Zubi / Zubar

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zubic vila
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 235
Joined: 31 Oct 2013, 10:34
Location: brčko
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Zubic vila » 15 May 2015, 07:26

A sta da si doktor za neki drugi otvor???? Hahahahahaha

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Maja » 15 May 2015, 10:02

Ma ništa medicina. Pa ni pedijatrija. A tek patologija :lupa Ništa baš. Zato, koliko god da zarađujete ne bunim se. Neka vam.

User avatar
Zubic vila
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 235
Joined: 31 Oct 2013, 10:34
Location: brčko
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Zubic vila » 15 May 2015, 11:33

Ima u medicini lijepih stvari da se covjek osjeti korisnim i da mu bude vise nego drago kad se bavi pozivom zdravstvenog radnika al ima zato dana kad ... tako je i u stomatologiji nista ljepse kad se nekom pomogne,odagna bol,vrati estetika i ljepota tj osmjeh na lice al ima nekad dana kad nisi sav svoj zbog istih takvih pacijenata.... mora covjek da zna da na los temelj ne moze dobra kuca da se napravi!!!

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Biba » 02 Aug 2015, 20:01

Mene je nedavno izbrusila...ama nikad se prije nism bojala vaditi zub a neki dan sam isla samo otvoriti novi karton u susjednom selu...i od straha covjeku oduzela prednost . :grana ..srecom nije brzo vozio al mi je sviro...izmucila me je jer mi injekcija nije djelovala bas...a prije toga mi je izvadila jedan zub bez problema, nista me nije boljelo..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2015, 00:17

Onaj osjećaj, kad te žigne zub, ono gadno i poslije desetak sekundi, parališe ti se vilica, potom glava, a sva ti kosa otpadne... i nakon nekoliko minuta prođe...

...pa kad skočiš i vikneš, život je lijep :jupi
online

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Ledena » 09 Sep 2015, 00:18

Znaaaaam....

ja.moram ici vadit korijen..
bice rupetina.. ne znam kako ce ga iskopat.. bas me strah..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by vila » 09 Sep 2015, 07:12

Ledena wrote:Znaaaaam....

ja.moram ici vadit korijen..
bice rupetina.. ne znam kako ce ga iskopat.. bas me strah..
Kakav crni strah!
Minuta i gotovo,,,nista neces osjetiti(ovaj scenarij i nije nesto u nekim slucajevima :ooo)
Al kod zubara je cool

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by ina » 09 Sep 2015, 13:21

U 34 godinice zivota nikad nisam imala nekih velikih problema sa zubima.
U poslednju godinu dana, nadoknadila sam duplo.
Vec od petka ne znam ni gdje mi je glava a gdje straznjica.
U zivotu nisam dozivjela visu i goru bol. Sve mi ide na nerve, pogotovo kad neko prica.
Od neuroze, da mogu cak bih se i pobila s nekim, nebi li mi ga izvadio/la pesnicom :D.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Biba » 09 Sep 2015, 14:04

Baš razmišljam da odem i da pitam tko radi u Županji...bojim se samo da ne lanem da im pm i da nisu normalni...majke mi i nisu
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by uvijek_kontra » 09 Sep 2015, 14:21

Dobro ste me podsjetili, da moram mjenjat datum.
Trebala sam 14 ic, al imam tad izpit pa necu moc.

Nisam jos popravljala kod ove zube, vidicemo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2015, 16:54

Biba wrote:Baš razmišljam da odem i da pitam tko radi u Županji...bojim se samo da ne lanem da im pm i da nisu normalni...majke mi i nisu

Eto ti Zubić Vile u Brčkom.
Još samo da pobijediš predrasudu prema nekulturnim Bosancima :ideja
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Biba » 14 Sep 2015, 11:29

Krokodil Behko wrote:
Biba wrote:Baš razmišljam da odem i da pitam tko radi u Županji...bojim se samo da ne lanem da im pm i da nisu normalni...majke mi i nisu

Eto ti Zubić Vile u Brčkom.
Još samo da pobijediš predrasudu prema nekulturnim Bosancima :ideja
Šta, pa nitko na forumu nije nekulturniji od mene...ono je bio vic...za viceve ne odgovaram...čovječe, oko mene u selu je sve Bosna, godinama...nema Šokca ni za u muzej staviti...

Moj sin radi zube u Brčkom, ugradio je implantate...ak se tak kaže..meni su Brčaci život spasili...nikad neći zaboraviti doktora Ahmetovića, sve je doktore kući zvao da zbog mene dođu u bolnicu...volim ja Bosnu više neg i zamisliti možete :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37675
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2871 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Pasaga » 14 Sep 2015, 18:46

vila wrote:
Ledena wrote:Znaaaaam....

ja.moram ici vadit korijen..
bice rupetina.. ne znam kako ce ga iskopat.. bas me strah..
Kakav crni strah!
Minuta i gotovo,,,nista neces osjetiti(ovaj scenarij i nije nesto u nekim slucajevima :ooo)
Al kod zubara je cool
Prije dvije hefte,bio kod zubara...
Zaista me bolio zub,kutnji...
Da ga popravi,trazio je 110€...stim da moram doci 3 x.
Zub,naizgled sasvim zdrav......
...izvadio ga..... :place
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by uvijek_kontra » 15 Sep 2015, 15:52

Ne znam jesam li pricala da sam promjenila zubara?
Onaj od prije kaze da sam prestara da budem kod njeg vise. :oo

I tako odem kod nove, prije dva mjeseca. Dogovorim da cu
sad kod nje popravljati i prosle sedmice odem jer me bolio zub.

Slucajno jedna nije dosla pa me pogledala, veli ne zna sta je,
ne vidi i posalje me na slikanje da vidi sta ne stima, a i da vidi
kakvo je stanje jer mi jos nije popravljala ona nista.

I tako dogovorimo za 14.9. da dodjem, a nisam mogla jer sam
imala obaveze i izpit u Ljubljani. Zovem 10.9. da javim da necu
moc, kaze nema problema, dodjite 14.10. :grana

Zanemarimo da me je bolio zub svo to vrijeme,
a sad me boli i na drugoj strani + desno zadnji izasao
pa me i to handri tako da vise ne znam sta me boli, a
sta ne. A valja izdrzat do sljedeceg mjeseca. :123

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zubi / Zubar

Post by Rum » 30 Sep 2015, 23:04

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Prosječan šestogodišnjak u BiH ima već šest pokvarenih zuba

Post by Maja » 06 Oct 2015, 23:19

Image
Higijena usne šupljine je izuzetno važna za zdravlje cjelokupnog organizma, a redovne posjete stomatologu važno je usvojiti kao zdrave navike još od malih nogu.
Iako klinički nalaz u našoj državi nije limitirajući faktor za upis, obavezni dentalnomedicinski pregled kod djece se provodi pred upis u školu, sa šest godina.

Ipak, zabrinjavajući je podatak kako prosječni KEP indeks (karijes, ekstrakcija, plomba) šestogodišnjaka u Bosni i Hercegovini iznosi 6,7, što znači da prosječan šestogodišnjak u Bosni i Hercegovini ima već ima šest pokvarenih zuba.

Poređenja radi, Velika Britanija, Danska i Njemačka imaju najniže vrijednosti KEP indeksa od svih zemalja EU-a (0,91) i idu prema nuli.

Sekundarna zbijenost zubi koja nastaje isključivo zbog preranog gubitka mliječnih zubi krivac je za čak 40 posto liječenih ortodontskih anomalija u našoj zemlji, koje zahtijevaju dugotrajno i skupo specijalističko liječenje, dok u razvijenim zemljama Evropske unije ova anomalija gotovo ne postoji.

"Dokazano je da je KEP indeks povezan sa socijalnim statusom, a Bosna i Hercegovina nažalost stanjem oralnog zdravlja svojih građana i na ovaj način dokazuje da je država niskog životnog standarda, te da su neophodni kvalitetni preventivni programi koji bi obuhvatali bolju edukaciju roditelja o adekvatnom provođenju oralne higijene kod svoje djece, kao i podizanju svijesti o važnosti zdravih zubi, kako mliječnih, tako i stalnih, za cjelokupan organizam", za Klix.ba govori mr. sci. dr. Selma Porović, specijalista pedodont, koju smo posjetili u njenoj ordinaciji u područnoj ambulanti Podhrastovi.

Prva posjeta stomatologu i prije navršene prve godine života

Higijena usne šupljine i redovni odlasci stomatologu izuzetno su bitni, a zadatak roditelja je da djeci još od malih usađuju zdrave navike brige o svom zdravlju.

Djeca sa zdravim zubima lakše žvaču hranu, brže i bolje govore, a i općenito su zdravija, zato što bolesti zuba i usne šupljine mogu djelovati kao žarišta (fokusi), te prouzrokovati bolesti i infekcije drugih organa.

Prva posjeta stomatologu treba se desiti prije navršene prve godine života i izuzetno je značajna. Djeca u tom periodu života uglavnom imaju potpuno zdrave mliječne zube i ova se posjeta uglavnom zakazuje kako bi se roditelji što bolje edukovali o tome kako sačuvati zdravlje zuba svoje djece.

Prilikom prve posjete, stomatolog može detektovati i pojavu ranog dječijeg karijesa (karijes bočice) i uputiti roditelja kako da pomogne u zaustavljanju njegovog daljeg napredovanja, pošto ga je moguće u ranoj fazi zaustaviti udruženim djelovanjem stomatologa i roditelja. Nakon toga slijede redovne šestomjesečne kontrole i uz preventivne mjere roditelja i stomatologa, a zdravi zubi bi trebali biti logičan slijed.

Kako izbjeći strah i traumatična iskustva

"Najveća, a nažalost i najčešća greška je kada je prva posjeta stomatološkoj ordinaciji praćena zuboboljom", navodi dr. Porović i pojašnjava kako se u takvoj situaciji djetetu mora pružiti hitna pomoć, te se ne može izdvojiti vrijeme da se dijete navikne na stomatologa i ordinaciju.

Takva iskustva su djeci jako neugodna i ostaju u ružnom sjećanju, te nastaje traumatično iskustvo koje, kada odrastu, stvara otpor i strah od stomatologa.

"Roditelji itekako mogu pomoći u pripremi djeteta za suradnju sa stomatologom. Važno je djeci o stomatologu govoriti u pozitivnom svjetlu, ne spominjati vlastita ružna iskustva, termin 'bol', pitati ga 'je li te boljelo?' ili govoriti 'neće te boljeti', zato što se na taj način sugerira djetetu da treba da očekuje neku vrstu boli, a to momentalno stvara otpor", savjetuje dr. Porović.

Selma Porović je završila Gimnaziju "Meša Selimović" u Tuzli i vanredno srednju zubotehničku školu u Sarajevu, nakon čega upisuje Stomatološki fakultet. Od 2009. godine zaposlena je u JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, Centar. Magistrirala je 2014. godine iz oblasti preventivne i dječije stomatologije, nakon čega je je uslijedio doktorski studij na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Porović je ove godine na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, stekavši zvanje specijalistice preventivne i dječije stomatologije.

Od septembra ove godine, Selma Porović je sekretarka i međunarodna predavačica Ian Donald škole, ogranka za BIH, koja krajem oktobra organizuje simpozij koji će okupiti eminentna imena iz oblasti ginekologije iz BiH i regije.

Porović će na simpoziju govoriti o o ranom normalnom i abnormalnom razvoju fetalnog lica, čime se bavi u okviru doktorske disertacije.

klix.ba

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prosječan šestogodišnjak u BiH ima već šest pokvarenih z

Post by Dust » 06 Oct 2015, 23:45

Nema to bas puno veze sa higijenom usne supljine, jer slabo koje dijete pere zube I flossira sa pet, sest godina. Ja u inostranstvu jos nikada nisam vidjela dijete sa pokvarenim zubima, nikada. Ni moja, a zubaru su otisle prvi put prije pocetka kindergartena. Mislim da je u pitanju fluorid koji se stavlja u pijacu vodu I naravno pastu za zube.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prosječan šestogodišnjak u BiH ima već šest pokvarenih z

Post by Maja » 06 Oct 2015, 23:47

Cuj u vodu.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prosječan šestogodišnjak u BiH ima već šest pokvarenih z

Post by Dust » 06 Oct 2015, 23:50

Da, nazalost, naravno u jako malim kolicinama.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prosječan šestogodišnjak u BiH ima već šest pokvarenih z

Post by storm » 06 Oct 2015, 23:50

Dust wrote:Nema to bas puno veze sa higijenom usne supljine, jer slabo koje dijete pere zube I flossira sa pet, sest godina. Ja u inostranstvu jos nikada nisam vidjela dijete sa pokvarenim zubima, nikada. Ni moja, a zubaru su otisle prvi put prije pocetka kindergartena. Mislim da je u pitanju fluorid koji se stavlja u pijacu vodu I naravno pastu za zube.
Vjerojatno istina.....a nešto je i do slatkih pića, koja se na balkanu nemilice troše. Moj malac je prao zube jako brzo.... prvo sa onom četkicom bez dlačica, kao gumene resice, da se navikne.... da sam ga pustio do pete bio bi krezo potpuni :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests