Petni trn

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Petni trn

Post by Julia-Klara » 24 Aug 2021, 10:57

Jah belaja :kuku
Godinama "vucem" bolove u peti, mazala nekim mazalicama, prodje, pa se opet vrati.
Sada, poslije oporavka koljena, na pitanje imam li bolove odgovaram sa "da", ali ne u koljenu vec u peti.

Odem ovdje (Brcko) ortopedu privatniku kojem je sestra isla (imala je kalcifikaciju stopala), i kaze covjek petni trn + stvrdnjavanje tetive.
Preporuce neke tretmane, isla sam vec 7 puta (od preporucenih 10), i mogu reci da pomaze. Ja bolova vise nemam, normalno hodam.
20 minuta me prikopcaju na struju, onda laserom "masira" 6-8 tacaka sa obje strane pete, te na kraju masira ultrazvukom i nekom biljnom kremom.

:klanja

Ako ostane godinu dana bez bolova bice super, pa onda ponoviti sljedece ljeto opet.

Imate li iskustva sa ovakvim bolovima? Sjecam se da sam sa Stringom pricala o ovome, imao je on, ne znam da li je ista mogao uraditi po tom pitanju.
PS - ako citas doktor ima i privatnu ordinaciju u TZ
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 24 Aug 2021, 11:10

Petni trn (Calcar calcanei) nastaje izmeštanjem kalcijuma na kosti pete sa donje strane. Javlja se u obliku malog koštanog ispupčenja ili kao skup nepravilnih izraslina, koje se nazivaju kalkaneumi.

Proces formiranja kosti nastaje usled stalnog pritiska pete. Tkivo koje štiti petu i ćelije koje formiraju kosti počinju da skladište kalcijum na problematičnom mestu, stvarajući petni trn. Ovaj proces traje čak do nekoliko meseci, a prati ga jak bol, opisan kao osećaj uboda nožem u petu.

Dugoročno, ovo može izazvati probleme sa nogama, posledično i bol u leđima.

Simptomi
U zavisnosti da li je bol u peti intenzivan ili ne, javljaju se tri faze stadijuma petnog trna:
  • akutna faza (najintenzivniji bol, javlja se naglo i potrebno je mirovanje i hladne obloge),
    subakutna faza (bol manjeg intenziteta koji se javlja posle dugog mirovanja, naročito ujutro posle spavanja ili posle dugog sedenja)
    hronična faza (razvija se postepeno usled neadekvatne terapije ili izostanka lečenja)
Međutim, česta je situacija da simptomi potpuno izostanu, a da se pojava petnog trna uoči samo na rendgenskom snimku. Razlog tome je oblik novonastale kosti koja nije ne oštra ni špicasta. Bol zapravo proizilazi od upaljenog tkiva oko petnog trna koji raste stvarajući oblik zaštitnog jastučića. Time se smanjuje prostor za normalno funkcionisanje tetiva, nerava i ligamenata naročito usled povećane proizvodnje kalcijuma.

Koliko su efikasni „prirodni lekovi“?
Za ublažavanje bola izazvanog petnim trnom, pomoć možete pronaći i u prirodi. Razno lekovito bilje može smanjiti intenzitet bola ali ovo nisu pouzdane metode potpunog uklanjanja nastalog problema.

Pored redovnog odmora, blagog istezanja bolnog mesta, ili masiranja pete ledom, preporučuju se i razne obloge. Jedna od njih je med i so pomešani u istoj proporciji i namazani na bolno mesto. Stopalo je potrebno umotati u najlonsku kesu, obuti čarapu preko i ostaviti cele noći.

Obloge možete praviti na isti način i od krompira, đumbira, šargarepe, rotkvice, mešavine crnog luka, kupusa i integralnog brašna.

Ulošci za petni trn
Ortopedski ulošci za umanjenje bola petnog trna su sunđerasti, sa otvorom na peti da bi olakšali oslonac pri hodu. Moraju da se nose od šest meseci do godinu dana kako bi se uklonio problem. Scholl ulošci za cipele su udobni, prilagodljivi svakoj vrsti problema sa stopalima i veoma su efikasni.

Međutim, ulošci nisu dovoljni za lečenje petnog trna. Pored toga moraju se koristiti i druge prethodno navedene metode u vidu mirovanja, obloga ili vežbi.

Terapija
Terapija radijalnim udarnim talasima (Shockwave) je najefktivnija i najpopularnija metoda lečenja petnog trna. Ona jedina dovodi do potpunog izlečenja. Efekti ove terapije su mnogobrojni: smanjenje bola, ubrzanje metabolizma, poboljšanje cirkulacije, bolja pokretljivost, smanjenje mišićne napetosti i td.

Petni trn se može lečiti i steroidnom injekcijom. Međutim, ovaj tretman nije uvek efikasan i ukoliko ne prođe dobro može čak i da pogorša prvobitne simptome.

Vežbe
Fizikalna terapija uključuje vežbe istezanja mišića i zadnje lože potkolenice. Vežbe uz pomoć flaše sa zaleđenom vodom unutra umiruju bolove u peti ukoliko stopalom rolate flašu po ravnoj površini oko 5 minuta.

Ne zaboravite i ručnu masažu celog stopala. Koristite palčeve da napipate bolna mesta i da ih dodatno blago izmasirate. Za masažu koristite kokosovo ulje ili ulje karanfilića. Ove vežbe su veoma korisne za rešavanje bolnih tegoba nastalih usled povreda na peti.

Na kraju ne zaboravite sledeće: stopala u sebi sadrže nervne završetke od kojih prilično zavisi koliko će ostalo telo da bude odmorno i zdravo. Stoga obratite pažnju da ne opterećujete stopala dodatno prekomernom gojaznošću ili neudobnom obućom. Bavite se fizičkom aktivnošću i čuvajte svoje telo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by MunDzi » 24 Aug 2021, 13:19

Imam ti ja to.
Nemam nikakve bolove.
Prije par godina izvrnula zglob pa na snimanje.
Pita hecim imam li bolove u stopalu.
Reko nemam.
Kaze, e imaces.
I objasni mi da ima taj trn.

Pitala ga moze li se to odstraniti. Kaze ne, nema tu pomoci.
Jedino ulosci u cipelama i to je to.

Da kucnem u drvo, ja nemam bolove.

Da se bogdom na mom zglobu zadrzao toliko dugo, jer zglob i dan danas nije dobar umjesto sto je rekao da je zglob ok, ali da imam taj trn.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Melek » 24 Aug 2021, 13:25

Baš se primijeti da šepaš kad hodaš :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Ma znas » 02 Dec 2021, 00:24

Imao sam ga prosle godine. Odem u prodavnicu ortopedskih pomagala, dam otisak stopala u memorijskoj pjeni, nakon 15 dana dobijem uloske za patitike, izvadim stare uloske iz patiks i stsvim nove. Za 7 dana normalan hod bez bola.
Sve me kostalo 60 KM

:aplauzz

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 02 Dec 2021, 15:30

Jest kad imas malo obuce i ako su sve cipele priblizno jednake.
Sta ja da radim, kad sa mojim nogama nikad ne znam koje mogu nositi taj dan, a ne pasu dodatni ulosti u svake.

Muka!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Ma znas » 02 Dec 2021, 16:08

Mozete vi imsti i 100 pari obuce. Iz obuce koju danas nosite izvadute orginalni ulozak i stvite onaj napravljen prema otisku vaseg stopala. Tako radute svaki dan. Malo zhmetli ali se isplati.

:kafa

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Hannibal » 02 Dec 2021, 16:18

oticu joj noge brt ☹
jedan nosi 40 broj cipela, drugi dan 42 ☹
🐽

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Ma znas » 02 Dec 2021, 16:28

Noge oticu zbog slebe cirkulscije.

Dnas imamo preventuvne kompresivne carape sve mi se cini CCL 1, Carape za oboljele vene CCL II kompresija
20-30 Hg, carape CCL III kompresije 30-40 Hg koje propisuje lijecnik nakon operacije vena itd.

:ples

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by MorningStar » 02 Dec 2021, 16:30

Ma hirurg neka to malo otvori i osmigla :ooo

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Ma znas » 02 Dec 2021, 16:38

Nema tu smirglanja. Uradi sto sam napisao i bit ces rahat.

:kafa

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 17 Feb 2023, 12:26

e pa, ne da imam jedan nego dva petna trna - ovaj dole, ali i ovaj "dorzalni", to nisam znala ni da postoji.
Petni je 10mm, dorzalni 15mm, plus vidljiva kalcifikacija iznad dorzalnog. A to mene najvise i boli, plus sto sam pokazivala i sestri, taj dio mi je kao natecen, uvijek.
Sljedece sedmice zakazujem termin kod ortopeda, pa da vidim sta mogu uraditi po tom pitanju.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Krokodil Behko » 17 Feb 2023, 18:02

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2023, 12:26 e pa, ne da imam jedan nego dva petna trna - ovaj dole, ali i ovaj "dorzalni", to nisam znala ni da postoji.
Petni je 10mm, dorzalni 15mm, plus vidljiva kalcifikacija iznad dorzalnog. A to mene najvise i boli, plus sto sam pokazivala i sestri, taj dio mi je kao natecen, uvijek.
Sljedece sedmice zakazujem termin kod ortopeda, pa da vidim sta mogu uraditi po tom pitanju.

Imao sam ja to, prije par godina. Čini mi se da sam pisao o tome :hm

Ukratko, burov gel u najbližoj apoteci, namaži petu i do ujutro bolovi će se utišati, a do sljedećeg jutra nestati. Mazati par puta na dan. Kod nas je to oko 10 maraka za kutijicu gela.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2023, 13:48

Jesi, i donijela mi je sestra. Medjutim, bol kao takva prestane, ali se isto tako i poslije nekoliko dana vrati.
Zelim neko dugorocnije rjesenje.

Imam termin kod ortopeda za mjesec dana :yes Imaju na klinici i shockwave terapiju :yes
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2023, 13:50

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2023, 13:52

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2023, 13:52

Vidjecemo sta ce biti.
Nekad su bolovi takvi da mi je padalo na pamet opet uzeti stake i s njima hodati :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2023, 15:11

Eh...
'naci, doktorica preporucila i prepisala prvo 10 magnetnih terapija, da se trn malo "razradi", poslije posljednje terapije 14 dana pauza pa shock wave terapija.
Taman kad se vratim sa odmora :123 sredina maja... ali od ovog cetvrtka pocinjem sa magnetima

Jutros isla dati otiske za anatomske uloske.

I da, juce doktorica rekla NIPOSTO bosa po kuci hodati, kupila sam one medicinske papucKe

peMzija... a ona bi nesto mlado... da me prikine :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2023, 15:16

Uglavnom, mislim da bi bilo pametno da svako ko ima bol u peti ode do doktora, dok ne bude kasno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Petni trn

Post by Julia-Klara » 24 Mar 2023, 13:37

Imala sam prvu magnetoterapiju :yes

Razlikuje se od one koju sam imala privatno u BiH. Tamo su mi mazali petu nekim biljnim gelom, i meljali jednim magnetom petu (magnet velicine case).

Ovdje sjedem na stolicu teta mi podbaci magnet pod noge ca.50x20 cm i drzim noge na tome 25 minuta.
Ne vibrira niti ista slicno, ali osjetim da se nesto desava, sto je dobro, s obzirom da nemam 100% osjecaja u stopalima.
Sljedeca u utorak :yes
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests