Istina o debljanju nakon gašenja posljednje cigarete

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Istina o debljanju nakon gašenja posljednje cigarete

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2012, 11:36

Image

Debljanje je povezano s odvikavanjem od pušenja, što i nije iznenađujuće s obzirom da nikotin smanjuje apetit i stimulira organizam. Međutim, nova otkrića pokazuju da nije zanemariv broj onih koji su nakon prestanka pušenja smršavjeli

U prosjeku, kažu francuski i britanski znanstvenici, ljudi mogu dobiti oko četiri i pol kilograma nakon što prestanu pušiti. To je znatno više od oko tri kilograma koje najčešće spominju u knjižicama za odvikavanje koje se daju pušačima i gotovo dvostruko više od dva i pol kilograma koliko bi žene koje puše bile spremne dobiti ako prestanu pušiti.

Debljanje znanstvenici već duže povezuju s odvikavanjem, što i nije iznenađujuće s obzirom da nikotin smanjuje apetit i stimulira organizam. Mnogi, posebno žene, ne žele prestat pušiti i zbog straha da će se udebljati. Međutim, nova otkrića pokazuju da su ovi strahovi bezrazložni i da više šteti pušenje nego ako se malo udebljate.

Nova američko-francuska studija proučila je podatke iz 62 ankete provedene među bivšim pušačima. Oni koji su koristili nadomjesne terapije ili lijekove, poput bupropriona (Zyban) ili vareniclina (Chantix), nisu uzeti u obzir jer ova farmakoterapija može imati manji utjecaj na kratkoročno debljanje.

U prosjeku su se oni koji su prestali pušiti bez pomoći lijekova ili nikotinske terapije, mjesec dana nakon prestanka pušenja udebljali tek nešto više od jednog kilograma. Dva mjeseca kasnije udebljali su se gotovo tri kilograma, tri mjeseca četiri, a nakon šest mjeseci oko četiri i pol kilograma.

Statistika skriva da mnogi smršave

Međutim, studija je pokazala veliku varijabilnost među ljudima. Neki su ljudi čak izgubili na težini. Autor studije Jean Henri-Aubin, profesor psihijatrije i ovisnosti na Hôpital Paul Brousse u Francuskoj, objašnjava da je četvrtina bivših pušača dobila manje od dva kilograma ili smršavjela nakon prestanka pušenja, a podjednak broj je dobio više od 17 kilograma.

'Gotovo 20% pušača zapravo izgubi na težini nakon godinu dana nepušenja', kaže dr. Aubin.

Dakle, neki će se znatno udebljati, ali neki će i izgubiti masno tkivo, što je dodatna dobra stvar za zdravlje.

Dr. Esteve Fernández, izvanredni profesor epidemiologije na Sveučilištu u Barceloni, i Simon Chapman, profesor javnog zdravstva na Sveučilištu u Sydneyu, tvrde da mnoge studije zanemaruju ljude koji sami prestaju pušiti jer prate samo one uključene u grupne programe.

Tjelovježba pomaže


'Oni koji se odluče za grupnu terapiju uglavnom nisu dovoljno odlučni kad su sami. Oni možda imaju slične probleme s umjerenom prehranom i tjelesnim aktivnostima. Dakle, ovi rezultati ne mogu generalizirati sve bivše pušače jer od dvije trećine do tri četvrtine onih koji prestaju pušiti čini to bez stručne pomoći i intervencije', napisali su.

Fernández i Chapman ističu i da bivši pušači mogu dobiti na težini u kratkom roku, ali ne i na duge staze. 'Umjereno debljanje ne povećava rizik od smrti. Pušenje to čini', upozoravaju znanstvenici.

Dr. Aubin kaže i da liječnici trebaju naglasiti dugoročne prednosti prestanka pušenja svojim pacijentima i potaknuti ih da započnu vježbati. Tjelovježba pomaže u smanjenju tjelesne težine, ali može pomoći i u procesu odvikavanja od nikotina.

Odvikavanje od pušenja u dobi od 40 godina povećava životni vijek za devet godina, čak i uzimajući u obzir moguće debljanje nakon odvikavanja.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by nezaboravna » 13 Jul 2012, 19:05

Ziva istina,ja bacila cigare al dobila na tezini,samo me treba natjerati da se vise sportom i plivanjem bavim,bas sam polijena
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by silence » 13 Jul 2012, 21:40



Međutim, studija je pokazala veliku varijabilnost među ljudima. Neki su ljudi čak izgubili na težini. Autor studije Jean Henri-Aubin, profesor psihijatrije i ovisnosti na Hôpital Paul Brousse u Francuskoj, objašnjava da je četvrtina bivših pušača dobila manje od dva kilograma ili smršavjela nakon prestanka pušenja, a podjednak broj je dobio više od 17 kilograma.
Prije odprilike dvije godine sam htjela da se odviknem od pušenja. Izdržala sam skoro tri mjeseca bez cigarete. Da sam bila malo čvršća i strpljivija, bar još par dana, mislim da bih prestala sa pušenjem :hihi .
Borba je bila velika, zaista velika. Borila sam se na dva polja: potreba za cigaretom i borba sa apetitom. Kasnije sam se borila sa gladi, jer nisam htjela da udovoljim svom apetitu bojeći se suvišnih kilograma, tako da sam u tom periodu čak malo bila i izgubila na kilaži.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Mister No » 13 Jul 2012, 21:44

Krokodil Behko wrote:Image

'Gotovo 20% pušača zapravo izgubi na težini nakon godinu dana nepušenja', kaže dr. Aubin.
E doktore Aubine ja ti nisam u tih 20% :zubi
High Hopes...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Dust » 13 Jul 2012, 21:45

silence wrote:
Prije odprilike dvije godine sam htjela da se odviknem od pušenja. Izdržala sam skoro tri mjeseca bez cigarete. Da sam bila malo čvršća i strpljivija, bar još par dana, mislim da bih prestala sa pušenjem :hihi .
Borba je bila velika, zaista velika. Borila sam se na dva polja: potreba za cigaretom i borba sa apetitom. Kasnije sam se borila sa gladi, jer nisam htjela da udovoljim svom apetitu bojeći se suvišnih kilograma, tako da sam u tom periodu čak malo bila i izgubila na kilaži.

Sile aka partizanka :oo


Meni zao ceifa :) .. sutra bih prestala, ali onda ne bih kafu pila, falila bi mi cigareta poslije rucka itd.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by nezaboravna » 13 Jul 2012, 21:49

Dust nije istina ja kafu cejfim isto kao i prije dok sam pusila ,a 2 pakla nije nista bilo da izgorim za dan vjeruj .cini ti se :D :D :puca
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by silence » 13 Jul 2012, 21:59

Dust wrote:
silence wrote:
Prije odprilike dvije godine sam htjela da se odviknem od pušenja. Izdržala sam skoro tri mjeseca bez cigarete. Da sam bila malo čvršća i strpljivija, bar još par dana, mislim da bih prestala sa pušenjem :hihi .
Borba je bila velika, zaista velika. Borila sam se na dva polja: potreba za cigaretom i borba sa apetitom. Kasnije sam se borila sa gladi, jer nisam htjela da udovoljim svom apetitu bojeći se suvišnih kilograma, tako da sam u tom periodu čak malo bila i izgubila na kilaži.

Sile aka partizanka :oo


Meni zao ceifa :) .. sutra bih prestala, ali onda ne bih kafu pila, falila bi mi cigareta poslije rucka itd.
Samo da znaš kako je bila žestoka borba. :puca
Ali na kraju sam se predala, da ne bi bilo žrtava... :valja
Kafa bez cigarete je ukusnija Dust. A falila je cigareta i uz kafu, a i poslije ručka. Poveća se potreba za slatkom. Uh, da znaš koja je tu borba bila
:sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Sheval » 13 Jul 2012, 23:54

Opet naučnici?
Kod mene je inače sve naopako,tako da ne slušam odavno ove najnovije rezultate istraživanja.
Evo,ja npr. osjetno više jedem ljeti nego zimi.
Ima li još neko?

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by blento59 » 13 Jul 2012, 23:57

i ja
zato sto volim sezonsko povrce
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Sheval » 14 Jul 2012, 00:01

Pa da,povrće je zakon.
I duže sam budan u odnosu na zimu.
I više se roštilja i jede kasno,mada ja jedem sve što i zimi.
Nedavno sam ženu iz pameti izbacio kad sam joj rekao da mi se jede sarma.Ni sam ne znam gdje je našla kiseli kupus :D
Bio prekjučer grah a danas ipak laganije stvari...samo povrće i varivo.
Kuhani kukuruz,pura+jaja+jogurt,sataraš.
Ljeti stvarno imaš izbora.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by blento59 » 14 Jul 2012, 00:05

prije 4 godine sam pokusao da bacim cigare
izdrzao sam 6 mjeseci
za tih 6 mjeseci jeo sam kao konj, sve od reda
medjutim nisam se ni grama udebljao
valjda takva japija
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

france
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by france » 14 Jul 2012, 00:12

;) :DD treba vjerovati naucnicaima iz francuske

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by tovar » 11 Aug 2012, 21:25

Osjetilo mirisa i ukusa se naglo umnogostručuju prestankom pušenja već nakon samo nekoliko dana. Usta više nisu pepeljara nego predivan organ prepun nanovo oživljenih osjetilnih pupoljaka :bali i uživa se baš u svemu što uleti u usta, tako da nikotinska apstinencija nikako nemora značiti i prestanak pušenja hoću reć uživanja. Uživati se može na mnogo načina. U hrani treba biti umjeren a negdje si morate dati oduška.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Krokodil Behko » 11 Aug 2012, 22:24

Pošto ja slabo znam za te umjerenosti u užitcima, ne preostaje mi ništa drugo,
nego da se i dalje trujuckam sa cigaretama. :(
online

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by tovar » 12 Aug 2012, 09:39

Čuo ja, imaju neke "elektronske cigarete"?!? ... navodno nešto poput nečega što liči na mini nargilu a radi na baterije?!?, ... pa se unutra (negdje) uspe nekakav tekući nikotinski pripravak i to se onda, navodno, pušiiiii. A ništa se ne dimi, nema nikakvog mirisa u okolini a nargila svijetli plavo kad se vuče.
To mi nedavno ispriča prijatelj, policajac na aerodromu (on je ona policijska _izda na rontgenskom pregledu prtljage) i veli daim to stvara velike probleme jer na monitoru, prilikom pregleda, izgleda poput narkomanskog pribora. Svaku takvu prtljagu moraju otvarati a nije zabranjeno. Kaže da je to postalo prava pomama među ljudima. Pušiš a ništa se ne dimi. Moš pušit di god oćeš,al` svejedno se truješ! To bi,kao, trbalo biti namjenjeno odvikavanju od pušenja, a puno ljudi to zloupotrebljava pa koristi umjesto cigareta na mjestima gdje je zabranjeno pušenje.

Evo, ja čuo pa prenio. Zna li netko nešto više o ovome?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

Blackhawk
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Blackhawk » 12 Aug 2012, 09:53

Imao sam ja kolegu koji pusio te elektricne.. Uvijek smo ga zezali da pusi struju..
Sta znam, nisam pusio ni jedne ni druge da bih rekao razliku, ali eto on je nekoliko mjeseci izdrzao tako, te se vratio na obicne..
I znam da je dobio dosta kg dok ih je pusio, i stvarno nema onog odvratnog smrada dima okolo.. Tako po mome, da su bolje i koliko toliko manje stetne nego prave..
Ali problem je sto su skupe.. Mislim da je oko 150 KM, i moze ti biti par mjeseci.. Ne znam bas tacno..

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by tovar » 12 Aug 2012, 10:34

Oho, znači ima toga. Eto vidiš, ljudi hoće svašta da puše a ja nemam pojma.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by silence » 12 Aug 2012, 10:50

Poslije jutrašnje kafe sam donijela čvrtu oluku: "PRESTAJEM SA PUŠENJEM." :)

Pijuckam jutarnju kafu, pušim i posmatram onu kutiju cigareta. Iskesila se na mene i govori mi:"Samo ti puši, PUŠENJE UBIJA!" Koliko sam god puta pogledala u onu kutiju, ona mi je ponovljala "PUŠENJE UBIJA!"... :sok. I odlučim ja da me neće ono ubiti... Kažem, - "e nećeš ti mene ubiti, ja sam jača od tebe". Ugasim cigaretu, zatvorim oči i izgovorim više puta: "TI SILENCE HOĆEŠ I MOŽEŠ DA PRESTANEŠ PUŠITI." To sam ponovila nekoliko puta. Cigarete sam sklonila, pepeljaru isto tako. Mislim da ću biti dovoljno jaka da se odviknem od ovog zla. :klanja
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by Blackhawk » 12 Aug 2012, 10:51

Uz tebe smo...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Istina o DEBLJANJU nakon gašenja posljednje CIGARETE

Post by silence » 12 Aug 2012, 11:00

Hvala Black H. u ovim momentima odvikavanja je uvjek podrška potrebna, ali ipak je sve u meni... iznalazim sada sve ono najagore što ona uzrokuje... :)

Sjela ja i razmišljam:

"Šta ima dobro u ovoj cigareti? Nema ništa.
Je li zdrava? Nije.
Je li se bude proljepša od nje? Ne.
Da li ima finansijske koristi? Nema, samo šteta.
Da li pročiščava zrak? Ne, samo zagađuje.
Da li zavjese od nje mirišu? Ne samo smrde, pa ih moram često prati."
Jesam li ovisna od nje. Jesam. :lupa
Ali ja ne želim više biti ovisna o cigareti.... nije ona jača od mene! :hihi



Hajde napišite šta ima dobro u cigareti, odnosno u pušenju? :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests