Dijabetes

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Pasaga » 14 Nov 2018, 20:16

Merlin246 wrote: 14 Nov 2018, 20:13 Da ne spominjem McDonalds. Dodju roditelji s djecicom tu jesti. I dijete lijepo colu i pomfri :ćitire
To su Amerikanci i smislili za debile poput takvih roditelja. Bitno da se lova vrti i da se privuku ljudi. :cool
I onda poslije vodaj doktorima kad dobije secer
... svi ti Mc-eovi,Burger-kingovi...
...to je ovde sve propalo...kolaps ....
narod se avizo,bolje ikad nego nikad .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Merlin246 » 14 Nov 2018, 20:24

Pasaga wrote: 14 Nov 2018, 20:16
Merlin246 wrote: 14 Nov 2018, 20:13 Da ne spominjem McDonalds. Dodju roditelji s djecicom tu jesti. I dijete lijepo colu i pomfri :ćitire
To su Amerikanci i smislili za debile poput takvih roditelja. Bitno da se lova vrti i da se privuku ljudi. :cool
I onda poslije vodaj doktorima kad dobije secer
... svi ti Mc-eovi,Burger-kingovi...
...to je ovde sve propalo...kolaps ....
narod se avizo,bolje ikad nego nikad .....
Ne znam ja gdje ti zivis..gdje ovdje?
Ja kako vidim kod nas to odlicno radi bome i to su najcesci gosti roditelji s djecom

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by storm » 14 Nov 2018, 20:31

Ma puno sve kod nas isto... Kad god naletim... Obiteljski ruckovi :lup
Baš kažem... Ajde što se stariji trpaju... Imaju saznanja, kakva takva... Njihov svjesni izbor...
Ali što te mlade organizme izlažu tim ugljikohidratnim bombama... Pa ajde nekom rijetkom prilikom... Nego ne...
Konstantno to čine, i ugrađuju im to u naviku, u lifestyle...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Pasaga » 14 Nov 2018, 20:34

storm wrote: 14 Nov 2018, 20:31 Ma puno sve kod nas isto... Kad god naletim... Obiteljski ruckovi :lup
Baš kažem... Ajde što se stariji trpaju... Imaju saznanja, kakva takva... Njihov svjesni izbor...
Ali što te mlade organizme izlažu tim ugljikohidratnim bombama... Pa ajde nekom rijetkom prilikom... Nego ne...
Konstantno to čine, i ugrađuju im to u naviku, u lifestyle...
...Stormaga ....nekad je to bio modni krik....
Ako ides tamo,u semi si nekoj...neka si krema ...kontas ...
Danas,to je otrcano....
Samo ponegdje,pored auto-bana,ako autobus navrne.....
Vise od polovine ih se zatvorilo....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by storm » 14 Nov 2018, 20:35

Pasaga wrote: 14 Nov 2018, 20:34
storm wrote: 14 Nov 2018, 20:31 Ma puno sve kod nas isto... Kad god naletim... Obiteljski ruckovi :lup
Baš kažem... Ajde što se stariji trpaju... Imaju saznanja, kakva takva... Njihov svjesni izbor...
Ali što te mlade organizme izlažu tim ugljikohidratnim bombama... Pa ajde nekom rijetkom prilikom... Nego ne...
Konstantno to čine, i ugrađuju im to u naviku, u lifestyle...
...Stormaga ....nekad je to bio modni krik....
Ako ides tamo,u semi si nekoj...neka si krema ...kontas ...
Danas,to je otrcano....
Samo ponegdje,pored auto-bana,ako autobus navrne.....
Vise od polovine ih se zatvorilo....
Jbg tu je još uvijek taj đir :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Merlin246 » 14 Nov 2018, 20:43

Mi "malo" kasnimo inace u svemu. Nema veze doci cemo i mi valjda jednom pameti :valja

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by alcapone » 14 Nov 2018, 22:13

Joj tako sam ja jednom izasao sa djevojkom i dosla moja raja kasnije i svi sjedimo zezamo se..
I pricaju se neki vicevi , reko jedan i ja da ispricam crnjak
Na sta mirise seceras kad ga spale? Na karamelu i ono raja se nasmiju.. gleda ona i mene bijedo , teko sta je bilo..
Kaze ona meni , pa moji roditelji su secerasi, reko izvini nisam znao.. :lupa
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Mutevelija » 14 Nov 2018, 22:30

Po tradiciji sofra ide ovako.
Iznese se supa
Pa onda jedna pita, pa druga pita, pa krompir i piletina pa onda ide slatko.

:ha
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Mutevelija » 14 Nov 2018, 22:32

storm wrote: 14 Nov 2018, 20:35
Pasaga wrote: 14 Nov 2018, 20:34
storm wrote: 14 Nov 2018, 20:31 Ma puno sve kod nas isto... Kad god naletim... Obiteljski ruckovi :lup
Baš kažem... Ajde što se stariji trpaju... Imaju saznanja, kakva takva... Njihov svjesni izbor...
Ali što te mlade organizme izlažu tim ugljikohidratnim bombama... Pa ajde nekom rijetkom prilikom... Nego ne...
Konstantno to čine, i ugrađuju im to u naviku, u lifestyle...
...Stormaga ....nekad je to bio modni krik....
Ako ides tamo,u semi si nekoj...neka si krema ...kontas ...
Danas,to je otrcano....
Samo ponegdje,pored auto-bana,ako autobus navrne.....
Vise od polovine ih se zatvorilo....
Jbg tu je još uvijek taj đir :cudi
Nemojte jordamiti, pogotovo kad dijaspora kaže hoću ovo neću ono, treba sve jesti, jer jazuk je da se baci a i grehota.
To je nepoštovanje prema domaćici.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Mutevelija » 14 Nov 2018, 22:34

Merlin246 wrote: 14 Nov 2018, 20:13 Da ne spominjem McDonalds. Dodju roditelji s djecicom tu jesti. I dijete lijepo colu i pomfri :ćitire
To su Amerikanci i smislili za debile poput takvih roditelja. Bitno da se lova vrti i da se privuku ljudi. :cool
I onda poslije vodaj doktorima kad dobije secer
Nije mati htjela da skuha :cudi a nemoj sad što nije otac skuho, prvi su se očevi sjetili da ne kuhaju. Takac makac.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Merlin246 » 14 Nov 2018, 22:38

Mutevelija wrote: 14 Nov 2018, 22:34
Merlin246 wrote: 14 Nov 2018, 20:13 Da ne spominjem McDonalds. Dodju roditelji s djecicom tu jesti. I dijete lijepo colu i pomfri :ćitire
To su Amerikanci i smislili za debile poput takvih roditelja. Bitno da se lova vrti i da se privuku ljudi. :cool
I onda poslije vodaj doktorima kad dobije secer
Nije mati htjela da skuha :cudi a nemoj sad što nije otac skuho, prvi su se očevi sjetili da ne kuhaju. Takac makac.
Pa nije nitko morao kuhati..mogli su otici u restoran normalan pa naruciti neku laganu juhu djetetu :trepka

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Mutevelija » 14 Nov 2018, 22:39

Pa da dobije proljev :ccc
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Nice try » 15 Nov 2018, 08:20

Čupava wrote: 14 Nov 2018, 18:42
Zagorka wrote: 14 Nov 2018, 18:35
Čupava wrote: 14 Nov 2018, 18:33 Sto je najtužnije djeca uvjek plaćaju skupo cijenu gluposti odraslih .. :grana

Da. A kad nastojis normalnom hranom hraniti dijete, kuhati mu juhe, povrće, gledaju te ko svemirca i bolje da ne kažem kakve sam sve "savjete" čula :grana
Ma vjerujem ... ali neko normalan ti neće pametovati za način prehrane ili na koji način vaspitavaš djete ... podsjetila si me na jednu koja je davala bebi ajvar kafenom kašičicom i još se hvali kako beba jede sa apetitom .. :grana ... pa jadna beba sta će kad je gladna ...

Lakse je skuhati krompir ili mrkvu.. napraviti pire, i nahraniti je nego otvoriti kupovnu teglu.. ali eto...

Nas narod je poseban u svasto voli nos trpati i kritikovati.. a najmanje vode računa o bitnim stvarima...

Mene sto ljuti je to sto roditelji trpaju djeci za užinu gluposti / čips/ smoki/ colu/i sl.... umjesto nešto od voća... :lupa :tuga
Bebi ajvar :hm
Kako je došla na tu ideju?


Roditelji, usljed nedostatka vremena i borbe za posao, egzistenciju, a počesto i iz lijenosti i nemara, ne brinu uopšte šta im djeca jedu ni u kući, a kamo li za užinu u školi. Na prste jedne ruke možeš prebrojati djecu koja nose neki normalan sendvič od kuće, kao što smo mi radili ili da kupe nešto zdravo i hranljivo.
Većinom kako kažeš čips, kola, neke gluposti iz pekare prepune eurokrema ili nekih namaza.
Onda se čudimo što su djeca agresivna ili što ne mogu ni da hodaju kako treba, a trčanje je misaona imenica.
O bolestima koje se vremenom razviju niko i ne razmišlja mnogo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Melgirl
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 382
Joined: 26 Feb 2012, 22:41
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Melgirl » 15 Nov 2018, 08:42

Čitam sve ovo što ste napisali i jasno da je tu uzrok ogromne većine nastanka dijabetesa kod najmlađih. Ali, ajmo sad s tim završiti. Imate li nekakva iskustva u terapiji i liječenju dijabetesa? Ako nema kod nas stručnih klinika, znate li za neke u inozemstvu gdje bi se toj djeci moglo pomoći?

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Nice try » 15 Nov 2018, 08:46

Lično nemam iskustva.
Spominjala sam da su roditelji pokušavali držati šećer pod kontrolom kod dječaka ishranom, fizičkim aktivnostima i sl.
Poseban režim ishrane, zatim trčanje svaki dan po par puta i tako,...međutim nije se pokazalo uspješnim.
Tako da je prešao na inzulin.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Čupava » 15 Nov 2018, 08:49

Nice try wrote: 15 Nov 2018, 08:20
Čupava wrote: 14 Nov 2018, 18:42
Zagorka wrote: 14 Nov 2018, 18:35
Čupava wrote: 14 Nov 2018, 18:33 Sto je najtužnije djeca uvjek plaćaju skupo cijenu gluposti odraslih .. :grana

Da. A kad nastojis normalnom hranom hraniti dijete, kuhati mu juhe, povrće, gledaju te ko svemirca i bolje da ne kažem kakve sam sve "savjete" čula :grana
Ma vjerujem ... ali neko normalan ti neće pametovati za način prehrane ili na koji način vaspitavaš djete ... podsjetila si me na jednu koja je davala bebi ajvar kafenom kašičicom i još se hvali kako beba jede sa apetitom .. :grana ... pa jadna beba sta će kad je gladna ...

Lakse je skuhati krompir ili mrkvu.. napraviti pire, i nahraniti je nego otvoriti kupovnu teglu.. ali eto...

Nas narod je poseban u svasto voli nos trpati i kritikovati.. a najmanje vode računa o bitnim stvarima...

Mene sto ljuti je to sto roditelji trpaju djeci za užinu gluposti / čips/ smoki/ colu/i sl.... umjesto nešto od voća... :lupa :tuga
Bebi ajvar :hm
Kako je došla na tu ideju?


Roditelji, usljed nedostatka vremena i borbe za posao, egzistenciju, a počesto i iz lijenosti i nemara, ne brinu uopšte šta im djeca jedu ni u kući, a kamo li za užinu u školi. Na prste jedne ruke možeš prebrojati djecu koja nose neki normalan sendvič od kuće, kao što smo mi radili ili da kupe nešto zdravo i hranljivo.
Većinom kako kažeš čips, kola, neke gluposti iz pekare prepune eurokrema ili nekih namaza.
Onda se čudimo što su djeca agresivna ili što ne mogu ni da hodaju kako treba, a trčanje je misaona imenica.
O bolestima koje se vremenom razviju niko i ne razmišlja mnogo.
Hajd pa znaj odakle joj ideja sa ajvarom... :grana slicnim mislim da ne nedostaje ideja...

A sto se tiče užine i skole bi se trebale paralelno uključiti u odabir iste...znam skole u kojima je zabranjeno unositi slicne grickalice ... imali su teme... svake sedmice su mogli imati za užinu nešto od povrća, voća ... sireve... suhomesnate proizvode također nisu mogli nositi... i super su prihvatili ideju roditelji kao i djeca...

Ali eto... nazalost kako rekoh djeca uvjek plate prije ili kasnije..
.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80485
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7159 times
Been thanked: 11603 times
Status: Online

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by spacebound » 15 Nov 2018, 12:09

Ja sam s mamom od 4. mjeseca mog Darisa u konstantnoj borbi oko njihove ishrane :123 Ona je jos njega htjela sopat grahom i burekom kad je 8 mjeseci imao.I jos sta fali, i jos se uvrijedi jer pobogu i sestru i mene odhranila, zdrave prave, a ja citav zivot muku mucim sa zelucem.
Ne mozes joj objasnit da nije ljubav da ih doceka sa 3 kile slatkisa, vec da im cini stetu, da nije ljubav da im cim otvore oci uvali keks da nesto pregrizu do dorucka :lupa
Exchan ❌️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3082 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Chloe » 15 Nov 2018, 13:00

Moji su roditelji po pitanju toga extra odgovorni, a svekrva dopušta sve i svašta, al' to je na kratko pa ignorišem.

Domaća hrana, prvensrtveno povrće i voće, šetnja, igra, boravak vani ... na to strogo paze.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Socrates » 15 Nov 2018, 14:29

Mene ne bi čudilo da ljudi jedu te neke od "specijaliteta" da su oni ukusni.

Hajde, razumijem i one koji nisu imali prave informacije, pa odrasli na tome. Pa sad izbjegavaju da se suoče sa stvarnošću.

Zagorka spomenu hrenovke. Ono što mene interesuje kako roditelj odluči da su, recimo, hrenovke pravi izbor za dorucak za njihovo dijete. Isti je slučaj sa kupovnim pastetama, salamama, itd. itd. U kojem trenutku genijalnosti se odluči da je to ukusno, jer to veze sa okusom nema.

Znam da ne treba o ukusima raspravljati, ali ono što okusimo kada, recimo, jedemo hrenovku zapravo i nije ukus mesa.

Dakle, ni zdrava, ni ukusna, niti je to ukus. :D.

I onda stavi maksumu da se na takvu jednu katastrofu navikava. :rol

Ima još dosta takvih prehrambenih proizvoda, i slanih i slatkih.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Šećerna bolest sve češća kod mališana

Post by Venera » 15 Nov 2018, 14:42

Socrates wrote: 15 Nov 2018, 14:29 Mene ne bi čudilo da ljudi jedu te neke od "specijaliteta" da su oni ukusni.

Hajde, razumijem i one koji nisu imali prave informacije, pa odrasli na tome. Pa sad izbjegavaju da se suoče sa stvarnošću.

Zagorka spomenu hrenovke. Ono što mene interesuje kako roditelj odluči da su, recimo, hrenovke pravi izbor za dorucak za njihovo dijete. Isti je slučaj sa kupovnim pastetama, salamama, itd. itd. U kojem trenutku genijalnosti se odluči da je to ukusno, jer to veze sa okusom nema.

Znam da ne treba o ukusima raspravljati, ali ono što okusimo kada, recimo, jedemo hrenovku zapravo i nije ukus mesa.

Dakle, ni zdrava, ni ukusna, niti je to ukus. :D.

I onda stavi maksumu da se na takvu jednu katastrofu navikava. :rol

Ima još dosta takvih prehrambenih proizvoda, i slanih i slatkih.
aha, suho meso, sudzuk, kobasice,salame

burgeri u restoranima

sve se kao ibretis a jedes takvu hranu :zubi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests