Tinitus

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Tinitus

Post by Cvrle » 22 Oct 2017, 16:56

Kako nisam pronasla temu posvecenu tinitusu, a primjetila sam da ima jos raje koja se bori s istim kao i ja, pa ako se slazete da otvorimo novu temu.

Dakle... Sta je tinitus?

Tinitus označava medicinski stručni izraz za šumove, za koje se zna i pod imenom zujanje, zviždanje ili šuštanje u uhu. Karakteristično je za ove šumove da po pravilu za njih nisu odgovorni spoljašnji izvori zvuka i da se gotovo uvijek mogu čuti samo od strane osobe koja pati od tinitusa.

Uzrok nastanka
Česti uzrok šumova u uhu (do oko 30%) jeste oštećenje nježnih slušnih ćelija bukom ili praskom. Tu spadaju prije svega muzika koju omladina sluša u slobodno vrijeme (vokmen, diskoteke, rok-koncerti), ali i buka na radnom mestu. Traume praskom mogu se skoro uvijek izliječiti pravovremenim tretmanom. Smetnje cirkulacije su od strane ljekara najčešci pretpostavljeni razlog za nastanak tinitusa, te je na ovoj pretpostavci zasnovano i liječenje. Osim ovih glavnih uzroka postoje još brojni drugi uzroci na koje treba misliti: oboljenja vratne kičme, bolesti u području zuba i zgloba vilice, presbiakuzija (smanjenje sluha uslovljeno starenjem), acusticus neurinoma (tumor slušnog živca), morbus Menière (kružne vrtoglavice povezane sa nagluvošću), oboljenja srca i krvotoka, metabolički poremećaji, oboljenja bubrega, hormonalni poremećaji, otoskleroza, hronične upale srednjeg uha, funkcionalne smetnje Eustahijeve tube ,trovanja (intoksikacije) naročito lijekovima, povrede lobanje i mozga, oboljenja centralnog nervnog sistema, anestezija, naročito u kičmeni kanal (spinalna anestezija).

Klinička slika
Tinitus je, bar u početnoj fazi, simptom bolesti. Simptom je važno upozorenje da se na tjelesnom i/ili psihičkom polju dešava nešto što dovodi do oštećenja ili bolesti. Tinitus doživljavamo kao potpuno različite zvukove, kao na primer pištanje, šuštanje, zviždanje, lupanje, zvonjenje, grebanje. Kada je u vezi sa teškim oštećenjima sluha možemo ga registrovati i kao melodije. Ponekad se dešava da se istovremeno pojavi više šumova. Ovi šumovi se mogu registrovati u jednom uhu, u oba uha ili u glavi.

Kod skoro svake pete osobe, odnosno kod oko 20% opšte populacije, povremeno se javlja šum različitog tipa i trajanja. Kod oko 5 % populacije se javlja stalni šum, najčešće jačeg inteziteta, koji subjektivno smeta pojedincu i ometa ga u svakodnevnom životu. Kod starije populacije javljanje šuma još je učestalije. Individualno je u kojoj meri pojedinoj osobi smeta šum. Kod nekih ljudi jači šum ne mora izazivati veće subjektivne smetnje, dok kod drugih i šum manjeg intenziteta može uzrokovati veće subjektivne tegobe. Najučestalijie smetnje vezane za šum su nemogućnost koncentracije, smetnje spavanja ili hiperakuzija (pojačana osetljivost na normalan zvuk).

Dijagnoza
Potrebna je kompletna audiološka obrada, kao i analiza stanja organa za ravnotežu. Potrebno je uraditi CT (skener) temporalne kosti i NMR (nuklearna magnetna rezonanca) glave. Pulsirajući tinitus zahteva obradu kardiovaskularnog sistema, posebno vratnih i arterija glave.

Liječenje
Tinitus nije bolest već simptom, tako da ne postoji jedinstvena terapija u njegovom liječenju. Postoji mnogo različitih lijekova koji se primenjuju. Najčešće su to lijekovi koji poboljšavaju cirkulaciju krvi u mozgu ili u unutrašnjem uhu. Takođe, bihevioralno liječenje može pomoći pacijentima sa tinitusom. MetodasePacijent se upoznaje sa mehanizmom nastanka šuma što mu omogućava prihvatanje šuma u podsvijesti kao nešto prirodno, a ne kao nešto što predstavlja opasnost ili upućuje na bolesno stanje uzrokujući negativne emocije. Cilj te metode nije smanjenje intenziteta šuma, već smanjenje bolesnikove reakcije na šum i habituacija, odnosno privikavanje na šum. Liječenje šuma može se sprovoditi i pomoću generatora širokopojasnog šuma, koji pomaže maskiranje šuma. Sekundarne psihičke tegobe, kao što su tjeskoba, depresija ili nesanica, treba takođe ijlečiti. Bolesnici sa šumom moraju da izbegavaju potpunu tišinu. Potrebno je izbegavati i buku radi sprečavanja daljeg oštećenja sluha i pogoršanja šuma. retreninga (Tinnitus retraining therapy) zasniva na neurofiziološkom modelu.

Muzikoterapija predstavlja liječenje muzikom. U medicini postoji više bolesti ili stanja koja se mogu liječiti muzikom, a jedna od njih je tinitus. Muzika pomaže pacijentu da prestane da primećuje tinitus koji ga ometa. Laser je elektromagnetno zračenje u vidljivom delu spektra (svetlo). U medicini se laser koristi u liječenju različitih bolesti, a u bolestima uha koristi se za tinitus, Meniereovu bolest i iznenadnu nagluvost. Liječenje laserom je u potpunosti bezbolno i sigurno.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Cvrle » 22 Oct 2017, 16:58

Ja se borim s tinitusom godinama. U pocetku mi je bilo jako tesko i bas mi je smetalo, ali nakon pregleda od strane ORl-a i njegove preporuke da pokusam sa muzika terapijom, sad je puno bolje. Kad krenem na spavanje, stavim susalice u usi i pustim neke blage instrumentale i bas mi smire tinitus i uspijem brzo zaspati. Uvijek mi neka muzika svira, da li kod kuce, na poslu, u autu... Stalno susam muziku inace bih do sad svisnula od zujnjave.
Kako se vi nosite s tinitusom?
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Bla » 22 Oct 2017, 17:13

pa u principu ne obraćam pažnju na njega
osim ovako kad ga se svjesno sjetim ili me neko podsjeti :123
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Nice try » 22 Oct 2017, 17:54

Pa, meni isto nekad zuji ali ne tako često, mada znam i zastati na par sekundi od jačine šuma. Sad, ne znam je li to baš tinitus?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Julia-Klara » 22 Oct 2017, 18:15

neam oto :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Mutevelija » 22 Oct 2017, 18:35

Meni zna zujati kad naglo ustanem
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Cvrle » 22 Oct 2017, 20:06

Mutevelija to hoce od niskog pritiska, jedi provjeravao? Ne bih rekla da je tinitus, on je konstantan.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Pasaga » 22 Oct 2017, 20:12

Mutevelija wrote: 22 Oct 2017, 18:35 Meni zna zujati kad naglo ustanem
...provjeri krv...pritisak ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Pasaga » 22 Oct 2017, 20:15

Cvrle wrote: 22 Oct 2017, 16:58 Ja se borim s tinitusom godinama. U pocetku mi je bilo jako tesko i bas mi je smetalo, ali nakon pregleda od strane ORl-a i njegove preporuke da pokusam sa muzika terapijom, sad je puno bolje. Kad krenem na spavanje, stavim susalice u usi i pustim neke blage instrumentale i bas mi smire tinitus i uspijem brzo zaspati. Uvijek mi neka muzika svira, da li kod kuce, na poslu, u autu... Stalno susam muziku inace bih do sad svisnula od zujnjave.
Kako se vi nosite s tinitusom?
To je periodicno rjesenje.
Drzi to pod kontrolom,ima svoje faze.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Cvrle » 22 Oct 2017, 20:54

Znam da nije trajno rjesenje. Tako mi je i dr. rekao, da nema rjesenja. Al interesantno sluh mi je perfektan. Hvala Bogu. Samo eto nekad primjecujem to zujanje, nekada se smanji da ga skoro i ne registrujem. Primjetila sam da kad sam malo vise pod stresom, onda bude rock&roll :hihi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Bla » 22 Oct 2017, 20:55

tssssss csssss tstststststsssss :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Pasaga » 22 Oct 2017, 20:58

...sto vise stresa....

:ha :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Cvrle » 22 Oct 2017, 21:22

Ma ja... ti bi da ja stresnem skroz na skroz :ne
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Heidi » 22 Oct 2017, 21:23

Ma sve je to samo u vasoj glavi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Maja » 22 Oct 2017, 23:53

Imam ga godinama i uvijek je isti ujednačeni zvuk. Nema pištanja i grebanja ko što gore piše. Po danu ne osjećam ništa, samo naveče kad legnem, kad je tišina. Navikla sam na njega, nije ništa prejako, jednostavno zaboravim na njega :cudi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by storm » 22 Oct 2017, 23:58

Kod mene nekad baš bude glasno....ko kad stari lampaš marshall ostane upaljen :oo
ali uglavnom nema ništa....ili sam satro sve u uhu od slušalica.-
Nije konstantno za sad uglavnom :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by uvijek_kontra » 24 Oct 2017, 17:17

Kod mene isto kao i u Maje.
Navikla pa.. ko ga sljivi.

U zadnje vrijeme u desnom mi uhu nesto,
kao da stalno vodu imam. Ne prestaje. :123

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Heidi » 24 Oct 2017, 18:17

Ako zamislimo da je tijelo u sluzbi duse, mogli bi zakljuciti da unutarnji kompas kroz tinitus zeli nesto reci. :hm
Moram se pozabaviti tim signalima.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11340 times
Status: Online

Re: Tinitus

Post by spacebound » 24 Oct 2017, 18:21

Kako su krenule prijave bit ce da smo neobicni mi koji Oto cudo nemamo :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Tinitus

Post by Heidi » 24 Oct 2017, 18:24

Ja nisam nikad nista osjetila u tom smislu. Jeste da vodim ponekad razgovore sa glasom utrobe, cisto da utvrdim neke zamisli. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests