Dijabetes

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 08 Aug 2020, 18:30

spacebound wrote: 08 Aug 2020, 16:39 Jednostavno sam bez rijeci. Ovom svijetu treba jos ljudi kao sto si ti.
🥂💕🥂
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 08 Nov 2021, 12:57

Posljednjih 6 mjeseci sam se udebljala i krv mi se malo pogorsala, pa sam sjedila dugo sa doktoricom i pricale smo o svemu.
Naime, moja gusteraca prozivodi insulin normalno kada smrsam, sto se pokvari povecanjem tezine, ali mi nema namjeru opet vracati insulin u upotrebu jer mi ne treba. Nastavljam sa mojim tabletama dva puta dnevno, uz redukciju tjelesne tezine (koliko mogu) + kretanje (koliko mogu).
Mislim da je problem da povecanjem tezine bio do noge i nemogucnosti mog kretanja i bavljanja sportom (mogla sam samo sloro hodati, bez ikakvog upraznjavanja sporta, bazeni zatvoreni jako dugo...).

Ono o cemu sam htjela pricati s tobom @Calla je GLP-1 :) DOktorica ga je spomenula, naglasivsi da ne spadam u kategoriju ljudi kojima bi zdravstveno pokrilo troskove (tek preko 60 "necega" kad imam dobijam djelomicno pokrivenost troskova, s tim da se evaluacija redovno radi, te kada spadnje ispod 60 opet prestaju placati). Mogu dobiti recept od nje ali bih sama morala placati, cijena je oko nekih 150 eura mjesecno, sto je meni ok ako ce odradjivati ono sto bi trebalo da odradjue.

Termin kod nje imam opet u februaru, imam dovoljno vremena da se informisem o GLP-1 receptor (sto sam vec i radila na netu), ali me zanima i tvoje misljenje i iskustvo.

Pricaj :heidi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 08 Nov 2021, 13:06

Ja bih ti rado preporucila Ozempic. (semaglutid) GLP 1, rezeptoragonist u vidu injekcije, jednom sedmicno krenes sa 0,25 mg I odmah nakon 14 dana predi na 0,5 mg. Sa doktoricom popricas pitaj je, da li je upoznata sa informacijom ako pacijent ne podnosi metformin ili Velmetia tbl , ili Janumet tbl a to ona moze za tebe napraviti u izjavi da ih ne podnosis mucnine prolivi, to je nacin da ti socijalno preuzme te GL P injekcije a da ti samo u tri mjeseca doplatis nekih 5 - 8 eura po 1 rezeptu.
Last edited by Calla on 08 Nov 2021, 13:44, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Mon
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4266
Joined: 10 Jan 2021, 18:55
Has thanked: 3417 times
Been thanked: 3981 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Mon » 08 Nov 2021, 13:36

Kako divna gesta od divne osobe!
Space je u pravu, svijet bi bio mnogo ljepsi da ljudi zele da pomognu jedni drugima. Pomoc nije uvijek i nuzno, materijalna. Nekada ljudima treba znanje i savjet, edukacija i preporuke.

Calla 💌💟

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 08 Nov 2021, 14:12

Calla wrote: 08 Nov 2021, 13:06 Ja bih ti rado preporucila Ozempic. (semaglutid) GLP 1, rezeptoragonist u vidu injekcije, jednom sedmicno krenes sa 0,25 mg I odmah nakon 14 dana predi na 0,5 mg. Sa doktoricom popricas pitaj je, da li je upoznata sa informacijom ako pacijent ne podnosi metformin ili Velmetia tbl , ili Janumet tbl a to ona moze za tebe napraviti u izjavi da ih ne podnosis mucnine prolivi, to je nacin da ti socijalno preuzme te GL P injekcije a da ti samo u tri mjeseca doplatis nekih 5 - 8 eura po 1 rezeptu.
Ja uzimam Glucophage, i nemam mucnine.
Detaljnije cu pricati s njom u februaru, a ona sama mi je htjela pomoci da sto je vise izgubim kilograma, i GLP 1 je nacin koji podrzavaju i dijabetolozi, uz dijetu i vjezbanje, naravno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 08 Nov 2021, 14:20

A sto se tice stroskova, ovdje najvise socijalno pokrije do 60%, i to ako je HbA1c preko 60, sto kod mene nije.
Samo prvi put mi je bio i to onda kada mi je hitno dala inzulin (prije dvije godine, kada mi je secer bio 23, a Hb… je u tom trenutku bio 85)
Spustila sam na 43, ali posljednji pregled je bio 58-opet ne 60, a nadam se da i nece vise.

Uglavnom, i tvoja je preporuka da pocnem sa glp1 :) to sam zeljela cuti, a financije nisu problem.
Zamisli me sa 20-30 kila manje :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 08 Nov 2021, 14:28

Julia-Klara wrote: 08 Nov 2021, 14:12
Calla wrote: 08 Nov 2021, 13:06 Ja bih ti rado preporucila Ozempic. (semaglutid) GLP 1, rezeptoragonist u vidu injekcije, jednom sedmicno krenes sa 0,25 mg I odmah nakon 14 dana predi na 0,5 mg. Sa doktoricom popricas pitaj je, da li je upoznata sa informacijom ako pacijent ne podnosi metformin ili Velmetia tbl , ili Janumet tbl a to ona moze za tebe napraviti u izjavi da ih ne podnosis mucnine prolivi, to je nacin da ti socijalno preuzme te GL P injekcije a da ti samo u tri mjeseca doplatis nekih 5 - 8 eura po 1 rezeptu.
Ja uzimam Glucophage, i nemam mucnine.
Detaljnije cu pricati s njom u februaru, a ona sama mi je htjela pomoci da sto je vise izgubim kilograma, i GLP 1 je nacin koji podrzavaju i dijabetolozi, uz dijetu i vjezbanje, naravno.
Kako rekoh namjestite pricu da imas mucnine od Glucophage. :oo Od Ozempica ces bolje profitirati u svim pravcima, secerni profil + kilaza, kardiovaskularni benefit imati manje apetita I mrsavit bolje ali tek sa dozom od 1 mg.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Maja » 15 Feb 2022, 13:47

Callo koliko je rak gusterace povezan s dijabetesom. Jesu li dijabeticari najrizicnija skupina kad je taj rak u pitanju.

Zasto pitam...moj rodjak umire od raka gusterace koji je na glavi. Navodno, da je na repu, mogao bi se odstraniti. Rijec je o starijem covjeku koji nikad nije imao secer niti je nesto bio bolestan, nalazi uvijek uredni.
Cesto bi se zezali da ce zivjeti barem ko Kirk Douglas i eto, sasadi ga "preko noci". Prvo je pozutio pa su se javili bolovi. Isao je u bolnicu Nova Bila da mu nesto propuhaju, zutilo se malo vratilo ali doktori ne daju nikakve sanse.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 15 Feb 2022, 13:56

uzrok raka gusterace je uvjek bio I ostao mjesane prirode.
Puno drugih faktora pored diabetesa mogu biti kao rizik izbijanja raka a to su Ishrana, genetska predpozicija, vise oboljenja I medikamenti, nikotin alkohol.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Maja » 15 Feb 2022, 14:01

Moze jos 1 pitanje, izvini sto sam dosadna.
Kako na vrijeme otkriti da nesto nije ok s gusteracom. Ultrazvukom ili i u obicnim krvnim nalazima imaju neke vrijednosti koje se gledaju kao npr ALT i AST za jetru.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 15 Feb 2022, 14:21

Maja wrote: 15 Feb 2022, 13:47 Callo koliko je rak gusterace povezan s dijabetesom. Jesu li dijabeticari najrizicnija skupina kad je taj rak u pitanju.

Zasto pitam...moj rodjak umire od raka gusterace koji je na glavi. Navodno, da je na repu, mogao bi se odstraniti. Rijec je o starijem covjeku koji nikad nije imao secer niti je nesto bio bolestan, nalazi uvijek uredni.
Cesto bi se zezali da ce zivjeti barem ko Kirk Douglas i eto, sasadi ga "preko noci". Prvo je pozutio pa su se javili bolovi. Isao je u bolnicu Nova Bila da mu nesto propuhaju, zutilo se malo vratilo ali doktori ne daju nikakve sanse.
Doktori ne daju sansu zato sto nemaju specijalne Klinike za komplikovane operacione zahvate pored chemo terapije. O cemu se ovdje radi,
ako je glava gusterace vec zahvacena moguce je da su I okolni organi zahvaceni,
pa se moze desiti da operacioni tim mora biti spreman na vadenje zucne kese, dvanaestopalacnog crijeva,
pola zeludca whipple - OP
limfni cvorove I sve ove povadene okolne organe morali bi. nadoknaditi komplikovanim operacionim metodama pankratlco jejunostomie, gastroenterostomie bilio digestive anastomose. Za ovo sve treba napomenuti sto mladi pacijent I manje hronicnih oboljenja malo veca sansa za prezivljenjem uz veliko strpljenje 6- 8 sedmica klinickog lijecenja I par mjeseci oporavka kroz specijalne ljecilisne banje. Mozda I. da prezivi uz ovo sve.
Last edited by Calla on 15 Feb 2022, 14:42, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 15 Feb 2022, 14:36

Maja wrote: 15 Feb 2022, 14:01 Moze jos 1 pitanje, izvini sto sam dosadna.
Kako na vrijeme otkriti da nesto nije ok s gusteracom. Ultrazvukom ili i u obicnim krvnim nalazima imaju neke vrijednosti koje se gledaju kao npr ALT i AST za jetru.
Najgore je to sto osoba nema dugo nikakvih simptoma pa je zutica cak prvi dobar simptom za uzbunu dok
laboratorijske pretrage mogu biti u granici normale gusteracini enzimi amylase lipase.

CT ili specijalni MRT. ,biopsija jetre.
MRCP Magnetresonanz Cholangiopankreatikographie. Najefikasnija metoda pregleda.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Vanilla » 15 Feb 2022, 15:33

Maja wrote: 15 Feb 2022, 13:47 Navodno, da je na repu, mogao bi se odstraniti.
Da... kod moje mame je, srećom, bio na repu...
I da, nije imala i nema dijabetes.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2022, 17:24

Moj djed i amdza su u jako kratkom roku umrli od raka gusterace - amidza u roku od dva mjeseca poslije dijagnoze, doktori kazu da je gusteraca "pojela" samu sebe i oko sebe koliko je bio agresivan. S djedom je potrajalo malo duze, ali opet par mjeseci, da bi posljednji mjesec imao strasne bolove i bio konstantno na morfijumu. Posljednja dva dana su ga ostavili u bolnici, samo da ne umre kod kuce kako ne bi djeca vidjela (rodice su bile male).

Zajeb sa rakom je sto se skoro uvijek kasno otkrije...Podmukao i zao!

Back to the tipic - dobila sam juce Ozempic 0,25 mjesec dana, i recepte za cijelu godinu za Ozempic 0,50 :yes Vidjet cemo hoce li biti kakvog efekta, a doktorica mi rece ako sta "nenormalno" osjetim da joj se javim svakako. Znajuci sebe, bicu ja ko zmaj :yes
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by spacebound » 16 Feb 2022, 17:28

Gusteraca je zajebana kako god okrenes. Zdrav covjek dobije upalu gusterace i moze umrijet za 7 dana. To je organ koji luci enzime koji ucestvuju u varenju hrane, ukoliko se kanali kojim tim enzimi idu u zeludac zacepe usljed upale, gusteraca se sama izjede (svari).

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2022, 17:34

Plus je amidza bio zesci alkos, nije ni djedu mahane, plus sto je bio poguzija.
:ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by greeneyes » 16 Feb 2022, 19:31

Yebena je gusteraca. I onaj Madzgalj i Nino Resic su stradali od nje. Doduse za Ninu nije ni cudo kad je pio ko smuk
Samo sabura

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Dijabetes

Post by Calla » 02 Mar 2022, 13:28

Julia-Klara wrote: 16 Feb 2022, 17:24 Moj djed i amdza su u jako kratkom roku umrli od raka gusterace - amidza u roku od dva mjeseca poslije dijagnoze, doktori kazu da je gusteraca "pojela" samu sebe i oko sebe koliko je bio agresivan. S djedom je potrajalo malo duze, ali opet par mjeseci, da bi posljednji mjesec imao strasne bolove i bio konstantno na morfijumu. Posljednja dva dana su ga ostavili u bolnici, samo da ne umre kod kuce kako ne bi djeca vidjela (rodice su bile male).

Zajeb sa rakom je sto se skoro uvijek kasno otkrije...Podmukao i zao!

Back to the tipic - dobila sam juce Ozempic 0,25 mjesec dana, i recepte za cijelu godinu za Ozempic 0,50 :yes Vidjet cemo hoce li biti kakvog efekta, a doktorica mi rece ako sta "nenormalno" osjetim da joj se javim svakako. Znajuci sebe, bicu ja ko zmaj :yes
Kako se osjecas posle prvih doza.??
.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 02 Mar 2022, 13:58

Nevjerovatno i cudno
Ne jede mi se, nisam gladna, a fizicki je sve ok, nema nekih nuspojava, mada kazu daih bude kada se predje na sljedecu (vecu) dozu, a to ce biti za dvije sedmice. Mislim da mi je "strasno" sto mi se ne jede nikako pa jos uvijek uzmem iz navike da jedem :valja

Gledala sam i neke klipove na youtube, i izgleda obecavajuce, ne samo zbog mrsavljenja vec i zbog smanjenje drugih mogucih rizika.

Vidjecemo :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6788 times
Status: Online

Re: Dijabetes

Post by Julia-Klara » 07 Mar 2022, 11:39

MIslim da se pocelo nesto desavati...Od juce, kada nesto pojedem, kao da mi je malo muka, ali prodje poslije 15ak minuta.
Valjda je to pokazatelj da mi je zeludac "nabubrio" i da ne prima toliko hrane, mada moram reci da ne jedem ni pola kao prije mjesec dana.
Plus, iz cista mira pocnem stucat :valja ujutru kad ustanem, kad gledam tv, ali nije ono nesto puno nego 304 puta stucnem, i to je to.

Prekjuce sam kupila zalihu za 3 mjeseca povecane doze (0,5 mg), i kosta oko 100 eura po dozi , ne 150 kako mi je doktorica rekla.


I imam dvije kile manje :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests