Oct 2018, 07:31

Terasa svjesti wrote: 25 Apr 2015, 21:26 Nije što je gornje postao tovar , ali jeo sam i magareće sušeno meso. E ono je bolje od onog konjskog što sam kuhao , nakon što je konj nastradao u ratu . Inače kad smo kod konja , mislim da toj plemenitoj vrsti moramo podići spomenik jer su sa nama istrajali do kraja .
Image
Sarajevo


Image
Mostar

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by uvijek_kontra » 22 Oct 2018, 08:42

U mom kraju konjsko meso kupuju vecinom doktori, politicari, bogatiji... I bolestni. Posebno oni sto boluju od raka. Sa razlogom, valjda.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6793 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Julia-Klara » 22 Oct 2018, 10:48

Nisam probala, ali znam da je u opticaju.
Pogotovo Talijani ga jedu, mala Talijankica obozava meso, pa mi je pricala i o konjiskim specijalitetima.
Kaze, ljudi je uglavnom blijedo gledaju, ali specijalitet je specijalitet. A nema u njoj 20 kila s krevetom :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Rum » 22 Oct 2018, 16:48

steta je konju pojesti :ccc
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2021, 11:21

Sad nešto tragam za B vitaminima, kad ono


Samim time za konjetinu je karakterističan visoki udio proteina, a izdvaja se i poprilično visokim sadržajem vitamina B12 i željeza

Vala, ne jeo ja ovo, pa makar umjesto B vitamina imao Š vitamine. :D.
online

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Šabović Adis » 09 Sep 2021, 11:25

Inspektor u tvornici pilećih salama i pašteta.

– Jel vi možda miješate još neko meso pored piletine u vaše proizvode?

– Paa… miješamo.

– A koje to?

– Pa konjsko meso.

– Dobro, a koliko ?

– Paa… pola – pola.

– Kako to pola?

– Pa jedno pile – jedan konj.

– Au,… kad tako malo stavljate piletine, onda bolje da je ni ne stavljate.

– Paa… i ne stavljamo.
Ne mereeee 👉👌

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by The 51st State » 09 Sep 2021, 11:26

Kontam da ga se jede kad konja usmrte usljed povrede i starosti ali ne mogu zamisliti da je takva zivotinja uzgajana za konzumne svrhe, to mi dodje ko polukanibalizam s obzirom koliko su konj i covjek vezani kroz istoriju.

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by XoKli » 09 Sep 2021, 11:38

Možemo onda komotno pašćad i mačke počet jesti... Jebote konj... Mrš

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by insomnia » 09 Sep 2021, 12:01

Iako se ovdje uredno prodaje nisam nikad pozelio probati. Nije mi konj nikako u toj prici
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Dori » 09 Sep 2021, 12:18

Ja kad sam dosla u Svedsku, ne znam jezika otisla u prodavnicu....Nadjem nesto kao sudzuk, ali ne znam koje je meso. Pitam frajera pored mene prica li engleski kaze ne....Pokazem ja na kobasicu, sastav.....Gleda on mene, kad ce on meni :D.

Image

Bacila je odmah....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Konjsko meso: Ljekovita svojstva važnija od cijene

Post by Hurija » 09 Sep 2021, 12:24

XoKli wrote: 09 Sep 2021, 11:38 Možemo onda komotno pašćad i mačke počet jesti... Jebote konj... Mrš
Pa da budemo ko Kinezi .


:hm
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests