Pucketanje u zglobovima

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Pucketanje u zglobovima

Post by Maja » 01 Dec 2012, 22:40

Možda nisam stavila odgovarajući naslov, al hajd...

Zna li neko zašto pucketamo prstima na rukama i nogama, kad se ispravimo zapucketa u kičmi, nekome čak i u vratu, koljenima.
Je li to nedostatak nečega, slaba hrskavica i šta ja znam.... Znam da bi majke djeci uvijek branile da pucketaju prste. Je li zaista štetno to raditi?

Temu postavljam prvenstveno zbog sebe. Kad ispravim ruke koje su mi bile savijene u laktovima zapuca rafalna paljba :cudi i obavezno svi pogledaju u mom pravcu :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2012, 22:43

Meni samo katkad koljena zakvrcaju. Naravno da nemam pojma zbog čega.
Čuo sam da je uzork malokrvnost ali ne vidim vezu izmedju krvnih sudova
i kostiju. Ne kvrcaju vene nego kosti. Možda se nakupi koječega u hrskavici
zglobova pa zato.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Trepavica » 01 Dec 2012, 22:44

Maja wrote: Kad ispravim ruke koje su mi bile savijene u laktovima zapuca rafalna paljba :cudi i obavezno svi pogledaju u mom pravcu :D.
A kad ispravljas noge , pucketa li tada?!

:haha

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Maja » 01 Dec 2012, 22:48

Nisu noge. Čak i na rukama samo mali prsti i palčevi. Ali laktovi :sok

Trepavica
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Trepavica » 01 Dec 2012, 22:50

PUCKETANjE i krckanje u prstima, kolenima i ramenima nije znak oboljenja zglobova. Razloga za brigu nema, osim ako pucketanje nije praćeno bolovima ili otocima. Tada može biti simptom omekšavanja hrskavice, što ukazuje na rani oblik artritisa.

Prema rečima profesora dr Milice Lazović, direktora Instituta za rehabilitaciju, najčešći oblik zgloba je diartrozni zglob, kao kod šaka i ramena, gde su dve kosti spojene u zglobnu čauru.

- U čauri je sinovijalna tečnost koja podmazuje zglob i koja sadrži rastvorljive gasove, kiseonik, azot i ugljen-dioksid - objašnjava prof. Milica Lazović. - Kada istežemo zglob dolazi do kompresije tečnosti u njemu, što prisiljava ove gasove obogaćene azotom da „pobegnu“ iz sinovijalne tečnosti. Oslobađanje vazduha je ono što se čuje kao pucketanje zgloba. Vežbanjem mišića koji „drže“ pogođeni zglob, on se rasterećuje, i pucketanje prestaje.
Eto sta mi google izbaci..
Last edited by Trepavica on 01 Dec 2012, 22:54, edited 1 time in total.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Dust » 01 Dec 2012, 22:52

To pucketanje nastaje kada vazduh udje u zglob. Posto ti se desava cesto, a ne vjerujem da imas bolne zglobove, mislim da se kod tebe radi o tzv. labavim zglobovima, sasvim normalno.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by silence » 01 Dec 2012, 22:57

Maja wrote:Možda nisam stavila odgovarajući naslov, al hajd...

Zna li neko zašto pucketamo prstima na rukama i nogama, kad se ispravimo zapucketa u kičmi, nekome čak i u vratu, koljenima.
Je li to nedostatak nečega, slaba hrskavica i šta ja znam.... Znam da bi majke djeci uvijek branile da pucketaju prste. Je li zaista štetno to raditi?

Temu postavljam prvenstveno zbog sebe. Kad ispravim ruke koje su mi bile savijene u laktovima zapuca rafalna paljba :cudi i obavezno svi pogledaju u mom pravcu :D.
Nemam problem pucketanja, možda ponekad, rijetko, pa nisam nikada ni razmišljala o tome. Sad sam pronašla objašnjenje zašto se javlja ovo pucketanje u zglobovima:


Znate li zašto vam pucketaju zglobovi?

Neobično krckanje i pucketanje koje osjećamo u koljenima, ramenima ili vilici događaju se gotovo svakodnevno, no trebamo li se zabrinuti? Stručnjaci objašnjavaju kako to nije opasno, no ako postane kontinuirano vrijeme je za kontrolu. Donosimo najčešće razloge zbog kojih dolazi do čudnovatih zvukova

Pucketanje gležnja ima više objašnjenja, a najčešće je posljedica starih ozljeda

Ramena

Zvuk pucketanja u ramenima povezan je s godinama. Imate li manje od 35 godina, to je znak nestabilnosti i opuštenosti tetiva i vezivnog tkiva.

Ovo se najčešće događa na mjestima prijašnjih ozljeda što se uz nekoliko mjeseci fizikalne terapije može riješiti.

Laktovi

Ako vaš lakat pucketa dok ga mičete i pritom vas boli ili vam se događa da 'zablokira', postoji mogućnost da vašim zglobom luta komadić kosti ili hrskavice veličine zrna pijeska.

Čujete li pucketanje s unutrašnje strane lakta, popraćeno trncima to može značiti uklještenje živca pa kako ne bi došlo do oštećenja potrebno je dogovoriti pregled kod liječnika.

Ruke i zapešće

Još kada smo bili djeca roditelji su nam govorili da ne krckamo prstima i zapešćem jer će nam se tresti ruke.

No to nije istina, jer povlačenjem prstiju rastežemo malu vrećicu zaštitne tekućine koja se nalazi u zglobovima što oslobađa pritisak.

Snažno krckanje kukova ne mora biti opasno

Kukovi

Snažan i kratak zvuk krckanja kukova najčešća je pojava, a događa se kada se debeli snopovi tetiva koje podržavaju nogu premjeste na vanjsku stranu bedrene kosti.

Iako to zna biti bolno, ne treba se brinuti jer nije opasno i vrlo je česta pojava kod mladih žena, a rješivo je vježbama istezanja.

Gležnjevi

Pucketanje gležnja ima više objašnjenja, a najčešće je posljedica starih ozljeda kao što su iščašenje ili uganuće skočnog zgloba.

Oslabljene tetive ne drže zglob toliko snažno pa on svako toliko iskoči iz ležišta. Vrlo glasan zvuk pucanja popraćen snažnom boli na vanjskoj strani pete može značiti puknuće Ahilove tetive.

Koljena

Zašto koljena pucaju kada se spustimo u čučanj? Zato što ih spuštanjem opterećujemo s težinom koja je sedam puta veća od naše ukupne tjelesne težine što bi značilo da tkivo protestira.

Najbolji način za rješavanje ovog problema kao i očuvanja koljena su vježbe i jačanje mišića koji drže koljeno.

Čeljust

Više od 10 posto žena i muškaraca osjeća krckanje u vilici. Uzrok je hrskavica između kosti i vilice koja zbog pritiska stalno iskače i vraća se u ležište.

Najčešći razlog je stres i napetost što uzrokuje i škripanje zubima tijekom sna.


Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Maja » 01 Dec 2012, 23:01

Ma ne boli mene ni kapi.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Ideja » 08 Dec 2012, 18:05

Maja wrote:Možda nisam stavila odgovarajući naslov, al hajd...

Zna li neko zašto pucketamo prstima na rukama i nogama, kad se ispravimo zapucketa u kičmi, nekome čak i u vratu, koljenima.
Je li to nedostatak nečega, slaba hrskavica i šta ja znam.... Znam da bi majke djeci uvijek branile da pucketaju prste. Je li zaista štetno to raditi?

Temu postavljam prvenstveno zbog sebe. Kad ispravim ruke koje su mi bile savijene u laktovima zapuca rafalna paljba :cudi i obavezno svi pogledaju u mom pravcu :D.
:D. osim kinetoze još i ovo nam zajedničko. Joj, ja sa pucketanjem prstiju imam problema, to je zbilja nezdrava navika. Na drugoj strani je to što recimo prilikom mijenjanja položaja pucketaju zglobovi, laktovi, koljena.
Prv put sam to primijetila sa nekih 7-8 godina kad bi se u mejtefu tj mektebu svaki put kad padam na sedzdu prolomilo pucketanje iz mojih koljena nakon čega su svi prasnuli u smijeh :D.
Imam naviku takodjer ako se probudim i izležavam da jednostavno izvučem stopalo i kao malo savijem i pucketam :grana
Zadnji put kad sam bila kod sestre pa smo spavale u istom krevetu dala sam oduška tom svom užitku. Nakon što se tako u rano jutro po nekoliko puta prolomilo pucketanje sestra je dreknula na mene "hoću te razbiti svega mi...pa ne mogu spavati od tebe, zar se još te gadne navike nisi otarasila".
Nekada su mi stariji govorili da mi vjerovatno nedostaju neki vitamini ali ne znam :cudi
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Maja » 08 Dec 2012, 18:13

svaki put kad padam na sedzdu prolomilo pucketanje iz mojih koljena
:haha :haha :haha

Jao mogu misliti. A ono moraš biti ozbiljan. Pa ja bih crkla od smijeha da prisustvujem nečemu takvom.

Nekada su mi stariji govorili da mi vjerovatno nedostaju neki vitamini ali ne znam
Ja sam mislila da je u pitanju istrošena hrskavica koja spaja zglobove ili nešto tako, ali eto kažu da je u pitanju samo zrak.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Rum » 16 Aug 2013, 19:26

Nedostatak kalcija , cinka ,magnezija , kupi Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Nela » 16 Aug 2013, 21:58

Meni su koljena pucketala kad hocu cucnuti, toliko da se svi zavale od smijeha, ali kako sam u trudnoci pocela piti neke vitamincice ne desava se vise
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

oblanda002
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 16 Nov 2013, 09:59
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by oblanda002 » 16 Nov 2013, 10:07

meni je ko djetetu pucketalo svugdje i u zglobovima u koljenima vratu... ali u zadnje vrijeme ne pucketa nista, pomalo mi i nedostaje

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Bambi » 16 Nov 2013, 15:18

Kod mene su zglobovi na rukama skroz otišli... :( Tako da mi je ovo pucketanje uobičajeno... :cudi

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by POSAVLJAK » 16 Nov 2013, 15:20

A što volim da puckam...a naravno..mnogima smeta to puckanje.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Rockefeller » 16 Nov 2013, 22:49

Meni zglobovi u nogama pucketaju samo kad idem uz stepenice al' samo kod kuće u Bosni. :plavi

Nigdje drugo nisam primijetio da pucketaju, samo kod kuće.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Trepavica
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Trepavica » 17 Nov 2013, 08:56

Rockefeller wrote:Meni zglobovi u nogama pucketaju samo kad idem uz stepenice al' samo kod kuće u Bosni. :plavi

Nigdje drugo nisam primijetio da pucketaju, samo kod kuće.

Hoces da nam kazes, to da nema nigdje drugo stepenica , osim kod tebe u kuci u Bosni... :plavi Pa stvarno je li to moguce... :D

A sta mislis da se pocnes penjati uz stemenice , na rukama...da izbjegnes pucketanje... :oo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by greeneyes » 17 Nov 2013, 09:14

Maja wrote:Nisu noge. Čak i na rukama samo mali prsti i palčevi. Ali laktovi :sok
Ostarilo se,moja ti :djed
Tako ja odem na džumu i namjerno pucketam prstićima,ori džamija :kafa
Samo sabura

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Maja » 17 Nov 2013, 10:28

E s tim činom si poništio džumu :auf

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pucketanje u zglobovima

Post by Rockefeller » 17 Nov 2013, 23:16

Trepavica wrote:
Hoces da nam kazes, to da nema nigdje drugo stepenica , osim kod tebe u kuci u Bosni... :plavi Pa stvarno je li to moguce... :D

A sta mislis da se pocnes penjati uz stemenice , na rukama...da izbjegnes pucketanje... :oo
Ima i dnevno ih moram prekoračiti minimalno 2x po ca. 50 al' stvarno i najozbiljnije vam kažem nikad nigdje nisam primijetio da mi pucketaju osim kad hodam po stepenicama kod kuće.

Dok sam bio mladji razmišlj'o sam o svakakvim riješenjima, jer ne možeš se nikom prikrast i ušunjat. Svi me čuju. :D

Edit; evo vidim da je Silence napisala zašto, pa je vjerovatno ovo uzrok, al' i dalje mi ostaje misterija kako to da samo kod kuće.
Gležnjevi

Pucketanje gležnja ima više objašnjenja, a najčešće je posljedica starih ozljeda kao što su iščašenje ili uganuće skočnog zgloba.

Oslabljene tetive ne drže zglob toliko snažno pa on svako toliko iskoči iz ležišta. Vrlo glasan zvuk pucanja popraćen snažnom boli na vanjskoj strani pete može značiti puknuće Ahilove tetive.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests