Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Trepavica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Trepavica » 03 Jan 2014, 13:53

Kad vidim mlade sta sve ruckom zovu , a uz to jos obavezno soda pice.... :sok kad kazem mladi , odnosi se na srednjoskolce, a uz to jos svi brzi restorani - doneri , sendvici..( a o prodaji gotovih jela da i ne pricam ) ....nije ni cudo kasnije sto problem postoji sa gojaznoscu) +... grickalice izmedu obroka...a nesto od voca je jeftinije od cipsa , smokija i sl. gluposti...kao i neki mlijecni proizvod..a koji je puno zdraviji , i prije svega prirodniji...

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Bambi » 03 Jan 2014, 13:57

Trepavica wrote:Kad vidim mlade sta sve ruckom zovu , a uz to jos obavezno soda pice.... :sok kad kazem mladi , odnosi se na srednjoskolce, a uz to jos svi brzi restorani - doneri , sendvici..( a o prodaji gotovih jela da i ne pricam ) ....nije ni cudo kasnije sto problem postoji sa gojaznoscu) +... grickalice izmedu obroka...a nesto od voca je jeftinije od cipsa , smokija i sl. gluposti...kao i neki mlijecni proizvod..a koji je puno zdraviji , i prije svega prirodniji...
A još kad im mlijeko ponudiš neće ni da primirišu... :cudi

Trepavica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Trepavica » 03 Jan 2014, 14:20

Bambi wrote:
Trepavica wrote:Kad vidim mlade sta sve ruckom zovu , a uz to jos obavezno soda pice.... :sok kad kazem mladi , odnosi se na srednjoskolce, a uz to jos svi brzi restorani - doneri , sendvici..( a o prodaji gotovih jela da i ne pricam ) ....nije ni cudo kasnije sto problem postoji sa gojaznoscu) +... grickalice izmedu obroka...a nesto od voca je jeftinije od cipsa , smokija i sl. gluposti...kao i neki mlijecni proizvod..a koji je puno zdraviji , i prije svega prirodniji...
A još kad im mlijeko ponudiš neće ni da primirišu... :cudi
Da , nece jer su dobro zamjenili losim - a u to upuceni i nisu , sta je zapravo zdravije a i bolje .

Ruana
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Ruana » 03 Jan 2014, 14:53

Ne valja ni mlijeka previse. Dovoljno 400 ml. dnevno, tako ovdje doktori kazu. Najzdravija je voda. U osnovnoj skoli gdje moj mladji sin ide, nema kupit nista osim vode, voca i zdrave hrane.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Bambi » 03 Jan 2014, 15:28

Ruana wrote:Ne valja ni mlijeka previse. Dovoljno 400 ml. dnevno, tako ovdje doktori kazu. Najzdravija je voda. U osnovnoj skoli gdje moj mladji sin ide, nema kupit nista osim vode, voca i zdrave hrane.
Sve je ok u normalnim količinama... E to im je dobro, svaka im čast... :ok

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 15:42

Zdrava hrana nije ništa skuplja ni luksuznija od nezdrave hrane. Ne znam zašto se taj mit stalno ponavlja. :cudi

Tko može priuštiti vrećicu čipsa, čokoladicu i coca-colu taj umjesto toga može malo blitve i krumpira baciti u padelu, koju srdelicu ili pileće krilce, malo kruha i evo ti ručka u protuvrijednosti onog junka s početka rečenice.

I nije za debljanje uvijek bitno je li hrana zdrava ili nezdrava, eno mog barbe izgleda ko brod a samo zdravu hranu konzumira. :ooo
Problem je što je konzumira u većim količinama nego što bi trebao. :ooo

Ruana
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Ruana » 03 Jan 2014, 15:49

Pa i nije bas svugdje tako, ovdje jedan Mars kosta 5 kruna, cips 10 a kilo kavade 25 kruna. Kilo blitve kosta 35 kruna a kilo paprika 45. Pa ti sad vidi sta je isplatnije jednom studentu koji sam zivi.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 15:53

Ja zaboravih, gdje ti ono bivaš? U Danskoj?

Ruana
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Ruana » 03 Jan 2014, 16:00

Da u zemlji u kojoj kilo bakalara kosta 200 kr, kilo jastoga 600 itd. A skoro nam je isti odnos krune i kune. Vi ste malo jaci.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:04

Ruana, evo pronađoh, nije dugo trebalo: http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ry=Denmark

Samo jedan primjer,
kilo krumpira 10 kruna
kilo riže 10 kruna

a reče ti ono, jedan čips 10 kruna.
I vjerujem da ga nije kilogram. :D

Dakle, da, može se i te kako zdravo hraniti i nije skuplje od čipsa i čokolade.

Još je u linku koji sam postavila i prosječna plaća, zapravo još bolje, ne prosjek nego median - 18.000 kruna.

Budući da kod nas median plaće nije niti približno 18.000 kuna :hihi , mislim da je bespredmetno uspoređivati krunu i kunu. :ooo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by dacina_curica » 03 Jan 2014, 16:04

Ruana stoji to da je junk food jeftin ali isto tako, iako je svo to smece do zla boga kaloricno, pola sata nakon sto si spucao tu kesu cipsa ili cokoladicu - ti opet gladan...A kila povrca i kila mesa se mogu razdvojiti u nekoliko obroka i onda racunica dodje na isto. Samo sto bi se neko mucio kuhati kad ima hamburger u McD za $1. :cudi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:15

Nego, dacina, je li istina da se debeli po Americi vozaju u onim autićima jer im se ne da hodati? Jel ima toga? :ooo

Ruana
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Ruana » 03 Jan 2014, 16:16

Haha Katja, sad vidi kolika je prosjecna kirija jednog stana. Koliko student prima. Moje prijatejice sin studira u drugom gradu njeov SU ( stipendija) je 4 hiljade, studentski dom je 2800, ostane mu 1200 da jede, da ima telefon, da kupi knjige da izadje i sve ostalo.
Ona je pedagog u vrticu ima platu ne znam tacno mozda 15 hijada. Njena kirija od stana je najmanje 5-6 hiljada. Ovdje od svake plate placas 40% poreza drzavi.
A u McD za 30 kruna da jedu do besvjesti
Last edited by Ruana on 03 Jan 2014, 16:19, edited 1 time in total.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:18

Naravno da su veći troškovi ali veće i plaće.
Ali ne uspoređujemo Hrvatsku/Bosnu i Dansku već blitvu i vrećicu čipsa. :ooo

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Lebowski » 03 Jan 2014, 16:19

Jeste se uhvatile blitve :oo ..nije samo ona zdrava, ima i druge hrane, obične, koja ne škodi a i ukusna je.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:21

Ruana wrote: A u McD za 30 kruna da jedu do besvjesti
A gle ovo, ovdje za 30 kuna se jedva dijete može najesti u McDonaldsu. Oni mali hamburgerčići za vrapčiće :valja
Ja ne jedem u McD, nije mi to fino, ali se uvijek pitam kako se Amerikanci uspiju udebljati od takve hrane, ja bih mogla 10 tih hamburgerčića smazati ko od šale i još bih bila gladna. :ooo
Dacina?

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Bambi » 03 Jan 2014, 16:23

Lebowski wrote:Jeste se uhvatile blitve :oo ..nije samo ona zdrava, ima i druge hrane, obične, koja ne škodi a i ukusna je.
Npr. špinat,karfiol :bali :oo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by dacina_curica » 03 Jan 2014, 16:24

Katja wrote:Nego, dacina, je li istina da se debeli po Americi vozaju u onim autićima jer im se ne da hodati? Jel ima toga? :ooo

Uslikacu sledeci put kad budem u samoposluzi. :oo
Lebowski wrote:Jeste se uhvatile blitve :oo ..nije samo ona zdrava, ima i druge hrane, obične, koja ne škodi a i ukusna je.
Al' fakat :grana Meni se i oni Majini kolaci ne cine skodnim uopste, sve prirodno. :oo

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:25

Lebowski wrote:Jeste se uhvatile blitve :oo ..nije samo ona zdrava, ima i druge hrane, obične, koja ne škodi a i ukusna je.
Pa blitva je ovdje uzeta kao sinonim za zdravu hranu.

Govor je o hrani što manje obrađenoj, dakle koja se kupuje svježa: blitva, krumpir, salata, kaol, balancani itd.
Zatim riža, pašta, jaja, mlijeko...
Šta se sve može s kilom brašna i jajima...

Sve ja to zovem zdrava hrana.

Ne utvaram da je zdrava hrana samo ona sa kojekakvim "eko" certifikatima, to je po meni porez na budale. :oo

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by Katja » 03 Jan 2014, 16:28

dacina_curica wrote:
Katja wrote:Nego, dacina, je li istina da se debeli po Americi vozaju u onim autićima jer im se ne da hodati? Jel ima toga? :ooo

Uslikacu sledeci put kad budem u samoposluzi. :oo
Dakle nije nešto neobično za vidjeti? Ajde baš uslikaj.

Čudi me, kad vidim one njihove talk showove (ne znam množinu izvesti :hm ) čini se da stalno pričaju o debljini i kako smršaviti,
dobijem dojam da su osvješteni po tom pitanju... kako to da toliko ima enormno pretilih? Ulaže li država u kakvu propagandu protiv pretilosti? Ministarstvo zdravstva?

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests