Ljekoviti napici

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto je potrebno jesti ciklu, 'kraljicu iz zemlje"

Post by paparaci » 08 Feb 2013, 03:37

nico wrote:
paparaci wrote:
Krokodil Behko wrote:

Osim što je poznata zbog anti-kancerogenih tvari i karotenoida, bogat je izvor folne kiseline, a prepuna je i antioksidansa, kojima organizam duguje zaštitu od prijevremenog starenja.

interesantno.

kad mi je dido u devedesetim obolio od raka, cuo sam da bi se mogao izlijeciti ciklom kad bi je jeo 40 dana uzastopno. ali samo nju da konzumira. nista vise. koliko je to istina, ne znam. :cudi :hm
poznavao sam covjeka koji se uspio izlijeciti na taj nacin (40 dana) i zivio dugo dugo godina poslije toga
nico, hvala ti mnogo na javljanju! znaci, istina je. bio sam tad balavac i zaista ne znam gdje sam to pokupio, ali mi je do dandanas ostalo u sjecanju.


sto se tice soka od cikle. pa ja ga ne volim. nije mi ukusan. ali ga za potrebu mogu popiti. nisam ga jos pokusao rasciniti vodom kao sto Behko to predlaze. mozda je onda podnosljiviji :hm :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto je potrebno jesti ciklu, 'kraljicu iz zemlje"

Post by Maja » 19 Feb 2013, 13:45

Ima li neko da je pravio sok da napiše recept. Mogu naći na netu, ali bih rađe neki koji ste vi probali. Mislim na sokove koji se naprave za duži period a ne onaj brzinski iz sokovnika.
I prije sam čula da je ovaj sok i zdrav i ukusan.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto je potrebno jesti ciklu, 'kraljicu iz zemlje"

Post by Zagorka » 19 Feb 2013, 13:49

nemaš je sad svakako nigdje kupiti,tako da mozes i pricekati :oo
ako je za oporavak organizma,ja znam za ovaj gore pomenuti,sto mi je mati pravila,doduse pravila je i drugacije sokove od cikle i od grožđa,mogla bih upitati kad odem :hm
svakako ti sad nije sezona :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7934 times
Status: Online

Re: Ljekoviti napitci

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2013, 09:49

SOK OD KUPUSA

Upotrebom soka od kupusa začuđujuće brzo će zarasti čir na duodenumu (početni dio tankog crijeva koji se veže na želudac). Jedina neugodnost je često stvaranje plinova. Sa istim uspjehom može se upotrebljavati sok od mrkve koji je znatno ukusniji.
Sok od kupusa ima izuzetan učinak čišćenja i smanjivanja tjelesne težine. Stvaranje plinova u crijevima objašnjava se time što sok od kupusa razgrađuje posljedice truljenja sakupljene u crijevima kemijskom reakcijom. Klistiri pomažu pri odstranjivanju kako plinova, tako i posljedica truljenja koji izazivaju plinove.

Ako se poslije uzimanja soka od kupusa stvaraju veće količine plinova ili se osjećaju smetnje, onda je to posljedica velikog toksičnog stanja u crijevima. U tom slučaju preporučuje se prije upotrebe veće količine ovog soka očistiti crijeva uzimajući svakodnevno sok od mrkve ili mješavinu sokova od mrkve i špinata tijekom dva ili tri tjedna, uz svakodnevno čišćenje klistirom. Primijećeno je da kada je organizam u stanju primiti sok od kupusa, ovaj djeluje kao idealno sredstvo za čišćenje, posebno kod gojaznosti.
Mješavina sokova od mrkve i kupusa stvara izuzetan izvor vitamina C kao sredstvo za čišćenje, a posebno kod infekcije desni koja izaziva paradentozu. Sok od kupusa je vrlo efikasan i primjenjuje se kod oteklina i opstipacije (zatvora). Pošto je opstipacija osnovni uzrok osipa kože on nestaje upotrebom ovog soka.
Dodavanje soli kupusu ne samo da uništava njegovu dragocjenost nego je i štetno.
Sok od kupusa upotrebljava se kod kroničnog gastritisa, posebno pri smanjenoj kiselosti, čira želuca i duodenuma, bolesti jetre i slezene, kod gojaznosti.
Uzima se 1-2 čaše, dva do tri puta dnevno, jedan sat prije jela.
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Calla » 23 Feb 2013, 11:07

opet se oni poceli kofrciti sa nekakvim jednostranim sokicima svakodnevno prije jela,,
,,jedite voca i povrca dovoljno u svakoj sezoni razrezi tu glavicu kupusa napravi salatu od nje ili jedi je sirovu ne muciti se sa tim cjedilkama !!!:)))))
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljekoviti napitci

Post by paparaci » 24 Feb 2013, 18:30

Krokodil Behko wrote:SOK OD KUPUSA

ili rasol je prva liga. hem ukusan, hem ljekovit. pomaze cak i kod mahmurluka :oo :p


surutka je takodjer jako dobra za jetru.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 18:33

Rasol,nije rasol ako se u njemu nije udusio mis.... :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7934 times
Status: Online

Limunada kad padne pritisak

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2013, 17:53

Image

Slana voda ili limunada, kafa ili supa iz kesice su prva prva pomoć kod naglog pada krvnog pritiska.

Slana voda ili limunada prva pomoć su kod naglog pada krvnog pritiska. Zbog proljetnog kolebanja vremena, zamračenje i svjetlucave tačkice pred očima, slabost i vrtoglavica pogađaju posebno one koji već imaju problema sa hipotenzijom.

Ko se zbog toga plaši da će ga ove tegobe snaći u prevozu ili tokom radnog vremena, sa sobom treba da nose kockicu čokolade, flašicu mineralne vode ili drugog gaziranog pića. A, što prije valja popiti i jaku crnu kafu, jer ona je prema riječima docenta dr Predraga Mitrovića, kardiologa iz Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije, najbrža pomoć u ovakvim situacijama:

"Može se popiti i čaj ili neki gazirani napitak. Kod nekih osoba se vrijednost krvnog pritiska uspješno podiže i hlađenjem, odnosno tuširanjem potkolenica, kao i kvašenjem sljepoočnica". I naravno, limunada sa šećerom može da bude veoma korisna. Dobro je pojesti supu iz kesice i podići noge da bi se poboljšala cirkulacija u tijelu.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Offline

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Maja » 29 Apr 2013, 00:27

Pa kako sad to. Zar limun ne snižava tlak :cudi

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Dalia » 29 Apr 2013, 14:57

Baš dobre informacije, prošle godine sam dvaput u hitnoj završila ...i doručkujte obavezno!
Ja sam bez jela znala izaći na onaj zvizdan, pa svašta bude...
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7934 times
Status: Online

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2013, 15:30

Pa to i ja radim, samo sa drugim "derivatima".
Mislim da sam pisao o tome bar tri puta. Kad me spopadne taj neki tupi bol u potiljku, uzmem kafetin koji bi morao obarati pritisak a potom popijem kafu i "ušutim" se na kauču desetak minuta. K'o rukom odnešeno. Možda to ima neke veze sa razmakom izmedju donjeg i gornjeg pritiska. Ne znam šta bi drugo moglo biti.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Pasaga » 29 Apr 2013, 17:54

Maja wrote:Pa kako sad to. Zar limun ne snižava tlak :cudi
Limun opterecuje srce,nije dobar u vecim kolicinama.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Sheval » 29 Apr 2013, 18:32

Najbolja je kombinacija Radler,limun + vopi :D
Smiruje,osvježava,baš dobar napitak.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Limunada kad padne pritisak

Post by Pasaga » 29 Apr 2013, 18:34

Sheval wrote:Najbolja je kombinacija Radler,limun + vopi :D
Smiruje,osvježava,baš dobar napitak.
....jbt...ti ko efendija Cerke.... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Trepavica
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Trepavica » 07 May 2013, 22:54

Prirodni lijekovi za teškoće s mjesečnicom

Po pravilu mjesečnica se odvija bez poteškoća, međutim kod nekih žena zna uzrokovati tegobe. Vrlo često zna biti vrlo slaba ili da kasni, pa čak i izostame, dok u drugim slučajevima zna biti obimna i praćena bolnim grčevima u donjem dijelu stomaka. Neke žene pate od predmenstrualnog sindroma zvanog PMS. Bole ih grudi, bole ih leđa, psihički su labilne a ponekad i depresivne i druge teškoće s mjesečnicom.

Potpuno olakšanje bez hemije

Mjesečni ciklus sa svim što uz njega ide sastavni su dio života žene. Mnoge tegobe mogu se jednostavno ublažiti. U slučaju bolova u donjem dijelu tijela pomažu kupke stopala i posebno toplina, naprimjer termofor na trbuhu, obloge od livadnog cvijeća ili masaže. Čajevi su alternativa hormonskim preparatima, osim toga ljekovite biljke mogu uravnotežiti duh.

Topla biljna supica

Ako mjesečnica kasni često pomaže ova drevna receptura. Ovdje je očito da začini imaju ljekovito svojstvo.

1 grančica ružmarina
2 grančice majčine dušice
10 gr selena; u narodu poznat kao ljubčac, ljupčac, ljubačac, belestika, veleždin, velestika, lesandrina, milobud, miloduv, selim.
10 gr peršuna
10 gr sabljastog trputca; poznat kao bokvica
1 litar vode
2 čajne kašike soli
2 čajne kašike meda
1/2 čajne kašike limunovog soka

Image


Biljke stavite u vodu, posolite i kuhajte zajedno s medom i limunovim sokom jedan sat. Odstranite biljke i supicu jedite više puta na dan u toku 3 dana.

Čaj od guščarskog petolista i hrastove kore

U slučaju neuobičajno jake mjesečnice pomoći će ova čajna mješavina. Guščarski petolist ublažava menstrualne tegobe. Hrastova kora sadrži tanin koji djeluje stezajuće.

Image

60 grama guščarskog petolista ( Domac, gusja trava, šulek…)
50 grama hrastove kore
30 grama kunice (stolisnik, ranjenik, hajdučka trava)
30 grama rusomače (pastirska torbica, torbičica, kesica, šurlin, česlika, goromuk, kokošica, gusomača, tarčužak, parčuška, skhžanj, hoću-neću, siročića, kobulica).
Pomiješajte biljke i prelijte ih kipućom vodom( 1/2 litra na tri čajne kašike mješavine). Ostavite da odstoji 10-ak minuta pa procijedite. Po želji zasladite medom. Pijte dnevno najmanje litar čaja, terapiju rovodite tri dana.

Čaj od macine trave i cvjetova kamilice

Ovaj čej će pomoći pri jakoj mjesečnici. Macina trava provjereno dejluje opuštajuče i smirujuće.

20 grama korijena macine trave
20 grama cvjetova kamilice
20 grama listova paprene metvice
Pomiješajte biljke i prelijete ih kipućom vodom (1/4 litra vode na 2 čajne kašike mješavine). Zasladite medom. Popijte 1-2 šolje tokom dana malim gutljajima.

Čaj od rusomače

Image


Od davnina ova se biljka koristi u slučajevima preobilne mjesečnice.

2 čajne kašike rusomače
1/4 litra vode
Rusomaču prelijte kipućom vodom i ostavite da odstoji 10 minuta i ocijedite. Pijte 2 šolje na dan.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by STrendzer » 07 May 2013, 23:05

Pasaga wrote:Rasol,nije rasol ako se u njemu nije udusio mis.... :ha
:ok... :plavi
tacno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7934 times
Status: Online

Re: Ljekoviti napici

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2013, 16:34

Odmah napravite čarobni napitak koji podmlađuje!

Pomiješaj sokove i uživaj u čarobnom napitku za pomlađivanje. Mrkva i cikla obiluju vitaminima...

Svi već znamo kako su bademi, borovnice i brokule odlične za izgled naše kože, no sljedeća kombinacija san je snova svakog dermatologa.

Kombinacija cikle i mrkve tvori jedan najboljih kućnih anti age "lijekova" pa tako dermatolozi ovu kombinaciju preporučuju ženama koje žele imati lijepu kožu, smanjiti vidljivost bora te spriječiti nastajanje novih bora.

Super je što se ova kombinacija može koristiti na čak tri načina:

Image

1. Sokovi

Pomiješaj sok cikle sa sokom mrkve i uživaj u svom "napitku za pomlađivanje"

2. Hrana

Možeš napraviti salatu od cikle i naribane mrkve, ali i dodati ovu "moćnu kombinaciju" u tjesteninu ili rižu.

3. Maska za lice

Izgnječi ciklu i mrkvi i tu mješavinu stavi na lice poput maske. Isperi nakon 15 minuta.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Bla » 29 Sep 2013, 18:47

Krokodil Behko wrote:Odmah napravite čarobni napitak koji podmlađuje!
Za ljepotu, mladost i gipkost

Ko se pere jutarnjom rosom, proljepšaće mu se i podmladiće mu se lice.

Za gipkost tijela dobro se umivati i natrti tijelo maslinovim uljem.

Umivanje u mlijeku od magarice najidealnije je sredstvo za dobivanje baršunaste i nježne puti.

Vanredan ten dobiva se također kupanjem u kineskom čaju najbolje kvalitete.

Istuci lukavice od mladolika (Ornithogallum tennifolium) i maži tim lice.

Uzmi jednaku količinu limunovog soka i bjelanka, dobro izlupaj i u čistom lončiću na vatri skuhaj, dok ne postane čvrsto kao maslac, te ostavi na hladno mjesto. Zasebno skuhaj mekinja i vodu procijedi. Svako jutro i večer namaži se onom mašću, pusti je na licu neko vrijeme. Zatim operi onom vodom od mekinja i dobićeš prekrasan i fini ten kože.

Protiv sunčanih pjega izvrsno je sredstvo sljedeće:
Naribaj hrena, uspi u bocu sa jakim vinskim sirćetom i stavi 72 sata na sunce ili toplo mjesto. Tom tekućinom natrljaj svaku večer lice i sunčanih će pjega nestati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Trepavica » 29 Sep 2013, 19:10

Krokodil Behko wrote:Izgnječi ciklu i mrkvi i tu mješavinu stavi na lice poput maske. Isperi nakon 15 minuta.
Ti probao ovu masku ?!
Samo isprobane recepte pravim... :hihi
Bla wrote:Umivanje u mlijeku od magarice najidealnije je sredstvo za dobivanje baršunaste i nježne puti.
Nisam vidjela u prodaji nikad magaricino mlijeko .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljekoviti napici

Post by Bla » 29 Sep 2013, 19:15

Trepavica wrote:Nisam vidjela u prodaji nikad magaricino mlijeko .
Nisam ni ja marihuanu, a ljudi se ubiše pušeći :)
Parola: "snađi se" :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests