VODA - koliko i kako je piti?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by silence » 27 Sep 2012, 18:10

Evo šta mi pijemo... sa vodom unosimo bolest... Poslije ove vijesti više se niko nije oglasio da kaže da li se nešto poduzelo za ispravnost vode.



I ljekari pozivaju na oprez zbog hlora u vodi

Nakon teksta koji smo u prošlom broju objavili o tome šta pije bh. stanovništvo uz upozorenje stručnjaka da se voda za piće u BiH dezinficira hlorom koji nije za ljudsku upotrebu, uslijedile su reakcije građana, ali i začuđujuća šutnja nadležnih u firmama vodovoda i zavodima za javno zdravstvo.

S druge strane, oglasili su se neki od bh. ljekara koji smatraju da itekako postoji potreba da se bavi ovom tematikom. Doktor Šekib Sokolović, kardiolog i reumatolog u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), potvrđuje u izjavi za naš list da je utjecaj hlora nezdrav i da su potrebne pojačane kontrole.

- Opterećeni smo nezdravom vodom i hranom. Htjeli mi to priznati ili ne, nekvalitetna voda uzrok je mnogih bolesti. Svaka veća količina hlora u vodi je toksična i nezdrava za organizam. Ako vidimo da je voda bijela, znači da u njoj postoji veća količina hlora - kaže dr. Sokolović.

On napominje da se u zemljama Evropske unije pije isključivo flaširana voda te smatra da bi i to trebala biti poruka.

- Moramo se probati zaštititi, a pogotovo kada su u pitanju hrana i piće, jer jedemo nezdravu hranu sa 16 pesticida - upozorava dr. Sokolović.

Zašto šute u "Vodovodu"

Podsjetimo, u bh. Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, objavljenom 2010. godine, nije navedeno koje se hemikalije smiju koristiti za tretiranje vode niti kakvog kvaliteta one trebaju biti, a ni koje se količine smiju dodavati u vodu. Ovaj pravilnik obuhvata samo mikrobiološke, fizikalno-hemijske i hemijske parametre, koje treba redovno u vodi pratiti, te propisuje načine njihovog mjerenja.

Na naše ponovno insistiranje da nam iz sarajevskog "Vodovoda" pošalju certifikat o standardu hemikalija koje se koriste za prečišćavanje vode, odgovorili su samo jednom rečenicom:

- U informaciji koju smo vam dostavili prije nekoliko dana, dati su odgovori o ovoj tematici - bilo je sve što su nam odgovorili iz "Vodovoda", umjesto bilo kakve polemike.

No, napomenut ćemo i na to da u dopisu koji smo ranije dobili iz "Vodovoda", uopće nije dat odgovor na naše konkretno pitanje o certifikatu za hemikalije za prečišćavanje vode.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/i-ljeka ... ora-u-vodi


U mom dijelu grada gdje živim, voda nije bijela, to znači da u njoj nema viška hlora...ali nekada voda ima jak misris na hlor. Nedavno sam bila u drugom dijelu grada i kada sam u čašu nalila vodu da se napijem, voda je bila bijela kao mlijeko... :ljut
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Krokodil Behko » 27 Sep 2012, 18:16

Rum wrote:Sto vise vode to bolje ,ko zeli da je vjecno mlad najmanje 5 litara vode dnevno :djed (ja sam se sada nafurao na vodu pijem kanistere iz cuga ) :ha
Mislim da nije zdravo piti više vode od 2 litra dnevno :ne
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Nekvalitetna voda uzrok stomačnih tegoba kod Sarajlija?

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2012, 14:08

Image

Neke Sarajlije smatraju da je zbog nekvalitetne vode zavladala stomačna gripa, što opovrgavaju iz Vodovoda

prljava vodaZbog raznih virusa, respiratornih i stomačnih infekcija, ljekari u domovima zdravlja, ambulantama i bolnicama širom Bosne i Hercegovine, ali i susjednih zemalja, imaju pune ruke posla. Posebno je veliki broj pacijenata u regiji koji se žale na stomačne tegobe, praćene učestalom dijarejom i povraćanjem.

U Sarajevu, neki ljekari tvrde da se može govoriti o epidemiji stomačne gripe, a kao razlog navode česte redukcije vode i zastarjelu vodovodnu mrežu.

Neke Sarajlije su uvjerene da je već zavladala stomačna gripa, ali se to krije od naroda i najviše krive Javno preduzeće Vodovod i kanalizaciju.

Nekvalitetna voda najčešći je uzrok stomačnih tegoba kod građana u Sarajevu, tvrdi dr. Senad Pešto, ljekar Klinike za urgentnu medicinu Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

„Pacijenti se ne javljaju doktoru na vrijeme i sami se liječe, zbog čega smo imali gubitak svijesti i vrtoglavice kod bolesnika. Povećan je broj i upala slijepog crijeva, želučanih tegoba, jer posebno u ovo vrijeme proradi čir na želucu i dvanaestopalačnom crijevu“, pojašnjava dr. Pešto i upozorava da se stotine pacijenata dnevno u Sarajevu obraća za pomoć ljekarima.

Zbog suše u vodi više bakterija

Dr. Pešto pojašnjava da je povećan broj bakterija razlog nekvalitetnoj vodi koja izaziva stomačne probleme.

Image

„Količina hlora koja se stavlja nije dovoljna da se unište sve bakterije, tako da je njegovo djelovanje smanjeno. S obzirom na male količine padavina, bakterija u vodovodima ima više, a hlora nije dovoljno u vodi“ kaže on.

Muamera Srna, Direktorica JP Vodovod i kanalizacija odbacuje tvrdnje ljekara i građana da je njihovo preduzeće koje isporučuje pitku vodu krivac za stomačne tegobe Sarajlija.

„Vodovod i kanalizacija poduzima sve potrebne mjere da očuva kvalitet vode u vodovodnom sistemu. Kontrola fizičko-hemijskih i bakterioloških pokazatelja kvaliteta se vrši svakodnevno, a rade se i vanredne kontrole. Kontrolu kvaliteta vode u vodovodnom sistemu osim naše laboratorije vrše i laboratorije Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo. Ono što je najvažnije da su svi analizirani uzorci prema ispitivanim fizičko-hemijskim i bakteriološkim parametrima zdravstveno ispravni", zaključuje Srna.

Nakon prekida u vodosnabdijevanju kratkotrajno može doći do pojave žuto-smeđeg obojenja čiji su uzrok unutrašnje instalacije kod potrošača, pojašnjava Srna.

Građani trebaju pustiti da voda malo oteče dok se ne pojavi svježa, čista voda iz cjevovoda. Nakon toga je voda ispravna za piće, što je potvrđeno brojnim analizama do sada, pojašnjava ona.

"U posljednje vrijeme je bilo nekoliko slučajeva da ljekari koji po specijalizaciji nisu epidemiolozi i koji se ne bave otkrivanjem izvora uzročnika oboljenja uzimaju sebi za pravo da daju izjave medijima u kojima tvrde da građani Sarajeva piju zdravstveno neispravnu vodu. Kako mogu neki ljekari komentarisati količinu hlora u vodi, a za to nisu nadležni i nisu stručni? Ovakve tvrdnje su neargumentovane i nedobronamjerne, kako prema KJKP ViK, tako i prema građanima", smatra Srna.

Ona tvrdi da uzroci stomačnih tegoba kod građana mogu biti brojni i često nije lako utvrditi pravi uzrok.

"Za praćenje učestalosti i rasprostranjenosti zaraznih oboljenja kao i otkrivanje uzroka oboljenja nadležna je Epidemiološka služba Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo. Ako bi uzrok oboljenja bila voda iz vodovodnog sistema, imali bi veliki broj oboljelih u istom dijelu grada, a to u Sarajevu nije slučaj. Do sada smo imali dva slučaja da se nekoliko građana sa iste lokacije žalilo na stomačne tegobe, ali u oba slučaja se ispostavilo da uzročnik nije bila voda iz vodovodnog sistema", kaže Srna.

Ukoliko građani Sarajeva sumnjaju u kvalitet vode, mogu se javiti KJKP Vodovod i kanalizacija, nakon čega će uposlenici tog preduzeća ispitati kvalitet vode i obavijestiti građane o rezultatima ispitivanja.

Povećan broj pacijenata u RS-u


Na stomačne tegobe žale se i građani u gotovo svim općinama manjeg bh. entiteta Republike Srpske. Prema riječima ljekara, u posljednjih dvadesetak dana značajno je povećan broj ovakvih pacijenata.

„Pacijenti se uglavnom žale na grčeve, dijareju, malaksalost, drhtavicu, a imali smo i određen broj težih kliničkih slika, što uključuje povraćanje i izrazito visoke temperature. Stomačni virus je zahvatio sve životne dobi, pa nam se zbog ovih problema javljaju i djeca i odrasle osobe i starci. Međutim, još se ne može govoriti o epidemiji“, izjavila je dr. Kosana Stanetić iz banjalučkog Doma zdravlja.

U banjalučkoj Službi hitne pomoći kažu da je nekoliko pacijenata zadržano na bolničkom liječenju zbog dehidracije i iscrpljenosti nastale zbog višednevnih stomačnih problema.

Osim nekoliko takvih pacijenata, kod većine oboljelih, uz dijetalnu ishranu i savjeta ljekara, te eventualno uzimanje medikamenata, tegobe prođu u roku do sedam dana, istakli su u ovoj službi.

(Al Jazeera/dg)
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Nekvalitetna voda uzrok stomačnih tegoba kod Sarajlija?

Post by silence » 25 Oct 2012, 17:53

Zašto nagađanja? Zašto se jednostavno ne uzme voda na analizu, pa bi se brzo dokazalo da je JP Vodovod i kalizacija u pravu - neka dokažu da je voda ispravna? Zašto nagađaju ljekari? Analiza se može uraditi i vidjeti da li je voda ta koja stvara ove probleme? Ovdje je sve komplikovano... :grana

Sreća ja nemam još problema.... :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Nekvalitetna voda uzrok stomačnih tegoba kod Sarajlija?

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2012, 18:25

Ja samo znam da su ovdje u vodovodnoj mreži bile restrikcije vode ljetos.
I uveče kad voda dodje, nije se mogla piti od tog nekog groznog ukusa.
Nije bila dobra čak ni za kafe nego sam mjesec dana kupovao vodu za piće.

Ima to logike da je suša uticala na kvalitet. Eh sad. da li je baš povećan broj
oboljelih od stomačnih bolesti, valjda bi se neko trebao pozabaviti time. Bitno je
da meni računi i dalje stižu ko da je vode bilo stalno.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Nekvalitetna voda uzrok stomačnih tegoba kod Sarajlija?

Post by String » 25 Oct 2012, 21:12

Veoma moguce.
A sto se restrikcija tice...pa to se radi kako bi sat vrtio uprazno i postizali se veci racuni...jednostava. :D.
Dolaze mi dva tipa sa kukom metalnom u dvoriste, podizu poklopac sahta i jedan gura glavu dole (odmah sam pomislio "zasto zene ovo ne rade jer se tako dobro naguzio) i kaze ciko "17!!!! ali zaokruzi na 20!!!
Ja s balkona kazem "A da vas ja obojicu zaokruzim i strpam u taj saht i zavarim poklopac a"??
Od tada mi prvo pozvone na vrata pa onda neko iz kuce sidje i ocita sat.
Image

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Nekvalitetna voda uzrok stomačnih tegoba kod Sarajlija?

Post by silence » 25 Oct 2012, 21:17

Kako se sat može okretati uprazno? :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Maja » 14 Mar 2013, 00:51

Pijemo kišnicu, čatrnja puna do maksimuma. Voda je preukusna, ako se to može reći za vodu. I kafa je bolja s njom :ok

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Lanci » 14 Mar 2013, 01:14

neznam ali ja vodu nikako ne pijem,,sem sto je koristim po potrebi ali da je ovako napijem se,,nepijem je
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Pasaga » 14 Mar 2013, 15:04

pijem mnogo....ljeti jos vise....
uvjek mi pase....
jako je korisna za organizam,ko moze....
zazelio sam se kisnice......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by dacina_curica » 14 Mar 2013, 15:30

Pijem mnogo, 2 litra dnevno najmanje...sto ledenija to bolja...
Doduse to je jedino sto pijem; sokovi (osim domacih kad ja pravim), gazirano = nula...ukradem djetetu nekad onaj Dvojni A (kad ne gleda :valja), to mi je domet. :cudi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Julia-Klara » 14 Mar 2013, 15:35

Pijem vode 1,5-2,0 dnevno...Kad dodjem na posao napunim flasu 0,7 hladnom vodom, i tako dva puta na poslu...
kad dodjem kuci jos minimum pola litre...
Ppopijem dvije kafe na poslu, baren jedan sok ok pola litre :)
ispade da sam ja blize onoj cifri od 5, a ne od 2

:ha
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: VODA - koliko i kako je piti?

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2013, 15:45

Na žalost, došlo se do toga da je samo "kupovna" voda sigurna.
Ko bi rekao da će Bosna dotle dogurati. Nakon ljetošnjih scena sa padom
kvaliteta vode u vodovodu, ne vjerujem im nimalo. Ako samo pomislim da se
to dešava opet, ponovo ću kupovati vodu. Nije ni skupo. 1.30 - 5 litara.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2013, 08:48

Image

Međutim, i ranija istraživanja su vodu iz plastičnih boca povezivala s raznim zdravstvenim problemima, poput gojaznosti, neplodnosti i srčanog udara. Problem leži u hemikalijama, tačnije bisfenolu A, koji se nalazi u sintetičkoj, plastičnoj ambalaži i koji tokom ispijanja vode završava u organizmu.
Engleski naučnici vjeruju da je to osnovni uzrok glavobolja od kojih pati svaki sedmi Britanac i apeluju na ljude da se, što je više moguće, zaštite od potencijalnih zagađivača ishrane, posebno plastike koja je izuzetno štetna.
Stručnjaci ujedno savjetuju ljudima da što manje konzumiraju vodu iz plastičnih flaša i čaša, ali i kancelarijskih aparata za vodu, ne bi li sačuvali svoje zdravlje. Naime, plastika utiče na organizam tako što se u njemu povećava nivo hormona, zbog čega i dolazi do migrene.
Međutim, neurolog Fajaz Ahmed iz Velike Britanije napominje da su plastične ambalaže u velikom broju slučajeva okidači i za razna oboljenja, ali istovremeno napominje kako podjednako štetno dejstvo na zdravlje ima i konzervisana hrana, kao i piće iz limenki.
Izvor: 24sata.rs/Telegraf
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Trepavica » 04 Dec 2013, 09:02

Stara je ovo novina...da vodu u plasticnim flasama treba izbjegaati..


Odavno ne kupujem vodu u plasticnim flasama , ustvari ni jedno pice...Rekla sam da ne volim plastiku pa ni plasticne kesice...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2013, 09:08

A u čemu se tamo kupuje voda?
Ne vjerujem da je piješ iz česme.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Trepavica » 04 Dec 2013, 09:11

Krokodil Behko wrote:A u čemu se tamo kupuje voda?
Ne vjerujem da je piješ iz česme.
Kod nas je ima u staklenim flasama.., kaucija za staklene flase..Naprimjer svima poznata voda Perrier , ( mineralna vida ) nikad nije bila u plasticnim flasama ..
Last edited by Trepavica on 04 Dec 2013, 09:13, edited 1 time in total.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Tempy » 04 Dec 2013, 09:11

bisfenol A nije nimalo bezazlen , a šta sad trebamo svega se odreći gdje ga ima: CD-ovi, mobiteli, plombe...

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Trepavica » 04 Dec 2013, 09:14

Kad mogucnost imas, onda zasto ne izabrati ono bolje / zdravije ?!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Da li je flaširana voda zdrava?

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2013, 09:18

CD-ove i mobitele ne konzumiramo :D
Što se tiče francuske mineralne i nije baš nešto. Bila je na takmičenju iza Tešanjske, s tim da je to propalo kao i sve drugo kod nas. Zar nije gnjavaža petljati s tim flašama svaki dan zbog obične vode?
online

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests