Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

dacina_curica
Status: Offline

Re: Broj gojaznih u svijetu se učetvorostručio

Post by dacina_curica » 03 Jan 2014, 16:36

Katja wrote:A gle ovo, ovdje za 30 kuna se jedva dijete može najesti u McDonaldsu. Oni mali hamburgerčići za vrapčiće :valja
Ja ne jedem u McD, nije mi to fino, ali se uvijek pitam kako se Amerikanci uspiju udebljati od takve hrane, ja bih mogla 10 tih hamburgerčića smazati ko od šale i još bih bila gladna. :ooo
Dacina?
:valja
Ko ce ti odgovarati na ova pitanja kad se odselim, ha? :klara :oo

Bjez' tamo, hamburger u McD hamburgera na slici vidjelo nije :cudi a sve kalorije su ionako u onim zasecerenim zemickama, prezervans city, sve od domace GM psenice by Monsanto. :oo

I sto mene pitas, ja ne jedem fasirano meso. :klara :oo
Katja wrote: Dakle nije nešto neobično za vidjeti? Ajde baš uslikaj.

Čudi me, kad vidim one njihove talk showove (ne znam množinu izvesti :hm ) čini se da stalno pričaju o debljini i kako smršaviti,
dobijem dojam da su osvješteni po tom pitanju... kako to da toliko ima enormno pretilih? Ulaže li država u kakvu propagandu protiv pretilosti? Ministarstvo zdravstva?
Ma svakodnevni prizor, skljocnem sljedeci put.

A da su "osvjesteni" - to jesu...ali jedno je teorija a nesto sasvim drugo praksa. Svi znaju sta treba raditi ali niko ne radi. I ulaze se ogromna lova u obrazovanje djece a i odraslih po pitanju zdrave ishrane ali dok nema tog mentalnog "klika" u individui nece se nista promijeniti. NY je skoro zabranio one mega case gaziranih pica ali to je ovdje tolika bagatela da nije nikome mrsko dati dodatni $1 za litar cole...i tu, uz jedan rucak recimo spicis jos dodatnih 800 kalorija KOKA KOLE....I u jednom obroku ispucas dnevno kalorijsko ogranicenje a kad dodjes kuci pruzis se pred kauc i to je to...trosis 7 kcal/h a pojedes 273...cista matematika (a Ameri su notorno losi u matematici :oo)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Biba » 27 Jan 2016, 10:09

A ne znam, doktori kazu da je pretilost bolest.
Unuka vragbabina je kao mlada isla na liposukciju ali kilogrami su se ubrzo vratili iako ne jede puno. Njezin otac je debeo...

Moj tata je obicavao pojesti skoro cijelu krvavicu ili brasnjaru a bio vazda mrsav ko bakalar...

Jucer sam u apoteci vidjela covjeka koji je smrsavi 30 kilograma...
Samo je manje jeo i najvise voce...osjeca se odlicno...
Hbte pa ja sam imala djecu koja su u trecem razredu bila teza od mene
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by storm » 27 Jan 2016, 10:17

Biba wrote:A ne znam, doktori kazu da je pretilost bolest.
Unuka vragbabina je kao mlada isla na liposukciju ali kilogrami su se ubrzo vratili iako ne jede puno. Njezin otac je debeo...

Moj tata je obicavao pojesti skoro cijelu krvavicu ili brasnjaru a bio vazda mrsav ko bakalar...

Jucer sam u apoteci vidjela covjeka koji je smrsavi 30 kilograma...
Samo je manje jeo i najvise voce...osjeca se odlicno...
Hbte pa ja sam imala djecu koja su u trecem razredu bila teza od mene
Pa dobro postoje stanja, kad ti genetika ili neka greška u tijelu ne da održati neku normalnu liniju ( najčešće štitnjača)....imam rodicu, koja zbilja već godinama ide u fitnes svako jutro prije posla, ali nema pomaka....guza ko šleper :D.
Ipak mislim, da kod većine populacije kretanje jako pomaže, uz kombinaciju koliko toliko zdrave prehrane :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 10:45

Od proljeća do kasne jeseni sam veoma aktivna, ali i kilaža ok, dok dođe januar već dobijem 1-2 kg, januar je mjesec kad ja odamaram (idem na posao, vodim svoje domaćinsto) ali odmaram od obaveza prema djeci kad idu u školu, mekteb, sportske aktivnosti, i nemam van kuće šta raditi, tamo do kraja februara nakupim jos 2 kg, i u proljeće uđem elegantno popunjena. :D. :D.

Isto jedem, ali se ne trošim kao u ljetnom periodu.
A što @Storm reče, moje stričevke Zumbu igraju redovno, po Jarunu rolaju, zdravu hranu konzumiraju a kofere vuču veće nego u mene. :123
Ja sam sad poslije jabuke smazala i hurmašicu, onu našu domaću, pravu, jaku (one bi se zgrozile na nju) . :zubi
Šta ja mogu kad volim papati. :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by storm » 27 Jan 2016, 10:48

Chloe wrote:Od proljeća do kasne jeseni sam veoma aktivna, ali i kilaža ok, dok dođe januar već dobijem 1-2 kg, januar je mjesec kad ja odamaram (idem na posao, vodim svoje domaćinsto) ali odmaram od obaveza prema djeci kad idu u školu, mekteb, sportske aktivnosti, i nemam van kuće šta raditi, tamo do kraja februara nakupim jos 2 kg, i u proljeće uđem elegantno popunjena. :D. :D.

Isto jedem, ali se ne trošim kao u ljetnom periodu.
A što @Storm reče, moje stričevke Zumbu igraju redovno, po Jarunu rolaju, zdravu hranu konzumiraju a kofere vuču veće nego u mene. :123
Ja sam sad poslije jabuke smazala i hurmašicu, onu našu domaću, pravu, jaku (one bi se zgrozile na nju) . :zubi
Šta ja mogu kad volim papati. :D. :D.
...šta ti muž pjeva...."težak je, al pošto njen je lično- ja i taj kofer volim" :valja

...sad ti meni halali, morao sam :cvijece :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 10:58

storm wrote:
Chloe wrote:Od proljeća do kasne jeseni sam veoma aktivna, ali i kilaža ok, dok dođe januar već dobijem 1-2 kg, januar je mjesec kad ja odamaram (idem na posao, vodim svoje domaćinsto) ali odmaram od obaveza prema djeci kad idu u školu, mekteb, sportske aktivnosti, i nemam van kuće šta raditi, tamo do kraja februara nakupim jos 2 kg, i u proljeće uđem elegantno popunjena. :D. :D.

Isto jedem, ali se ne trošim kao u ljetnom periodu.
A što @Storm reče, moje stričevke Zumbu igraju redovno, po Jarunu rolaju, zdravu hranu konzumiraju a kofere vuču veće nego u mene. :123
Ja sam sad poslije jabuke smazala i hurmašicu, onu našu domaću, pravu, jaku (one bi se zgrozile na nju) . :zubi
Šta ja mogu kad volim papati. :D. :D.
...šta ti muž pjeva...."težak je, al pošto njen je lično- ja i taj kofer volim" :valja

...sad ti meni halali, morao sam :cvijece :D.
Ugojim i njega ... :djed Tako da ... :D. :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Biba » 27 Jan 2016, 11:14

O boze. Cloe se sekira za tri kilice :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 11:19

Biba wrote:O boze. Cloe se sekira za tri kilice :pusi

:ne Brinem se samo za zdravlje. Sve je dobro dok je insan zdrav. ;)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by SPINERKA » 27 Jan 2016, 11:34

@ storm
Pa dobro postoje stanja, kad ti genetika ili neka greška u tijelu ne da održati neku normalnu liniju ( najčešće štitnjača)....imam rodicu, koja zbilja već godinama ide u fitnes svako jutro prije posla, ali nema pomaka....guza ko šleper :D.
Ipak mislim, da kod većine populacije kretanje jako pomaže, uz kombinaciju koliko toliko zdrave prehrane :cudi

:D.
- samo unos hrane--nema debljana 'have' :jutarnja
Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Pretilost - posljedica nedovoljnog kretanja?

Post by Biba » 29 Jan 2016, 13:08

Ja brzo debljam a i brzo mrsavim.
I ja sam mislila da ce ne deblja od zraka, ali..moja mama je godinama radila tezak fizicki posao, malo jela a bila je debela...nije bila bolesna...
Tip dijamant..tanke male rucice i nozice a trbuh vazda velik
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Mala_Mu » 03 Apr 2016, 12:14

Image
Više od 640 miliona ljudi širom svijeta su gojazni i svijet ima više gojaznih nego vitkih ljudi, sudeći po analizi globalnih trendova indeksa tjelesne mase (BMI) objavljenoj u petak.

Neprekidni rast stope gojaznosti u proteklih 40 godina znači da je broj ljudi s BMI višim od 30 porastao sa 105 miliona u 1975. na 641 milion u 2014., pokazala je studija. Više od jedan među deset muškaraca i više od jedne od sedam žena je gojazno, prenosi Reuters.

BMI se izračuna kada se podijeli težina osobe u kilogramima s visinom u metrima i pokazatelj je zdrave težine osobe. Vrijednost BMI-ja iznad 25 znači da je osoba prekomjerne težine, iznad 30 je gojazna a iznad 40 je morbidno gojazna.

- Broj ljudi širom svijeta čija tjelesna težina predstavlja ozbiljnu prijetnju njihovom zdravlju veći je nego ikada ranije - izjavio je Majid Ezzati, profesor u školi javnog zdravstva u Imperial College u Londonu.

- Ova epidemija teške gojaznosti toliko je obimna da se mora suzbijati lijekovima kao što su tablete za snižavanje krvnog pritiska ili protiv dijabetesa, uz nekoliko dodatnih vožnji biciklom -kazao je Ezzati.

On je naglasio potrebu koordiniranih globalnih mjera, uključujući smanjenje cijena zdrave hrane u odnosu prema nezdravoj ili uvođenje poreza na hranu s velikim količinama šećera ili visoko prerađenu hranu.

Ipak, izuzetno mala tjelesna težina ostaje ozbiljan problem po javno zdravstvo u najsiromašnijim regijama svijeta, saopćili su autori studije, a rast globalnih trendova u gojaznosti mogao bi zasjeniti problem što brojni ljudi nemaju dovoljno da jedu.

U južnoj Aziji, na primjer, skoro četvrtina stanovništva je mršava. U centralnoj i istočnoj Africi oko 12 posto žena i 15 posto muškaraca su mršavi.

Studija objavljena u medicinskom žurnalu Lancet uključuje Svjetsku zdravstvenu organizaciju i više od 700 istraživača širom svijeta. Ona je analizirala podatke o težini i visini skoro 20 miliona odraslih osoba iz 186 zemalja.

Studija je ustanovila da je tokom protekle četiri decenije prosječni muški BMI porastao s 21,7 na 24,2 a kod žena s 22,1 na 24,4.

To znači da je svjetsko stanovništvo u prosjeku teže za 1,5 kilogram svake decenije, tvrde istražitelji.

Oni su predvidjeli da ako se takvi globalni trendovi nastave, 18 posto muškaraca i 21 posto žena će biti gojazno do 2025.

Studija je također ustanovila da u Sjedinjenim Državama i Kini živi više gojaznih osoba nego u bilo kojoj drugoj zemlji.

Najniži BMI u Evropi je među švicarskim ženama i bosanskohercegovačkim muškarcima. Muškarci u Britaniji imaju deseti po visini BMI u svijetu i treći u Evropi.

Morbidna gojaznost, gdje tjelesna masa osobe utiče na osnovne fizičke funkcije kao što su disanje i hodanje, sada pogađa oko jedan posto muškaraca i dva posto žena. Ukupno je 55 miliona odraslih osoba u svijetu morbidno gojazno.


(Vijesti.ba / FENA)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81114
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2016, 12:22

zgolje :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Mala_Mu » 03 Apr 2016, 12:39

Znala sam ko ce prvi komentarisati , a i sta ces napisati :D. :klara

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81114
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2016, 12:41

heheh, ama ovi nasi muski zgolje, to govorim
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
kolumbo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 287
Joined: 23 Feb 2016, 17:43
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by kolumbo » 03 Apr 2016, 12:41

bosanci najvitkiji je kako ti kupus

najvitkiji su oni iz etiopije, biafre i štatijaznan
sittin' on the dock of the bay...

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15174
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 970 times
Been thanked: 959 times
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Tokmak » 03 Apr 2016, 15:18

ja sam Hercegovac!! :auf
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by greeneyes » 03 Apr 2016, 15:26

Pa ja, ka'em ja da smo mi kA modeli. :cvike
Samo sabura

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Vladimir RUS » 03 Apr 2016, 18:26


User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by Mutevelija » 03 Apr 2016, 18:54

Budite zadovljne i sretne što možete biti u kontanktu sa muškaricma koji su najmršaviji u Evropi.
Šta ti je reći Bosanka i opet nešto kuka, broji kvoca, nezadovljna.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Najvitkije švicarske žene i bh. muškarci

Post by storm » 03 Apr 2016, 18:56

To je vlado u tvom entitetu :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests