Elektronske cigarete

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Elektronske cigarete

Post by Krokodil Behko » 04 Sep 2012, 13:08

Image

Popularne e-cigarete prilikom korištenja uzrokuju otpor zraka u plućima i smanjuju dotok kisika u krvožilni sustav što može izazvati ozbiljna oštećenja dišnih organa.

Iako bi trebale biti zdravija alternativa cigaretama, elektronske cigarete mogu ozbiljno oštetiti dišni sustav, otkrila je studija Sveučilišta Atena. E-cigarete uzrokuju otpor zraka u plućima što znači da krvožilni sustav dobiva manje kisika nego inače pa se dišni organi mogu lako oštetiti, piše Daily Mail. Taj otpor traje i do 10 minuta i izaziva trenutna oštećenja na plućima, potvrdila je studija.

- Iako su potrebna daljnja istraživanja, rezultati studije potvrdili su da e-cigarete prouzročuju odmah vidljiva oštećenja na plućima nakon korištenja istih - objasnila je profesorica Christina Gratziou, predsjednica Europskog odbora za kontrolu duhanskih proizvoda, prenosi '24sata'.

Nema dokaza da su elektroničke cigarete sigurnije od običnih, unatoč tome što marketinške tvrtke govore. A najnovija istraživanja potvrdila su da su e-cigarete potencijalno opasne za zdravlje, dodala je.

E-cigarete koja isparavaju nikotinsku tekućinu, a ne sadrže duhan, velik broj ljudi koristi kako bi se riješili ovisnosti, no stručnjaci tvrde da neke marke elektroničkih cigareta sadrže visoke doze nikotina, koji se povezuje s rakom.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: ISTRAŽIVANJE: Elektronske cigarete oštećuju pluća ODMAH!

Post by harlekin » 04 Sep 2012, 14:03

ja negdje procitao da je nekom liku eksplodirala ta cigareta u ustima,raznijela mu kao vilicu,kao nest s baterijom nije bilo ok :misli
ili je laznjak nekakav,ne kontam jeli moguce da ta baterijica moze tak puknut :hm

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: ISTRAŽIVANJE: Elektronske cigarete oštećuju pluća ODMAH!

Post by silence » 04 Sep 2012, 14:30

Imala sam ja E-cigaretu i kada sam pročitla ovo o čemu piše harle, odmah sam je bacila. Od eksplozije cigarete kinezu je stradala vilica i ostao je bez jezika... :sok.
A osim toga je jako teška za pušiti... zamalo ne dobih upalu zaušnjaka... :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: ISTRAŽIVANJE: Elektronske cigarete oštećuju pluća ODMAH!

Post by Krokodil Behko » 04 Sep 2012, 19:19

Pa sad, ovi naučnici, pronašli su manu svakoj hrani. Čak i majčinom mlijeku :DD
Alkohol koji je odgovoran za mnoge nesreče i ubistva, pominje se puno manje
nego ostale štetne hrane i pića. Bar kod nas.
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: ISTRAŽIVANJE: Elektronske cigarete oštećuju pluća ODMAH!

Post by bubica » 05 Sep 2012, 00:58

silence wrote:Imala sam ja E-cigaretu i kada sam pročitla ovo o čemu piše harle, odmah sam je bacila. Od eksplozije cigarete kinezu je stradala vilica i ostao je bez jezika... :sok.
A osim toga je jako teška za pušiti... zamalo ne dobih upalu zaušnjaka... :hihi

I ne dobila zausnjake kada si pusila praznu cigaretu .:ha , je li se sjecas kako smo ih montirale..hahhah


Haj sa cigaretom je i nekako ako explodira u ustima, ja htjela kupiti eletricno biciklo pa se sjetila cigarete, kontam ako ono dole explodira ode mi hanka u helac
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by paparaci » 16 Mar 2013, 00:43

za mene je to cista glupost. onaj ko odluci prestati sa pusenjem, njemu samo pomaze jaka volja i samodisciplina. nista drugo.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
nl74
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1607
Joined: 28 Nov 2012, 00:40
Status: Offline

Re: ISTRAŽIVANJE: Elektronske cigarete oštećuju pluća ODMAH!

Post by nl74 » 16 Mar 2013, 01:08

bubica wrote:
silence wrote:Imala sam ja E-cigaretu i kada sam pročitla ovo o čemu piše harle, odmah sam je bacila. Od eksplozije cigarete kinezu je stradala vilica i ostao je bez jezika... :sok.
A osim toga je jako teška za pušiti... zamalo ne dobih upalu zaušnjaka... :hihi

I ne dobila zausnjake kada si pusila praznu cigaretu .:ha , je li se sjecas kako smo ih montirale..hahhah


Haj sa cigaretom je i nekako ako explodira u ustima, ja htjela kupiti eletricno biciklo pa se sjetila cigarete, kontam ako ono dole explodira ode mi hanka u helac
:haha :haha :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Nela » 01 Aug 2013, 23:00

Naravno da ce zagovarati da su stetne i stetnije od obicnih jer upotrevom el. cigareta opada posao duhanske industrije. o toj eksploziji je bezveze pricati, ne znam da li bi mu petarda to uradila, ova cigareta jednostavno ne moze imati takav ucinak, njen atomizer je toliko slab da svako malo izgori, nema jacine da eksplodira.
imam je ali meni nije ni nalik na obicnu i koristila sam je u vrh glave 5 dana.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2013, 12:12

Kažu da ovoga ima i sa ukusom kamilice. To je za one koji ne vole čaj
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Julia-Klara » 02 Aug 2013, 13:21

paparaci wrote:za mene je to cista glupost. onaj ko odluci prestati sa pusenjem, njemu samo pomaze jaka volja i samodisciplina. nista drugo.

upravo ovo! moja tata jedan dan rek'o "jok vise", i prestao, evo 5,5 godina je "cist"
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Nela » 02 Aug 2013, 13:55

pa i nije bas, moj muz je uzeo ovu i prestao pusiti nakon dva mjeseca skroz
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
pparadiso™
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 250
Joined: 27 Jun 2013, 15:21
Location: Jos uvek se lociram...
Contact:
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by pparadiso™ » 02 Aug 2013, 17:00

Julia-Klara wrote:
paparaci wrote:za mene je to cista glupost. onaj ko odluci prestati sa pusenjem, njemu samo pomaze jaka volja i samodisciplina. nista drugo.
upravo ovo! moja tata jedan dan rek'o "jok vise", i prestao, evo 5,5 godina je "cist"
Bas tako! Pusio sam ko' na takmicenju...prosek mi je bio 3-4 paklice drine bez filtera. E ako sam ja kao takav ostavio moze svako...To je samo pitanje karaktera...
Nikad ne raspravljaj sa budalom. Prvo ce te spustiti na svoj nivo, a onda ce te dobiti na iskustvo!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2013, 01:03

pparadiso™ wrote:
Julia-Klara wrote:
paparaci wrote:za mene je to cista glupost. onaj ko odluci prestati sa pusenjem, njemu samo pomaze jaka volja i samodisciplina. nista drugo.
upravo ovo! moja tata jedan dan rek'o "jok vise", i prestao, evo 5,5 godina je "cist"
Bas tako! Pusio sam ko' na takmicenju...prosek mi je bio 3-4 paklice drine bez filtera. E ako sam ja kao takav ostavio moze svako...To je samo pitanje karaktera...
Možda je pitanje odluke. Prvo treba čvrsto odlučiti pa tek onda pokazati volju.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2013, 12:53

Image

Zvaničnici EU postigli su dogovor o novom zakonu o ograničavanju duhanskih proizvoda, uključujući stavljanje većih upozorenja na pakovanja cigareta i prva pravila o elektronskim cigaretama.

"Sporazum o direktivi o duhanu je veliki korak ka zdravijem i naprednijem društvu", izjavio je Vitenis Povilas Andrijukaitis, ministar zdravlja Litvanije, koja trenutno predsjedava Unijom.

Dogovor je postignut nakon što su vlade i Evropski parlament riješili spor o tome do koje mjere treba regulisati rastuće tržište elektronskih cigareta.

Pojedini analitičari očekuju da će ono za deset godina nadmašiti tržište duhanskih cigareta, koje trenutno vrijedi 700 milijardi dolara.

Većina elektronskih cigareta ubuduće će biti prodavana kao obična potrošačka roba, a ne kao medicinski proizvodi, kao što su vlade prvobitno željele.

Upotreba punjivih elektronskih cigareta bit će dozvoljena, ali Evropska komisija ima pravo da ih zabrani ako tri ili više članica Unije uvedu zabrane na zdravstvenim osnovama.

Od 2016. godine, na 65 posto pakovanja cigareta i duhana sa prednje i zadnje strane morat će da se nalaze slike i tekstualna upozorenja o štetnosti pušenja.

Novim pravilima zabranjeno je pušenje duhanskih proizvoda sa aromama, poput voća ili vanile. Cigarete sa aromom mentola bit će zabranjene četiri godine kasnije.

Očekuje se da će dogovor dobiti potvrdu od ministara EU i Evropskog parlamenta prije nego što stupi na snagu sljedeće godine.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Lebowski » 18 Dec 2013, 12:55

Moraću nabaviti kavu futrolu za cigare, da ne moram gledati slike.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Trepavica
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Trepavica » 18 Dec 2013, 12:56

Lebowski wrote:Moraću nabaviti kavu futrolu za cigare, da ne moram gledati slike.
Lakse je i to , nego porestati pusiti... :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2013, 12:57

Ima tih E cigareta i po trafikama.
Gledam ih po cijeni od 30 maraka. Ima li iko živi da je to probao? Iskustva/preporuke?
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Lebowski » 18 Dec 2013, 13:00

Krokodil Behko wrote:Ima tih E cigareta i po trafikama.
Gledam ih po cijeni od 30 maraka. Ima li iko živi da je to probao? Iskustva/preporuke?
Ja zapalio par puta od jarana. A on to uzeo i opet nastavio kupovati obične, zapali samo ponekad čisto na nije uzalud kupio, vratiće mu se uloženo za par godina. :oo

A ono, glup osjećaj. Nije isto, ni blizu, fali svašta, dobiješ nikotin(ima i bez nikotina) ali nema nikakvih rituala. :ooo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Trepavica
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakoni o duhanu i električnim cigaretama

Post by Trepavica » 18 Dec 2013, 13:03

Kod nas ih ima i sa aromom cokolade...vanile...biras... :oo cigaretu bez dima... :hihi Nezdrave i one...citavu aferu su digli vezano za E- cigarete...

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Elektronske cigarete

Post by Lebowski » 26 Mar 2014, 13:07

Srbija na putu da zabrani e-cigarete

Image

U Srbiji se radi na novom zakonu o duvanu, koji će morati da se uskladi sa direktivama Evropske komisije. Postoje indicije da se zabrani pušenje e-cigareta na javnim mestima, saznaje “24 sata”.

Australija, Kanada, Izrael, Meksiko, Brazil, Panama i Ujedinjeni Arapski Emirati zabranile su e-cigarete. Zakoni koji regulišu korišćenje i prodaju trenutno variraju i predmet su rasprave u mnogim zemljama.

- Upravo je Evropska komisija objavila direktivu da elektronska cigareta nije medicinsko sredstvo za odvikavanje od pušenja. Propisana je maksimalna količina nikotina, ali je zabranjeno njihovo reklamiranje kao i ostalih duvanskih proizvoda - ističe dr Srmena Krstev, predsednica Komisije za prevenciju upotrebe duvana pri Ministarstvu zdravlja.

E- tečnost, koja je ključni sastojak elektronskih cigareta, moćan je neurotoskin. Male doze mogu da izazovu povraćanje i napade, a ponekada mogu biti i fatalne. Kafena kašičica razređene e-tečnosti može da ubije malo dete, rezultati su najnovijeg istraživanja objavljenog u “Njujork Tajmsu”.

Istraživanje pokazuje da se radi o novoj vrsti droge, ali u tečnoj formi. Nikotin se izvlači iz duvana, dodaju mu se različiti ukusi, boje i hemikalije, i takvom mešavinom se pune e-cigarete. Proizvodnja e-tečnosti u Americi nije regulisana federalnim zakonima. Miksuje se u improvizovanim fabrikama, a onda se legalno prodaje u prodavnicama i preko interneta, zapakovana u male flašice, koje većina konzumenata e-cigareta čuva u kući zbog dopune. Dokazi o potencijalnim opasnostima koje vrebaju su u porastu. Toksikolozi upozoravaju da e-tečnosti predstavljaju veliki rizik po zdravlje.

U Minesoti je u 2013. bilo 74 slučajeva trovanja e-cigaretama i nikotinom, a 29 se odnosilo na decu do dve godine, koja su e-cigarete i e-tečnost uzela misleći da se radi o slatkišima i žvakaćim gumama. E-tečnost je mnogo opasnija od duvana, jer se apsorbuje mnogo brže, čak i u razblaženoj formi.

Sa druge strane, proizvođači e-cigarete reklamiraju kao zdraviju alternativu običnoj cigareti. Tu tvrdnju opravdavaju time da uz njeno korišćenje ne postoji pasivno pušenje i da one ne sadrže hemijske i kancerogene supstance koje se nalaze u duvanu.

Zdravstveni stručnjaci tvrde da još nemaju potpunih informacije, jer ne postoje validne studije sa snažnim argumentima da je elektronska cigareta neškodljiva za ljudsko zdravlje.

- Zdravstvene posledice korišćenja e-cigareta još uvek nisu poznate. Moguće koristi ili štetna dejstva njihove upotrebe su predmet neslaganja između različitih zdravstvenih organizacija i istraživača. Kontrolisane studije su retke zbog toga što je izum relativno skoro dospeo na tržište. Ipak, one su štetne po zdravlje jer sadrže nikotin, neke hemijske materije koje su kancerogene, dok ostale supstance koje sadrži nisu dovoljno proučene - objašnjava dr Krstev.


Novi zakon
ZABRANA - Ukoliko se u Srbiji novi zakon o duvanu uskladi sa direktivama Evropske komisije biti će zabranjeno reklamiranje e-cigareta i one se sigurno neće smatrati medicinskim sredstvom, osim u slučaju kada se može dokazati da pomažu pri prestanku pušenja. Ako to nije slučaj, onda se tretira kao duvanski proizvod.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests