RAK - opsta tema

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

RAK - opsta tema

Post by Julia-Klara » 15 Jul 2022, 12:17

Obratite pažnju na ove znakove upozorenja da možda dobivate rak

Poznavanje znakova i simptoma raka ključno je za ranu dijagnozu i liječenje, kažu liječnici.

“S toliko vrsta raka, simptomi i znakovi upozorenja mogu varirati od slučaja do slučaja”, kaže onkolog Timothy Cox, dr. Med.

“Međutim, nagle i neobjašnjive promjene na vanjskoj strani vašeg tijela obično su znak da se nešto događa iznutra. Najbolji način da rano otkrijete rak je redovita samoprovjera. Uvijek obratite pažnju na vlastito tijelo.”

Evo pet znakova upozorenja na mogući rak, prema liječnicima.

Mršavljenje
Iznenadno, neobjašnjivo mršavljenje moglo bi biti znak raka, upozoravaju stručnjaci. “Za mnoge ljude s rakom, ovaj neobjašnjivi gubitak težine jedan je od prvih pokazatelja bolesti”, kaže hematolog i onkolog Munveer Bhangoo, dr. Med. “Netko tko izgubi tu količinu kilograma bez jasnog razloga trebao bi posjetiti svog liječnika kako bi utvrdio što ga uzrokuje.”

Umor
“Ekstremni umor koji ne popušta nakon odmora može biti rani znak raka”, poručuje Johns Hopkins Medicine. “Rak koristi hranjive tvari vašeg tijela za rast i napredovanje, tako da te hranjive tvari više ne obnavljaju vaše tijelo. Ova ‘krađa hranjivih tvari’ može učiniti da se osjećate izuzetno umorno.”

Promjene na koži
Pratite sve promjene na koži, posebno madeže i pjege. “Novi madeži, pjege i druge promjene na koži mogu biti rani znak raka kože”, kaže dr. Cox.

Otekline i kvržice
Kvržice i otekline mogle bi biti znak raka i nikada ih se ne smije zanemariti, kažu liječnici. “Obično su povećani testis ili mala kvržica mogući prvi znakovi raka testisa”, kaže Jennifer A. Linehan, dr. Med. “Svaku kvržicu, povećanje, bol ili otečenost liječnik treba procijeniti što je prije moguće. Ostali simptomi raka testisa obično se pojavljuju tek nakon što se rak proširi na druge dijelove tijela.”

Bol

Stalna bol koja ne prestaje može biti znak raka. “Ako imate stalnu bol i to ne prolazi s lijekovima, vježbanjem ili drugim tehnikama ublažavanja boli, nešto možda ne radi kako treba u vašem tijelu”, kaže dr. Cox. “Trajne glavobolje mogu biti znak tumora na mozgu, a bol u trbuhu ili zdjelici može biti znak raka debelog crijeva, rektuma ili jajnika.”

ba.n1info.com
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Julia-Klara » 15 Jul 2022, 12:19

Nisam pronasla neku opstu temu vezanu za rak, pa evo da otvorimo jednu.

Zapocinjem je pricom o mogucim pokazateljima da se u organizmu stvara ova bolest.

Iz licnog iskustva - moji simptomi su bili umor i mrsavljenje, kasnije je ustanovljena anemija, i poslije kontrola sve ostalo.

Ima li neko iskustva (nadam se da nema :) )

Tema je zamisljena kao skup tekstova o pomoci, simptomima, dostignucima u polju medicine, ali i alternativne medicine.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2022, 16:34

Nemam ništa od navedenog.

Zar nije kao neka malokrvnost, takođe simptom?
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Julia-Klara » 15 Jul 2022, 16:35

Spomenuh u svom slucaju anemiju, i da, to je bio moj simptom uz umor.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10144
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8297 times
Been thanked: 8677 times
Status: Online

Re: RAK - opsta tema

Post by immuno » 15 Jul 2022, 17:08

Ufff neznam... 😔
Kontrole, kontrole, kontrole kako za zene tako I muske.
Imala probleme ( Carcinom) jednom pa drugi put.
Molim vas idite redovno na kontrolu necekajte da se pojave simptomi jer vrlo cesto je kasno il lijecenje bude punooo teze. Prije su ti pregledi bili I bolni I komplikovani al danas je zaista mnogo toga vrlo jednostavno. Ja nisam imala apsolutno nikakvih simptoma, problema. Prvi put sam ja napipala slucajno, a drugi put je bio kontrolni pregled ( drugi organ).
"zdrava" sam kako kazu nemam vise to sto sam imala aliii uz to stitna zlijezda prolupala, stalne kontrole od krvnih nalaza do MR..... A uz sve to uvijek strah I iscekivanje nalaza jel opet, nisam pesimista, nisam panicar al to je jednostavno u tebi I nemozes to izbaciti..
Vrlo cesto kad cekam nalaze mi naumpadne iz knjige Tvrdjava kad on ceka kod kadije a on nece da ga primi al on ceka.... I krv me boli od cekanja 😔

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7122 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Julia-Klara » 15 Jul 2022, 17:10

Uf, jeste vala...Taj mjesec kad imam pretrage i onda glavni pregled kod onkologa, mi je smrt!
Jer nalaze ne dobijam ja nego on, pa dok se sve odradi i dok dodje termin kod njega, ja se ucrvam cekajuci.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96625
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34554 times
Been thanked: 21231 times
Contact:
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Rum » 04 Dec 2022, 14:10

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by BritkiMozak » 03 Jan 2023, 18:35

Moj daljnji susjed, sin jedinac, rođen 1974. godine obolio je od raka debelog crijeva, dio su mu odstranili, ali je svejedno jučer završio na hitnoj. Njegova mama ne dozvoljava posjete. Ponaša se sebično i ne brine o njegovom najboljem interesu. Rekla je jednoj ženi da on ne dozvljava posjete i da će o tome čuti od susjede koja živi odmah kraj njih (kraj tog bolesnika)

Umjesto da otvoreno kaže ja ne dozvoljavam posjete i točka.

Osjećam se kao zadnja pizda što ga ne posjećujem sad kad mu je najteže. I što onda ne mogu sam procijeniti da li on želi ili ne želi posjetitelje. I koliko ih želi i o čemu da pričamo.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10144
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8297 times
Been thanked: 8677 times
Status: Online

Re: RAK - opsta tema

Post by immuno » 03 Jan 2023, 18:53

:zubi f5InneJ.png
UgradbeniMozak wrote: 03 Jan 2023, 18:35 Moj daljnji susjed, sin jedinac, rođen 1974. godine obolio je od raka debelog crijeva, dio su mu odstranili, ali je svejedno jučer završio na hitnoj. Njegova mama ne dozvoljava posjete. Ponaša se sebično i ne brine o njegovom najboljem interesu. Rekla je jednoj ženi da on ne dozvljava posjete i da će o tome čuti od susjede koja živi odmah kraj njih (kraj tog bolesnika)

Umjesto da otvoreno kaže ja ne dozvoljavam posjete i točka.

Osjećam se kao zadnja pizda što ga ne posjećujem sad kad mu je najteže. I što onda ne mogu sam procijeniti da li on želi ili ne želi posjetitelje. I koliko ih želi i o čemu da pričamo.
Potpuno ga razumijem ni ja nisam htjela ni telefonski poziv, jednostavno sam morala biti sama sa sobom jer to je samo moja borba koju jedino ja mogu vojevati.
Henning Mankel u svojoj zadnjoj knjizi opisuje pocetak bolesti I spominje dobrog druga sa kojim je stanovao u Parizu, on mu je poslao pismo..... kaze " sta da napise nekome ko boluje od carcinoma, da mu kazem ne sekiraj se, cuj ne sekiraj se a znas da ces vjerovatno brzo umrijeti ili da kazem puu to je sekiracija radi nesta a ti vec sve uradio sto je moglo... Ustvari ne kazi nista!
E to ne kazi nista pomaze kod nekih zato ne uzimaj srcu I ispostuj to najbolje je sto mozes uraditi.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Zana » 03 Jan 2023, 19:07

UgradbeniMozak wrote: 03 Jan 2023, 18:35 Moj daljnji susjed, sin jedinac, rođen 1974. godine obolio je od raka debelog crijeva, dio su mu odstranili, ali je svejedno jučer završio na hitnoj. Njegova mama ne dozvoljava posjete. Ponaša se sebično i ne brine o njegovom najboljem interesu. Rekla je jednoj ženi da on ne dozvljava posjete i da će o tome čuti od susjede koja živi odmah kraj njih (kraj tog bolesnika)

Umjesto da otvoreno kaže ja ne dozvoljavam posjete i točka.

Osjećam se kao zadnja pizda što ga ne posjećujem sad kad mu je najteže. I što onda ne mogu sam procijeniti da li on želi ili ne želi posjetitelje. I koliko ih želi i o čemu da pričamo.
Kakve posjete, śta ti je. Ne misli na sebe i pośtuj želju bolesnika.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96625
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34554 times
Been thanked: 21231 times
Contact:
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Rum » 03 Jan 2023, 19:08

Ne zaboravite, osim tjelesnog, jednako tražiti i moliti duhovno zdravlje od Onoga koji liječi i iscjeljiva (Šâfi)!!!
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32080
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19409 times
Been thanked: 16801 times
Contact:
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Morgen » 03 Jan 2023, 19:09

I zamisli kako je to kad svakom moras da pricas kako ti je. I stalno i svaki dan. A samo zelis da ne mislis na to.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Zana » 03 Jan 2023, 19:16

Prije pola sata sam saznala da tetka boluje od karcinoma dojke. Mamina mlađa sestra. 55 godiśte. Ide na kemoterapiju. 4 ciklusa će biti, pa operacija, pa zračenje. Slučajno otkriven rak, mamografijom. Ne želi tetka da iko zna. Ja saznala preko njihovog zeta, slučajno. I sad ne znam hoću li i kako ću reći mami.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20883 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Shadow » 03 Jan 2023, 19:50

UgradbeniMozak wrote: 03 Jan 2023, 18:35 Moj daljnji susjed, sin jedinac, rođen 1974. godine obolio je od raka debelog crijeva, dio su mu odstranili, ali je svejedno jučer završio na hitnoj. Njegova mama ne dozvoljava posjete. Ponaša se sebično i ne brine o njegovom najboljem interesu. Rekla je jednoj ženi da on ne dozvljava posjete i da će o tome čuti od susjede koja živi odmah kraj njih (kraj tog bolesnika)

Umjesto da otvoreno kaže ja ne dozvoljavam posjete i točka.

Osjećam se kao zadnja pizda što ga ne posjećujem sad kad mu je najteže. I što onda ne mogu sam procijeniti da li on želi ili ne želi posjetitelje. I koliko ih želi i o čemu da pričamo.
Nije njemu sad do posjeta, lica i manje vise ispraznih rijeci, koje u takvim situacijama slabo sta bolesnom znace.
A najbolje sto mozes da uradis je vjerovatno ono..da ga ostavis na miru.
Koliko god ti tesko padalo, ne zaboravi kome je najteze.
Mirno more

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Vanilla » 03 Jan 2023, 20:00

A ne znam...odem ali nista u vezi bolesti ne pitam. Ponasam se kao da sam dosla u obicnu posjetu. Ispricat' ce ako zeli. Ovo mi vrijedi za sve, inace. Ne zapitkujem.
Valjda po sebi tako, ne volim kad me se zapitkuje. Reci cu kad budem i ako budem spremna/zeljela.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Vanilla » 03 Jan 2023, 20:10

Spominjala sam tu da mi je otac imao rak grla.
Sada, 11 godina nakon operacije, hemoterapije, zracenja i svega, nikad ga ne zapitkujem a znam da mu je zivot totalno bolan i dalje. Vecinu vremena provodi u postelji.
I kad odem, nista ne pitam u vezi bolesti, legnem kraj njega i pricam mu sta ima, onako, opcenito o svemu. Ni on nista ne spominje. Onda ustajemo i pijemo kafu, svi skupa.
Mamu, nasamo, ispitam.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by BritkiMozak » 03 Jan 2023, 20:42

Shadow wrote: 03 Jan 2023, 19:50
UgradbeniMozak wrote: 03 Jan 2023, 18:35 Moj daljnji susjed, sin jedinac, rođen 1974. godine obolio je od raka debelog crijeva, dio su mu odstranili, ali je svejedno jučer završio na hitnoj. Njegova mama ne dozvoljava posjete. Ponaša se sebično i ne brine o njegovom najboljem interesu. Rekla je jednoj ženi da on ne dozvljava posjete i da će o tome čuti od susjede koja živi odmah kraj njih (kraj tog bolesnika)

Umjesto da otvoreno kaže ja ne dozvoljavam posjete i točka.

Osjećam se kao zadnja pizda što ga ne posjećujem sad kad mu je najteže. I što onda ne mogu sam procijeniti da li on želi ili ne želi posjetitelje. I koliko ih želi i o čemu da pričamo.
Nije njemu sad do posjeta, lica i manje vise ispraznih rijeci, koje u takvim situacijama slabo sta bolesnom znace.
A najbolje sto mozes da uradis je vjerovatno ono..da ga ostavis na miru.
Koliko god ti tesko padalo, ne zaboravi kome je najteze.
Mislim da je njegova mama zaboravila kome je ustvari najteže. A nebi s njime vodio beznačajne razgovore, nego ga pitao, ako mi želi reči neke pojedinosti bolesti i ako pristane, e-ven-tu-al-no popričati o tome što mu je liječnik rekao, kakve su mu prognoze - i što ON o tome misli.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20883 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Shadow » 03 Jan 2023, 20:48

UgradbeniMozak wrote: 03 Jan 2023, 20:42
Shadow wrote: 03 Jan 2023, 19:50

Nije njemu sad do posjeta, lica i manje vise ispraznih rijeci, koje u takvim situacijama slabo sta bolesnom znace.
A najbolje sto mozes da uradis je vjerovatno ono..da ga ostavis na miru.
Koliko god ti tesko padalo, ne zaboravi kome je najteze.
Mislim da je njegova mama zaboravila kome je ustvari najteže. A nebi s njime vodio beznačajne razgovore, nego ga pitao, ako mi želi reči neke pojedinosti bolesti i ako pristane, e-ven-tu-al-no popričati o tome što mu je liječnik rekao, kakve su mu prognoze - i što ON o tome misli.

Pusti mamu. I njoj je tesko.

A evo Vanilla je rekla gore nesto. Jednostavno i tacno.

A ti bi isao da razaberes i ispitas, da prckas ranu :) a to jednostavno ne ide :)
Mirno more

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26410
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Beni » 03 Jan 2023, 21:01

Zana wrote: 03 Jan 2023, 19:16 Prije pola sata sam saznala da tetka boluje od karcinoma dojke. Mamina mlađa sestra. 55 godiśte. Ide na kemoterapiju. 4 ciklusa će biti, pa operacija, pa zračenje. Slučajno otkriven rak, mamografijom. Ne želi tetka da iko zna. Ja saznala preko njihovog zeta, slučajno. I sad ne znam hoću li i kako ću reći mami.
U nasoj narodnoj kulturi je kancer "ono najgore"
Ne razumijem to sto nece da se zazna dal iz srama i stida il da ih raja ne bi zalila haj ga znaj. Tako i moja punica nedo bog da neko sazna. Mislim ides na te kemoterapije svakako ce se skontat. Punica je to kasnije skotala da ne treba sta skrivat, do zadnjeg dana se sa nekom lahkocom nosila sa tim, znam da joj nije bilo lahko a vazda je bila pozitiva.
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20883 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Shadow » 03 Jan 2023, 21:21

Ja ne znam da bi ikom bilo jednostavno pricat o tome. Tek valjda kad se pomiris s tim, i prihvatis to stanje, miris se sa zivotom, onda se i otvaras. Kod nekog taj proces traje duze.
Ali da pitas bolesnog sta on misli na tu temu, i ispitas jos pojedinosti, malo je morbidno, a prije svega tuzno.

Moja nana je "krila" , nije dala nikad da se vidi na njoj. Uvijek osmijeh na licu. Dok nije doslo sto je doslo...
Kad sam je cekala ispred bolnice kao dijete, vazda je bilo neko izmotavanje..i pitala sam se sta to tamo svako malo radi, i zasto je sve mrsavija i onda je sve cesce padala u nesvijest, te je i meni bivalo jasnije sve.

I tako.
Onda tetka.
Rodica..itd, itd.
Mirno more

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests