Žgaravica

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Melek » 07 May 2018, 19:54

Izdisajni test :sok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96388
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34361 times
Been thanked: 21091 times
Contact:
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Rum » 07 May 2018, 19:55

Lincura je dobra za zeludac
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Krokodil Behko » 19 May 2018, 10:16

Kojih su pet najbržih gasitelja neugodne žgaravice


Image

Nelagoda u želucu, mučnina, nadutost, užareni kiseli ukus u ustima, najčešći su simptomi žgaravice ili refluksa kiseline. Žgaravicu najčešće uzrokuje želučani sadržaj nakupljen u jednjaku, potaknut začinjenom hranom, gaziranim sokovima i alkoholom, koje svakako treba izbjegavati.

No, učestala neugodna pojava može se umiriti i pomoću pet prirodnih lijekova iz špajza.

1. Kurkuma Sve poznatiji začin ljekovitih svojstava smanjuje razinu želučane kiseline, ubrzava prolaz hrane kroz probavni sistem i sprečava nastanak žgaravice. Dovoljno je naime prstohvat kurkume dodati u jelo čime ćete izbjeći neugodne posljedice u trbuhu nakon obroka.

2. Bosiljak Jedan od najpopularnijih začina obiluje eteričnim uljima čija su ljekovita svojstva poznata, posebno kod probavnih smetnji. Iako je poželjan svježe natrgan u jelima jer ublažava žgaravicu, efikasniji u njezinom uklanjanju je kao čaj.

Čaj od bosiljka: 5 grama osušenih listića bosiljka prelijte s 2 dcl kipuće vode, ostavite da odstoji oko desetak minuta, procijedite i tokom dana popijte najmanje dvije šoljice.

3. Jabukovo sirće Samo kašika jabukovog prirodnog sirćeta, pomiješana s 2 dcl vode, pomaže kod žgaravice. Sirće razrjeđuje želučanu kiselinu, a vitamini i minerali kojima obiluje stvara alkalno okruženje u želucu i eliminira štetne bakterije. Sirće razrjeđeno u vodi preporučuje se piti tokom obroka i ujutro na tašte.

4. Kim, anis, komorač Najbrži su sitni junaci, koji neutraliziraju posljedice začinjene hrane. Stoga ukoliko ste prekršili dnevnu dozu zabranjenih zalogaja napravite si hladnu mješavinu s jednom litrom vode i žlicom pomiješanih sjemenki anisa, kima i komorača. Ostavite oko sat vremena da napitak odstoji i procijedite, začinjenu vodu pijte odmah nakon obroka i u malim gutljajima tokom cijelog dana.

5. Banana - Najpopularniji međuobrok itekako je poželjan kod borbe s žgaravicom. Banana će stvoriti prirodnu odbranu protiv kiselina u tijelu, pa se preporučuje da pojedete bananu kad god osjetite gorčinu i nadutost.



Izvor: Žena
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Socrates » 19 May 2018, 18:09

Nedavno sam imao prvi slučaj žgaravice.

Zaključak je da žgaravicu dobijem od Foruma.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by storm » 19 May 2018, 18:25

Socrates wrote: 19 May 2018, 18:09 Nedavno sam imao prvi slučaj žgaravice.

Zaključak je da žgaravicu dobijem od Foruma.
To je pocetak...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Luna. » 19 May 2018, 18:31

Za zgaravicu je dobal limun, jer je bazican i neutralise kiselinu
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Venera » 19 May 2018, 18:36

zagravica je reakcija organizma da osoba nepravilno jede ili se prejede :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 19 May 2018, 19:09

statebriga wrote: 19 May 2018, 18:36 zagravica je reakcija organizma da osoba nepravilno jede ili se prejede :kafa
ne pričaj gluposti, molim te
loša hrana utječe na to, ali uopće se ne moraš nepravilno hraniti da dobiješ poremećaj kiselosti u želucu
većina koja pati od toga, i nakon rigorozne promjene prehrane i dalje ima isti problem, samo možda u manjoj mjeri
kod nekih ljudi se uopće ne zna uzrok, može biti i stres, a da ne spominjem uzroke poput bakterija ili hijatalne hernije, koje uopće nemaju nikakve veze s prehranom
ako nisi upućena u to i ako (srećom) ne patiš od toga, možda da se suzdržiš od prosipanja ovakvih neutemeljenih izjava
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Venera » 19 May 2018, 19:14

gospođa Brams wrote: 19 May 2018, 19:09
statebriga wrote: 19 May 2018, 18:36 zagravica je reakcija organizma da osoba nepravilno jede ili se prejede :kafa
ne pričaj gluposti, molim te
loša hrana utječe na to, ali uopće se ne moraš nepravilno hraniti da dobiješ poremećaj kiselosti u želucu
većina koja pati od toga, i nakon rigorozne promjene prehrane i dalje ima isti problem, samo možda u manjoj mjeri
kod nekih ljudi se uopće ne zna uzrok, može biti i stres, a da ne spominjem uzroke poput bakterija ili hijatalne hernije, koje uopće nemaju nikakve veze s prehranom
ako nisi upućena u to i ako (srećom) ne patiš od toga, možda da se suzdržiš od prosipanja ovakvih neutemeljenih izjava
pises ti gluposti, vecina zdravih osoba ne jede pravilno i preforsira organizam, i problem zgravice im je privremen :kafa

Zgaravica NIJE hijetalna hernija, acid reflux :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Bla » 19 May 2018, 19:19

meni se zna javiti od kompota od jabuka
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Luna. » 19 May 2018, 19:26

@ uvijek kontra, koje lijekove si dobila?
Bramsica ti je dobro rekla - uzrok mogu biti bakterije,
ali moze biti i hijetalna hernija (usljed cega dolazi do vracanja kiseline u jednjak a to se zove acid reflux, ako neko ne zna, neka nauči :zubi )
Hijetalna hernija se moze otkriti gastroskopijom.

@ Bramsice, zasto nisi nikad radila gastroskopiju? Uradis to pod injekcijom i rijesis za 10 min. Vecu stetu ti pravi kiselina, jer moze izazvati trajno ostecenje jednjaka.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by gospođa Brams » 19 May 2018, 19:33

Luna. wrote: 19 May 2018, 19:26

@ Bramsice, zasto nisi nikad radila gastroskopiju? Uradis to pod injekcijom i rijesis za 10 min. Vecu stetu ti pravi kiselina, jer moze izazvati trajno ostecenje jednjaka.
Zato što nemam para ići privatno da mi rade pod anestezijom :oo A po bolnicama rade bez
A iskreno malo mi se čini prevelik rizik ići pod opću anesteziju zbog toga, ne znam
Zasad mi je podnošljivo, nemam više tako često žgaravicu
ako postane baš gadno možda promijenim mišljenje
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Luna. » 19 May 2018, 19:49

gospođa Brams wrote: 19 May 2018, 19:33
Luna. wrote: 19 May 2018, 19:26

@ Bramsice, zasto nisi nikad radila gastroskopiju? Uradis to pod injekcijom i rijesis za 10 min. Vecu stetu ti pravi kiselina, jer moze izazvati trajno ostecenje jednjaka.
Zato što nemam para ići privatno da mi rade pod anestezijom :oo A po bolnicama rade bez
A iskreno malo mi se čini prevelik rizik ići pod opću anesteziju zbog toga, ne znam
Zasad mi je podnošljivo, nemam više tako često žgaravicu
ako postane baš gadno možda promijenim mišljenje
Ne radi se to pod opcom anestezijom nego injekcija za spavanje, nemoj se zbog toga brinuti.

E sad koliko kosta to privatno u hr., ne znam.

Onda bar redovno pij tablete. Ja pijem omeprazol. Kad imam puno onda pijrm nekoliko dana za redom po jednu. Onda pijem otprilike svaka 3 dana po jednu ujutru.
Taj ritam sam sama za sebe otkrila kao najbolji.

Za hitne slucajeve mizes uzeti talcid - on rijesi problem idmsh, ali kratkorocno. I zagorkim recept sa sodom i limunom je odlican, ali isto samo za akutni problem. Nije dobro uzimati cesto, jer toliko neutraluse dobro kiselinu da poslije toga zeludac proizvodi jos vise.

Najbitnije je da ne trpis kiselinu, jer to moze izszvati baretov dindrom - trajno ostecenje jednjaka.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Maja » 14 Feb 2021, 22:03

NAMIRNICE KOJE GASE ŽGARAVICU

Žgaravica je simptom bolesti u probavnom sistemu ili neodgovarajuće prehrane koja je popraćena neugodnim žarenjem i boli iza prsne kosti. Srećom, i za nju postoji olakšanje, a ono dolazi u obliku upravo ovih namirnica.

1. Čaj od đumbira

Prokuvajte u vodi očišćen i nasjeckan grumen đumbira (veličine palca), pustite da odstoji desetak minuta, pa popijte. Ovaj je napitak učinkovit protiv raznih vrsta upala, a smiriće i žgaravicu.

2. Banane

Ako osjećate simptome žgaravice, pojedite bananu. Ovo tropsko voće sadrži minimalne količine kiselina, pa tako štiti i smiruje nadraženi želudac.

3. Bademovo mlijeko

Ova zdrava alternativa klasičnom kravljem ili kozjem mlijeku pomaže neutralizirati kiseline u želucu. S bademovim mlijekom smućkajte smoothie u koji svakako dodajte jagode, banane i špinat.

4. Zobene pahuljice

Nadraženi želudac voli hranu bogatu prehrambenim vlaknima poput zobenih pahuljica. Ujutro počnite sa zdjelicom pahuljica koja će vam dati energiju za dan i i ugasiti svaku eventualnu bol.

5. Komorač

U vruću vodu ubacite dvije žlice sjemenki komorača. Pustite da odstoji pola sata, začinite s medom i popijte. Za žgaravicu više nećete znati.

6. Kefir i aloe vera

Kašiku soka od aloe vere pomiješajte s kefirom i pojedite za doručak. Ovo je odlična kombinacija koja umiruje probavni sistem, a uz to je poprilično ukusna.

7. Zeleno lisnato povrće

S povrćem je teško pogriješiti. Jedite što više zelenog lisnatog povrća poput brokula, šparoga, celera i cvjetače koje sadrži malo kiselina te su dobri u borbi protiv kiselina.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26390
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4078 times
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Beni » 14 Feb 2021, 22:11

Ja srknem casu Donat Mg i rahat
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26390
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4078 times
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Beni » 14 Feb 2021, 22:13

Joj jednom mi u snu kiselina na nos izasla, konto prvo krv kad je pocelo da pece allahu dragi jebo te danda sta je ono
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Mister No » 14 Feb 2021, 22:17

Nja-nja-nja...

Postoje namirnice koje mogu pojačati pojavu zgaravice (poput limuna ili kafe npr.) ali ne postoje one koje mogu da je zaustave ukoliko neko ima ozbiljan problem sa njom.
Zgaravicu uzrokuje visak stvorene kiseline u zeludcu koja se zna vracati u jednjak. Narod je lijeci soda-bikarbonom, i kad treba i kad ne treba, jer soda privremeno neutralise kiselinu.
Uglavnom ako uzrok zgaravice nije helico bakterija (koja se lijeci određenom terapijom) onda onaj ko devera sa zgaravicom moze piti samo "Controloc" da je kako - tako drzi pod kontrolom.
Sve u svemu nekog trajnog lijeka nema.
High Hopes...

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24160
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6242 times
Been thanked: 5473 times
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Zizi » 14 Feb 2021, 23:29

Mister No wrote: 14 Feb 2021, 22:17 Nja-nja-nja...

Postoje namirnice koje mogu pojačati pojavu zgaravice (poput limuna ili kafe npr.) ali ne postoje one koje mogu da je zaustave ukoliko neko ima ozbiljan problem sa njom.
Zgaravicu uzrokuje visak stvorene kiseline u zeludcu koja se zna vracati u jednjak. Narod je lijeci soda-bikarbonom, i kad treba i kad ne treba, jer soda privremeno neutralise kiselinu.
Uglavnom ako uzrok zgaravice nije helico bakterija (koja se lijeci određenom terapijom) onda onaj ko devera sa zgaravicom moze piti samo "Controloc" da je kako - tako drzi pod kontrolom.
Sve u svemu nekog trajnog lijeka nema.
Može se regulisati odgovarajućim načinom ishrane, samo što su rijetki oni koji ostanu disciplinovani i ne počnu ponovo jesti hranu i piti pića koja ne bi trebali nakon što smire pojačano lučenje kiseline.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Žgaravica

Post by Mister No » 14 Feb 2021, 23:37

Zizi505 wrote: 14 Feb 2021, 23:29
Mister No wrote: 14 Feb 2021, 22:17 Nja-nja-nja...

Postoje namirnice koje mogu pojačati pojavu zgaravice (poput limuna ili kafe npr.) ali ne postoje one koje mogu da je zaustave ukoliko neko ima ozbiljan problem sa njom.
Zgaravicu uzrokuje visak stvorene kiseline u zeludcu koja se zna vracati u jednjak. Narod je lijeci soda-bikarbonom, i kad treba i kad ne treba, jer soda privremeno neutralise kiselinu.
Uglavnom ako uzrok zgaravice nije helico bakterija (koja se lijeci određenom terapijom) onda onaj ko devera sa zgaravicom moze piti samo "Controloc" da je kako - tako drzi pod kontrolom.
Sve u svemu nekog trajnog lijeka nema.
Može se regulisati odgovarajućim načinom ishrane, samo što su rijetki oni koji ostanu disciplinovani i ne počnu ponovo jesti hranu i piti pića koja ne bi trebali nakon što smire pojačano lučenje kiseline.
Moze ko nema problema sa produkcijom viska kiseline.
Ko ima, nema te hrane koja mu to moze rijesiti.
High Hopes...

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24160
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6242 times
Been thanked: 5473 times
Status: Online

Re: Žgaravica

Post by Zizi » 14 Feb 2021, 23:44

Mister No wrote: 14 Feb 2021, 23:37
Zizi505 wrote: 14 Feb 2021, 23:29

Može se regulisati odgovarajućim načinom ishrane, samo što su rijetki oni koji ostanu disciplinovani i ne počnu ponovo jesti hranu i piti pića koja ne bi trebali nakon što smire pojačano lučenje kiseline.
Moze ko nema problema sa produkcijom viska kiseline.
Ko ima, nema te hrane koja mu to moze rijesiti.
Ja imam produkciju viška kiseline, zato sam i napisala to za ishranu.
Pored neadekvatne ishrane veća produkcija kiseline se može povećati i kada smo pod većim stresom, sa smjenom godišnjih doba, pogotovo početkom proljeća i jeseni, a nedavno sam saznala i za jedno istraživanje gdje su dokazali da je može izazvati i zagađenje zraka.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests