Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2015, 22:13

Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti.
:hm
Znači oni znaju i tu informaciju, a ipak objavljuju da bi objavili, ali eto, imaju etiku
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Podrinjac » 22 Dec 2015, 22:18

Umnjaci su vecinom povezani sa sinusima i kod tih intervencija treba više doktora (stručnih) da sudjeluju. Nije vađenje umnjaka bezazlena stvar kao što vecina misle.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Hannibal » 22 Dec 2015, 22:37

Ja bih trebo vadit umnjake i eto sad me strah
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2015, 22:39

Isti izvor tvrdi kako je intervenciju navodno uradila stažistkinja A.S. iako je dežurni ljekar bio E.I. Po navodima istog izvora, spomenuti doktor nije se pojavio ni nakon poziva A.S. da je pacijent ugrožen. Pacijent se onda nakon značajnog gubitka krvi javio na Otorinolaringologiju, gdje je i preminuo.
:sok

To su ljudi kojima neko povjeri živote pacijenata.


Inače, zna se pravi identitet preminule osobe, pa tako da vijest, kako god da djeluje nevjerovatno, istinita je. Navodno je imao slabost imunog sistema ili sam tako shvatio. To se zove lupus.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Biba » 22 Dec 2015, 22:42

Krokodil Behko wrote:
Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti.
:hm
Znači oni znaju i tu informaciju, a ipak objavljuju da bi objavili, ali eto, imaju etiku
Zar ne zele mozda reci da bi preminuo sbakako ...opravdavaju se a mozda ta bolest nema veze s krvarenjem...
Ponekad se rutinske operacije zakompliciraju...
Djevojka je umela pri operaciji nosa..
Momku operirali slijepo crijevo a ostao bez noge....strasno..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Tokmak » 22 Dec 2015, 22:45

sad me strah otići izbijeliti zube... :grana
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Mutevelija » 22 Dec 2015, 22:52

Kako su prije vadili umnjakeee.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2015, 23:01

Biba wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti.
:hm
Znači oni znaju i tu informaciju, a ipak objavljuju da bi objavili, ali eto, imaju etiku
Zar ne zele mozda reci da bi preminuo sbakako ...opravdavaju se a mozda ta bolest nema veze s krvarenjem...
Ponekad se rutinske operacije zakompliciraju...
Djevojka je umela pri operaciji nosa..
Momku operirali slijepo crijevo a ostao bez noge....strasno..

Napisao sam gore. Nešto oko imkunološkog sistema.

A baš me bolucka pomalo jedan kutnjak :hihi

Zadnji put, prije nekih 12 god, kad sam vadio kutnjak, jak je korijen bio i kako zubar povuče zub kliještima, cijelog me vuče i diže sa one stolice. Pod injekcijom, a tako je bolilo i bolilo to vađenje, da iako ni A nisam zucnuo, udarila mi suza na oko od bolova :sok

Ali eto, nekako sam preživio, to vađenje zuba :ooo
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Mutevelija » 22 Dec 2015, 23:08

Mene je zabolio kad mi je vadila zub a rekla je da će zaboliti, injekciju dala i opet rekla.
Ne znam do čega je bilo. Vadio sam sedmicu, predzandji kutnjak.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by drugrankovic » 24 Dec 2015, 08:18

kod gorske... ako nas i utepa, pocrkat cemo s osmjehom na licu gledajuci u none...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Pasaga » 24 Dec 2015, 08:19

drugrankovic wrote:kod gorske... ako nas i utepa, pocrkat cemo s osmjehom na licu gledajuci u none...
...lijepa smrt...... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: SKANDAL Pacijent u Sarajevu preminuo nakon vađenja zuba

Post by Zagorka » 26 Dec 2015, 16:35

Krokodil Behko wrote:
Image
Kako prenose sarajevski portali vijesti.ba i 24 sata, pacijent Maksilofacijalne hirurgije na Kliničkom centru UNSA S. H. jučer je preminuo nakon što je primljen poslije ekstrakcije zuba na gore navedenu kliniku da mu se pruži pomoć zbog krvarenja iz ekstrakcione rane.

Nakon intervencije, pacijent je dobio naglo krvarenje iz nosa, a zatim i analno koje se nije moglo zaustaviti. Nakon toga je preminuo.

Kako saznajemo, intervenciju je uradila stažistkinja Azra Sarić iako je dežurni ljekar bio Edin Imamović. Sarić, koja inače radi za jednu farmaceutsku kuću, je otpustila pacijenta koji se nakon značajnog gubitka krvi javio na Otorinolaringologiju gdje je i preminuo.

Postavlja se pitanje zašto je rađena intervencija ako je pacijent imao bolest koja može prouzrokovati krvarenje, zašto je to radila stažistkinja, a ne ljekar i zašto ljekar nije bio u smjeni.

Ovo saznanje, ukoliko se pokaže tačnim, pokazaće da mimo svih procedura i na dežurnim poslovima rade stažisti koji ni u kojem slučaju ne bi smjeli obavljati ovakve zadatke. Iz UKCS-a su povodom tragične smrti izdali saopćenje za javnost koje prenosimo u cjelosti:

- Pacijent inicijala S.H. primljen je na Kliniku za maksilofacijalnu hirurgiju, 22.decembra (ponedjeljak) u 23.00h, sa krvarenjem iz rane nakon vađenja zuba, a u pratnji doktora sa Klinike za bolesti uha, grla i nosa, koji je uradio tamponadu. Pacijent je pregledan od strane maksilofacijalnog hirurga, nakon čega je izvršeno šivanje rane.

S obzirom da se kod pacijenta ponovo javilo krvarenje iz nosa i probavne cijevi, konsultovan je hematolog i pacijent je hospitaliziran na Klinici za bolesti uha, grla i nosa. Pacijent je imao primarno oboljenje, o kojem iz etičkih razloga ne možemo govoriti.

Tokom boravka na Klinici za bolesti uha, grla i nosa, poduzete su sve mjere liječenja, ali je i uprkos svim naporima ljekara pacijent je,nažalost, preminuo u 05.15h. Porodica preminulog pacijenta je odbila predloženu obdukciju - stoji u saopćenju.

(avaz)
Kod nas ljekar ima od dvije do pet hiljada,kad saberete dezurstva. Za spavanje dakle. Ovo je apsolutno ludilo.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Sarajevo: Doktor završio smjenu, hajmo svi napolje!

Post by Krokodil Behko » 31 Mar 2016, 18:57

Image
Prava drama odigrala se prije tri noći u Domu zdravlja Saraj-Polje. Osoblje bolnice, uz pomoć policije, izbacilo je roditelje sa bolesnom djecom iz zgrade. Kazali su da je doktor ispunio normu za taj dan, te da je njegovo radno vrijeme gotovo.

Asima Omanovića su i ranije izbacivali iz bolnice. Prije 10 godina dijete mu je doživjelo fraz zbog visoke temperature. Tu noć ga niko nije htio primiti. Sada je tražio napismeno da to niko neće da učini.

"Iz tog razloga, ja sam tražio podatke da mogu tražiti krivca, jer za incident prije 10 godina ja nemam krivca. Imam i nalaze, magnetnu, sve...", otkriva Omanović.

Asmir Kadrić je doveo dijete s 39 teperaturom i ospicama. Nije odregovao kad su mu rekli da napuste bolnicu. Šok mu je bio kada se u čekaonici pojavilo pet policajaca.

"Nisam mogao da vjerujem. Tada je izašao i doktor jer je on ispunio normu od 70 pacijenata i napomenuo da dok on primi tri pacijenta njegova kolegica u sobi primi jednog", kazao je Kadrić.

Nakon izbacivanja, sve su riješili u Hitnoj za pet minuta. Tek kasnije se oglasio Dom zdravlja. Roditelji su razgovarali sa direktoricom. Izvinila se u ime Doma zdravlja i rekla da trenutno ne mogu zbrinuti 12.000 djece koju bi dijelom trebao zbrinuti Kumrovec.

Zašto su roditelji izbačeni sa bolesnom djecom niko iz ovog Doma zdravlja nam nije htio odgovoriti. Rečeno nam je da su zaprimili pisanu žalbu roditelja i da je razmatraju. Roditeljima je na sastanku rečeno kako Dom zdravlja nema dovoljno kapaciteta, te da je trenutno pod ovim krovom i Kumrovec i Saraj-Polje, a rade sa istim mogućnostima.

Roditeljima je rečeno da je Dom zdravlja ranije tražio od Ministarstvo zdravlja KS još ljekara, ali nikada nisu dobili dozvolu za nova zapošljavanja. Požalili su se i da nerijetko u čekaonicama ne postoji organizacija rada. Zbog čega se ovakve situacije i dešavaju.

"Moraš imati neku evidenciju koliko ljudi primaš", smatra Asim Omanović.

Roditelji vjeruju da ni ljekarima nije lako, ali kažu da ovo nije način. Nadaju se da će ovo što se dogodilo njima otvoriti pandorinu kutiju problema u zdravstvu i da će ih neko, konačno početi rješavati.

(N1)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sarajevo: Doktor završio smjenu, hajmo svi napolje!

Post by Bla » 31 Mar 2016, 20:50

Osoblje bolnice
Ono kad novinar slaže već na početku druge rečenice. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Doktor završio smjenu, hajmo svi napolje!

Post by Biba » 31 Mar 2016, 21:33

Ne znam lazu li novinari u ovom slucaju
Kad su napisali da se desila drama u mom selu, nisu lagali..samo su pobrkali imena..

Sto se tice izbacivanja iz bolnice, mene nije izbacilo ni osoblje ni policija vec internista
a medicinska sestra ga je molila da me ostavi u bolnici...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sarajevo: Doktor završio smjenu, hajmo svi napolje!

Post by storm » 31 Mar 2016, 21:52

Ne kužim sad....iz doma zdravlja ili iz bolnice je izbačen ??
To je jedno....kao drugo, nisam bio jednom u situaciji sa malcem u visokoj temperaturi ( kao mali je imao strašne temperature uz laringitis) i nisam nikad čekao red kod regularnog doktora i radno vrijeme.....za takve slučajeve postoji dežurni i hitna....a bila je spremna i noga za otvarat vrata u slučaju nesporazuma ( da sestra nije uvidjela teško stanje djeteta, kojim slučajem....znaju samo ofrlje pogledati)
no nisam nikad imao problema...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Doktor završio smjenu, hajmo svi napolje!

Post by Biba » 31 Mar 2016, 22:03

Vinkobacka bolnica je katastrofa.
Ma nisu svi bas lijecnixi grozni ali uglavnom..kaos :grana
Vozila sam mamu na hitnu i oni ju upute da ju pregleda dezueni lijecnik u bolnici...on spava i psuje mimsta sam mamu dovela u 3 ujutro....
Drsko, bezobrazno...a bolnica zakljucana bude...

Zadnji put mi med. Sestra nije dala sve papire pa sammse nahodala po bolnici...
Kadcsam ju pitala zasto malo ne pazi...jer ni ja nisam bas zdrava trcati po bolnici bezveze - ona mi je drko rekla -Znate li vi od kakve teske bolesti ja bolujem?

Ja sam njoj rekla ak je tesko bolesna nek ide na bolobanje..
Unijela sam joj se u lice i pitala -A znte li vi od kakve bolesti ja bolujem..sunac ti j...
Prvi put sam ih tada okefala...
Nitko mi nije znao reci gdje treba nalaze odnijeti...ludnica majke mi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Je li u BiH moguć američki model penzijskog i zdravstvenog osiguranja

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2017, 09:43

Image

Oko 51 posto stanovništva svijeta radije bi plaćalo manje poreza državi, a preuzelo veću odgovornost na sebe u smislu penzijskog i zdravstvenog osiguranja. Pokazalo je to istraživanje „Gallup Internationala“ provedeno u 68 država.

Treća grupa

Model povećane lične odgovornosti uz smanjenje poreza naspram visokih poreznih opterećenja izabrala je većina stanovnika evropskih država, Južne i Sjeverne Amerike, dok su model socijalne brige države izabrali stanovnici skandinavskih država, te Kine, Japana i Tajlanda.

U BiH je neznatno više ispitanika kojima ne bi bio problem plaćati više poreza, ali isključivo ukoliko bi država imala adekvatne socijalne mehanizme koje bi koristila za pomoć stanovništvu.

- Za veće poreze se izjasnilo 43 posto ispitanih, a protiv njih 40 posto – navodi se u istraživanju.

Tako je naša zemlja svrstana u treću grupu u koju spadaju države u kojima je mišljenje stanovnika podijeljeno, a tu su još Rusija, Ukrajina, Latvija, Njemačka, Francuska, Portugal.

Prema mišljenju stručnjaka, model lične odgovornosti dobio je prednost jer sve više ljudi gubi vjeru da država može i uz visoku stopu poreza osigurati redovnu i dostojnu isplatu penzija ili pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Ovo mišljenje potvrđuje i nedavno objavljeno istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u kojem se navodi da BiH na godišnjem nivou za zdravstvo daje 14,1 posto svih državnih izdvajanja, dok se ne može pohvaliti dobrim rezultatima u ovoj oblasti.

Privatni sektor

Ekonomski analitičar Admir Čavalić za „Avaz“ kaže da se u posljednjih 30 godina u okviru ekonomske teorije i prakse vidi da model tržišne ekonomije dobiva na značaju naročito kad se radi o uređenju javnih usluga.

- Dakle u svijetu se sve više javnih usluga prebacuje na privatni sektor, u kontekstu BiH je interesantno jer smo mi tranzicijska ekonomija, a istraživanja pokazuju da građani nisu kulturološki spremni da napuste sadašnji sistem. Mada, s druge strane, postoji veliko nezadovoljstvo uslugama koje pruža država, pa tu su i penzioni i zdravstveni sistemi. To sugerira da bi građani BiH, kad bi se našli pred izborom između monopola države i privatnog tržišta, vjerovatno izabrali privatnika - smatra Čavalić i ističe da je konkurencija uvijek dobrodošla.

Šta kada bismo dobivali bruto plaću?

- U BiH, nažalost, nema mogućnosti da se koriste privatne usluge u određenim sferama, pa se javni sektor i ne trudi da se reformira. Konkretno kad govorimo o zdravstvu, gdje god je našim građanima pružena mogućnost da imaju privatnu alternativu, oni su to iskoristili. Tu su očiti primjeri u kardiovaskularnim uslugama, stomatologiji i slično, dakle gdje god je privatni sektor uspio da bude na tržištu, građani rado plaćaju te usluge – naglasio je Čavalić.

Prema njegovim riječima, u regiji postoji ideja da građani na početku mjeseca dobivaju bruto iznos svoje plaće i da modelom lične odgovornosti sami uplaćuju poreze državi.


(avaz)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Je li u BiH moguć američki model penzijskog i zdravstvenog osiguranja

Post by Nice try » 09 Jul 2017, 09:44

Možda bi bilo čak i bolje nego ovaj dosadašnji model.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Je li u BiH moguć američki model penzijskog i zdravstvenog osiguranja

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2017, 09:50

Nice try wrote: 09 Jul 2017, 09:44 Možda bi bilo čak i bolje nego ovaj dosadašnji model.
Nedaj bože bolnice, pa makar i u vezi neke benigne stvari poput uštaknutih leđa, slijepog crijeva?
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests