Zarazne bolesti i vakcinacija

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Bla » 18 Mar 2018, 23:37

bolje spriječiti nego liječiti :zv

pa bih radije preskočio taj dio oko liječenja
a to se imunizacijom postiže :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Socrates » 18 Mar 2018, 23:47

Da dodam, kako mi mijenjamo okolnosti našeg življenja, mijenjaju se i izazovi sa kojim se suocavamo.

Rakovi i niz drugih bolesti su mogući u ovom razmjeru jer smo produzili životni vijek. Sad se već vidi da se možemo boriti i protiv raka efikasno. Alzheimer's, recimo, isto, povezan sa starenjem.

Autizam je nedovoljno istražen. Neki ga povezuju sa industrijalizacijom. Mada, postoji niz istorijskih ličnosti za koje se pretpostavlja da su imali autizam. Kada nikakvog govora o vakcinama i industrijalizaciji nije bilo.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Nice try » 19 Mar 2018, 08:56

Pisali smo već dosta puta na ovu temu i ne znam šta bi se još moglo reći.
Moja djeca su primila sve vakcine i nijednom se nisam dvoumila.Naravno,nijednoj majci nije lako kad nabrajaju moguće nuspojave,ali....zar tu trebamo dvojiti?
Kako god mi koji smo za vakcine rizikujemo tako rizikuju i oni koji su protiv.S tom razlikom što mi ugrožavamo život svog djeteta,a oni živote i svojih i tuđih.
Ako već neko nije za vakcinaciju neka barem ne piše o tome i ne utiče na roditelje male djece i onih koji će tek dobiti djecu.
Kako napisaste,vakcinacija još uvijek nema alternativu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by lejlamo » 19 Mar 2018, 16:11

Zagorka wrote: 18 Mar 2018, 22:35
lejlamo wrote: 18 Mar 2018, 20:26 da, argumente i stvarne životne priče imaju i na jednoj i na drugoj strani...
poznajem nekoliko primjera iz bliže okoline gdje je vakcina imala negativan učinak...
a, opet, s druge strane, ako se gleda globalno, moglo bi biti da se i treba vakcinisati...
privatno sam protiv vakcine. javno ne bih zagovarala nevakcinisanje.
Da nisi i ti volontirala u udruzi za posebne potrebe?
Ako jesi evo :pusa
Ako nisi, nema veze, dug je zivot.

Koliko god mi antipaticni bili jelena ili lukas, komentar doktora na racun ace kao bivseg narkomana je vrlo neukusan, malogradjanski :)
u okviru redovnog programa fakulteta smo imali posjete ustanovama u kojima borave i odgajaju/obrazuju se djeca sa posebnim potrebama (ne znam je li ova sintagma poitički najkorektnija :hm ) kasnije sam nastavila neko vrijeme odlaziti i odrađivati neke poslove volonterski...
dijete mojih prijatelja pohađa jednu od tih ustanova, problem koji ima povezeuje se sa vakcinisanjem.
drugi primjer je djevojčica koja je oboljela od dijabetesa, koji se, također, iz razgovora sa dijabetolozima koji je liječe mogao povezati sa vakcinom i simptomatičnim brojem oboljelih od iste bolesti, a isto su godište (iz istog grada i primili iste vakcine)...
o nekim drugim primjerima znam posredno, preko nekoga ili iz medija....

opet kažem, javno ne bih propagirala nevakcinisanje.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by srculence7 » 19 Mar 2018, 16:24

lejlamo wrote: 19 Mar 2018, 16:11

u okviru redovnog programa fakulteta smo imali posjete ustanovama u kojima borave i odgajaju/obrazuju se djeca sa posebnim potrebama (ne znam je li ova sintagma poitički najkorektnija :hm ) kasnije sam nastavila neko vrijeme odlaziti i odrađivati neke poslove volonterski...
dijete mojih prijatelja pohađa jednu od tih ustanova, problem koji ima povezeuje se sa vakcinisanjem.
drugi primjer je djevojčica koja je oboljela od dijabetesa, koji se, također, iz razgovora sa dijabetolozima koji je liječe mogao povezati sa vakcinom i simptomatičnim brojem oboljelih od iste bolesti, a isto su godište (iz istog grada i primili iste vakcine)...
o nekim drugim primjerima znam posredno, preko nekoga ili iz medija....

opet kažem, javno ne bih propagirala nevakcinisanje.
Kaže se deci sa potrebom za posebnom društvenom podrškom.
Koliko sam ja u toku, dijabetes je prvenstveno nasledan, može biti uzrokovan gojaznošću ili nekim lekovima koji se primenjuju kod hroničnih bolesnika i ima veze sa poremećajem metabolizma šećera, ne znam kakvu vezu oni tu sad sa vakcinom vide? Možda samo ako već postoji predispozicija za to, da pospeši u nastanku, ali i to je pitanje :hm
A obično je povezuju s autizmom, pisala sam već o tome na ovoj temi, mislim da nema svrhe ponavaljati, jer na žalost i roditelji, želeći da znaju tačan uzrok, ubede sebe da je zbog vakcine, a istina je ipak nešto drugačija...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by lejlamo » 19 Mar 2018, 16:41

okidača za dijabetes ima mnogo. nije nužno i prvenstveno genetika krivac.
navela sam primjere osoba iz bližeg okruženja, riječi njihovih ljekara i osoba koji se razumiju u sve više od mene i od tebe zajedno.
ostavila sam upis na temu jer ona i postoji da bi se čule različite priče, iskustva i slično.
a svako će za sebe donijeti odluku, naravno.
ubjeđivati se nećemo..ni ti mene ni ja tebe ili bilo koga drugog.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by srculence7 » 19 Mar 2018, 16:45

Pa ovo nije bilo lično, nisi ti razumela, nisam rekla da je isključivo genetika, navela sam i druge faktore, ali ne može se to svaliti ni na vakcine, upravo zbog postojanja različite etiologije.
A oprosti na citiranju, ako ti je to zasmetalo, obično to radim kada se obratim nekom, ovakvi upisi ispod mogu biti i propust za videti.
Neću više :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Mutevelija » 19 Mar 2018, 17:11

:zijeva slaba rasprava
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by lejlamo » 19 Mar 2018, 17:49

Mutevelija wrote: 19 Mar 2018, 17:11 :zijeva slaba rasprava
Kae se...ostavi raspravu, pa makar i bio upravu... :rumenko a ne "slaba rasprava" .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Mutevelija » 19 Mar 2018, 17:50

:123

Učiteljica i Psihologinja nikad tu nije bilo iskri :valja :p

Da su se sastale ugostiteljica i kuharica moglo bi se nešto očekivati :ooo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Mutevelija » 19 Mar 2018, 23:23

Raskrinkavanje


"Opasno poigravanje bolesnim djetetom
Na osnovu prijave čitateljice, analizirali smo članak objavljen na portalu “Radio Sarajeva”, čiji naslov navodi na pogrešne zaključke o priči djevojčice koja je teško oboljela nakon što se zarazila morbilima.


Izvor vijesti je “Blic” koji donosi drugačiji ugao i mnogo detaljniju priču, u kojoj se naglašava pogubno djelovanje antivakcinacijskog pokreta koji je Srbiju doveo do epidemije morbila i zbog kog je oboljela i mala Nađa.

Međutim, “Radio Sarajevo” njenu priču prenosi sa sljedećim naslovom:



“Vapaj majke” u naslovu i opis u kojem se govori da “dijete nije trebalo dobiti MMR vakcinu” impliciraju da se dijete “pretvorilo u biljku” zbog toga što je dobilo vakcinu protiv morbila, rubeole i zaušnjaka, dok je stvarna situacija potpuno suprotna.

Naslov na samom portalu, kako vidimo, drugačiji je od onoga koji je vidljiv na Facebooku. O ovom fenomenu kao jednoj od klikbejt metoda smo i ranije pisali, a u ovom slučaju ni jedan ni drugi naslov ne daju realnu najavu priče koja slijedi.

O čemu zapravo govori članak “Radio Sarajeva”?

Aparat za održavanje života zuji u sobi sa najstrožom izolacijom. Priključena na njega između gaza i cijevi koje joj paraju grlo nepomično leži djevojčica čije je telo prekriveno plikovima.
Nađa Petrović ima dvije godine. Ne može da se pomjeri. Ne može da se nasmiješi. Ne može da progovori. Ne može da podigne glavu i da pita – šta mi se to događa? Njena majka sedam sedmica gleda svoju djevojčicu i pita "zbog čega ste moje dijete pretvorili u biljku?".

U prvih nekoliko redova, nakon pročitanog naslova i opisa i dalje nije jasno zbog čega je djevojčica u ovako teškom stanju. Tek nakon toga se navodi da Nađa nije vakcinisana jer pripada malom procentu populacije koji ne može primiti vakcinu zbog postojećih zdravstvenih problema. Činjenica da je oboljela od morbila jer nije bila zaštićena vakcinom, spominje se tek usputno.

Nađa zbog autoimune bolesti nije smjela da bude vakcinisana MMR vakcinom. Nju je zato kolektivni imunitet trebalo da zaštiti od bolesti.
-Svi smo se borili da ona živi normalno, kao i svako drugo dijete, a na kraju će zbog morbila završiti kao biljka. Nevjerovatno mi je da ljudi ne žele svoju zdravu decu da vakcinišu. Njih krivim za sve što se dešava jer da se nije desila epidemija moje dijete sada ne bi bilo bolesno – kaže za Blic Nađina mama Dragana Petrović.

Izjavom Dragane Petrović završava i članak na portalu “Radio Sarajeva”. Provjerili smo šta o njoj stoji u originalnom tekstu, na portalu “Blic”.

Prvobitno je priča objavljena 12. marta sa potpuno drugačijim naslovom od onog na “Radio Sarajevu”:

Nađa (2) zbog malih boginja već sedam nedelja leži "kao biljka" a zarazila se spletom NEVEROVATNIH OKOLNOSTI

Članak donosi priču o djevojčici koja zbog autoimune bolesti nije mogla primiti vakcinu koju je trebala primiti.

Kada je napunila godinu i po dana ustanovljeno je da ima autoimunu bolest - poliglandularni sindrom tipa 1. Ona spada u onu grupu dece koja zbog svoje osnovne bolesti ne mogu da prime MMR vakcinu.

Kada je mala Nađa došla na redovnu kontrolu, analiza krvi je pokazala da joj je pao kalcijum i da mora ostati u bolnici. U bolnici je tokom gužve od zaraženog dječaka dobila morbile:

Odmah smo smeštene u izolaciju, kao što smo svaki put i bile odvajane od druge dece. Narednog dana, sticajem okolnosti, Nađa je, ne znajući, imala kontakt sa detetom koje je u tom momentu imalo morbile, ali ne i simptome bolesti. Pošto je na odeljenju bila velika gužva, u sobu iz koje smo nas dve izlazile, ulazio je dečak sa morbilima. U tom trenutku niko nije znao da je on zarazan - objašnjava Dragana.

Zbog pogoršanih parametara jetre mala Nađa je prebačena na “Institut za majku i dete”. U međuvremenu je potvrđeno da dječak koji je imao kontakt sa Nađom ima morbile, a Nađino stanje se pogoršalo, nakon čega je i njena dijagnoza potvrđena.

“Blic” je 16. marta donio i nastavak priče, sa ponovljenom jasnom porukom o tome ko je odgovoran za epidemiju zbog koje je Nađa oboljela:

Kako su antivakcinaši od dvogodišnje Nađe napravili biljku
Malu Nađu iz Kragujevca nije udario auto. Nije pala ili se slučajno povredila. Samo je udahnula. Njeno stanje nije nastalo nezgodom – nastalo je neodgovornošću. Nađa je u Srbiji u 21. veku dobila bolest koju nikada nije smela da dobije i koja je bila praktično iskorenjena. Pitanje više nije zbog čega. Pitanje je zbog koga.
Poslednjih godina protivnici vakcinacije preko sajtova koje su otvorili u svrhu izazivanja panike i iznošenja netačnih informacija šire besmislice o MMR vakcini. Svaki pokušaj epidemiologa i imunologa da edukuju stanovništvo u vezi sa vakcinacijom oni su osporavali svojom kontrapropagandom. Šireći dezinformacije, proširili su strah i nepoverenje prema vakcini, a sa njima i klice virusa koji je do sada ubio 12 ljudi i zbog kog mala Nađa sada nepomično leži. (...)
Međutim, te barijere u Srbiji su popustile smanjenjem broja vakcinisanih. A najveću odgovornost za to imaju: Slađana Velkov, jedna od najvećih protivnika vakcinacije, a od kada je napustila Srbiju pre dve godine ulogu nezvaničnog vođe antivakcionalnog lobija preuzela je psihijatar Jovana Stojković. (...)
Nađa Petrović nije smela da dobije boginje. Zbog tuđe neodgovornosti boginje sada mogu da dobiju nju. Nađa je izgubila moć govora. Kao društvo sada moramo da govorimo za nju i svu drugu decu.

Za razliku od originalnog članka, “Radio Sarajevo” se poigrava ovom izuzetno osjetljivom temom i u naslovu navodi da Nađina majka “krivi doktore”, implicirajući da su oni (tj. vakcinacija) odgovorni za teško stanje njenog djeteta. Ipak, iz samog teksta se vidi da Nađina majka ne krivi doktore, nego roditelje koji ne vakcinišu djecu i koji su raširili epidemiju.

Već u komentarima na Facebooku primijetili smo nezadovoljstvo čitatelja načinom na koji ovaj portal izvještava o slučaju male Nađe Petrović iz Kragujevca, a neki su se potrudili i objasniti širu sliku:











Članak na portalu “Radio Sarajeva” donio je drugačiju, iskrivljenu sliku o cjelokupnoj priči. Kontaktirali smo redakciju “Radio Sarajeva” sa pitanjem zašto su prenijeli samo dio članka objavljenog na “Blicu” te kako komentarišu cijelu situaciju.

Radio Sarajevo bez odgovora
Do trenutka objave ove analize, nismo dobili odgovor na naš upit. Ukoliko se to promijeni, analiza će biti dopunjena komentarom redakcije Radio Sarajeva.

Istoga dana kada je objavljen članak na portalu "Radio Sarajeva", o istoj priči je izvještavao i "Depo". Članak na ovom portalu je skoro pa isti kao i na "Radio Sarajevu" - sa jednom ali bitnom razlikom: "Nađa (2) nije smjela biti vakcinisana, majka krivi roditelje nevakcinisane djece: Pretvorili ste moje dijete u biljku!".

S obzirom na sve činjenice, članak objavljen na “Radio Sarajevu” prije svega ocjenjujemo kao klikbejt jer naslov nema osnova u tekstu iz kojeg je “izvučen”. Zbog činjenice da na svojoj Facebook objavi “Radio Sarajevo” navodi čitatelje na razmišljanje da je vakcinacija zapravo uzrok bolesti, te da je prenesen samo dio originalnog Blicovog teksta, članak dobija i ocjene dezinformacija i manipulacija činjenicama.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Hannibal » 19 Mar 2018, 23:35

🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2018, 18:48

Iz Svjetske zdravstvene organizacije poručili: BiH prijeti epidemija bolesti koju ne želite vidjeti!


Image

Moja djeca nisu vakcinisana, ne piju antibiotike, ne jedu čokoladu i ne traže da ih zabavljam - izjavila je ponosno Sabina Silajdžić, majka šest dječaka i profesorica Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, u intervjuu za jedan ovdašnji magazin 2015. godine.

Takozvani antivakcinalni pokret u Bosni i Hercegovini posljednjih godina sve više uzima maha. Procenat djece obuhvaćene imunizacijom u Federaciji BiH u proteklih pet godina je u konstantnom padu, što predstavlja ozbiljan rizik od pojave epidemija bolesti koje se već decenijama smatraju iskorijenjenim, prenosi Faktor.

Da bi populacija bila zaštićena od zaraznih bolesti, potreban je obuhvat imunizacije od 95 posto. U našoj državi, međutim, taj postotak iznosi između 70 i 75 posto.

U Istočnom Sarajevu prije šest dana proglašena je epidemija morbila. Stručnjaci strahuju da će se epidemija uskoro proširiti na cijelu državu. Morbili ili ospice, kako se kod nas češće nazivaju, izrazito su zarazna virusna bolest od koje je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), samo u 2016. godini umrlo 89.780 osoba. A da nije vakcine, procjene WHO govore da bi od ove bolesti godišnje umiralo više od 20 miliona ljudi – među njima najveći broj djece.

Uprkos teškim komplikacijama koje ova, ali i druge zarazne bolesti poput difterije, tetanusa i rubeole, mogu izazvati posebno kod najmlađih, sve veći broj roditelja u BiH odbija vakcinisati djecu. Svoj otpor prema vakcinama temelje najčešće na neprovjerenim informacijama koje dobijaju putem interneta, odnosno nuspojavama i zdravstvenim komplikacijama koje se kod neke djece - navodno - javljaju nakon što prime vakcinu. Pristalice antivakcinalnog pokreta kao jednu od najtežih komplikacija koja se može javiti nakon vakcinisanja djece ističu pojavu autizma, iako do sada nigdje u svijetu nije zvanično potvrđeno da vakcine mogu izazvati autizam.

- Pitanja vezana za sigurnosne aspekte vakcina, tj. rizike koje vakcine involviraju ostaju i dalje otvorenim pitanjima tj. predmetom daljnjih istraživanja. Opservirajući naučne studije koje analiziraju efekte, efektivnost i rizike od vakcinacije odnosno pojedinačnih vakcina, počev od rizika različitih oboljenja pa sve do ozbiljnih nuspojava koje mogu rezultirati i čitavim spektrom neuroloških poremećaja, odlučili smo ne podvrgavati vlastitu djecu eksperimentu neistražene fenomenologije vakcinacije - kaže Sabina Silajdžić, majka koju smo spomenuli na početku ovog teksta.

Stavovi javnih ličnosti i intelektualaca poput Sabine Silajdžić imaju velikog utjecaja na roditelje. U susjednoj Srbiji prašinu je podigla pjevačica Jelena Karleuša, koja sugrađane putem društvenih mreža i medija već godinama ubjeđuje da ne trebaju vakcinisati djecu. Karleuša kaže da svoj stav protiv vakcina temelji na ličnom iskustvu. Tvrdi da je vakcinisala obje svoje kćerke te da je jedna njena djevojčica imala ozbiljne komplikacije nakon što je primila MMR vakcinu.

- Jedna kćerka je imala velike probleme poslije vakcinacije MMR vakcinom i mene može da optuži za krivično djelo samo roditelj koji nije imao nikakvih problema. Ja, kao roditelj koji je imao velikih problema, apelujem na vas, na zdrav razum, da imate pravo na izbor kao u svim zapadnoevropskim zemljama. Vi imate pravo u ime svoje djece da tražite dokaz da vakcina nije štetna - kaže pjevačica.

Protiv nje, i još 42 javne ličnosti u Srbiji grupa građana podnijela je krivičnu prijavu zbog izazivanja panike među stanovništvom u vezi sa vakcinacijom.

A i mi imamo naše "karleuše". Vakcinaciji se tako na društvenim mrežama prije nekoliko mjeseci odlučno usprotivila pjevačica Dalal Midhat, bivša članica dua "Erato".

- Gdje su statistike koliko je djece oboljelo tokom godina, koliko vakcinisane a koliko nevakcinisane? Samo je navedena brojka, rekla-kazala, garantujem da ih je bar pola, kad je bila tzv. epidemija – vakcinisano - napisala je Dalal.

Protiv vakcinacije je i Alma Ferović-Fazlić, direktorica Instituta za muzičku umjetnost, teatar i multimediju iz Sarajeva, koja smatra da "svako mora imati pravo na izbor" i da se vakcinama kod djece ubija još nerazvijeni imunitet.

- Nisu svjesni da je sve više ljekara koji upozoravaju da nam stalno unose hemijski otpad i vraćaju roditelje – napisala je Ferović-Fazlić na Facebooku, dok uposlenik Turističke zajednice KS, javnosti poznatiji kao TV voditelj, Faruk Čaluk smatra da "treba njima svima dovesti djecu autističnu nakon MMR-a mater im j....".

U BiH imunizacija je zakonska obaveza. Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u FBiH, roditeljima koji ne vakcinišu djecu mogu se izreći novčane kazne u rasponu od 100 do 2.000 maraka. Do danas, međutim, nije poznato da je ikome izrečena novčana, ili bilo kakva druga sankcija zbog odbijanja da cijepi dijete.

Robb Butler, menadžer Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu, upozorio je prije godinu dana da BiH ima jedan od najnižih obuhvata imunizacijom u regiji.

- Svi u BiH trebaju biti svjesni toga, vlasti trebaju biti svjesni toga, roditelji trebaju biti svjesni toga. Jer, ako nastavimo posmatrati ovakav pad obuhvata imunizacijom, tada ćemo u BiH vidjeti i ono što se dogodilo u Rumuniji. Trenutno su se ospice pojavile u Italiji koja ima bolju pokrivenost od BiH, i imamo zabilježeno 1.500 slučajeva, i samo je pitanje koliko ćete se još dugo uspjeti izvlačiti iz ovoga, koliko dugo će BiH izdržati a da se ne pojavi velika epidemija ospica koja neće zahvatiti samo jednu zajednicu. Bila bi to epidemija koja bi zahvatila kompletnu populaciju, epidemija bolesti koju ne želite vidjeti - rekao je Butler.

Kako je saopćeno jučer, Tužilaštvo za visoko tehnološki kriminal Srbije pokrenulo je postupak za utvrđivanje krivične odgovornosti više javnih ličnosti koje su se protivile vakcinaciji djece. Od početka ove godine od morbila je u Srbiji preminulo 12 osoba, od kojih su 95 odsto bili nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani.



(Faktor, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/az)
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Mala_Mu » 21 Mar 2018, 22:01

:DD
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Socrates » 21 Mar 2018, 22:05

Sudovi će tu imati posla koliko hoćeš.

Nevjerovatno. :ibretnakvadrat
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by storm » 21 Mar 2018, 22:06

Svi antiwaxeri vrište, kako nas NWO želi razrijediti sa cjepivom.....
sad da se netko nađe pa mi objasni kako to da od početka waxanja populacija brutalno raste....
i da baš hoće nešto protiv čovjećanstva....ubaciti će te razne pokrete antiwax.....recimo....
to ne pada nikome na pamet...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Socrates » 21 Mar 2018, 22:10

Pa da hoće da nas pobiju ili porazbolijevaju imaju mnogo efikasnijih metoda od vakcine. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by Socrates » 21 Mar 2018, 22:13

Zašto čekati vakcinu? Mogu sve mračne namjere da realizuju odmah po porođaju.

I mean, what the fuck.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by storm » 21 Mar 2018, 22:16

Internet je zlo...
napisah jednom negdje....prije je zbog budala patila obitelj i prvi susjedi....
danas budale pokreću mase ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zarazne bolesti i vakcinacija

Post by storm » 21 Mar 2018, 22:19

....jedno je preispitivanje i sustava i cjepiva, sve5... držati zakonima i propisima na uzdama farmaceute i cijelu industriju....
ali formirati stav na internetu od nekih propalih doktora i inih šarlatana te celebritija :lupa

Nekad sam bezveze iznenađen
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests