PROLJETNI UMOR

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

PROLJETNI UMOR

Post by silence » 15 Apr 2012, 16:09

Stiglo nam je proljeće, a sa njim je i došao neizbiježni proljetni umor.
Konačno su stigli lijepi sunčani dani, a i biljke oko nas su se dobrano zašarenile. Reklo bi se na prvi pogled - idealno vrijeme za dobro raspoloženje. Međutim, veliki broj ljudi osjeća baš suprotno – loše raspoloženje i melanholiju. Zovemo je proljetnom depresijom, ili proljetnim umorom, a nastaje posljedica akumuliranih zimskih problema – nedostatka Sunčevog svjetla, svježeg voća i povrća te tjelesne aktivnosti

Da li ga osjećate? Činite li nešto kako bi ste eliminisali umor i povratili snagu?

Evo nekoliko savjeta kako se riješiti i otkloniti eventualni proljetni umor.


Proljetni umor

Ponekad, i uz dovoljno kvalitetnog sna, osjećamo da nismo "u formi" i da nam je smanjena radna sposobnost. Takve smetnje počinju istekom zime i traju do pojave prvog obilnog i jeftinog voća i povrća krajem proljeća. Uzrok im je nedostatak C-vitamina, koji organizam, zbog jednolične prehrane zimi, nije dobivao u dovoljnim količinama. Zbog manjka C-vitamina smanjena je iskorištenost kisika u stanicama i
tkivima, a uz to dolazi i do slabljenja imunoloških snaga organizma, pa on lakše obolijeva.
Proljetni umor obilježen je vrlo brzim zamaranjem, manjkom koncentracije, stalnim zijevanjem i potrebom spavanja tijekom dana. Smetnje nestaju brzo nakon unosa namirnica koje sadrže veće količine C-vitamina. Stoga cijele zime i u proljeće treba trošiti što više voća i povrća jer je iskoristivost i učinkovitost C-vitamina iz prirodnih izvora bolja nego iz onih umjetnih.
Uputno je na spavanje ići nešto ranije nego obično. Ujutro odmah ustanite i budite aktivni. Vježbajte barem pet minuta uz otvoren prozor, zato u trenirci. Tuširajte se naizmjenično toplom i hladnom vodom, tako da hladna bude posljednja. Nakon toga se dobro istrljajte ručnikom, od periferije prema srcu. Navečer pomaže topla kupka s eteričnim uljima koja potiču mijenu tvari, krvotok i smiruju. Doručkujte bez žurbe.
Tijekom dana budite tjelesno aktivni najmanje 30 minuta, trčite, hodajte, plivajte i slično. Uza sve nabrojeno, neophodno je popiti najmanje 1,5 litru vode na dan. Ona podiže osjećaj tjelesne snage i regulira probavu, čime se smanjuje i osjećaj umora.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by merylin » 15 Apr 2012, 16:49

Ja nemam problema sa proljetnim umorom,fakat to nikada ne osjetim...naprotiv ja živnem u ovo doba :hop
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Julia-Klara » 15 Apr 2012, 17:21

meni nikad nije bilo gore... otkako se vrijeme pomjerilo ja ne funkcionisem kako treba...haman godine :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by silence » 15 Apr 2012, 18:12

Kakve godine Julija... Pa i djeca se danas žale na ovaj proljetni umor... Ja nemam tih problema, ali u mom okruženju su skoro svi napadnuti sa ovom proljetnom nus pojavom... :D

Evo još nekih savjeta kako se boriti protiv proljetnog umora.

Naime, organizmu koji se bori s umorom potrebno je osigurati namirnice bogate vitaminom C, vitaminima B kompleksa, vitaminom E i omega3 masnim kiselinama. Sve su to namirnice bogate energijom koje djeluju stimulativno na imunološki sustav. Većinu je tih prirodnih antioksidansa moguće pronaći u prirodi, odnosno u hrani. Med, o čijem su blagotvornom djelovanju na ljudsko zdravlje napisane knjige i knjige, i u borbi s umorom i depresijom bit će vaš najveći saveznik. Savjet koji nutricionisti ističu kao zapovijed u borbi s ovim problemima vrlo je jednostavan.

Svako jutro natašte pojedite žlicu meda pomiješanu sa žlicom cvjetnog praha. To će vam osigurati dovoljnu dnevnu količinu antioksidansa. Samo pazite da med uzimate plastičnom ili drvenom žličicom jer u dodiru s metalom oksidira', ističe nutricionistica Karin Jones s bristolskog sveučilišta. Osim meda od velike pomoći u borbi s depresijom bit će vam i orašasti plodovi, cjelovite žitarice, zeleno povrće, banane i začini koji djeluju stimulirajuće na živčani sustav. Uz to, pokušajte što više boraviti na zraku i piti velike količine vode. U borbi s umorom i depresijom pomoći će i boravak na svježem zraku.

Cimet - osim što svojim mirisom podiže budnost organizma, izvrstan je i za poboljšavanje koncentracije.

Lješnjaci - manjak željeza u organizmu uzrokuje umor, manjak energije i anemiju, nadoknadite ga jedući lješnjake

Med - povećava energiju, ima imunostimulirajuće djelovanje i prirodni je antioksidans

Banane - bogate kalijem, magnezijem i vitaminima B skupine, pomažu u borbi protiv depresije

Orasi - depresivni ljudi imaju manjak vitamina E. Ovim jakim antioksidansom bogati su orašasti plodovi

Depresivni ljudi imaju manjak vitamina E. Ovim jakim antioksidansom bogati su orašasti plodovi.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Ideja » 24 Apr 2012, 20:49

Uvijek sam ismijavala one koji se žale na proljetni umor i govorila im da su lijeni i da traže izgovor za svoju lijenost. I kako to obično biva, desi mi se baš ono čemu sam se rugala; umorna sam, muče me glavobolje, spava mi se, malo mi 10 sati spavanja a u zadnje vrijeme još i problem sa očima, užasno mi smeta svjetlost, najradije bih vrijeme provodila u zamračenoj prostoriji... :lupa
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Maja » 04 Apr 2013, 10:40

Preduhitrite i pobijedite proljetni umor

Nakon duge zime, bogate manje-više jednoličnom prehranom, nastupa razdoblje proljeća, koje nam daruje duge dane, više svjetlosti i postavlja pred nas više zadataka. Organizam je iscrpio sve zalihe vitamina C koje je mogao iscrpiti, nema ga u tijelu, sve više nedostaje te se osjećamo umorni i iscrpljeni, potpuno drugačije od onog što bi očekivali na proljeće, da smo prepuni energije i nema nam kraja.

Nema sumnje, zima i nedostatak vitamina C uzeli su svoj danak, a nas je obuzeo tzv. "proljetni" umor. Nakon prospavane noći osjećamo se kao da smo kopali, u sred radnog vremena najrađe bi prikunjali, a učenici i studenti najrađe bi zaspali gledajući u knjige zbog nedostatka koncentracije i iscrpljenosti.

Recept za svladavanje proljetnog umora je prije svega više vitamina C. Tržnice su upravo na proljeće sve bogatije zelenim povrćem koje je prebogato vitaminom C i spremno da napuni naše rezerve. Naravno, nema učinka ako se taj cijenjeni vitamin ne konzumira uz željezo jer ono pomaže u apsorpciji. Dakle, idealno bi bilo kada bi radić začinili, umjesto octom limunovim sokom ili nakon porcije graha za desert pojeli naranču.

Nezaobilazna je rekreacija za razbuđivanje organizma. Ona pomaže cirkulaciju, čini da našim žilama proradi uspavani krvotok, potiče proizvodnju hormona koji su odgovorni za akciju i buđenje, a ujedno nas dovodi u formu. Dakle, upotpunite svoja jutra ili popodneva, ovisno o slobodnom vremenu, tjelovježbom umjesto izležavanjem u krevetu ili gledanjem televizije.



Konzumacijom barem litre i pol vode na dan napojit ćete žedno tijelo; svaka stanica u vašem organizmu umire ukoliko nema dovoljno tekućine jednako kao i biljka kad ju se ne zalijeva. Napojite sve stanice u tijelu; učinite svojem mozgu uslugu i pomozite mu jednostavnim korakom da vrati koncentraciju, poboljša pamćenje i otvori oči! Na sličan način pomoći će vam i konzumacija cjelovitih žitarica, koje poboljšavaju pamćenje i koncentraciju; ujutro pojedite pecivo od integralnih žitarica, a u ladici na poslu umjesto čipsa, sjemenke lana, suncokreta i sl.


Prakticirajte jutarnje umjesto večernjeg tuširanja. Tuširanje naizmjence toplom pa hladnom vodom poboljšat će cirkulaciju, naročito ako mlaz tuša usmjerite od ekstremiteta prema srcu. Pomoći će i žustar peeling koji će potaknuti cirkulaciju u kapilarama i vratiti lijepu boju i sjaj vašoj koži. Tuširanje završite tuširanjem hladnom vodom, a obrisati se možete grubljim ručnikom koji će mikromasažom staviti točku na i.

Vodite računa o ranim odlascima na spavanje, još važnije nastojte da oni budu uvijek u isto vrijeme. Razlika u terminu odlaska na spavanje zbunjuje vaš mozak koji bi u suprotnom, slušao svoj sat i prirodni mehanizam koji vam pomaže da zaspite. Na taj način, vaše tijelo ujutro će biti odmornije, a s vremenom uhvatit ćete ritam spavanja koje vašem organizmu najviše odgovara.

I posljednji savjet, no ništa manje bitan od ostalih, provodite vrijeme na suncu i na svjetlosti. Primajući više svjetla, smanjuje se razina hormona melatonina, a mozak prima informaciju da je vrijeme za buđenje iz "zimskog sna"; zato često duže ostajemo budni, imamo osjećaj da možemo pokoriti cijeli svijet, da smo prepuni energije i elana. Naravno, ako nas ne pokori proljetni umor.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Julia-Klara » 04 Apr 2013, 10:45

Julia-Klara wrote:meni nikad nije bilo gore... otkako se vrijeme pomjerilo ja ne funkcionisem kako treba...haman godine :hihi
strasno :grana pocelo je opet... za dvije i po sedmice idem na odmor, a ako prozivim DO odmora bice dobro... umorna sam, kao da me neko po noci mlati, ujutro ustanem ko sazvakana (ako spavam, sto je opet rijetkost),i sve nekako naopako ide... pojma nemam
:lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Ruana » 04 Apr 2013, 10:48

Vala da mi je proljeca, pa neka i umora.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Zagorka » 04 Apr 2013, 14:31

Taman htjedoh napisati na temi samo da kazem,za ovaj nedostatak energije,sa zime na proljeće,hodajući sam primjer,tačnije bauljajući :grana

Ista sam Julija,ako ne i gora,dzaba zdrava hrana,dzaba sve,kako se sat pomjerio jos sam gora,nikako organizmu dokazati,on bi se budio po starom :place

Pa nista mi se na zemlji neda :help
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Ruana » 04 Apr 2013, 14:33

Otidji malo na Zegulju

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Zagorka » 04 Apr 2013, 14:35

Nezz raspored vozova :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Calla » 04 Apr 2013, 17:23

moram ja jos malo sacekati..ne smijem prije vremena nista ni kuditi ni hvaliti,,
za sada je cudno dobro,,cak ujutro odlicno ustanem (i osjecam da nisam vise tromi medoooo) :D.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Ruana » 04 Apr 2013, 17:32

Ja ponekad zaboravim popiti D vitamin i onda se osjecam umornom. A Zagorka nije umorna nego trudna.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Zagorka » 04 Apr 2013, 21:13

Ruana wrote:Ja ponekad zaboravim popiti D vitamin i onda se osjecam umornom. A Zagorka nije umorna nego trudna.
ugrizla se ti za jezik,i dvojke dobila dogodine :djed
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Ruana » 05 Apr 2013, 00:34

Imam elhamdulila dvoje sad je na tebe red.
A i imala sam ova 'umor tako da ne moRem vise.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by bubica » 05 Apr 2013, 01:03

Danas sam sa sinom morala u grad, pa sam mu usput onako rekla da cesto pogleda u mene jer mislim da cu hodajuci zaspati. Evo dva dana ne bih ustajala. Da li je ovaj visemjesecni psihicki umor ili je proljetni, nikada mi ovako nije bilo.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Biba » 02 Nov 2015, 20:20

Oduvijek me pati. Ono za orahe vjerujem i volim orahe i bademe,Nekad sam obavezno u proljece jela listove vodopije.......to pomlađuje bolje od ikoje kreme...ma nikad se ne kremim :p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Čupava » 29 Apr 2016, 13:44

Počeo me hvatati... Pod hitno moram nesto preduzeti..
.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by uvijek_kontra » 29 Apr 2016, 13:45

Bilo pa proslo. Nije dugo trajalo al je to bilo
par najgorih dana ove godine. :grana Samo bi
lezala, spavala.. nista od mene, a inace ludim
ako mirujem vise od pola sata. Odma mi dosadno.

Proslo, hvala bogu. :jupi

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: PROLJETNI UMOR

Post by Čupava » 29 Apr 2016, 13:47

uvijek_kontra wrote:Bilo pa proslo. Nije dugo trajalo al je to bilo
par najgorih dana ove godine. :grana Samo bi
lezala, spavala.. nista od mene, a inace ludim
ako mirujem vise od pola sata. Odma mi dosadno.

Proslo, hvala bogu. :jupi
Brzo prođe kad se mlado, vremenom to (po)traje duze... :oo
.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests