Mladi i droge...nove droge!!

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 20 Mar 2016, 09:21

Svi znamo za heroin, kokain, marihuanu...svojstva, primjenu i posljedice.
Ali sve ide dalje pa i ta grana....ovi "klasici" su današnjem mladom čovjeku nezanimljivi...želi biti "high" bez bockanja, šmrkanja i pušenja.....sofisticirano se "odraditi" a posljedice nisu nimalo blaže od gore spomenutih....sa razlikom, da su dostupnije, manje uočljive, dok nije već prekasno.
Cilj teme je upozoriti na te načine, kako bi se spriječili i lakše prepoznali...

Image

Mladi u Hrvatskoj imaju novu "zabavu": Opasni ljubičasti koktel koji mogu napraviti kod kuće
Piše: M.L.

Foto: Wikipedia

FRANCUSKA Nacionalna agencija za sigurnu primjenu lijekova i medicinskih proizvoda (ANSM) upozorila je farmaceute i druge zdravstvene djelatnike, pa i ostale stručne osobe koje rade s mladima, na rekreativnu drogu "purple drank" (ljubičasto piće).

Njezin glavni sastojak je jaki sirup protiv kašlja koji sadrži kodein i prometazin i koji se obično miješa s nekim bezalkoholnim pićem. Karakteristična ljubičasta nijansa pića dolazi od bojila koje sadrži sirup. Kada se droga koristi u velikim količinama, lijekovi mogu dovesti do sedacije i promjene razine svijesti, a dugotrajna primjena visokih doza kodeina izaziva ovisnost morfinskog tipa.

ANSM apelira na ljekarnike da prijave sve sumnjive zahtjeve, ali i slučajeve ovisnosti ili zlouporabe koji bi mogli dovesti do hospitalizacije.

Iz Hrvatskog farmaceutskog društva (HFD) zbog ovog fenomena poručuju:

"Kodein je prisutan u nekim bezreceptnim lijekovima kombiniranog sastava za liječenje boli, dekstrometorfan je prisutan u nekim bezreceptnim lijekovima za primjenu kod kašlja te simptoma gripe ili prehlade. Paracetamol, jedan od najsigurnijih lijekova, nažalost se sve više zlorabi među mladima koji se na društvenim mrežama u video snimkama natječu tko će podnijeti više predozirane količine paracetamola ('Paracetamol challenge').

Iz tog razloga nije naodmet ponoviti - LIJEK NIJE ROBA, stoga apeliramo na Ministarstvo zdravlja, javnost i zdravstvene stručnjake da se u interesu zdravlja građana Hrvatske odlučno suprotstave liberalizaciji prodaje bezreceptnih lijekova i dostavljanju lijekova na kućnu adresu, zbog evidentnog rastućeg javnozdravstvenog rizika u zlorabi spomenutih lijekova kao rekreativne droge, a roditelje i odgajatelje pozivamo da informiraju djecu i mlade o rizicima i opasnostima ovakvog 'kemijanja' s lijekovima".
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 20 Mar 2016, 09:29

Droga "mjau" sve češće ubija mlade

Hrvatska je policija 1. rujna prošle godine prvi put registrirala pojavu te droge.



Image
Foto:
kolumneAUTOR:
Marina Šerić
Jedan je 17-godišnjak u Velikoj Britaniji na zabavi uzeo drogu za koju su svi tvrdili da je mnogo bolja od ecstasyja. Osjećaj je bio dobar – na vrhuncu euforije uzeo je još... Na kraju je sam sebi odrezao testise. Tinejdžer je uzeo novu drogu mefedron, koja se na svjetskom tržištu zove “mjau-mjau”, a u Velikoj Britaniji se može nabaviti legalno jer je zapravo riječ o gnojivu za ishranu biljaka. Postoje internetske stranice na kojima se to gnojivo prodaje pod nazivom 4-MMC, a od njega biljke rastu kao lude. Gram se prodaje po 12 eura.

Hrvatska je policija 1. rujna prošle godine prvi put registrirala pojavu te droge, a u listopadu je stručna radna skupina Ureda za suzbijanje zloporabe droga i službeno uputila prijedlog da se ta tvar stavi na popis zabranjenih droga. Dana 28. prosinca 2009. godine to je i učinjeno.

Britanska policija, međutim, dignula je uzbunu jer je sve više mladih koji su od te droge umrli. Vlada je već pokrenula akciju kakao bi ta droga bila delegalizirana, što su već učinile Švedska, Australija, Izrael, Norveška, Estonija i Njemačka.

U ponedjeljak je u domu svoje prijateljice pronađena mrtva Lois Waters (24) koja je, kako kažu njezini prijatelji, uzimala velike količine mefedrona. Prošlog su tjedan tragično skončala dvojica tinejdžera, a Loisina smrt vlasti ne ostavlja sumnje da je riječ o opasnoj pojavi. Policija strahuje da zakonodavac neće reagirati dovoljno brzo i da će u vrijeme ljetne sezone partijanja “mjau-mjau” uzeti težak danak u mladim životima.

Jedna 14-godišnja djevojčica, čija je majka posumnjala da se događa nešto neobično kada se njezin nešto stariji sin silno zainteresirao za vrtlarstvo, kazala je majci da on kupuje “neko smeće” koje uzimaju i dječaci iz njezina razreda, od kojega sline, škrguću zubima, grizu usnice i obraze do krvi te od čega potpuno posive...

Oni koji to uzmu obično izgube osjet u nogama, srce im počne ubrzano lupati, a nakon sat vremena, kada droga prestane djelovati, padaju u depresiju, paranoju, a javljaju im se i halucinacije.

Psiholozi sa sveučilišta u Liverpoolu okupili su 50 studenta koji uzimaju “mjau” kako bi istražili učinke droge, no kritizirali su ih da se studentima koriste kao zamorčićima.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 20 Mar 2016, 09:30

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mirelam » 20 Mar 2016, 09:35

U moje vrijeme maximum je bila takozvana veselica. Joint i citavo vece sega i sprdacina.
Nedavno gledam sta ova radi.Da se smrznes.
[ytube][/ytube]

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 20 Mar 2016, 09:46

Mirelam wrote:U moje vrijeme maximum je bila takozvana veselica. Joint i citavo vece sega i sprdacina.
Nedavno gledam sta ova radi.Da se smrznes.
[ytube][/ytube]
Krokodil je strahota... :sok
Kako je gram heroina cca 30€ a gram krokodila oko 2€ (koliko košta proizvodnja jer ga uglavnom kuhaju u kućnoj radinosti) posebno se razširio među siromašnom populacijom....pogotovo u Rusiji.
Kad fale žilu, krokodil razara i "jede" tkivo oko mjesta uboda ....
Treba djeci ovo sve pokazati i pričati.
Ja sam svom malcu rekao, da će ga sigurno nagovarati....kad tad će se naći i u takvom društvu....otvoreno smo pričali o tome.
Zamolio sam ga, kad mu dođe da proba (nadam se da ne ali hoću uspostaviti apsolutno povjerenje) neka meni kaže....nabaviti ću travulju kako bog zapovijeda i neka proba sa mnom...a ne neki krš ispolijevan sa svim i svačim.
Kako živimo blizu i u kvartu gdje sam i ja odrastao rekao sam mu jasno, da ću ja saznati, da je nešto uzeo i prije nego se vrati doma :zubi
pa pokušaj majčin sine :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by greeneyes » 20 Mar 2016, 10:43

Volimo hašiš, oči nam se cakle.
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Biba » 20 Mar 2016, 11:41

:ovaj
E reko je meni doktor da budem oprezna sa zaldiarom...paracetamol i tramadol...stvara ovisnost..
Ma pazim ja al ev sam i maloprije morala jedan popiti..glava mi puca..

Sjecam se...davno bilo....ja imala 17 godina i nikako nisam mogla spavati..
Dao mi doktor Tavor...
....a drugi doktor gledo moj karton, pa u mene i reko mi - Bacaj to...to je droga :sok
Nikad ga vise nisam pila al zaldiar moram da mogu odradit ovo sto moram...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Chloe » 20 Mar 2016, 12:41

Baš me je strah ovog zla. :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by SPINERKA » 20 Mar 2016, 14:51

:hm

Image
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by greeneyes » 20 Mar 2016, 14:55

Jedna od jačih slika na netu! :D.
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 23 Mar 2016, 19:45

OPAKI GALAXY

'POVUKAO SAM 4-5 PUTA, PAO U TRANS, A ONDA JE POČELO NAJGORE' Mladić (20) iz Virovitice nakon što je probao opasnu drogu


Image
EPH
Autor: Matija Boltižar


- Vrtoglavica, mučnina, grčio sam se. Sve me živo boljelo. Čuo sam puno glasova. Čuo sam da me zovu imenom na trenutke pa onda opet neke pomiješane glasove. Uglavnom, bilo je strašno - rekao je 20-godišnji mladić iz Rušana kod Virovitice koji je prošli četvrtak zajedno s vršnjakom pušio sintetičku drogu Galaxy.


U malom mjestu u Virovitičko-podravskoj županiji dva prijatelja se nisu vidjela tri mjeseca pa su odlučili zapaliti džoint kod kuće. - Nisam ni znao šta pušim. Kolega mi nije rekao. Mislio sam da je trava - rekao je jedan od mladića koji je zbog pušenja osvježivača zraka izgubio svijest i završio u bolnici.

Galaxy je legalna droga, koja se sastoji od osvježivača zraka, soli za kupanje ili gnojiva za biljke, a dostupna je mladima koji je bez problema mogu kupiti u smart shopu ili na web shopu preko interneta. Javnost se upoznala s njom u veljači prošle godine kad je od njezina konzumiranja u Zagrebu preminuo 15-godišnji učenik. Iako su mladi upozoreni na štetnost tih supstanci, čini se da ih i dalje nastavljaju konzumirati.

Naš sugovornik prošao je bez ozbiljnih posljedica, ali se začas uvjerio u opasnost sintetičkih droga. - Povukao sam četiri, pet puta i odmah me je udarilo u glavu. Znao sam da nešto nije u redu i nakon dvije minute sam pao u trans. I onda je počelo najgore - rekao je mladić.

Dubravko Klarić, stručnjak za droge, kaže da su sve te supstance jako opasne iako se legalno mogu kupiti.

- Na svim tim proizvodima piše upozorenje da se ta sredstva ne smiju konzumirati, ali adolescenti zbog radoznalosti odlaze u opasne krajnosti. Te supstance mogu izazvati zdravstvene posljedice, a u konačnici mogu dovesti i do tragedije - rekao je Klarić i dodao da se na tržištu sve više pojavljuju nove supstance koje imitiraju učinke već postojećih droga, a mladi unatoč upozorenjima nastavljaju s njihovom konzumacijom.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 19:49

Nisam nikad probao, dobro jesam nargilu, ali ima ono u društvu "heee nesmije".
ŠTa se praviš pametan vidi kako je ovo in 21 vijek eto vam ga :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by storm » 23 Mar 2016, 20:04

Mutevelija wrote:Nisam nikad probao, dobro jesam nargilu, ali ima ono u društvu "heee nesmije".
ŠTa se praviš pametan vidi kako je ovo in 21 vijek eto vam ga :rol
Ima da.... i ponesu neukog i neiskusnog u tri sekunde...
mada nargila je ok...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 20:06

Tako sam ja pušio cigare, i nikad se nisam naučio, radi društva, smijali bi mi se tj svi bi se smijali kako bih kašljao.
Nekad je to bio alkhohol, ne možeš biti izuzetak u društvu, ili se odvoji iz tog društva nađi sebi drugo ili budi sam.
Hoću da kažem radiš ono što ne bi želio samo da bih se uklopio.
Last edited by Mutevelija on 23 Mar 2016, 20:07, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by greeneyes » 23 Mar 2016, 20:07

Mutevelija wrote:Nisam nikad probao, dobro jesam nargilu, ali ima ono u društvu "heee nesmije".
ŠTa se praviš pametan vidi kako je ovo in 21 vijek eto vam ga :rol
Opusti se i uživaj ram pam para pam
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 20:08

Ne mogu raditi ono što ne volim kako bih se uklopio.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by greeneyes » 23 Mar 2016, 20:11

Tebi bi baš prijalo da zapališ džoju da se malo opustiš. Vjeruj mi. :oo
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 20:15

Jednom su na praktičnoj nastavi podvalili džoju mislio je da puši cigare,pa se smijao jedno vrijeme cijeli dan.
Kažu gledaš u Wc šolju i smiješ sem nisam probao tako vele.
Mlad sam ne volim sve što vole mladi, volim ono što ja volim. :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by greeneyes » 23 Mar 2016, 20:17

Trebaš ba proHobati, neće ti ništa biti. Ne'š se navući ako jednom probaš. A kad probaš bar ćeš znati o čemu se radi. :oo
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mladi i droge...nove droge!!

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 20:19

Ne radi se o tome je li štetno ili nije, imam svoje "ja" koje ne bih pogazio, a nekad ga pogazim i osjećam se ko "govno na kiši". E to je to.
Odatle i počinje, kasnije će mi se ponuditi i krokodil, i šta onda.
Jednom popustiš sve ćeš popuštati.
Ovakvi tipovi su dosadni u društvu jer ne piju puše ne drogiraju se, samo sjede i šute, kasnije kad se ovi svi ponapijaju moraju se brinuti o njima. Bjaž ba tam.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests