VODA - koliko i kako je piti?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 14:16

Koliko vode treba piti dnevno?

Pitanje “Koliko tekućine treba piti svaki dan?” je jednostavno, ali odgovor je malo kompleksniji. On ovisi o faktorima kao što su- vaše zdravlje, koliko ste aktivni i gdje živite. Mada ne postoji jedna formula koja bi za svakoga izračunala idealnu količinu vode postoje određene smjernice koje će vam pomoći odrediti optimalan unos vode, a postoji i zlatno pravilo s kojim ćemo vas upoznati.

Kako voda izlazi iz tijela?

Prije nego krenemo računati koliko vode treba unijeti u tijelo moramo znati na koje sve načine tijelo gubi vodu. Voda izlazi iz tijela procesom disanja, znojenja, mokrenja i obavljanja stolice. Da bi tijelo dobro funkcioniralo potrebno je nadoknađivati svu tu tekućinu.

Koliko treba piti vode?

Dnevno mokrenjem iz tijela izlazi oko 1.5 litre vode. Dodatna litra gubi se znojenjem i disanjem što nas dovodi ukupno do 2.5 litre potrošene vode.

Hrana koju pojedemo pokriva oko 20% potrebe za vodom (pola litre). Jednostavnom računicom dolazimo do podatka da trebamo konzumirati dodatne 2 litre tekućine dnevno (dodatne jer hranu tu NE računamo).

Zlatno pravilo

Ako pijete dovoljno tekućine mokraća će vam biti prozirne ili svijetlo- žute boje. Ukoliko ne pijete dovoljno tekućine ona će biti tamno žute boje.
Kada treba pojačati unos vode?
Ovisno o predjelu u kojem živite, godišnjem dobu, fizičkoj aktivnosti i trudnoći, postoje trenuci kada treba pojačati unos vode:

•Vježbanje – Svaka aktivnost pri kojoj se dodatno znojite zahtjeva unos vode. Za umjerenu vježbu kao što je pola sata brzog hodanja ili vožnje bicikla potrebno je popiti oko pola litre vode. Važno je znati da znojenjem ne gubite samo vodu nego i elektrolite (zato je znoj slan). Nakon aktivnosti možete malo jače posoliti obrok. Dobro je i konzumirati energetske napitke s elektrolitima.

•Podneblje – Ukoliko živite u toplom i vlažnom podneblju u kojem se jako znojite potrebno je pojačati unos vode. Ukoliko živite na jako visokoj nadmorskoj visini- iznad 2 500 m (što je u Hrvatskoj nemoguće) – moguće je dodatno mokrenje i ubrzano disanje pa ćete osjetiti potrebu za dodatnom tekućinom.

•Bolest – Kod povišene tjelesne temperature, povraćanja i proljeva potrebno je konzumirati više tekućine kako bi se spriječila dehidracija.

•Trudnoća – Količina vode koja se unosi tijekom trudnoće i dojenja mora biti pojačana. Američki institut za medicinu savjetuje trudnicama unos 2.3 litre vode dnevno, a dojiljama čak 3.1 litru.
Namirnice bogate vodom
Mnoga voća i povrća sadrže puno vode, Rajčica i jabuka sadrže 90% vode. Potreban je oprez pri konzumiranju kofeinskih napitaka jer oni daju vodu, ali ju i uzimaju (kofein dehidrira tijelo). Kofeinski napitci (npr. kava) nikako ne smiju biti osnovni izvor vode.

Kako se hidrirati?

Uglavnom vrijedi pravilo da nije dobro piti samo kada osjetimo žeđ jer tada već postajemo blago dehidrirani. Nažalost, kako starimo, tako naša tijela slabije registriraju dehidraciju i kasnije šalju signal mozgu da nam treba vode.

Savjeti:

•Pijte čašu vode uz svaki obrok
•Hidrirajte se prije, tijekom i nakon vježbanja
•izbjegavajte alkoholna pića i previše kofeinskih napitaka jer oni dehidriraju

Dehidracija i glavobolja

Jeste li znali da je jedan od češćih uzroka glavobolje upravo dehidracija? Zato, ako primijetite da vas je lagano počela boljeti glava, popijte čašu vode.


Ne znam koliko vode dnevno popijem, ali mislim da je to jako malo. Pomalo pijuckam, onako kada nisam žedna. Ožednim veoma rijetko. :D


Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Sheval » 30 Mar 2012, 14:43

Ono šta ja znam o vodi...dobro je popiti čašu neposredno prije spavanja,kao i ujutro,nakon buđenja.
Po nekim novim istraživanjima,štetno je piti hladnu vodu neposredno nakon obroka.
I da,kad osjetimo žeđ,to je zadnji stadij,tijelo je već tada pod velikim stresom.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 15:09

Jeste, dobro je prije spavanja popiti čašu vode, jer tokom noči isparavanjem ili znojenjem se gubi tekučina. Tako isto inakon buđenja.
Evošta kažu o pijenju tople vode nakon buđenja:

Otkrivamo vam toplu vodu kao lijek i zdravi stimulans

Za poboljšanje zdravlja je izvrsno ako rano ujutro, odmah nakon ustajanja, na prazan želudac popijete oko pola litre tople vode (koju ste prije toga prokuhali). Nakon što ste se ustali iz postelje barem sat vremena prije izlaska Sunca i popili pet, šest decilitara vode (ali ne cijelu količinu odjednom nego u par navrata) -- najmanje 45 minuta nemojte ništa jesti. Dakako, pijenje par čaša vode natašte, ubrzo nakon buđenja, podrazumijeva da ste na spavanje otišli neopterećenog želuca, jer je probava preko noći minimalna. Također, odlazak na spavanje s punim želucom onemogućio bi vam da se dobro naspavate. Čekanje da hrana nakon teške i obilne večere napusti želudac rezultiralo bi kasnim odlaskom na spavanje, što je također pogubno po zdravlje. Kasno buđenje i ustajanje iz postelje tek nakon izlaska Sunca također ugrožava vaše zdravlje i onemogućava ozdravljenje od već prisutnih boleština. Zato se čuvajte kasne večere i, ako već imate lošu naviku da večerate, klonite se teškoprobavljive hrane za večeru. To je bitno za dubok i čvrst san i olakšava budnost/svjesnost u snovima.

Pijenjem nekoliko čaša tople prokuhane vode (četiri puta po 160 mililitara) ujutro na prazan želudac, možete se osloboditi kojekakvih glavobolja, bolova u tijelu, artritisa, epilepsije, suvišnih masnoća u krvi, bronhitisa, astme, TB bolesti, meningitisa, raznih bolesti bubrega i mokraćnih organa, gastritisa, dijareje, hemoroida, dijabetesa, zatvora, raznih bolesti očiju, raznih bolesti maternice, menstrualnih poremećaja, brzih otkucaja srca i raznih drugih bolesti srčanog sustava, raka (tu valja slijediti i druge protokole, kao što je npr. http://www.cancertutor.com/Cancer02/BobBeck.html), bolesti uha, grla i nosa...

Međutim, također je bitno da uz obrok (niti poslije obroka) ne pijete hladnu vodu. Umjesto toga, uz obrok u malim gutljajima pijte mlaku ili toplu vodu a nakon zasitnog obroka otprilike dva sata ništa nemojte piti (niti jesti). Zatim popijte čašu vode pa svakih otprilike sat vremena popijte po čašu vode, sve do 45-60 minuta prije idućeg obroka. Nemojte piti neposredno prije obroka, osim ako želite smršaviti. Dakako, slobodno započnite obrok toplom juhom ako vam to paše. Nemojte grickati nimalo hrane između obroka.

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Dust » 30 Mar 2012, 15:15

Ujutro popijte jednu casu tople vode u koju ste iscjedili jedan limun da bi ubrzali metabolizam. Dakle, utice na porast energije tokom dana i topljenje viska kalorija.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Hana84 » 30 Mar 2012, 15:17

Dugo sam bila ubjedjena u neki vladajuci trend, da se dnevno treba popiti 2 l vode ili 8 casa.
Sve dok..., da, sve dok nisam zaglavila kod doktora zbog oticanja nogu. Detaljno mi je uradio nalaze , da bi mi na kraju rekao: " Ti vjerovatno pijes puno vode !"
Na moj potvrdan odgovor je rekao da se tekucina treba unositi SAMO onda kad osjetis zedj, da nas, ljudski mozak "desifruje" nase potrebe za tekucinom tako sto osjecamo zedj, isto kao i glad kad nam je prazan stomak.
Podvukao mi je da je pogresno " nalijevati " se tekucinom u svim drugim slucajevima, osim u slucaju zedji, jer tijelo reaguje time da stvara edeme . ( vodene otekline)
Kako sam se prestala piti vodu bez kantara, tj. kad mi padne na pamet, moji otoci su nestali !

PS: Ovo sto Sheval rece da se popije casa vode prije obroka, da to je tacno, to koristi onima koji zele smanjiti tjelesnu tezinu. ;)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 16:00

Dust wrote:Ujutro popijte jednu casu tople vode u koju ste iscjedili jedan limun da bi ubrzali metabolizam. Dakle, utice na porast energije tokom dana i topljenje viska kalorija.
Optimalni pH je bitan za naše zdravlje:

Metabolička acidoza/zakiseljenje tijela česti je zdravstveni problem većine naših suvremenika. Svjež sok od limuna, bez dodatka bilo kojeg zaslađivača, razrijeđen sa vodom u omjeru otprilike 1 : 10, odlično je sredstvo za odkiseljavanje organizma. Da bi povratili zdravo tjelesno stanje, koje podrazumijeva određenu lužnatost određenih tjelesnih tekućina, mnogi zdravstveno osviješteni pojedinci piju navedenu nezaslađenu limunadu (jedna čaša limunovog soka na deset čaša vode) tijekom dva tjedna i po dvije litre dnevno.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Hana84 » 30 Mar 2012, 17:01

Jedni kazu jedno, drugi drugo, niko ne zna ko je u pravu...
Ja nikako ne mogu da shvatim koje su to dobrobiti od dva litra vode koje bi trebala piti nazor ? ( na silu)
Mislim da tu ima dosta i marketinga " proizvodjaca " vode. A marketing, k'o marketing..radi cuda !
Reklama najbolje prodaje proizvod ! Litra flashirane vode je cijena pola litre benzina : :hm
Jos malo pa ce nam i zrak poceti prodavati, obogacen raznoraznim " s*anjima" u flasama, koja cemo s pumpicama nositi. " Prozivodjaci" ce nam preporuciti koliko je zraka potrebno udahnuti da bi bili zdravi.
Mislim da o vodi...ima dooostaaa marketinga ! ;)

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by gejsha » 30 Mar 2012, 17:04

Ja mislim da je zdravo piti puno vode, samo što je ja ne pijem baš nešto previše.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Dust » 30 Mar 2012, 17:06

Hana84 wrote:Dugo sam bila ubjedjena u neki vladajuci trend, da se dnevno treba popiti 2 l vode ili 8 casa.
To je 2 L tecnosti, ne samo vode. Koliko kafe, caja, soka, supe, variva.... pojedes/popijes?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by gejsha » 30 Mar 2012, 17:28

Dust wrote:
Hana84 wrote:Dugo sam bila ubjedjena u neki vladajuci trend, da se dnevno treba popiti 2 l vode ili 8 casa.
To je 2 L tecnosti, ne samo vode. Koliko kafe, caja, soka, supe, variva.... pojedes/popijes?
To svakodnevno slušam.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Maja » 30 Mar 2012, 18:56

Dnevno mokrenjem iz tijela izlazi oko 1.5 litre vode
U ovo ne vjerujem, pa nek priča šta ko hoće :cudi

Pijem kad ožednim iako je sad fora da se nosi boca vode u torbi na posao, na faks, ovdje i ondje :cudi

I naravno da zavisi od toga šta jedem taj dan i koliko sam fizički aktivna. Zimi recimo popijem poslije obroka manju čašu vode i to je to. Možda ako su za ručak ćevapi, grah ili salata od kiselog kupusa popijem više :oo
A ljeti pijem jako puno, ali zato što više hodam i iako nama izgleda da se ne znojimo, tečnost polako gubimo uslijed visokih temperatura.
Tlakaši naravno ne smiju piti puno tečnosti.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by String » 30 Mar 2012, 19:43

Sjwecam se doktora amerikanaca gdje sam radio...Sto god te boli, ovo-ono, samo te pitaju "jesi li pio vode"? Sta god, kod njih je odgovor "Pij vode vise" :cudi
Ja sam aktivan jako sto se tice tjelesnih napora i pijem vodu stalno. Ljeti, dok radim, znam popiti i po 8 flasica od 0,5L iliti 4L vode dnevno, naravno ne sve odjednom, nego tokom radnog vremena. Zimi ne pijem toliko iako su napori cak duplo veci nego u ljetnom periodu sto zbog otezanog kretanja zbog snijega itd.
Problem je sto zimi ne pijem vodu jer je hladno ali kad dodjem kuci popijem ta 4L vode otprilike u razmaku od 15-21h. Tada nastaju problemi. Organi ne mogu da prime toliko tecnosti a bez da se ta tecnost odvodi iz organizma recimo tjelesnim aktivnostima, koje kod mene prestaju u tom vremenu kad dodjem kuci. A organizam trazi tecnost. E to je ono "WARNING"..."MISSILE ALERT" :oo
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Julia-Klara » 30 Mar 2012, 19:52

:puca
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 20:00

Maja wrote:
Dnevno mokrenjem iz tijela izlazi oko 1.5 litre vode
U ovo ne vjerujem, pa nek priča šta ko hoće :cudi

Tlakaši naravno ne smiju piti puno tečnosti.
Majo, logično je ako se unese oko 2l vode da se morenjem izbaci ta količina. Onaj ko ne pije, ne može ni izbaciti.

A što se tiče povišenog krvnog pritiska i vode, upravo se preporučuje da se pije voda i to u večim količinama.
:D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 20:05

String wrote:Sjwecam se doktora amerikanaca gdje sam radio...Sto god te boli, ovo-ono, samo te pitaju "jesi li pio vode"? Sta god, kod njih je odgovor "Pij vode vise" :cudi
Ja sam aktivan jako sto se tice tjelesnih napora i pijem vodu stalno. Ljeti, dok radim, znam popiti i po 8 flasica od 0,5L iliti 4L vode dnevno, naravno ne sve odjednom, nego tokom radnog vremena. Zimi ne pijem toliko iako su napori cak duplo veci nego u ljetnom periodu sto zbog otezanog kretanja zbog snijega itd.
Problem je sto zimi ne pijem vodu jer je hladno ali kad dodjem kuci popijem ta 4L vode otprilike u razmaku od 15-21h. Tada nastaju problemi. Organi ne mogu da prime toliko tecnosti a bez da se ta tecnost odvodi iz organizma recimo tjelesnim aktivnostima, koje kod mene prestaju u tom vremenu kad dodjem kuci. A organizam trazi tecnost. E to je ono "WARNING"..."MISSILE ALERT" :oo
String, ti ne radiš ispravno. Možda je u redu da tokom ljeta zbog toplote i fizičkih aktivnosti popiješ toliko vode, ali nije u redu da zimi zbog hladnoče u toku dana ne piješ nikako. Ne znam kakva ti je priroda posla, ali možeš vodu da zamijeniš čajevima, toplim napicima. Naravno da će ti noču organizam tražiti vodu, jer si dehidrirao, ali je opterećenje za tako kratko vrijeme unijeti toliko vode. :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Blackhawk » 30 Mar 2012, 20:11

Popijem većinom poslije jela 1-2 čaše ili vode ili soka. I kasnije ako nekad ožednim popijem koliko dovoljno da utolim žeđ. Nekad manje nekad više, zavisi i od hrane koju unesem, neka traži više vode neka manje.
Ljeti normalno pijem više. ako radim nešto isto dosta vode pijem jer i izgubim dosta pa moram nadoknaditi..
Ne volim pravila, moraš 2 litre moraš ovo moraš ono..
Sve to zavisi od trenutnog stanja, šta ti tjelo radi, koliki napor ima, i slično.. nema tu pravila..

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by String » 30 Mar 2012, 20:16

silence wrote:
String, ti ne radiš ispravno. Možda je u redu da tokom ljeta zbog toplote i fizičkih aktivnosti popiješ toliko vode, ali nije u redu da zimi zbog hladnoče u toku dana ne piješ nikako. Ne znam kakva ti je priroda posla, ali možeš vodu da zamijeniš čajevima, toplim napicima. Naravno da će ti noču organizam tražiti vodu, jer si dehidrirao, ali je opterećenje za tako kratko vrijeme unijeti toliko vode. :sok[/quote]

Samo da ti kazem da ako bih se napio vode po onoj hladnoci da bih odmah zube mogao u dzep sasuti i nastaviti dalje. :oo Voda mi se ne trazi kad je hladno a kada popijem usporim se sav i temperatura mi padne...sto prouzrokuje da mi ruke postanu kao santa leda i uopste mi organizam ne funkcionise kako treba.
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Zagorka » 30 Mar 2012, 20:24

Nekako mislim da trebamo ipak slusati svoje tijelo,iako ja licno pijem poprilicno,jednostavno ozednim lako,ali na zalost kvalitet vode kod nas je jako los :hm
U ovoj iz slavine ima dosta kamenca,a "kupovnu" pakuju u plastike koje su kancerogene.Pa covjek stvarno ne zna.
Najbolje je,mislim,prokuhavati ovu iz slavine. :hm

Kuhanje kompota i cajeva je odlican izbor. :kafa

(p.s.za ovo prije spavanja,ustajem u wc onda :cudi )
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 30 Mar 2012, 20:27

String zima je prošla, pa će proći i tvoji problemi. Ali, doći će naredna... :D . Rekoh ti da vodu možeš zamijeniti toplim čajevima, mlakom ili toplom vodom. Važno je da je tekučina. Olakšaj sebi... :D

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2012, 21:06

Kao sto je poznato, voda je najzdravije pice. Covjekov arganizam, procentualno gledano,
ponajvise, sadrzi vode. dakle, komzumiranjem vode, obnavljamo zalihe u organizmu.
Sto ce reci, ako pijemo cistu vodu, najprije cemo, obnoviti zalihe vode. Vec sok pivo
ili bilo koje drugo pice, nije tao dobro. Uz vodu u tom slucaju, unosimo i razne druge sastojke koji usporavaju proces, eliminacije zedji.

Isto tako, nakon kupanja, osjtimo se laksima a to je zbog toga, sto su se pore na kozi,
napile vode, odnosno, eliminisemo znoj, kao posljedicu gubljenja tekucine i obnavljamo
se sa svjezom vodom - energijom. Toliko eto za sada :D
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests