Srčani udar, bolesti srca

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Sheval » 16 Jun 2019, 15:02

Majo, sretno tati.
Ako ti bilo sta treba na Bijelom Brijegu, tu sam. Sta god.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Maja » 08 Jul 2019, 15:35

Danas je tata bio na kontroli. Nije bio njegov dr (na odmoru) vec jedan koji je asistirao.
Nalazi su malo hm hm. Mi navikli na njegove "pilotske". Zeljazo mu 2, hemoglobin nizi, trigliceridi i secer blago poviseni. Medjutim, dr kaze da odavno niko nije dosao s boljim nalazima :hm
Kao, to je normalno poslije operacije.
Nova kontrola za mjesec dana.

E, na dnu reza na nozi mu je crven rez i ispod je malo oteklo. Dr kaze da tu inace stave vise konaca i da je mozda to reakcija tijela na njih. Reko mu da podize nogu i da pomalo polijeva rakijom. Cuj sad rakijom. Zar ne bi trebao rivanol il nesto.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Mister No » 08 Jul 2019, 15:44

Maja wrote: 08 Jul 2019, 15:35 Danas je tata bio na kontroli. Nije bio njegov dr (na odmoru) vec jedan koji je asistirao.
Nalazi su malo hm hm. Mi navikli na njegove "pilotske". Zeljazo mu 2, hemoglobin nizi, trigliceridi i secer blago poviseni. Medjutim, dr kaze da odavno niko nije dosao s boljim nalazima :hm
Kao, to je normalno poslije operacije.
Nova kontrola za mjesec dana.

E, na dnu reza na nozi mu je crven rez i ispod je malo oteklo. Dr kaze da tu inace stave vise konaca i da je mozda to reakcija tijela na njih. Reko mu da podize nogu i da pomalo polijeva rakijom. Cuj sad rakijom. Zar ne bi trebao rivanol il nesto.
Martin ce znat kako rakiju pravilno upotrijebiti. :ok
High Hopes...

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 793 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by vila » 08 Jul 2019, 16:55

Ovo za rakiju ne znam kako bi komentirala...
Ok...dezinficira i sve ali
Mislim da mu rana i ne moze biti jos bez crvenila...pogotovo gdje je deblje sivano
Sto se tice zeljeza...prenisko mu je
To je osjetljiva pretraga i rezultati ovisi od pino faktora i variraju iz sata u sat ali opet prenisko
Doduse..vjerojatno i iza operacije moze biti takvo ,ja bi ipak ponovila nalaz za tjedan dana
Koliko mu je hemoglobin?
U biti provjeri na nalazu RBC,MCV,MCH ?
Svi ti parametri su povezani
I šopaj ga špinatom,raštikom..ciklom

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Maja » 08 Jul 2019, 17:11

Greska. Nije zeljezo 2 vec 3,9.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by KREMENAC » 08 Jul 2019, 17:51

Meni Kabil preporucio crno vino. Jedna bukara dnevno.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Maja » 08 Jul 2019, 18:02

Rekla sam mu da nabavi

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 793 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by vila » 08 Jul 2019, 18:15

Pa i nisu mu losi nalazi
Malo secer povisen....kolesterol mu je i nizak ali pretpostavljam da je to postoperativna posljedica
Zeljezo i dalje nisko a hemoglobin i nije toliko kad gledas zeljezo
Pretpostavljam da je zbog ove sedimentacije koja je povisena (rekla sam prije da je pretraga na zeljezo osjetljiva pa ako imas povisenu sed.ocekuje sa da rezultat za zeljezo nije bas mjerodavan)
Sedimentacija je povisena a crp blago povisen znaci upala se smiruje
Ok su mu nalazi :ooo (ukratko)

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by Hannibal » 08 Jul 2019, 18:58

sve to sto mu ne valja je ustvari jedna stvar. sedimentacija brzina talozenja eritrocita, hemoglobin glavni sastojak eritrocita a zeljezo hemoglobina 😂
🐽

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Srčani udar, bolesti srca

Post by shark-attack » 04 Sep 2020, 10:56

(Na)ucite/vjezbajte davanje prve pomoci, vjeshtacko disanje, masazu srca... znanjem i brzom reakcijom mozete spasiti zivot nekom dragom, ii neznancu..
KIAORA

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Maja » 02 Nov 2022, 09:43

Image


Srčani udar ili infarkt miokarda je poremećaj u kojem dolazi do oštećenja područja srčanog mišića radi nedovoljne snadbjevenosti kisikom.

Budući da sve češće osobe mlađe životne dobi dožive epizode srčanih udara, na tu temu smo razgovarali sa primarijusom dr. Denisom Mačkićem, specijalistom interne medicine i subspecijalistom kardiologom.

"Generalno je povećan broj srčanih udara kod mlađih ljudi. Uzrok tome su nezdrav način života, rijetko ko pješači ili vozi biciklo. Uglavnom voze auta ili korite trotinete. Pušenje, gojaznost koja je sve više prisutna u mlađoj populaciji te velika količina stresa kojoj su izloženi i mlađi zbog opće situacije u društvu", kazao nam je.

Sve veći broj veoma mladih ljudi ima razne vrste oboljenja koja su posljedica ubrzanog stila života.

"Trebaju urednije da žive, da se urednije hrane, da što više praktikuju fizičke aktivnosti pola sata do sat vremena svaki dan. Da izbjegavaju stres koliko je moguće, cigarete", istakao je dr. Mačkić.

Primarijusa smo pitali i da li je povećan broj kardioloških oboljenja zbog pandemije koronavirusa.

"Ne bih rekao da je povezano, jeste u smislu da su ljudi malo zapušteni i nisu dolazili kod ljekara, nije im dostupna bila zdravstvena usluga zbog opće situacije kakva je bila. Dosta je tu ljudi koji se nisu redovno javljali na pregled. Da je direktno povezao sa koronom, ne bih rekao u smislu infarkta", odgovor je.

Pitali smo i koliko se mladi ljudi generalno javljaju kardiolozima na preglede.

"Većinom se javljaju ako imaju nekih problema. Tu je značajan i manjak sistematskih pregleda po kompanijama što je odlična stvar da se na vrijeme uoče i ti rizikofaktori da se mogu moderirati, i da se prepoznaju u što ranijem stadiju i da se ljudima može što prije pomoći", kazao je.

Postoje simptomi na koje bi trebalo obratiti pažnju, a koji su vezani za kardiološka oboljenja i specifično za infarkt miokarda.

"Što se tiče infarkta miokarda ili generalno angine pektoris, to su bol u prsima koja traje duže od pet do deset minuta, bol koja se javlja pri fizičkom naporu, pri hodu uzbrdo ili izlasku na hladno vrijeme. Ako je praćeno preznojavanjem, to je znak da se osoba hitno mora javiti u najbližu zdravstvenu ustanovu", poručio je dr. Mačkić.

Uzroci srčanog udara su ugrušak ili spazam jedne od od arterija koje snabdijevaju krvlju srčani mišić.

"To i ostala slična stanja blokiraju dotok kisika u područje srca, što dovodi do oštećenja ili odumiranja ćelija u tom području. Ovo se najčešće događa u koronarnoj arteriji koja se sužava radi promjena izazvanih aterosklerozom. Oštećena tkiva zauvijek gube sposobnost kontrakcije tog dijela srčanog mišića", piše UKC Tuzla.

Neki od faktora rizika za srčani udar su pušenje, povećan krvni pritisak, dijabetes, hrana bogata masnoćama, visoke koncentracije holesterola u krvi i gojaznost.

Svjetska zdravstvena organizacija izvještava da je došlo do povećanja udjela smrti koje su nastupile kao posljedica srčanih ili moždanih udara za 29 posto od 2000. do 2016. godine. Tokom 2019. godine, 32 posto svih smrti u svijetu nastupilo je kao posljedica kardiovaskularnih bolesti.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by spacebound » 02 Nov 2022, 10:00

Al kad savjetuju da se umanji stres :D.
Kako doktore, ima li tableta za protiv toga :oo

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13556
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4267 times
Been thanked: 5068 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by pizarro » 02 Nov 2022, 10:04

najvise boli srcani zbog ljubavnih problema.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Zana » 02 Nov 2022, 10:24

spacebound wrote: 02 Nov 2022, 10:00 Al kad savjetuju da se umanji stres :D.
Kako doktore, ima li tableta za protiv toga :oo

Nema tableta ali ima tehnika disanja, ima meditacija, molitva, priroda, muzika, biljke, dobro društvo, razgovor, fizička aktivnost...
Mislim da se stres ne može izbjeći ali može se pripremiti tijelo da spremnije reaguje na njeg.
Kod nas ljudi ispuše dvije kutije, popiju litar kafe, sjede po cijele dane i čude se što su na ivici živaca.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Naseef Mushroom » 02 Nov 2022, 10:24

Nezdrav način života :rol
Bolje rečeno, nezdrava vakcina
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Zana » 02 Nov 2022, 10:25

Ali ne znam śta se ja petljam. Povećan broj je kod mlađih osoba.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Zana » 02 Nov 2022, 10:25

Naseef Mushroom wrote: 02 Nov 2022, 10:24 Nezdrav način života :rol
Bolje rečeno, nezdrava vakcina

Pa jest. Prije vakcine smo svi ko dren bili zdravi.
De ba
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by insomnia » 02 Nov 2022, 10:32

Pa nismo al primjetna je medijsk agenda. Odjednom kamara clanaka i u svakom novi faktor.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by Naseef Mushroom » 02 Nov 2022, 10:33

Zana wrote: 02 Nov 2022, 10:25
Naseef Mushroom wrote: 02 Nov 2022, 10:24 Nezdrav način života :rol
Bolje rečeno, nezdrava vakcina

Pa jest. Prije vakcine smo svi ko dren bili zdravi.
De ba
"I think it's highly recorded now, there's 150 I believe now, it's over 100 professional athletes dead - professional athletes - the prime of their life, dropping dead that are vaccinated, right on the pitch, right on the field, right on the court," Stockton told The Spokesman-Review.
https://www.marca.com/en/basketball/nba ... b459d.html
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: Povećan broj srčanih udara kod mlađih osoba, najčešći uzrok nezdrav način života

Post by spacebound » 02 Nov 2022, 10:38

Zana wrote: 02 Nov 2022, 10:24
spacebound wrote: 02 Nov 2022, 10:00 Al kad savjetuju da se umanji stres :D.
Kako doktore, ima li tableta za protiv toga :oo

Nema tableta ali ima tehnika disanja, ima meditacija, molitva, priroda, muzika, biljke, dobro društvo, razgovor, fizička aktivnost...
Mislim da se stres ne može izbjeći ali može se pripremiti tijelo da spremnije reaguje na njeg.
Kod nas ljudi ispuše dvije kutije, popiju litar kafe, sjede po cijele dane i čude se što su na ivici živaca.
Ne znam sta bih ti rekla, mene kad problemi stisnu zaboli i zeludac, poremete mi se san, ciklus, sve.
Nisam nista od tog dole opisanog, kafa ujutro i to ne ona bosanska vec nes 3 u 1, ne pusim, volim biti vani, suma planina, svjez zrak. Bavim se stvarima koje me opustaju kao sto su kuhanje, gljivarstvo, citanje, a stres je ipak tu, ako ne bas ziv onda u podsvijesti vreba.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests