Zarazne bolesti i vakcinacija

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Čak 39 posto građana BiH ne planira se vakcinisati protiv Covida-19

Post by Taare » 10 Aug 2020, 14:57

Samo se ti pelcuju, i jednom, ali i tom drugom koju spominješ.
Ja definitivno neću.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37364
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Čak 39 posto građana BiH ne planira se vakcinisati protiv Covida-19

Post by ElTriconi » 10 Aug 2020, 16:13

Nemam ja oto kad, sacam zagledo u libric, sve popunjeno 🙈😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55967
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5770 times
Status: Offline

Re: Čak 39 posto građana BiH ne planira se vakcinisati protiv Covida-19

Post by Duminjo » 11 Aug 2020, 11:30

Rusija registrovala prvu vakcinu na svijetu protiv korone, primila je i Putinova kćerka

"Jedna od mojih kćerki dobila je vakcinu. U tom smislu je učestvovala u eksperimentu. Nakon prve vakcinacije imala je temperaturu 38, sljedećeg dana 37 i to je bilo sve", kazao je Putin

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/rusi ... /200811042

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Čak 39 posto građana BiH ne planira se vakcinisati protiv Covida-19

Post by greeneyes » 11 Aug 2020, 11:34

Kacemo se bocati
Samo sabura

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Čak 39 posto građana BiH ne planira se vakcinisati protiv Covida-19

Post by vrhbosnica » 11 Aug 2020, 11:36

Neeever :ooo
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2020, 09:54

Image


U eri prije vakcina, preživjeti djetinjstvo bio je pravi podvig! U to doba, u gotovo svim dijelovima svijeta harale su česte epidemije brojnih zaraznih bolesti.


BOLEST KOJA JE OTIŠLA U HISTORIJU
Historija vakcinacije kakvu danas poznajemo, vezuje se za ime Edwarda Jennera i borbu protiv velikih boginja (variola).

Velike boginje su bile teško zarazno oboljenje koje je ljude napadalo još prije nekoliko hiljada godina i javljalo se relativno učestalo sve do kraja 19. stoljeća, i to u brojnim zajednicama širom svijeta.

Jenner je, kao mlad ljekar, posmatrajući mljekarice, koje su bile stalno u kontaktu s kravama, ustanovio, a zatim i eksperimentalno dokazao, da se obolijevanje od velikih boginja može spriječiti izlaganjem uzročniku daleko manje ozbiljne bolesti – kravljih boginja. Ovaj proces postao je poznat kao inokulacija. Ovaj Jennerov uspješni eksperiment predstavlja začetak moderne vakcinacije, odnosno procesa suzbijanja brojnih zaraznih bolesti širom svijeta.

Zahvaljujući Jennerovom revolucionarnom otkriću, daljnjim usavršavanjima ove vakcine i njenom sve širom primjenom, do 1950. godine ova bolest je eliminisana u gotovo cijeloj zapadnoj hemisferi.

Njeno iskorjenjenje (eradikacija) zvanično je proglašeno 9. decembra 1979. godine.

Hepatitis B
Hepatitis B je virus koji izaziva zapaljenje jetre. Postoje procjene da je u svijetu više od dvije milijarde ljudi nekada zaraženo ovim virusom, a da više od 200 miliona ima hronično oboljenje. Hronično zapaljenje jetre dovodi do ozbiljnih oboljenja, kao što su ciroza i rak jetre. Od posljedica ove infekcije godišnje umire oko 800.000 ljudi širom svijeta.

Tuberkuloza
BCG vakcina je u upotrebi od dvadesetih godina 20. stoljeća, a u našoj zemlji je obavezna od 1947. godine. Tokom novije historije, sa pojavom infekcije HIV-a/SIDA-e (usljed značajnog pada imuniteta oboljelih), ponovo se povećava broj oboljelih od tuberkuloze.

Iako smo skloni tome da je vezujemo za davno prošla vremena, treba naglasiti da je tuberkuloza i dan-danas prva na listi zaraznih bolesti po broju smrtnih slučajeva! Samo u 2017. godini od posljedica tuberkuloze umrlo je čak 1,6 miliona ljudi!

Difterija
Bolest je još dvadesetih godina 20. stoljeća u Americi odnosila po 10.000 života. Danas je ova bolest izuzetno rijetka – u Americi se godišnje pojavi manje od sto slučajeva, ali je u zemljama u razvoju češće prisutna i predstavlja prijetnju po zdravlje.

Veliki kašalj (pertusis)
Vakcina je tokom prošlog vijeka značajno doprinijela smanjenju broja oboljelih u svijetu, suzbijanju i kontroli komplikacija i smanjenju broja smrtnih ishoda. Ova bolest je gotovo pala u zaborav, mnogi su odrasli a da nikad nisu čuli za nju. Ipak, značajan pad u obuhvatu vakcinacijom u pojedinim zemljama tokom prethodnih godina dovodi do ponovnog porasta broja oboljelih.

Tetanus
Ukoliko se ne liječi, ova bolest je smrtonosna u 25 posto slučajeva. Vakcinacija sa tri doze vakcine tokom proteklih decenija doprinijela je značajnom padu učestalosti obolijevanja od tetanusa, što je posebno uočljivo kada se radi o novorođenčadi i maloj djeci.

Efekt vakcine je ograničen na 10 godina tako da se preporučuju redovne revakcinacije, naročito za osobe koje imaju povećan rizik od povređivanja.

Hemofilus influence B
Vakcina protiv Hemofilusa influence B je veoma djelotvorna. Čak 98-100 posto beba koje prime sve tri preporučene doze vakcine, razvit će odgovarajuća antitijela koja uspješno štite organizam tokom posebno osjetljivog perioda ranog djetinjstva, ali zaštita može trajati čak i godinama nakon toga.

Pneumokokna bolest
U zemljama u razvoju, čak svako drugo dijete koje oboli, podlegne pneumokoknom meningitisu. U ovakvoj situaciji, vakcinacija, kao ciljana specifična zaštita, predstavlja mjeru izbora za borbu protiv ove bolesti.

Male boginje (morbili)
Razvoj i široka upotreba vakcine (u posljednjih nekoliko decenija to je kombinovana MMR vakcina) imali su ogroman utjecaj na drastičan pad broja oboljelih širom svijeta u proteklih pola stoljeća. Kada bi se vakcinacija nastavila željenim tempom, postojala bi realna šansa da ova bolest u skorijoj budućnosti bude iskorijenjena, kao što se to desilo s velikim boginjama.

Nažalost, posljednjih nekoliko decenija obilježila je jaka negativna kampanja usmjerena posebno prema vakcini protiv malih boginja, bazirana na njenoj navodnoj povezanosti s obolijevanjem od autizma.

Zaušnjaci (parotitis)
Vakcina protiv zaušnjaka, koja je razvijena krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, dovela je do značajnog pada broja oboljelih. U mnogim razvijenim zemljama ova vakcina više se ne daje posebno, već kombinovano kao MMR ili MMRV vakcina.

Rubeola (njemačke boginje, rubela ili crvenka)
Infekcija blage kliničke slike kod djece i odraslih imala je dramatične posljedice po trudnice i njihov plod. Izuzetno je opasno ako se trudnica zarazi, naročito tokom prvog trimestra. To se često može zavšiti pobačajem. Ukoliko plod preživi, u čak 85 posto slučajeva rađaju se bebe s urođenim deformitetima, gluhoćom, sljepilom itd. Tokom šezdesetih godina dvadesetog stoljeća, zabilježeno je više 12 miliona ovakvih slučajeva. Na hiljade djece je u to vrijeme rođeno gluho, slijepo i mentalno oštećeno. Masovna primjena vakcine u mnogim zemljama dovela je do eliminacije ove bolesti u proteklim decenijama.

Dječija paraliza (poliomijelitis)
Dječija paraliza je virusna infekcija koja može da izazove različite stepene paralize, a može dovesti čak i do smrtnog ishoda. Treba znati da je poliomijelitis u ne tako davnoj prošlosti bio najčešći uzrok trajne nesposobnosti. Također, treba znati da ciljano i uspješno liječenje ove bolesti ni danas nije moguće! Bez odgovarajuće vakcine, malo ko bi bio pošteđen od ove virusne infekcije, a to bi značilo oko 500.000 paralizovanih svake godine.


(SB)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80497
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11615 times
Status: Online

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by spacebound » 30 Aug 2020, 10:14

Joj sad kad krenu antivakseri, ima d' izginemo :brani
Exchan ❌️

User avatar
Liam
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 130
Joined: 27 Aug 2020, 21:30
Mood:
Has thanked: 12 times
Been thanked: 44 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Liam » 30 Aug 2020, 10:19

Ja bi ipak vjerovao Džej Kej.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by insomnia » 30 Aug 2020, 10:19

Na ovoj slici mu litar vakcine nasuli. 😁
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37364
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by ElTriconi » 30 Aug 2020, 10:21

Morel zastitit od gripe? Eee kad bidne moglo recu da stiti od gripe ☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80497
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11615 times
Status: Online

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by spacebound » 30 Aug 2020, 10:23

ElTriconi wrote: 30 Aug 2020, 10:21 Morel zastitit od gripe? Eee kad bidne moglo recu da stiti od gripe ☺️
Imas virus gripe tipa A, B i C. Primis jednu vakcinu, za jedan tip, npr. A. Ako dodjes u kontakt s virusom tog tipa zasticen si, ako te se drugi doveze vise srece drugi put :cudi
Exchan ❌️

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37364
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by ElTriconi » 30 Aug 2020, 10:24

spacebound wrote: 30 Aug 2020, 10:23
ElTriconi wrote: 30 Aug 2020, 10:21 Morel zastitit od gripe? Eee kad bidne moglo recu da stiti od gripe ☺️
Imas virus gripe tipa A, B i C. Primis jednu vakcinu, za jedan tip, npr. A. Ako dodjes u kontakt s virusom tog tipa zasticen si, ako te se drugi doveze vise srece drugi put :cudi
Eto vidis, kaem ne stiti :ooo

Sto ne metnu sve zivo a ne vako idi na poso ko zombi ili ne daj mi boze na bolovanje pa devri par dana bez toplog :tuzna
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42814
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14084 times
Been thanked: 12687 times
Status: Online

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Masamune » 30 Aug 2020, 10:26

Pa onda dođu oni sa teorijama zavjere...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Hurija » 30 Aug 2020, 21:58

;) Pojasnite to Vehabijama
Ostalo je cutanje.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by vrhbosnica » 30 Aug 2020, 22:01

Ja sam dobila 3 u osnovnoj..ne znam za sta su bile
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2020, 22:35

vrhbosnica wrote: 30 Aug 2020, 22:01 Ja sam dobila 3 u osnovnoj..ne znam za sta su bile

Iz kojeg predmeta?
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by vrhbosnica » 30 Aug 2020, 22:38

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2020, 22:35
vrhbosnica wrote: 30 Aug 2020, 22:01 Ja sam dobila 3 u osnovnoj..ne znam za sta su bile

Iz kojeg predmeta?
Bogami ja na takmicenja isla :rug
Ovi zapadnjaci nemaju fleke na rukama od vakcina..samo nasi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by greeneyes » 30 Aug 2020, 22:41

Sta li su oni nama davali Bog sami zna
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2020, 22:42

vrhbosnica wrote: 30 Aug 2020, 22:38
Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2020, 22:35


Iz kojeg predmeta?
Bogami ja na takmicenja isla :rug
Ovi zapadnjaci nemaju fleke na rukama od vakcina..samo nasi

Sad mi se neka dijasporka ruga, veli niko u svijetu, ne pije sok uz kafu, osim Bosanaca. Šta ti misliš o tome i da li nam to pomaže protiv ovih pošasti?
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Saznajte od kojih nas sve bolesti vakcine štite

Post by vrhbosnica » 30 Aug 2020, 22:43

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2020, 22:42
vrhbosnica wrote: 30 Aug 2020, 22:38

Bogami ja na takmicenja isla :rug
Ovi zapadnjaci nemaju fleke na rukama od vakcina..samo nasi

Sad mi se neka dijasporka ruga, veli niko u svijetu, ne pije sok uz kafu, osim Bosanaca. Šta ti misliš o tome i da li nam to pomaže protiv ovih pošasti?
Ja bi rekla ko je ebe..al sam odlucila da ne psujem vise, pa to necu reci :ooo
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests