Zubi / Zubar

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Zubi / Zubar

Post by Toruk Makto » 23 Sep 2012, 23:19

Kad sam bio mali :place , morali su me vezat za stolicu :oo :noga
kad vidim onu iglu , kroz zid bi pobjego , sad odem i trazim dvije :ok bude dosta lakse
Kako vi kod zubara , jel idete privatniku ili u dom zdravlja ?
Jel vadite zube sa injekcijom ?
Moj jedan jaran vadi bez injekcije , ja nebi smio nema sanse .
Kod zubara kojeg ja posjecujem ima zgodna sestrica , mlada :sok :bali
i tako da mi bude dosta lakse kad vidim nju dole , a i doktor je veoma sposoban lik ,
tako da to bude gotovo u tren oka , a znam isto da ima ljudi koji ne idu doktoru do teske muke
zbog straha od igle i klijesta :cudi
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Zubar

Post by hojla » 23 Sep 2012, 23:26

u mene zubarica :zubi ...a bojim se bez razloga....nikad me ne boli...al me zato uvijek strah....ne pomaze ni sto me zubarica nasloni na meme :obrve ...a ima dobre ...opet me strah...i da idem zubaru u javno zdravstvo
Our solution mind revolution

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Zubar

Post by POSAVLJAK » 23 Sep 2012, 23:29

ne bojim se zubara,ni igle, no imam jedan veliki problem. Nakon izvađenog zuba hvata me blaga nesvjestica, zbilja čudno. Mom osobnom zubaru nikako nije jasno zašto je to tako, no do sada me dvaput morao polijevati vodom da bi me vratio u normalu...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2012, 23:31

Imam tu (ne)sreću da su mi kutnjaci, jako čvrsto usadjeni. I kad jednom od njih nije bilo spasa otišao sam da ga vadim. Ne! Ne mogu vam to opisati. Lik je toliko vukao sa kliještima da me je cijelog povlačio sa sobom :plavi
Zamislite koliko je to bola. Junački sam šutio a suza mi udarila na oko. I to sve pod injekcijom.

A jel se važi na ovoj temi to što sam imao dva spoja sa jednom zubnom tehničarkom?
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Zubar

Post by bubica » 23 Sep 2012, 23:33

Privatniku jer neka doma zdravlja :hihi . Idem kada moram, moram da vam nest reknem, silom prilika sam prije 2 god morala u Brckijem kod zubara, i vid cuda, dao mi dr injekciju a ja cekam da utrne ono nista, dodje doktor i pocne raditi, ja i dalje imam osjecaj da nije utnulo a ne osjetim kada cisti i cisti mijesto gdje je plomba ispala. Elem kada ja ovdje u Njemackoj dobijem injekciju, narednih par sati ne osjetim kompletan obraz neka ni uho, jedanputa sam jezik u neznanu izgrizla. Zato :ok u BiH zubaru, mogla bih ici svaki dan, ovdje u Njemackoj cu radije trpiti bol nego onaj osjecaj nekoliko sati poslije injekcije.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zubar

Post by niska grana » 24 Sep 2012, 20:59

Nije me strah otkako postoje privatne ordinacije.

Dva puta sam se prevario: jednom u djetinjstvu pod roditeljskom prisilom u Domu zdravlja, odakle potiče možda i moja najveća trauma iz tog inače divnog perioda zvana "socijalistički zubari".
Prethodno psihološki dobro pripremljen od strane brata is sestre ("joj, šta će ti sad tamo uraditi"...."hahaha gotov si"...."mene su čuvala osmorica dok mi je vadila zub"...."nema ti spasa" i sl.), našao sam se u monotonoj čekaonici i već bio slijedeći kandidat. Dok sam čekao, iz ordinacije su se čuli bolni krikovi poput onih iz filmova i mučni zvuk brusilice koja je prestajala zujati tek na kratke mahove. Iz sobe je potom izišao momčić s bolnom grimasom na licu i razrogačenim očima. Prozvan sam i, prije nego što su me ugurali u klaonicu, uspio sam tek na pločici vrata pročitati prezime zubarke: Grubor.
U skladu s prezimenom dočekala me je potpuno smrknuta krupna žena, bukvalno bacila na stolicu i počela sa radom; pritom zahvativši živac kvarnog zuba što je izazvalo neopisivu bol i moje urlanje.
"Šta ti je, jesi li ti normalan?" - ljupko mi je rekla prije nego što je počela s brušenjem. Polusatno mučenje s konačnim vrlo nježnim nabijanjem plombe u čeljust, što sam iako uz monstruoznu bol dočekao kao drugo rođenje, proteklo je uz prijetnje i psovke "Smiri se, šamar ćeš dobit'"...."Udarit ću te"...."Sve vas meni šalju, majku im", nakon čeka sam se svečano zarekao da me državni stomatolog više vidjeti neće.
Zavjet sam prekršio u studentskoj poliklinici prije dvanaestak godina i doživio potpuno nadrealnu scenu; nakon što sam nakon trosatnog čekanja došao na red, vidno histerična zubarka me počela ispitivati ko me je poslao, nam li zašto sam zapravo došao i znam li da je uskoro pauza.
Odgovorio sam da sam došao na pregled, nakon čega me upitala znam li šta je bol, te mi je potom počela objašnjavati definiciju boli sa stručnog aspekta, upsut mi nezainteresovano čačkajući po desnima.
Pukao sam, ustao se i izišao vani, pri čemu sam začuo njeno urlanje "Senadaaaaa! Ko mi ih stalno ovdje šalje, ubit ću ga!", zatim Senadin ništa manje glasan odgovor i njihovu svađu.

Prijatna iznimka je bila nešto kasnija posjeta zubaru na stomatološkom fakultetu, ali ipak idem gotovo isključivo privatnicima i naravno, nikad bez injekcije.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Ideja » 24 Sep 2012, 22:07

Ne sjećam se kako mi je bilo kod zubara kad sam bila skroz mala, vjerovatno nije bilo tako loše čim nemam nekih loših sjećanja. Sjećam se perioda od 10-15 godine kad sam prvi put počela popravljati zube. Išla sam u bolnicu i to kod jednog zubara inače mislim Palestinca koji je studirao u Beogradu i nakon toga došao kod nas raditi. Loše mi je čim ga se sjetim: "Ej, bre ne miči se! Ej, bre, lepo ti kažem, ake se još jednom pomakneš odalamiću te!" :sok I danas živi i radi tu kod nas ali sad ima svoju privatnu ordinaciju i navodno je jako pažljiv, vidi kako sad mora biti fin :123
Iako nisam imala neku stresnu situaciju kod zubara ipak se bojim svaki put. Ovih dana trebam na godišnji pregled zuba a tako mi se ne ide. Čim čujem bušilicu stiskam ruke u krilu a zubar to obično primijeti i pita boli li već :hihi
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Rum » 24 Sep 2012, 22:29

Zubara se ne bojim jedva cekam da mu idem , ja ga volem on meni cuva zubala , blistav osmijeh + zgodna sestra malo mi fali da svrsim :bali
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by IM_ex » 24 Sep 2012, 23:09

Nemam strah od injekcije, uopce (oguglala jos u ranom djetinjstvu), ali pred odlazak zubaru uvijek je osjetna ta nekakva, neobjasnjiva mi, nervoza :dole
Posjecujem privatne ordinacije.
Godinama sam posjecivala istu, do unazad mjesec dana, kad je trebalo da intervenisem, kad mi se kutnjak pomamio, da nije dao ni lezati ni sjediti, a spavanje da i ne pominjem. Ma kakvo jelo :grana
Radom prijasnjeg zubara sam bila zadovoljna, sto jest' jest', ama, uveliko mi je vec dodijalo gledati tu uvijek jednu te istu ISTU OZBILJNU FACU, bilo da je pacijent dijete, bilo odrasla osoba, on vazda ledenoozbiljne face :dole
Rekoh "e neces vise", "sjednem" na google, da nadjem drugog, naravno i najblizeg.
Nadjoh. Nazovem i dobijem termin isti dan; odusevim se promjenom - ordinacija je veca, ukusnije, savremenije namjestena, a osoblje je jaaakooo ljubazno. Kvalitet injekcije za deset :ok (nema onog osjecaja da ti je obraz nabujao u tolikoj mjeri da mislis da to svako vidi).
Pristup pacijentu, od strane doktora je itetako bitan - Ozbiljnom zbogom za sva vremena :p
E sad necu ni kako ja hocu

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by gospođa Brams » 25 Sep 2012, 22:46

Uh, ja sam prošla pakao sa tim strahom od zubara.
Od malena su me vodili kod jedne zubarke (nije privatnik) i mojima je ona kao bila dobra, a meni je bila prava noćna mora ići tamo
Prvi susret sa zubarom bio je vađenje dva mliječna prednja zuba koji se uopće nisu nimalo klimali, ali su mi trajni počeli rast iza njih, i ova dvojica su morali van da bi se ovi šta su uranili mogli vratit na svoje mjesto, što kasnije i jesu.
Dakle odmah sam preživila prilično bolno iskustvo. Naravno da mi nije dala nikakvu anesteziju, nego naživo.
I dosta godina sam išla kod nje, i svaki posjet je bio jako traumatičan za mene. Naime, ona je možda bila ok sa odraslima, ali za djecu očito živaca baš nije imala. Jer je uvijek bila nekako neobazriva i gruba, i kao kaže mi da joj kažem ako me boli, ja se onako sa ustima razvučenim punim vate i svega derem neartikulirano kako me boli, a ona samo odmahuje rukom "ma ništa te ne boli".
Imala sam problema sa šesticama, sve sam ih morala popravit, i samo mi je jednom dala anesteziju. Ali nešto s tom anestezijom nije bilo u redu, jer je mene boljelo i dalje jednako kao i bez anestezije.
To je bio moj zadnji odlazak njoj.
Poslije toga nisam bila kod zubara nekih 5 godina - bojala se na kontrolu i nasreću nisam imala nikakvih problema

Ali onda nakon nekog vremena ispao mi komadić plombe u šestici i nakon par mjeseci sam bila primorana ić to riješit.
Rekla sam materi da ja kod te mesarke više ne idem i da ili ću kod privatnika ili nek ostanem bez zubiju.
Odveli me privatniku, i ja sam se preporodila. Dobila sam jednu jako mladu doktoricu (i zgodnu :D. ) koja je bila tako nježna i nezamisliva suprotnost onoj zubarki od prije. Popravila sam taj jedan zub. I sada idem na kontrolu u tu ordinaciju jednom godišnje, nema više tog pretjeranog straha (prije sam doslovno bila poluonesviještena čim sjednem na onu stolicu)
Iako ta doktorica više ne radi tamo, sad me je preuzeo jedan mladi doktor :ooo i i dalje sam zadovoljna, jest da treba dosta platiti ali isplati se
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Zubar

Post by bubica » 26 Sep 2012, 11:41

Imala sam desetak godina kada su kod mene radili op, cista na korijenu lijeve jedinice, koju su godinu dana pokusali izvuci sa necim kao igla-borer. Nije islo, ok, op. Dali su mi par injekcija, rezali, sjekli, sivali.
Sinoc me zub bolio, vec sam psihicki spremna na danasnju posjetu zubaru. danas tek od 15h radi.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Luna. » 26 Sep 2012, 11:54

ja sam neki dan izvadila umnjak. imam super zubara. prijatan, nije preozbiljan, dok injekcija pocne djelovat, ako nije previse guzva, on se isprica i o svom poslu i o familiji. nije mi daleko i ne planiram promijenit, prezadovoljna sam.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Zagorka » 26 Sep 2012, 13:16

Nikad mi do kraja neće biti jasno kako se neki ljudi koji sve ruse pred sobom u zivotu,boje otići popraviti zub :cudi

Ja,sto rece Luna,imam jednog godinama,idem normalno,kao i na svaki zadatak koji treba obaviti....
Doduse,u ratu mi jedna mrsava teta vadila zub(a korijen masala)pa zvala drugu upomoc,pa ga smrskale,pa belaja kad je dio ostao pa se upalio :lupa
Od tada nedam tetama blizu usta,mozda bih popravila kod neke zene eventualno,ali za moj zub,ako se zapne vaditi,treba snage,i to ne moze neko bez snage....iako se sad ima moderniji alat nego nekad kad se trazio covjek najsirih leđe u selu da iscupa zub,svejedno treba potegnuti dobro kad je jak korijen u pitanju....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Zubar

Post by bubica » 26 Sep 2012, 16:17

Ev me, bila ja kod zubarke. Danas sam isla u zelenu sobu. Sve je u zeleno-bijelo opremljeno, tako ima i narandjasto-bijela soba, pa zuto-bijela, sve blage boje. U narandjastoj ima i tv. Elem ja danas u zelenoj bila. Vec se mislim sebi onu stolicu u dnevni nabaviti, bas sam se fino odmorila :hihi. Ah ja zub, kaze da je vjerovatno i do prehlade, da sacekam slijedecu sedmicu, a 15-og Okt imam termin za rutinski pregled, tako ako ne bude frke ne trebam dolaziti, ako ne mogu trpiti bolove da uzmem Ibu 600mg. Ali ona kaze da je ubjedjena da ce biti ok. Taj zub je inace radjen, kao eto nervi su ubijeni, ali bolucka, pa ako bude pravio frku mozemo i operativno sve to odstraniti. vidjet ce mo sta ce da bidne tudena.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Zubar

Post by silence » 26 Sep 2012, 17:04

Zubara se ne bojim ja.... :hihi

A zašto bih se bojala zubara...On je samo radi svoj posao, pomaže meni. Imam svog zubara privatno, ne odlazim mu često, ali kada odem znam da ću izaći zadovoljna, ne samo zadovoljna uslugom, nego i sa ugodnim razgovorom i vremenom kojim tamo provedem. Znam kada sam bila zdnji put kod njega, znam da sam se obrukala... :valja . Renovirao je svoju ordinaciju, baš je dobro sredio, a nije uslijedio moj komentar. Postdio me kada me pri mom polasku upitao je li lijepo uredio svoj prostor. Stala sam i uhvatila se da sam to trebala promjetiti po samom mom dolasku, ali nisam...svejedno, nije bilo kasno za moje pohvale i razgledanje. Sve mi je objasnio do u detalje šta je radio i koliko je uložio za svaki dio svog prostora. Nije to bila njegova hvala, nego čovjek je jednostavno takav, predan je svom poslu i svojoj ordinaciji, a tako i pacijentu. Najvažniji mu je zadovoljan pacijent.... :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zubar

Post by gejsha » 26 Sep 2012, 17:34

Nemam neki strah od zubara vjerovatno zato što je do sada sve bilo uredu i što su mi zubi baš zdravi i jaki.
Nisam nikada vadila zub, tako da su svi na broju :zubi
Idem redovno na kontrole, nedavno sam stavila zaštitu na skoro sve zube i zubar mi je obećao da ako ih budem redovno održavala, to ih može održati baš dug vremenski period.
Idem privatno, a ne u dom zdravlja.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Zubar

Post by STrendzer » 26 Sep 2012, 18:14

ma nema straha ba kod zubara,to ti je ono ko "dobar dan rec"..:sok

steta na njemackom je..

[ytube][/ytube]

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Zubar

Post by lisko » 25 Jan 2013, 20:36

trebam kod zubara ali neide mi seeee mrsko mi je strasno
Image

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Peggy Sue » 26 Jan 2013, 00:50

Nisam imala nikakvih problema sa odlaskom zubaru sve dok danas nisam vidjela koje su posljedice lose popravljenog zuba...
Neko meni blizak je imao operaciju zuba (uvijek mi je to zvucalo kao mačji kašalj), al kad sam danas vidjela kako to izgleda... :sok
Image

Ruana
Status: Offline

Re: Zubar

Post by Ruana » 26 Jan 2013, 10:54

Nisam se nikad bojala zubara. Prije rata komsija bio zubar i uvjek sam isla kod njega. Ovdje sam godinama isla kod jednog zubara i nisam nikad imala nekih vecih problema sa zubima. Od moje najbolje prijateljice brat je prije 3 godine zavsio stomatologiju i od tada idem kod njega. Kad vec placam volim platiti nasem nego dancima. Inace momak super radi.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests