Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Biba » 22 Nov 2015, 17:47

Poznajem ljude koji od djetinjstva ne mogu jesti meso i normalno zive. Mislim da covjek treba slijediti svoje potrebe. Ukus se nasljeđuje. Ja sam ista moja baba koje se ni ne sjecam.
Citala sam o momku koji je patio ..imao je rijetku fobiju od hrane i jeo je samo sir..znam da je to zivotinjskog prijekla ali ipakntreba jesti valjda raznolikiju hranu...
Moji su svi veliki mesarosi a ja ponekad kad jedem meso uopce nisam sita...ko da muva jedem..ili blata...ponekad mi bas ne pase...a zbog mame svaki dan ga ima...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2015, 17:54

Čuo sam da je Idi Amin bio vegan teški :hihi
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Ideja » 26 Dec 2015, 22:27

Nisam vegeterijanka (još :D. ) a pošto Zmaj i Zagorka uporediše tofu sa blatom i papirom :D. to mi dade povod da malo podignem ovu temu.
Meni se tofu na početku gadio i nikakav mi ukus nije imao. Ali, priznajem, nisam ga baš ni znala pripremati. Ispočetka sam se bila zalijepila za sos od soje i to mi nije odgovaralo. Sad je potpuno drugačije. Mariniranje na razne načine ga zaista čini ukusnijm.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Rum » 26 Dec 2015, 22:33

Ideja wrote:Nisam vegeterijanka (još :D. ) a pošto Zmaj i Zagorka uporediše tofu sa blatom i papirom :D. to mi dade povod da malo podignem ovu temu.
Meni se tofu na početku gadio i nikakav mi ukus nije imao. Ali, priznajem, nisam ga baš ni znala pripremati. Ispočetka sam se bila zalijepila za sos od soje i to mi nije odgovaralo. Sad je potpuno drugačije. Mariniranje na razne načine ga zaista čini ukusnijm.
Drzi se ti grane i mesa mani trave :D.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Ideja » 26 Dec 2015, 22:41

:klara šuti ti
i probaj veggie kobasice i salamu, vidjećeš da su istog ukusa :D.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Zagorka » 26 Dec 2015, 22:45

Ideja wrote:Nisam vegeterijanka (još :D. ) a pošto Zmaj i Zagorka uporediše tofu sa blatom i papirom :D. to mi dade povod da malo podignem ovu temu.
Meni se tofu na početku gadio i nikakav mi ukus nije imao. Ali, priznajem, nisam ga baš ni znala pripremati. Ispočetka sam se bila zalijepila za sos od soje i to mi nije odgovaralo. Sad je potpuno drugačije. Mariniranje na razne načine ga zaista čini ukusnijm.
Vremenom se naviknu i oči na mrak :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Zagorka » 26 Dec 2015, 22:46

rume laze te ovo za kobase i salamu,gdje ce kobase od ševara valjati :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20672 times
Contact:
Status: Online

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Rum » 26 Dec 2015, 22:47

Zagorka wrote:rume laze te ovo za kobase i salamu,gdje ce kobase od ševara valjati :D.
:D. znam ja to
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Post by Mutevelija » 26 Dec 2015, 22:56

Kako vegetarijanci obilježavaju Kurban Bajram?
Bolje što je fasovao ovan nego da je Ismail /Išmael.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladniji

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2016, 09:36

Image
Smanjenom konzumacijom mesa i povećanim unosom voća i povrća, u svijetu bi se spriječilo nekoliko milijuna smrti na godinu do 2050., znatno bi se smanjile emisije plinova s učinkom staklenika i uštedjele bi se milijarde dolara za zdravstveni sektor i borbu protiv klimatskih promjena.
Nova znanstvena studija objavljena u Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America prva je koja je istodobno procjenjivala učinke prehrane bazirane na vegeterijanstvu na zdravstveni sektor te općenito na svijet.

Neuravnotežena prehrana odgovorna je za velik dio zdravstvenih tegoba diljem svijeta, a naš sustav prehrane proizvodi više od četvrtine plinova s učinkom staklenika, kaže voditelj znanstvene studije Marco Springmann iz programa Oxford Martin Programme on the Future of Food.

"Ono što jedemo uvelike utječe na naše zdravlje i na svjetski okoliš", kaže Springmann.

Znanstvenici su proučavali četiri modela prehrane - uobičajeni, vegetarijanski, veganski te zdravu prehranu s općim smjernicama o preporučenim količinama voća i povrća i ograničenim unosom crvenog mesa, šećera i kalorija.

Čak i prehrana s tim općim smjernicama mogla bi spasiti 5,1 milijuna smrti na godinu sve do 2050. Veganska prehrana, koja isključuje konzumaciju svih životinjskih proizvoda uključujući jaja i mlijeko, spasila bi od smrti čak 8,1 milijuna ljudi.

Kad je riječ o klimatskim promjenama, ako bi se svijet vodio tim smjernicama o zdravoj prehrani, emisije plinova s učinkom staklenika smanjile bi se za 29 posto, dok bi vegetarijanska prehrana te emisije smanjila za 63 posto, a veganska za 70 posto.

Nadalje, promjene prehrane uštedjele bi od 700 milijarda do 1000 milijarda dolara na godinu za liječenje i bolovanje dok bi ekonomska korist od smanjenja emisija stakleničkih plinova donijela uštedu od 750 milijarda dolara, tvrdi studija.

Znanstvenici su otkrili da bi se tri četvrtine svih koristi proizašlih iz takvih promjena prehrane ostvarile u zemljama u razvoju, a ako bi se mjerio učinak po glavi stanovnika on bi bio najveći u razvijenim zemljama gdje se jede najviše mesa i gdje je najprisutniji problem pretilosti.

Studija se bavi i regionalnim razlikama te savjetuje kakve bi intervencije najviše odgovarale pojedinoj regiji. Tako bi manja konzumacija crvenog mesa polučila najveći učinak u istočnoj Aziji, na Zapadu te u Latinskoj Americi, a povećan unos voća i povrća smanjio bi smrtnost u Južnoj Aziji i subsaharskoj Africi.

Manji unos kalorija značio bi manje predebelih ljudi, a to bi snažno poboljšalo zdravlje stanovnika istočnog Mediterana, Latinske Amerike i zapadnih zemalja.

No provedba tih promjena ne bi uopće bila lagana. Da bi se prešlo na prehranu koja se drži općih preporuka o zdravoj prehrani trebalo bi za 25 posto povećati konzumaciju voća i i povrća u cijelom svijetu te za 56 posto smanjiti unos crvenog mesa, prenosi Croenergo.eu.

Svo stanovništvo u svijetu trebalo bi konzumirati 13 posto manje kalorija.

"Ne očekuje se da svatko postane vegan", kaže Springmann te dodaje da bi već "zdravija i ekološki održivija prehrana mogla bi biti korak u pravom smjeru".

(Vijesti.ba)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by SPINERKA » 27 Mar 2016, 13:27

:jutarnja
Manji unos kalorija značio bi manje predebelih ljudi, a to bi snažno poboljšalo zdravlje stanovnika istočnog Mediterana, Latinske Amerike i zapadnih zemalja.

No provedba tih promjena ne bi uopće bila lagana. Da bi se prešlo na prehranu koja se drži općih preporuka o zdravoj prehrani trebalo bi za 25 posto povećati konzumaciju voća i i povrća u cijelom svijetu te za 56 posto smanjiti unos crvenog mesa, prenosi Croenergo.eu.
Unos kalorija je jedini problem. Ne moraju biti vegetarijanci. :gladan ogladnih
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by greeneyes » 27 Mar 2016, 13:33

Meni vala dosta sve preko 70, a manje od 90. A ovi vegetarijanci što im je želja živjeti dugovječno ko kornjače-samo naprijed. :o
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Biba » 27 Mar 2016, 14:05

....je je, al eno doktor koji operira srca i zacepljene krvne zile porucuje neka ljudi jedu meso, slaninu i jaja...pa nece tak puno oboljajavati...
Ak vragbaba nije crkla od mesine nece niko...jaka jos ko kobila i zdrava da zdravija ne moze bit...
I moja mama jede vala puno mesa...nit masnoce nit zacepljenih krvnijeh sudova...
...samo ponekad glumi i izmislja sebi bolesti.....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by SPINERKA » 27 Mar 2016, 14:12

:123
A ovi vegetarijanci što im je želja živjeti dugovječno ko kornjače-samo naprijed. :o
Nisam sigurna da im je to prioritet. Vecinom zdrastveni razlozi , onda- PETA --ZASTITNICI zivotinja.
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by greeneyes » 27 Mar 2016, 14:22

Svejedno, i svaštojedi dožive mLogo godina. A da im je zdravlje toliko ugroženo sigurno da ne bi. :oo
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Biba » 27 Mar 2016, 15:10

SPINERKA wrote::123
A ovi vegetarijanci što im je želja živjeti dugovječno ko kornjače-samo naprijed. :o
Nisam sigurna da im je to prioritet. Vecinom zdrastveni razlozi , onda- PETA --ZASTITNICI zivotinja.
PETA E -News :grana ..vazda mi salju poruke..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Mutevelija » 27 Mar 2016, 17:13

Oni su voljeli da je Abraham zaklao Izaka /Išmaela nego ovna.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Ideja » 27 Mar 2016, 20:20

greeneyes wrote:Meni vala dosta sve preko 70, a manje od 90. A ovi vegetarijanci što im je želja živjeti dugovječno ko kornjače-samo naprijed. :o
:klara pa ne žele ni oni baš nešto duže. Ali razlika je živjeti eto recimo od 40-te do 70-te sa dijabetesom, problemima sa crijevima, želucem, ovim, onim... ili bez. Dobro, vegeterijanstvo nije garancija ali vjerujem da utiče
Nisam vegeterijanac ali pokušavam što više bezmesnih obroka jesti
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Biba » 27 Mar 2016, 20:32

Ne volim ni ja bas previse meso...ali ne vjerujem ni u teorije o nastanku dijabetesa...
Znanstvenici se aebaju s nama...
Sada tvrde da se dijabetes prosirio jer su ljudi prestali konzumirati mast...
Ja znam samo da od uljeta puno teze oprati tavu....onda ni zelucu nije lako...

E da, citala sam da pecinski ljudi nisu imali secer upravo iz razloga sto su neredovito jeli...
Ja jedem kad mi se jede.... a nesto me mora shopit...necu ko maslina vjekovati....

A neki kazu da meso potice agresivnost kod ljudi :ovaj
Ja sam iovak ionak besna poprilicno...i lajava ....i brbljetava....nema tu pomoci od biljaka...ma ni Gospina trava ne bi bila od pomoci :p

Nu sad tek vidjeh naslov...
Mavsta zdraviji....ne mozes vise ni maslacka ubrati od pesticida....amanndjeca autizam dobivaju od otrofa kojim nas spricaju...
Moraju mustre sbaliti krivnju...na dugan...meso...i slicno...pa pisali su da je i krompir kancerogen..
Ma ja ga jedem i sutradan ....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da su svi vegetarijanci, svijet bi bio zdraviji i hladni

Post by Julia-Klara » 27 Mar 2016, 20:48

Kakav bi bio onda odnos ljudi-zivotinje, i ko bi "vladao" planetom?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests