Koliko spavate?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by uvijek_kontra » 24 Apr 2018, 00:30

Opet sam pobudalila.
Ne spavam nikako. :123

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by srculence7 » 03 Feb 2019, 23:04

Žene trebaju više sna nego muškarci jer više koriste mozak

Image

Rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo 210 muškaraca i žena srednje dobi pokazuju da žene trebaju više sna nego muškarci te da su žene zbog nedostatka sna pretrpjele veće zdravstvene probleme nego muškarci.

"Otkrili smo da je loše spavanje kod žena snažno povezano s visokim nivoom psihičke boli i većim osjećajem neprijateljstva, depresije i ljutnje, piše “Klix“.

S druge strane, ti osjećaji nisu bili povezani s istim stepenom poremećaja sna kod muškaraca”, navode istraživači.

Jim Horne, vodeći britanski stručnjak za istraživanje o spavanju, kaže da je jedna od glavnih funkcija sna omogućavanje mozgu da se oporavi i popravi.

“Tokom dubokog sna korteks, dio mozga koji je između ostalog odgovoran za pamćenje, odvaja se od osjetila i na taj način se oporavlja. Što više koristite mozak tokom dana potrebna vam je veća količina sna za oporavak”, rekao je.

Objašnjava kako žene obično rade više zadataka i zato više koriste mozak nego muškarci.

“Zbog toga imaju veću potrebu za spavanjem”, zaključio je.

Ističe kako u prosjeku žene spavaju 20 minuta više nego muškarci.

(Haber. ba)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Sheval » 03 Feb 2019, 23:05

Ma hajte molim vas :valja

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Calla » 03 Feb 2019, 23:09

8 sati .zasigurno na vikend i vise .
spavanje mi sluzi za regeneraciju tjela i duse ..
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by srculence7 » 03 Feb 2019, 23:17

Jako malo, oborila sam skoro i rekord u nespavanju, za 4 dana samo 6h spavala ali se nadam da se ne ponovi više :roll
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15115
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Online

Re: Koliko spavate?

Post by Tokmak » 03 Feb 2019, 23:18

srculence7 wrote: 03 Feb 2019, 23:04 Žene trebaju više sna nego muškarci jer više koriste mozak

Image

Rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo 210 muškaraca i žena srednje dobi pokazuju da žene trebaju više sna nego muškarci te da su žene zbog nedostatka sna pretrpjele veće zdravstvene probleme nego muškarci.

"Otkrili smo da je loše spavanje kod žena snažno povezano s visokim nivoom psihičke boli i većim osjećajem neprijateljstva, depresije i ljutnje, piše “Klix“.

S druge strane, ti osjećaji nisu bili povezani s istim stepenom poremećaja sna kod muškaraca”, navode istraživači.

Jim Horne, vodeći britanski stručnjak za istraživanje o spavanju, kaže da je jedna od glavnih funkcija sna omogućavanje mozgu da se oporavi i popravi.

“Tokom dubokog sna korteks, dio mozga koji je između ostalog odgovoran za pamćenje, odvaja se od osjetila i na taj način se oporavlja. Što više koristite mozak tokom dana potrebna vam je veća količina sna za oporavak”, rekao je.

Objašnjava kako žene obično rade više zadataka i zato više koriste mozak nego muškarci.

“Zbog toga imaju veću potrebu za spavanjem”, zaključio je.

Ističe kako u prosjeku žene spavaju 20 minuta više nego muškarci.

(Haber. ba)
Mute na aparatima...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Merlin246 » 03 Feb 2019, 23:27

Image

:tuga

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Vjetar » 03 Feb 2019, 23:30

To za misu?

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Merlin246 » 03 Feb 2019, 23:34

Oblak wrote: 03 Feb 2019, 23:30 To za misu?
Da da 😇

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Vjetar » 03 Feb 2019, 23:37

God bless you

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Nice try » 04 Feb 2019, 08:52

"Otkrili smo da je loše spavanje kod žena snažno povezano s visokim nivoom psihičke boli i većim osjećajem neprijateljstva, depresije i ljutnje, piše “Klix“.
A zatim,
“Tokom dubokog sna korteks, dio mozga koji je između ostalog odgovoran za pamćenje, odvaja se od osjetila i na taj način se oporavlja. Što više koristite mozak tokom dana potrebna vam je veća količina sna za oporavak”, rekao je.
Ovo objašnjava mnoge stvari :hm
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Maja » 11 Dec 2019, 22:20

Image

Psiholozi i drugi stručnjaci koji se bave problemima sa spavanjem otkrili su da su razdražljivost, loše raspoloženje i fizička iscrpljenost prvi znakovi nedovoljnog sna.

Ako osoba nakon tih prvih znakova ne ode na spavanje, počeće da doživljava apatiju, emocionalne reakcije će izostati, a govor će se usporiti.

Takođe, pamćenje i koncentracija će značajno oslabiti, čak do te mjere da osoba ne može da izvrši jednostavne zadatke.

Koliko je sati sna potrebno?

Većina zdravih ljudi provede oko 16 sati u budnom stanju, dok prosječno spava oko osam sati.

Međutim, neke osobe mogu da funkcionišu normalno i poslije samo šest sati sna, dok će se kod ostalih osjetiti neispavanost tokom dana.

S druge strane, postoje i oni kojima osam sati nije dovoljno jer njima je potrebno oko deset sati sna. Suprotno vjerovanju, potreba za snom ne opada s godinama, ali činjenica je da su godine važne kod određivanja prosječnog vremena spavanja.

Novorođenčetu je potrebno oko 17 sati sna u danu, dok jednogodišnje dijete spava otprilike 14 sati. Na potrebne sate sna mogu uticati i brojni drugi problemi. Naime, osobe koje imaju problema sa živčanim, kardiovaskularnim ili metaboličkim funkcijama, mogu da se suoče sa ozbiljnim poteškoćama sa spavanjem.

Problemi sa spavanjem se često javljaju i kao simptom određenih fizičkih ili psihičkih oboljenja. Ponekad i okolnosti u kojima osoba živi ili radi mogu da budu uzrok poremećaja sna (ljekari, vozači kamiona i ostali radnici koji imaju noćne smjene i visokostresne poslove).

Najčešći uzroci nedovoljnog sna

Stres je najveći okidač kratkoročnih poteškoća sa spavanjem, tvrde stručnjaci.

Obično problemi sa spavanjem nestaju kada prođe stresna situacija. Međutim, ako se kratkotrajna nesanica, ne tretira adekvatno od samog početka, može da potraje i nakon što stresnu situaciju prevaziđemo.

Pored toga, konzumiranje alkohola ili kofeinskih napitaka kasno popodne ili uveče, vježbanje prije spavanja, neredovan odlazak na spavanje i buđenje tokom noći, kao i obavljanje drugih mentalno intenzivnih aktivnosti neposredno prije spavanja, mogu značajno da poremete kvalitet sna.

Nažalost, smjenski rad je veliki problem za uspostavljanje i održavanje stabilnih cirkadijurnih ritmova. Ovakav način rada prisiljava osobu na često mijenjanje normalnih bioloških ritmova zbog čega je teško može da pravilan ritam spavanja.

Takođe, putovanja narušavaju san, posebno kada je u pitanju putovanje kroz nekoliko vremenskih zona.

Naravno, faktori okoline su važni za normalan i kvalitetan san. Ako je prostorija pretopla ili prehladna, prejako osvijetljena ili prebučna, javlja se nesanica. Ali, važno je i s kim spavate. Ako spavate s osobom koja ima problema s hrkanjem, to će vjerovatno nakon nekog vremena postati i vaš problem zato što nećete moći zaspati.

Bilo kakve fizičke i psihičke promjene, poteškoće i poremećaji, kao i ljekovi protiv takvih tegoba, mogu da izazovu probleme sa spavanjem. Bilo bi dobro da u takvim situacijama potražite savjet ljekara kako biste započeli adekvatnu terapiju.

Prema Dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje, problemi sa spavanjem su glavni simptomi nekih psihijatrijskih poremećaja kao što su veliki anksiozno- depresivni poremećaj, distimija, afektivni poremećaj i bipolarni poremećaj.

Je li neispavanost normalna?

Neispavanost i pospanost značajno utiče na racionalno donošenje naših odluka, kao i preuzimanje rizika, pokazala je jedna naučna studija objavljena u časopisu Sleep 2004. godine.

Naime, ispitanici koji su bili budni i koncentrisani, lakše su shvatili količinu posla i vrijeme potrebno za završavanje određenih zadataka, te su uspjeli da razumiju rizik gubitka novca ako zadatke ne završe na vrijeme.

Sa druge strane, neispavane osobe su prerano odustajale od obavljanja zadataka ili su previše rizikovali gubitak novca pokušavajući da dovrše zadatak za koji nisu bili sposobni zbog nedostatka koncentracije i gubitka pažnje.

Osim toga, sve je veći broj automobilskih nesreća uzrokovanih umorom i nedostatkom sna.

Hayat.ba

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Bla » 11 Dec 2019, 22:22

nemojte da se bavite mentalno intenzivnim aktivnostima pred spavanje
igrajte kaladont :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Maja » 12 Dec 2019, 00:44

Vidim poceo si lijegati u 11h.
Fino. Konacno si shvatio da si radio budalastine pod opravdanjem da ti je dovoljno sna i onda sljedecu vece zaspis nakon 10 minuta filma kojeg si krenuo gledati.
Ja da moram ustajati u 6 ko vi, lijegala bih u 21h.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Mister No » 12 Dec 2019, 00:49

Maja wrote: 12 Dec 2019, 00:44 Vidim poceo si lijegati u 11h.
Fino. Konacno si shvatio da si radio budalastine pod opravdanjem da ti je dovoljno sna i onda sljedecu vece zaspis nakon 10 minuta filma kojeg si krenuo gledati.
Ja da moram ustajati u 6 ko vi, lijegala bih u 21h.
Ja ustajen u 7 i 15.
Migu li ja ostajati duze na forumu Majice? :trepka
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Maja » 12 Dec 2019, 00:52

Trebala bih te banovati na 6 sati za tvoje dobro.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Mister No » 12 Dec 2019, 00:58

Sad cu...
High Hopes...

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by toxic » 12 Dec 2019, 07:40

Koliko je sati sna potrebno?
Indivudualno je to.
Ja spavam oko 4-5 sati i to mi je sasvim dovoljno ako nema prekida sna. Zapravo, tako najbolje funkcionisem, valjda stvar navike.
Ponekad se desi da odvalim 6-7h i to je maksimum. Popodnevne dremke ne podnosim, pa makar ne spavala citavu prethodnu noc.

Jedina poteskoca su mi putovanja i razlicite vremenske zone, treba mi par dana da se vratim u svoju normalu.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by greeneyes » 12 Dec 2019, 08:04

Ma pe-sest sati sna je tamaM
Samo sabura

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 549 times
Status: Offline

Re: Koje sve posljedice ostavlja nedovoljno spavanje

Post by Danci » 12 Dec 2019, 08:18

Spavam punih 7 sati u komadu.
Prije sam mogle odspavati puno manje, jutra su mi bila jako teška i odlučila da promjenim tempo .
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests