Koliko spavate?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Toruk Makto » 09 Jun 2016, 22:28

slabo nesto u zadnja 2-3 dana .... nisam oka sklopio .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by carobnjak N » 10 Jun 2016, 03:02

8 h! sve ispod ne priznajem
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Sibila » 10 Jun 2016, 03:49

mogu spavati 2 dana za redom....... :o a isto tako desi se ne mogu nikako.......ali volim pajat....... :roll

veceras sam popila jaku kafu oko 11-12 i evo me sad :ooo valja drezdat ..... :roll

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Bla » 10 Jun 2016, 08:41

Tijelo mi konstantno govori: nedovoljno, nedovoljno, nedovoljno...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Hasan 88 » 10 Jun 2016, 14:35

8 sati i to navijem sebi sat čak i kad ne moram negdje ići. Neću da spavam 10-11 sati jer to je bacanje vremena. To sam radio ko tinejdžer, samo ustaneš satran.
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2016, 14:54

Spavam koliko mogu
Ako mogu spavat ću i 10-12 sati
Ponekad ne spavam uopće ili odspavam samo par sati, ako se potrefi takva situacija, pa onda nadoknađujem popodne
Uglavnom ritam spavanja mi je nepostojeć
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Bla » 10 Jun 2016, 15:24

Rekord u spavanju mi je 26,5 sati bez buđenja.
Rekord u nespavanju mi je otprilike 2 sata sna u tri dana.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Toruk Makto » 10 Jun 2016, 16:51

jednom sam sastavio 4 dana nisam žmirno .
imam pajdu jednog 9 dana izdrzo .medalja :aplauzz
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by gospođa Brams » 10 Jun 2016, 16:56

Ja mogu maksimalno jedan dan bez spavanja, više od toga nema šanse
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Tokmak » 10 Jun 2016, 16:58

Toruk Makto wrote:jednom sam sastavio 4 dana nisam žmirno .
imam pajdu jednog 9 dana izdrzo .medalja :aplauzz
11. dan bez sna nastupa smrt... :tigris
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by srculence7 » 26 Aug 2016, 20:29

Promijenite ove navike i spavaćete kao beba!

Uprkos tome što jedete kelj i brokoli, vježbate, odolijevate slatkišima i grickalicama tokom radnog vremena – dakle vodite relativno zdrav život, ne uspijevate da se dovoljno naspavate a vaš mozak i tijelo vrište za odmorom.

Image

Pronađite se u ovim lošim navikama, naučite kako da ih promijenite, primjenite to u praksi i zaista se naspavajte!

1. Da li vam je poznato odmorno i svježe buđenje puno energije kada ste na ljetovanju? To osjećanje nije luksuz i trebalo bi da se tako osjećate svakog jutra! Odraslima je preporučeno sedam do devet sati kvalitetnog sna da bi tokom dana bili produktivni, odmorni i zdravi. Svaki sat manje od toga čini da posežete za ogromnim količinama kafe čim otvorite oči, nervozni ste kada se probudite, ne ustaje vam se iz kreveta, a to se odražava i na vaš fizički izgled. Ponavljamo – sedam do devet sati!

2. Spavate ispravan broj sati, ali opet imate problem. Možda je problem u položaju u kom spavate i vaša kičma vas upozorava, iako ne osjećate tegobe i bolove. Ukoliko spavate na leđima, postavite jastučić ispod koljena. Ukoliko spavate na boku, biće dovoljan jedan ispod pazuha i jedan između nogu da bi kičma bila u ispravnom položaju.

3. Spavate na stomaku. Vaš organizam mora da ulaže dodatni napor na disanje – jer vam glava mora biti okrenuta na jednu stranu, pa samim tim kičma nije u ispravnom položaju što vremenom dovodi do bolova u vratnom dijelu. Ukoliko ne možete da promijenite ovu naviku, smanjite pritisak na kičmu postavljanjem jastuka ispod abdomena.

Image

4. Alkohol prije spavanja je apsolutno zabranjen! Ukoliko popijete čašu vina više i onda odete na spavanje sigurno je da ćete se probuditi tokom noći, a to je momentalni stres za vaš organizam i kvalitet sna. Što više pijete, gore ćete da spavate!

5. Razmislili ste i shvatili da vi zapravo nemate ustaljeno vrijeme za odlazak na spavanje. U ponedeljak ste bili u krevetu već oko 21h da bi u utorak imali besanu noć jer ste nesvjesno započeli filmski maraton, nakon čega je uslijedila prespavana srijeda. Kada ustalite ritam odlazaka na spavanje, vaš organizam će sam ’naučiti’ kada se budi i zahvaljujući tome nećete imati problema sa ustajanjem.

6. Redovno prespavate vikend nakon što ste spojili jedva 15 sati sna tokom radne nedelje? Pa, organizam nije isprogramiran da funkcioniše tako. Dugotrajno preskakanje sna vodi do postepenih oštećenja mozga, prvo ste suočeni sa lošom koncentracijom, lošom memorijom, neraspoloženjem... Vjerovatno možete dodati još makar tri razloga.

7. Idete na spavanje punog stomaka? To znači da niste ispoštovali zlatno pravilo i večerali makar tri sata prije spavanja. Zagarantovana je gorušica i loše varenje, a samim tim okretanje u krevetu i nervozno buđenje. Preskočite grickalice uz televiziju pred spavanje, a potrudite se da izbjegnete konzumiranje masne, pržene, ljute ili začinjene hrane za večeru.

8. Vaš jastuk je nježan i super-mekan poput oblaka, što je zaista sjajno za tuču jastucima, ali pogubno za vrat i kičmu. Suština jastuka je da glavu i vrat podigne tako da kičma bude u ispravnom položaju, a sve što je deblje od 10-15 centimetara čini da se vrat, ramena i glava naginju ka naprijed i kičma trpi. Ukoliko spavate na boku, jastuk može biti malo deblji zbog većeg prostora između dušeka, ramena i glave. Potragu za pravim jastukom shvatite ozbiljno, uz upozorenje da se neće ponašati isto dok ga držite u prodavnici i kada ga postavite na vaš dušek.

9. Spavate na dušeku koji je stariji od vas? Promijenite ga bukvalno danas! Vijek dušeka se procjenjuje na oko 10 godina - svakako u zavisnosti od proizviđača i kvaliteta izrade neki propadnu brže od drugih. Ukoliko na dušeku vidite ulegnuća u koja utonete kada legnete, vaša kičma već dugo vremena nije imala ispravan tretman, a kvalitet sna je vjerovatno bio užasan.

10. Bitna stavka koja utiče na to kako se osjećamo dok spavamo jeste i materijal – kako pidžame i veša, tako i posteljine. Zaboravite na sintetiku. Pjenasti dušeci, satenska pidžama i posteljina možda i jesu nježni i lijepi, ali ne dozvoljavaju koži da diše i zadržavaju tjelesnu temperatutu duže od ostalih materijala, pa nam postepeno biva toplije i neprijatnije. Pokušajte da cijelu postavku za spavanje zamijenite sa pamukom i vrućina i znojenje vas sigurno neće probuditi.

11. Vaš dušek je previše mekan? Osigurali ste sebi nesnosne bolove u donjem dijelu leđa. Ukoliko vaša karlica utone u dušek više od 5-10 centimetara kada sjedete na krevet, vrijeme je za novi. Zapamtite – kvalitet dušeka nije u mekoći, ona vam samo može stvoriti problem.

12. Kao kontrast prethodnoj tvrdnji, neki dušeci su previše tvrdi. Ako vaše tijelo nimalo ne potone u dušek, trpljeće kičma i kukovi. Ovaj problem možete riješiti kupovanjem prostirki koje će dušeku dodati mekani sloj koji nedostaje.

13. Loša navika je spavanje sa telefonom ili korišćenje računara i gledanje televizije pred spavanje. Svi ovi ekrani emituju plavu svijetlost koja ometa prirodne cikluse tijela. Telefon pored glave je apsolutno zabranjen. Ako zasija u toku noći, recite zbogom ispravnom snu. Najbolje je da ga ostavite izvan prostorije, ili makar isključite ton i okrenite ga licem na dolje. Sve uređaje sa ekranima isključite sat do dva prije spavanja i družite se sa nekim laganim štivom.

14. Spavate u prostoriji bez roletni? Problem. Naše tijelo se odmara kada je u potpunom mraku, a ulična rasvjeta i svijetla grada koja su nepredvidiva ne pomažu tome. Iako nam se ne čini da su jaka, spavajte nekoliko noći sa maskom za spavanje i primijetićete razliku u kvalitetu sna.

15. Na kvalitet sna će uticati i temperatura u prostoriji. Ukoliko je toplije od 23 stepena i hladnije od 12, nije nam jasno kako uopšte i spavate. Regulišite temperaturu, a interesantan podatak je da spavanje u prostoriji u kojoj je temperatura 18 stepeni pozitivno utiče na metabolizam!

16. Odlazite u krevet bez tuširanja? Zaista nije pohvalna navika! Kada se pred spavanje opustite u toploj vodi i omiljenom gelu za tuširanje temperatura tijela se podigne taman toliko koliko nam je potrebno da se ’ušuškamo’ i brzo utonemo u san. A onda se kasnije vrati na onu regularnu, no vi ste tada već daleko u carstvu snova.

17. Problem lošeg sna može ležati u činjenici da spavate sa kućnim ljubimcem. Preselite vašeg razmaženog krznenog prijatelja na sopstveno jastuče i naspavajte se!

Image

zenasamja.me
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by srculence7 » 26 Aug 2016, 20:30

teško bi to kod mene išlo da ispunim sve navedene zahteve za dobar san :roll :grana
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by Galieva » 26 Aug 2016, 22:35

Slabo nerijetko se budim u toku noci i poslije ne mogu nikako vise zaspati,a nekada ne mogu da zaspim do kasno u noc zato uvijek idem trcati navecer da se umorim jer jedino tada lakse zaspim.

ken jo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 236
Joined: 09 Aug 2016, 19:22
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by ken jo » 26 Aug 2016, 23:06

Ja svaki puta kad zaspim spavam samo do buđenja i onda nekad kad se probudim ne mogu više zaspat. Na brojanje ovaca ne smidem ni pomislit jer se namah sjetim janjetine s ražnja i ovčjeg sira pa onda još i zbog gladi nebi zaspo a bojim se haram krmke brojat. Al nije to ništa, nek ja bidnem budan, ležo bi ja i dalje sve dok kad-tad nezaspem al nemoš ni to jer se uvijek prije mene probudi mi ćuna da prostite, i onda stoji ko da oće umrt stojeć a ja najviše volim ležat na stomaku pa nema druge nego bušit rupe u madracu. Tako da nije važno kolko spavaš već kolko rupa imaš u madracu. Evo opet se zabrojo, haj dok ja svoje rupe brojim, recite vi meni:
Kolko vi rupa imate u madracu?
I onda je lako izračunat kolko spavate ako izmjerite vrijeme između dvije rupe.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by STrendzer » 27 Aug 2016, 10:48

kako kad ali uglavnom 6-9 sahata ..

ken jo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 236
Joined: 09 Aug 2016, 19:22
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by ken jo » 27 Aug 2016, 11:06

STrendzer wrote:kako kad ali uglavnom 6-9 sahata ..
A kako znaš kad spavaš kolko spavaš? Jesil brojo rupe il kako?

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by STrendzer » 27 Aug 2016, 11:20

uzmes ken jo@ sahat ili u danasnje doba handy i vidis kad si lego a kad usto...jel to tesko za skuzit ili sta..

ken jo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 236
Joined: 09 Aug 2016, 19:22
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by ken jo » 27 Aug 2016, 11:42

A nemoj se ljutit što ja sporo kontam. Imam problem što mi se uvijek sklope oči kad zaspem pa ne vidim sahata dok spavam a otvore se tek kad se probudim pa mogu vidjet samo kolko sam budan a to što kažeš taj handjob i tad zatvorim oči, nekako mi draže pa ne znam ni kolko handjobam. Haj, nema veze, kad mi drugi puta ova jedna bude handjobala ja ću gledat na sahat pa znamo makar kolko mi za to treba. Fala tebi svejedno na savjetima.

Evo ti hand :ruke al ti nemoj s mojom hand radit sebi handjob :jok

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko spavate?

Post by SPINERKA » 27 Aug 2016, 12:32

:kafa :hihi
Image

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80597
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7215 times
Been thanked: 11669 times
Status: Online

Re: Koliko spavate?

Post by spacebound » 27 Aug 2016, 13:39

U zadnje vrijeme se vise prevrcem nego sto spavam :123 .Sinoc se probudim, pogledam na sat 23:40, ne zaspim odmah, iduci put pogledam 00:35 pa opet u 01:50, i sve tako do 5:00, u 5:30 ustala :123 Nema fajde od prevrtanja :roll
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests