Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
uknown555
Na probnom
Na probnom
Posts: 6
Joined: 28 Jan 2011, 13:24
Status: Offline

Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by uknown555 » 28 Jan 2011, 13:47

Molim svakoga ko je upoznat sa ovom vrstom bolesti,bilo da se radi o njemu samom ili ima nekoga bliskoga ko je obolio od ove bolesti da se javi.Inače,radi se o rijetkom oboljenju,koje se najčešće lokalizira(kao što je slučaj kod mene) u predjelu želuca.

Mlada sam majka dvoje malodobne djece,imam 34 godine i prije godinu dana sam imala tešku operaciju na želucu prilikom koje mi je odtranjen tumor zvani "GIST" veličine 8 cm.Patahistološki nalaz kaže da je riječ o tumoru srednjeg rizika od metastaza tako da stalno živim u strahu od recidiva bolesti.
Mada sam uradila i PET/CT snimanje u Splitu,i nije pokazalo nikakvih metastaza strah je prisutan.
Toliko za sada....
Ako se neko javi dobro bi mi došlo,s obzirom na relativno mali broj oboljelih od GIST-a

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by Luna. » 28 Jan 2011, 16:44

uknown555 wrote:Molim svakoga ko je upoznat sa ovom vrstom bolesti,bilo da se radi o njemu samom ili ima nekoga bliskoga ko je obolio od ove bolesti da se javi.Inače,radi se o rijetkom oboljenju,koje se najčešće lokalizira(kao što je slučaj kod mene) u predjelu želuca.

Mlada sam majka dvoje malodobne djece,imam 34 godine i prije godinu dana sam imala tešku operaciju na želucu prilikom koje mi je odtranjen tumor zvani "GIST" veličine 8 cm.Patahistološki nalaz kaže da je riječ o tumoru srednjeg rizika od metastaza tako da stalno živim u strahu od recidiva bolesti.
Mada sam uradila i PET/CT snimanje u Splitu,i nije pokazalo nikakvih metastaza strah je prisutan.
Toliko za sada....
Ako se neko javi dobro bi mi došlo,s obzirom na relativno mali broj oboljelih od GIST-a
hajd´ napisi latinski naziv te bolesti... ili engleski
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

uknown555
Na probnom
Na probnom
Posts: 6
Joined: 28 Jan 2011, 13:24
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by uknown555 » 28 Jan 2011, 18:30

gastrointestinal stromal tumour je naziv na engleskom,a u suštini tako se zove gastrointestinalni stromalni tumor.
http://www.cancerhelp.org.uk/about-canc ... mal-tumour
evo jedan link...o tome.Na našem jeziku nema skoro pa nikakve literature o tome,pa se i ja mučim na ovim službenim stranicama,kao i njihovim forumima,na engleskom je sve...zato sma i željela da na našem forumu pronađem "srodnu dušu"po tom pitanju. :tjesi

User avatar
Koki
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 118
Joined: 24 Jan 2011, 11:26
Location: Sarajevo, BiH
Contact:
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by Koki » 30 Jan 2011, 13:46

Hmmm.... ja ti mogu pogledati u ovih par dana... Neko veoma blizak (ne bitno ko) je doktor u SA na Koševu i radi na "Gastru"... pa ću vidjeti o čemu se radi, uglavnom znam da rutinski rade "gastroskopiju" svakok organa kao i operacije u abdomenu...

malamoo
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 02 Apr 2011, 20:48
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by malamoo » 02 Apr 2011, 20:58

tema bez odgovora... :(((
mom ocu je dijagnostikovan takodje gist (low risc) trenutno cekamo onkoloski konzilij... jer je na prvoj operaciji samo uradjena biopsija koja je dala ovu dijagnozu. da li ce ponovo na op.ili terapija gLivec, odlucice na konziliju.
uknown555 zanima me kako je kod tebe stanje...

aleksander
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 17 Sep 2011, 00:47
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by aleksander » 17 Sep 2011, 00:54

Poštovana... prvo izvinjenje, što neznam bosanski...
_Ja sam bio operisan na GIST-u tankog crijeva... 5.9.2011
Ako imate nekih konkretnih pitanja šaljite mi vaš mail..

jimi93
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 20 Oct 2011, 17:06
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by jimi93 » 20 Oct 2011, 17:19

cao drustvo ja sam nova na forumu,trazila sam forume za gist i evo me trazim korisne informacije od bilo koga ko je upoznat sa ovim posebno bih zelela da mi aleksandar

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by Maja » 20 Oct 2011, 17:23

Poz jimi.
Aleksandar vjerovatno neće vidjeti tvoju poruku, pa mu pošalji email da ti se javi.
Vidiš ovdje ispod njegovog komentara piše

profile pm email

aleksander
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 17 Sep 2011, 00:47
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by aleksander » 22 Oct 2011, 13:01

Maja wrote:Poz jimi.
Aleksandar vjerovatno neće vidjeti tvoju poruku, pa mu pošalji email da ti se javi.
Vidiš ovdje ispod njegovog komentara piše

profile pm email


Vidio sam poruku i odgovorio.... :)

Vladex
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 16 Mar 2013, 21:36
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by Vladex » 16 Mar 2013, 22:06

Gist tumori zeluca predstavljaju bolju varijantu nego tankog creva(druga najcesca lokalizacija).Dobro je da vam je tumor otkriven u fazi dok nije imao metastaze i samo trebate prihvatiti da su kontrole(PET-om) neophodne...to je realnost i neophodnost.Uzivajte sa svojom decom.

ratama03011979
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 02 Oct 2017, 13:19
Status: Offline

Re: Gastrointestinalni stromalni tumor-GIST,pomozite

Post by ratama03011979 » 02 Oct 2017, 13:34

Imam 38 god i na nalazu MR abdomena ustanovljen mi je tumor zida zeluca Gist. Operacija mi je zakazana za 15tak dana. Doktor i hirurg smatraju da je tumor benigni, a ja sam ovaj na, jer imam troje male djece. Molim nekoga ko je imao ovako ruzno iskustvo da mi se javi.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests