Bolest kretanja - kinetoza

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 02 Oct 2011, 11:14

imate li kakvih iskustava sa kinetozom.
znate li osobu koja pati od ovog i imate li neki savjet kako ublažiti simptome?


Definicija

Bolest kretanja poznata je pod brojnim nazivima, kao npr. kinetoza, morska bolest, avionska mučnina, automobilska mučnina, sindrom loše adaptacije na pokret.
Bolest kretanja je normalan odgovor na pokret kad više osjetnih sustava tijela (vidni, sustav ravnoteže, osjet za položaj u prostoru) različito doživljavaju pokret. Može se također javiti nakon kretanja kad se kretanje očekuje, a ne dogodi se već osoba ostane na mjestu. Nastaje prilikom ubrzanog kretanja u raznim smjerovima i kad ne postoji vizualni kontakt s okolinom.
U tom trenutku osjet ravnoteže šalje poruku o kretanju, a vidni osjet šalje poruku o mirnom sjedenju u kabini broda, aviona ili automobila. Trećina do polovina putnika u avionu osjeti smetnje tijekom turbulencija.
Strah ili tjeskoba olakšava pojavu simptoma, a neke su osobe sklone bolesti kretanja od djetinjstva.

Simptomi

Razvoj simptoma varira ovisno o jačini podražaja i sklonosti osobe. Početni je simptom obično nelagoda u gornjem dijelu trbuha, a nakon toga slijede mučnina i povraćanje. Koža postaje blijeda i javlja se znojenje i vrtoglavica. Pogoršanje označuje pojačano izlučivanje sline, osjećaj topline tijela, lakoće glave, često depresije i apatije. Dodatni simptomi su česti, ali variraju od sobe do osobe: puštanje vjetrova, ubrzano disanje, uzdisanje, stenjanje, glavobolja, osjećaj stezanja obruča oko glave, panika, konfuzija. Nakon nekog vremena se tijelo prilagođava (npr. osoba razvije morski "ljuljajući" hod). Većina osoba se prilagodi nakon 2-3 dana i simptomi nestaju, a kod 5% simptomi traju dok postoji podražaj kretanja. Povratak na stabilne okolnosti bez kretanja može potaknuti ponovnu pojavu simptoma, ali je obično trajanje simptoma kraće i prilagodba je brža.

Učestalost i rizični čimbenici

Učestalost je manja od 1% tijekom vožnje u velikom avionu do 100% tijekom vožnje u brodu na nemirnom moru. Vožnja brodom najčešće uzrokuje bolest kretanja, a nakon toga vožnja avionom, autom, a najrjeđe vlakom. Do druge godine života je rijetka. Najčešća je od 3-12 godine, a nakon toga mnogo rjeđa. Žene su podložnije , a simptomi su češći tijekom menstruacije i trudnoće. Osobna sklonost ka razvoju simptoma najvažnja je u previđanju slijedećih napadaja. Sklonost povećavaju i okolišni čimbenici: slaba ventilacija, smrad, dim, ugljični monoksid.

Diferencijalna dijagnoza i komplikacije

Navedeni simptomi mogu označavati i druge bolesti: poremećaji ravnoteže, gastroenteritis, metabolički poremećaji i otrovanja. Na visini se može javiti i visinska bolest sa sličnim simptomima. Bolest kretanja trebala bi prestati nakon prestanka kretanja.
Komplikacije su rijetke, a uključuju snižen tlak (hipotenzija), dehidraciju, depresiju i paniku.

Liječenje

Opće mjere prevencije bolesti kretanja
1. Smanjenje izlaganja kretanju
- poželjno je smjestiti se u sredinu aviona ili broda gdje su pokreti najblaži
- smjestiti se u polusjedeći položaj
- pokrete glave i tijela svesti na najmanju moguću mjeru

2. Smanjiti vidnu aktivnost
- fiksirati pogled na horizont ili neki drugi stabilni vanjski objekt
- izbjegavati promatranje predmeta koji se miču
- izbjegavati čitanje
- zatvoriti oči ako se nalazite u donjoj palubi ili zatvorenoj kabini

3. Poboljšati ventilaciju i ukloniti štetne vanjske utjecaje
4. Smanjiti veličinu pokreta: izbjegavati ili ublažiti ubrzavanja i usporavanja te okretanja i pomicanja vozila
5. Preusmjeriti pozornost
- upravljati vozilom
- izvoditi neku mentalnu aktivnost
6. Prehrambene preporuke: izbjegavati unos velike količine hrane na usta, uzimati male obroke više puta i izbjegavati alkohol.

Lijekovi za sprječavanje bolesti kretanja

Lijekovi koji se uzimaju na usta trebaju se popiti prije putovanja, kako bi se upili iz crijeva na vrijeme i kako bi se postigla potreba koncentracija u krvi. Kad simptomi počnu, upijanje (apsorpcija) lijeka je otežana, a kad počne povraćanje - nemoguća je. Može se dati injekcija u mišić. Kad počnu teški simptomi, mogu se staviti čepići u otvor debelog crijeva ako injekcija u mišić nije moguća iz bilo kojeg razloga.

Tipovi lijekova koji se uzimaju za sprječavanje simptoma su:
- antagonisti muskarinskih receptora
- antagonisti histaminskih H1-receptora
- simpatomimetici (npr. dkstroamfetamin), u kombinaciji s nekim od gornjih
Velik broj lijekova se ispituje, npr. đumbir, antidepresivi i lijekovi protiv grčeva (antikonvulzivi).

Nuspojave
Pospanost je najčešći simptom, osim nakon simpatomimetika. Simptomi su obično povezani s dozom.

Dekstroamfetamin
Amfetamin i srodna sredstva imaju značajan učinak na bolest kretanja . Njihovo djelovanje je najučinkovitije kad se radi o ekstremnom stresu i koriste se u kombinaciji sa skopolaminom ili prometazinom radi pojačanja djelovanja i smanjenja nuspojava . Za sprječavanje bolesti kretanja kod rutinskog putovanja, ovaj lijek nije preporučljiv. Isto tako nije preporučljiv u trudnoći te kod djece mlađe od tri godine. Ne koriste se rutinski niti ponavljano zbog nuspojava koje uključuju nemir, razgovorljivost i potencijalnu zlouporabu. Nepoželjne su njegove kombinacije s brojnim lijekovima, oosbito onima s učinkom na srce i središnji živčani sustav.

Dimenhidrat
Dimenhidrat je antihistaminik (Dramine) je jedan od lijekova izbora za uobičajene oblike kinetoza. Može se kupiti u različitim oblicima - tabletama, tabletama za žvakanje, dugodjelujućim kapsulama, tekućim preparatima, čepićima i u obliku otopina za injekcije. Ne bi se trebao koristiti kod djece mlađe od 2 godine, a također ni u trudnoći.
Standardna doza za odrasle je 50-100 mg u tabletama svakih 4-6 h, do najviše 400 mg u 24 sata.
Za djecu od 2-6 godina oralna doza je 15-25 mg svakih6-8 sati; najviše 75 mg u 24 h.
Djeca dobi 6-12 godina: 25-50 mg svakih 6-8 h, do najviše 150 mg u 24 sata.
Djeca starija od 12 god.: 50 mg svakih 4-6 h, do najviše 300 mg u 24 h.
Ako se usporedi sa skopolaminskim flasterom, najveći nedostatak dihmenhidrata je potreba za čestom primjenom. Najčešće nuspojave su pospanost i vrtoglavica. Kod djece može izazvati razdražljivost.

Meklizin
Antihistaminik meklizin (Diadril) se dugo koristio kao vrlo učinkovit , ali nije učinkovit koliko skopolaminski flaster. Meklizin se može kupiti u obliku običnih tableta i tableta za žvakanje. Nije preporučljiva njegova uporaba u trudnoći. Može se koristiti kod djece.
Standardna oralna (na usta) doza za odrasle je 25-50 mg, svakih 6-12 ili 12-24 h.
Za djecu se koristi upola manja doza.
Najvažnija nuspojava je pospanost.

Prometazin
Prometazin se s ili bez amfetamina ili sličnih sredstava koristi kod težih situacija ili za liječenje već nastale bolesti kretanja . Može se dobiti u obliku tableta ili sirupa. Može se koristiti u trudnoći, ali ne i kod djece mlađe od dvije godine.
Standardna doza za sprječavanje kinetoza je 25 mg svakih 6 h. Međutim, obzirom na dugotrajnu aktivnost, ova se učestalost čini nepotrebno visoka.
Djeci starijoj od 2 godine preporučuje se doza od 0.25-0.5 mg/kg tjelesne mase svakih 4-6 h.
Prometazin uzrokuje jaču pospanost nego većina drugih lijekova za kinetoze, a njegova uporaba povezana je sa smanjenom sposobnošću izvođenja svakodnevnih aktivnosti, slabijom psihomotornom funkcijom, informacijskim procesom i budnošću.

Skopolamin hidroklorid
Skopolamin je antimuskarinski lijek. Ovaj učinkoviti lijek je često standard s kojim se uspoređuju drugi lijekovi . Dosadašnja istraživanja pokazuju kako je skopolamin uopće najdjelotvornije sredstvo protiv nastanka kinetoza.

Skopolaminski flaster
Skopolaminski transdermalni flaster (naljepak) se nanese na kožu iza uha (Scopoderm TTS) najmanje 8 h prije putovanja ili izlaganja podražaju kretanja, a mijenja se svakih 72 h. Dobro je istražen . Istraživanja pokazuju da je učinkovit kao i skopolamin tablete. Glavne prednosti su mu praktičnost i jednostavnost primjene te dugotrajna aktivnost. Problemi uključuju nuspojave koje mogu nadmašiti dobro djelovanje ako se radi o malom podražaju koji uzrokuje bolest kretanja, dug period prije početka djelovanja te različit učinak kod različitih osoba te čak i kod istih osoba u različito vrijeme . Postoje pretpostavke kako umanjuje prilagodbu na kretanje iako to nije uvijek bilo uočljivo . Treba se izbjegavati primjena ovog lijeka u trudnoći te kod djece. Uporaba skopolaminskog flastera treba se izbjegavati kod glaukoma, starijih osoba te kod zapreka u otjecanju mokraće. Skopolamin se ne treba kombinirati sa sedativima, kao što su antihistaminici te s alkoholom, antidepresivima i antikolinergicima. Nakon njegove primjene potrebno je oprati ruke kako bi se izbjegao eventualni kontakt s konjuktivom oka što može dovesti do širenja zjenice i zamućenog vida. Nuspojave su suha usta, pospanost i zamućen vid (čak i bez direktnog dodira lijeka i oka). Vidni problemi mogu se pojačati kod česte uporabe . Može uzrokovati zbunjenost i/ili vidne halucinacije, osobito kod starijih osoba.

Općenite preporuke za liječenje kinetoza
Svi navedeni lijekovi su učinkoviti, ali nijedan ne djeluje kod svih osoba. Ukoliko jedan pristup nije dobar ili se slabo podnosi, potrebno je probati drugi.

A. Kratkotrajno izlaganje kretanju (6 h ili manje)
I. Blagi do umjereni podražaj
1. Preporuka: - dimenhidrinat
2. Alternativa:
- meklizine
- prometazin
II. Intenzivni podražaj
1. Preporuka: - prometazin + amfetamin
2. Alternativa:
- dimenhidrinat
- skopolamin flaster

B. Dugotrajno izlaganje (> 6 h)
I. Blagi stimulus
1. Preporuka: - dimenhidrinat
2. Alternativa:
- skopolamin flaster
- meklizin
- prometazin
II. Umjereni do intenzivni podražaj
1. Preporuka: - skopolamin flaster
2. Alternativa:
- ponavljane doze dimenhidrata
- ponavljane doze prometazina
- ponavljane doze meklizina

Liječenje već nastalih simptoma
Mogućnosti liječenja nakon što bolest kretanja nastane su ograničene. Kad počne povraćanje, nijedan lijek koji se uzima na usta neće biti učinkovit . Injekcija prometazina u mišić (25-50 mg) je, izgleda, najučinkovitiji oblik rješavanja već nastalih teških simptoma kinetoze, ali većina putnika neće biti u mogućnosti dati intramuskularnu inekciju. Dimenhidrat u obliku čepića je dostupan. Ukoliko se očekuje duža izloženost kretanju, može se staviti skopolaminski flaster, ali se ne može očekivati brz učinak.

preuzeto sa
http://medicasite.blogspot.com/2008/11/ ... etoza.html

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by gejsha » 02 Oct 2011, 11:39

Dok sam bila mlađa imala sam automobilsku mučninu,uvijek sam morala da popijem tabletu protiv povraćanja.kasnije se to smanjilo,kad idem na fax svaki dan putujem 45 kilometara i nemam mučninu,ali ako idem na duži put npr na more,onda obavezno popijem tabletu..
ili ako je put negdje ružan sa puno krivina i tada mi se smuči u vožnji.
ali iskreno nisam znala da je to bolest.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2011, 14:24

ja sam to imao katkad,dok sam bio manji.
Ali to je bilko,mozda do petnaeste godine. od prije nekih 7 - 8 godina,taj pominjani centar za ravnotezu,takodjer,salje mozgu poruku o kretanju a zapravo ne krecem se i imam katkad mucninu. To se desi,kad me otprilike,jednom u dva mjeseca,saleti zuljanje pa i bol u desnom oku,prouzrokovana izvorima svjetlosti. Sunce je najproblematicnije. zatim dugo piljenje u razne ekrane i monitore. Zato i koristim te cvike,koje ste vidjeli na slikama. Prije nego sto sam ih uzeo,bilo je to puno cesce. Mislim to sa okom. sada pomalo jednom u par mjeseci..

Sa Kinetozom,susrecem se katkad dok citam. Mislim da to nije neka bolest koja se ne moze lijeciti ili koja moze prouzrokovati neku ozbiljnu bolest. Strvar je do izdrzljivosti stomaka od pojedinca do pojedinca kao i kompletnog nervnog sistema. Odano imaju razni lijekovi za to.

A sto se mene tice,sam sam se dosjetio,sta ono narod radi,kad nekoga zaboli oko od svjetlosti.. Dakle,jogurt iz frizidera u gazu i kao oblog na oko. Jer je uzasno hladan i izvlaci temperaturu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 02 Oct 2011, 16:51

ja patim od toga od kako znam za sebe. to je posebna mučnina, koju ne možeš poredii ni sa čim. obična mučnina i povraćanje zbog pokvarenog želuca i slično je mala maca. kada izađem iz auta taj osjećaj me prati još par sati.

ali niko me neće ubijediti da je krivac za to (kod mene) kretanje, nego smrad auta.
jer kad sam uz širom otvoren prozor (svjež zrak) nemam mučninu. čim se zatvori...

kad se vozim naveče skoro da mi nije nimalo muka. znači mrak je i ne vidim kako se objekti kraj puta kreću, ali to samo ako je auto provjetreno. ako je u njemu zagušljivo ili su jaki mirisi dzaba i mrak.

treća stvar, da sad sjednem u auto i sjedim u njemu-ugašenom opet bi mi smrad prouzrokovao mučninu i što je najsmješnije meni bude muka i prije nego što uđem u auto ako znam da ću uskoro sjesti u njega i voziti se. to je sad psiha ili šta....

uspijem doći iz mostara do stoca (malo manje od 40km), ali za duže relacije moram popiti tbl koja slabo pomaže.
zapravo zavisi kada i zavisi koja. ove od bosna lijeka su bezveze. najbolje su od Plive, ali obično ima kupiti samo tbl Dramina, a sjećam se kad sam išla na ekskurziju prijateljica mi je dala tbl Dramamine i vozila sam se do mađarske i nazad, a da mi nije bilo muka. samo nigdje ne mogu da nađem te tbl.

znači to su te tablete, pa ako saznate gdje ima kupiti javite


http://dramamine.com/

čula sam i za ove flastere i neku narukvicu, ali nisam probala.
jednom sam pokušala s đumbirom (vidim gore se spominje u tekstu), ali ima užasan okus. isto deterdžent za sudje od limuna.
onda sam kupil đumbir u prahu i miješala s jogurtom ali nisam mogla da popijem. jednostavno stane u grlu i ne mogu da progutam.

moja iskustva su sljedeća:

- voziti se sa barem malo otvorenim prozorom. to je komplikovano zimi jer ostalima u autu bude hladno, pa sam često vodila ratove s bratom oko toga. zar nije lakše trpjeti hladnoću, nego mučninu?
- ne jesi prije polaska, posebno ne slatko, ali popiti dvije čaše vode
- ako je vožnja duga piti kolu zbog kofeina i jesti suhe grickalice
- gledati u daljinu (nebo, brdo) u predmet koji se naoko ne pomjera
- nositi udobnu odjeću, posebno da je dovoljno široka u predjelu stomaka
- ne čitati, ne tipkati po mobitelu, pričati što manje, najbolje nikako
- ne pomijerati tijelo, posebno glavu
- pokušati misliti na nešto drugo
- voziti se naprijed

dva momka koji su imali kinetozu su mi rekli da je nestala nakon što su počeli vozii. kao vjerovatni razlog nestanka mučnine navode to što imaš kontrolu nad autom

temu sam najviše otvorila da čujem koje lijekove ste vi upotrebljavali i koji su vam najviše pomogli-vama ili nekome koga znate. dala bih zadnji fening za pravi lijek, ali nažalost izgleda da nema lijeka koji će u potpunosti otkloniti mučninu.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by gejsha » 02 Oct 2011, 19:20

I meni bude muka od onog mirisa u autu .a dramina tablete mi pomognu.
eh Majo znaš kad je meni prošla muka.kada sam redovno krenula vozariti u Mostar,znači svaki dan,u srednju školu dok sam išla.
i bude mi manja muka ako sjedim u autu naprijed nego pozadi.a i kada vozim nije mi muka.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2011, 19:24

Znam za te tablete ali one postoje jako dugo vremena.
Valjda su dostupne svugdje. Ja konto,ima ih mozda i po trafikama.
Mene je to proslo negdje oko 16. godine.
Kao sto gejsha rece,miris auta,benzin plus ustajali zrak,cine svoje.
Ali meni je u tom periodu,bilo bojle dok sam piljio kroz prozor :cudi
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 03 Oct 2011, 01:33

znam gejša, ali meni je uvijek bilo sve "pod rukom" tako da se nisam vozila ni u školu ni na fax :(

behko imaju dramina, ali mene zanimaju dramamine koje se proizvode u SAD-u

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by blento59 » 03 Oct 2011, 01:43

Maja wrote:znam gejša, ali meni je uvijek bilo sve "pod rukom" tako da se nisam vozila ni u školu ni na fax :(

behko imaju dramina, ali mene zanimaju dramamine koje se proizvode u SAD-u
nisu skupe. oko 10 dolara.
rado bih ti poslao ali ne znam kako ce to tamo ici sa carinom
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 03 Oct 2011, 02:39

znam, amerika je ipak daleko. morala bih kontaktirati nekog otamo kad pođu kod nas da mi ponese. imam rođaka ali on neće prije ljeta ovamo.

hajde smisliću nešto

možda je to onda bila slučajnost i možda mi sad te tbl ne bi pomogle, ali bih ipak voljela probati

hvala blento :ruke

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Ideja » 15 Oct 2011, 20:26

Moglo bi se reći da patim još uvijek od kinetoze. U djetinjstvu i ranoj mladosti to je bilo nepodnošljivo, skoro svaka vožnja autom ili busem je završavala mučninom i ponekad povraćanjem. Ako je u pitanju dulja vožnja, onda obavezno tablete koje su ponekad djelovale a ponekad ne. Nikada nisam tačno otkrila šta bih u stvari trebala izbjegavati jesti i piti prije i u toku vožnje. Danas mi se zna desiti da mi dodje slabo ako se vozim više sati ali to zavisi i od vozača (a kad ja vozim nikad mi nije slabo :hihi ). Ne mogu ništa čitati il pisati sms tj. švrljati po mobitelu dok se vozim, odmah mi dodje slabo. Isto tako okretati se češće, saginjati i tražiti nešto po autu ...ma katastrofa sam
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 20:29

Hehehe, pa Majo , tablete imaš za kupiti u apoteki , bar to ne bi smio biti problem.
Naš ćuko je isto imao probleme sa vožnjom i par puta smo mu dali tablete i sad se vozi kao grof :ok
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Ideja » 15 Oct 2011, 20:44

mrki62 wrote:Naš ćuko je isto imao probleme sa vožnjom i par puta smo mu dali tablete i sad se vozi kao grof :ok
ccc on svog ćuku poredi s nama :mrgud
pa može li tvoj ćuko onda bez problema čitati novine u vožnji?



:oo
šalim se naravno
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 15 Oct 2011, 20:48

Ja se ne ljutim Ideja jer mu je cukica sladak :srce

:D.

Mrki pročitaj sve što sam napisala.
Tablete ne pomažu.
Pomogle su mi samo jedne, ali američke i nema ih kupiti kod nas.


Ideja razumijem te u potpunosti. Što se tiče jela pročitaj gore u mom postu šta sam ja skontala.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 20:51

Maja wrote:

Mrki pročitaj sve što sam napisala.
Tablete ne pomažu.
Pomogle su mi samo jedne, ali američke i nema ih kupiti kod nas.

Ne kontam te , jer farmaceut , koji radi u ljekarnoj bi te morao pitati za par simptoma i na osnovu toga ti dati određene tablete.
Ti možeš pisat ovo il ono al ljekarna iliti apoteka bi morala imati različite vrste lijekova
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 15 Oct 2011, 21:07

isprobala sam više vrsta, a simptomi su isti kod svakog. samo neko ima mučninu kad se vozi više sati, a neko čim sjedne u auto. zato pitam je li iko probao za ovo što sam čula-flaster i narukvica, čak ima i injekcija.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by mrki62 » 15 Oct 2011, 21:19

Maja wrote:isprobala sam više vrsta, a simptomi su isti kod svakog. samo neko ima mučninu kad se vozi više sati, a neko čim sjedne u auto. zato pitam je li iko probao za ovo što sam čula-flaster i narukvica, čak ima i injekcija.
Ovako , mislim da bi ti trebala ići na dodatne pretrage, recimo kod neurologa, da te pregleda i pošalje na još moguće dodatne pretrage - magnetna resonanca vratnih pršljenova , pregled oho centra za ravnotežu i sl.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2011, 21:22

Centar za ravnotezu..
Cini mi se,da je on povezan sa ocima.
Mozda ne bi bilo lose,posjetiti i ocnog :lopta
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Maja » 16 Oct 2011, 00:59

:D. daj ba odvadi :D.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by mrki62 » 16 Oct 2011, 07:14

Nešto ne znam jesil čitala od plive http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/12370
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Bolest kretanja - kinetoza

Post by Ideja » 18 Nov 2011, 22:28

Ah da, kad ugledam onaj kamion s betonom, mikser ili već kako se zove, dečki bolje znaju, ne smijem ga dugo gledati, odmah mi se povraća...ima Behko pravo, to je do tog centra za ravnotežu, ali zar se ne može ozdraviti od toga :lupa
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests