Bol u leđima

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 625
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Tasmanijski tigar » 03 Feb 2021, 00:42

Maja wrote: 03 Feb 2021, 00:31 Pa dobro, koja je kod tebe dijagnoza?
Diskushernija, protruzija diska. To je bilo kada sam radio magnet. Ali im nešto nije bilo jasno pa sam trebao kod infektologa - bilo mi mrsko i nisam nikada ni otišao.

Kod tebe je ekstruzija, koliko sam vidio. To je kada iscuri disk. Navodno malo teže od protruzije. Ali sve zavisi gdje je disk izletio i koliki je pritisak na živac. Tako da je nekada manji bol kod ekstruzije nego protruzije. Tako sam ja to negdje pročitao.
Imam i ove koštane izrasline. Ko zna - možda i one vrše pritisak na disk. Sve sam privatno radio. Magnet dva puta. Trebao bih i emng...
Uglavnom tih bolesti vezanih za kičmu ima više. Čak ima i tuberkuloza kičme...
:123

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 625
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Tasmanijski tigar » 03 Feb 2021, 00:48

Maja wrote: 03 Feb 2021, 00:32 I meni se ide Cebicu al bas mi daleko. Jesi li mu ti nosio CT ili magnetnu, jel ti pomogao, sta je rekao.
Nosio magnet. Meni uradio klasično izvlačenje živca. Koliko se sjećam 20 KM. Dao mi te vježbe. Rekao da su mi ravna stopala i da me zbog toga bole leđa i uputio me ortopedu da napravim uloške za obuću. Rekao da su mi oslabili leđni mišići i to je to, koliko se mogu sjetiti.

Ako nađem video postavit ću. Izvlačenje živca.
:123

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5513 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Bol u leđima

Post by Maja » 03 Feb 2021, 00:52

Imam i ja te izrasline. A ne znam jbg. Mlada sam da bih citav zivot imala problema s ledjima. Al hajd, bice valjda bolje.

A jesi li ikad razmisljao o dekompresiji? Mutevelija je to radio. Mene sve nesto strah.

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 625
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Tasmanijski tigar » 03 Feb 2021, 01:18

Maja wrote: 03 Feb 2021, 00:52 Imam i ja te izrasline. A ne znam jbg. Mlada sam da bih citav zivot imala problema s ledjima. Al hajd, bice valjda bolje.

A jesi li ikad razmisljao o dekompresiji? Mutevelija je to radio. Mene sve nesto strah.
Radio sam to u Relaxcentru u Zenici. Previše je bilo tada skupo, a skoro ništa učinkovito. Tada je jedna terapija bila 70 KM. Bio tretman 3 +1 gratis i to sam odradio ( 210 KM ) Tu sam išao više puta na masažu i hidžamu.

Što se tiče dekompresije po meni je to slaba sila razvlačenja. Tražio da pojača to, kaže mi da ne smije. Mislim da joj doktorica, koje nema tu, kaže koju će silu rastezanja svima odrediti.

https://m.facebook.com/profile.php?id=2 ... ent_filter

Tu sam radio. Vidi se i taj stol. Na njemu radi i masažu, hidžamu, dekompresiju...
:123

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Odraz » 03 Feb 2021, 03:08

Maja wrote: 04 Jan 2021, 22:59 Cuj 20 :D.
Meni rekli 3kg i da rasporedim tezinu u obje ruke. A i jesu vala prećerali. Cuj 3kg.
Probaj ovo ... :ok
Sve se svodi na jacanje abdomena i relaksaciju kicme ... kad imas bolove radis lagane vjezbe koliko mozes a da te ne boli, malo radis pa malo odmoris ali je bitno da radis, ne da lezis. I uvijek se trudi da drzis ispravna ledja, ja i kada sjedim zategnem i ispravim ledja i ne oslanjam se na naslon.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Odraz » 03 Feb 2021, 03:28

... kad ojacas ledja krenes sa ovom vjezbom, izgleda opasno ali nema bolje vjezbe za donji pojas misica. Prilog pokazuje i ono sto je vrlo bitno - deadlift se mora izvoditi pravilno, cak i ako to znaci raditi sa manjom tezinom. :ok
A za setnju ... bolje je brzo setanje od sporog jer jaca tijelo dok sporo setanje kao u slucaju shopinga samo opterecuje kicmu i cini gore.


User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Mutevelija » 03 Feb 2021, 07:46

Tasmanijski tigar wrote: 03 Feb 2021, 01:18
Maja wrote: 03 Feb 2021, 00:52 Imam i ja te izrasline. A ne znam jbg. Mlada sam da bih citav zivot imala problema s ledjima. Al hajd, bice valjda bolje.

A jesi li ikad razmisljao o dekompresiji? Mutevelija je to radio. Mene sve nesto strah.
Radio sam to u Relaxcentru u Zenici. Previše je bilo tada skupo, a skoro ništa učinkovito. Tada je jedna terapija bila 70 KM. Bio tretman 3 +1 gratis i to sam odradio ( 210 KM ) Tu sam išao više puta na masažu i hidžamu.

Što se tiče dekompresije po meni je to slaba sila razvlačenja. Tražio da pojača to, kaže mi da ne smije. Mislim da joj doktorica, koje nema tu, kaže koju će silu rastezanja svima odrediti.

https://m.facebook.com/profile.php?id=2 ... ent_filter

Tu sam radio. Vidi se i taj stol. Na njemu radi i masažu, hidžamu, dekompresiju...
Ja san isao u taj Relax centar ista firma radili u Srebreniku sad su u Tuzli.

Doduse isao sam na 4 tretmana I dobio gratis dva.

Jest da je skupo ali fazon je da u roku os sedmice moras ici im, ako pauziras I prodje ti rok nemaa efekta, svaka 3 4 dana.
Kao nesta vrati se.

Jesil dobio onaj papir koje vjezbe da radis,ja sam bukvalno dobio isti papir kao kod fiIjatea samo nije bilo jedne stranice I rekla mi je sto je cudno da legmem uradim mekenzie to jesr ko.kad hoces sklek da se odignes na ruke tako lezis u polozaju oko 30 min kako bi vratio disk.
Ja kad sam otisao bila je doktorica. Kasnije je nije bilo. Ali imali su tamo sve moje papire.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2022, 09:14

BOL U LEĐIMA: Sedam mogućih uzroka i razloga zašto je ne smijete ignorirati


Image

1. Stres

Stres može uzrokovati zategnute mišiće i čvorove u vratu i gornjem dijelu leđa, što svakako može biti bolno. Također, grčenje u leđima može izazvati i anksioznost. Tehnike opuštanja poput dubokog disanja i meditacije te intenzivno istezanje i joga mogu biti od velike pomoći u ovom slučaju.


2. Prečesto korištenje mobitela

Povijanje nad mobitelom ili tabletom po nekoliko sati dnevno može biti jedan od uzroka boli u leđima. Naime, kada je vrat u tom položaju te su ramena pogrbljena, to stvara dodatan težinski pritisak na kralježnicu i može promijeniti vaše držanje i uzrokovati bolove. Naravno da bi najbolja opcija bila smanjiti vrijeme provedeno s mobitelom ili tabletom u ruci, no ako to nije moguće, pokušajte barem držati napravu u prirodnoj razini očiju.


3. Nepravilno sjedenje

Konstantno sjedenje za stolom nije dobro za vašu kralježnicu jer loše držanje može uzrokovati bol u donjem dijelu leđa tako što pojačava količinu pritiska ili napetosti na kosti, zglobove, ligamente i diskove. Držanje tokom sjedenja za radnim stolom možete popraviti na jednostavan način - podlaktice trebaju biti paralelne s podom, glava i torzo trebaju biti zajedno poravnani, stopala trebaju biti ravna na podu, bedra paralelna s podom, a leđa čitavo vrijeme trebaju imati potpunu potporu.

4. Nedavno rođenje djeteta

Većina novih majki pati od bolova u donjem dijelu leđa. Ta bol najčešće je rezultat stresa pod kojim je tijelo bilo tijekom trudnoće te navika stečenih tijekom brige za malo dijete. Na primjer, stalno držanje djeteta na jednoj strani ili pogrbljen položaj tokom dojenja mogu dovesti do mišićne neravnoteže koja utječe na prirodnu krivinu kralježnice. Stoga probajte češće mijenjati položaj i držati se pravilno kako biste si olakšali bol u leđima.

5. Mišićna neravnoteža


S obzirom na to da je sve u našem tijelu povezano, tako bol u leđima mogu uzrokovati zategnute tetive ili slabi trbušni mišići. Odnosno, ako ostale grupe mišića nisu uravnotežene, to može uzrokovati da leđni mišići preuzmu više tereta nego što bi trebali kako bi položaj kralježnice ostao pravilan. U ovom slučaju vježbanje i učvršćivanje mišića najbolja je opcija, no za prepoznavanje specifičnih neravnoteža koje uzrokuju bol u leđima možda će vam trebati pomoć fizioterapeuta.

6. Oštećenje diska

Diskovi između kralježaka ublažuju teret kralježnici te imaju ulogu amortizera. No tijekom vremena mogu se istrošiti ili pak puknuti zbog prirodnog starenja, određenih pokreta ili pak zbog obiteljske povijesti bolesti vezanih za diskove. To ne mora uvijek uzrokovati bol, no kada je bol prisutna, onda je strašno neugodna. U tom slučaju ne odgađajte posjet liječniku.

7. Ozbiljniji problemi sa zdravljem

Ozbiljniji problemi sa zdravljem također mogu utjecati na bol koju osjećate u leđima. Upala gušterače, čirevi ili pak upala bubrega mogu uzrokovati bol koja se može proširiti i na leđno područje. Većina vrsta boli u leđima može se riješiti unutar šest tjedana, no ako je vaša bol neprestana ili vam se stanje s vremenom samo pogoršava, svakako morate otići liječniku. Pogotovo ako ste pali, ako se ne možete pomaknuti ili ako je kralježnica doživjela određenu vrstu traume te akovas na određenim mjestima izrazito boli.

(Zadovoljna.hr)
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Masamune » 15 Oct 2022, 09:41

Nepravilno sjedenje je razlog broj 1 pogotovo za ljude koji rade u kancelarijama
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Zana » 15 Oct 2022, 09:45

Chan wrote: 15 Oct 2022, 09:41 Nepravilno sjedenje je razlog broj 1 pogotovo za ljude koji rade u kancelarijama
I mobitel
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Rum » 15 Oct 2022, 09:49

FB_IMG_1665820184432.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2023, 09:01

Jedam pogrešan potez i eto problema.

Jučer da pomognem "onoj" komšinici, baštovanila ženska, cvijeće okopavala i svašta. Puna kolica korijenja, žila, zemlje i koječega i ponudim se ja da to odvučem do kontejnera i ubacim. Po nesreći, guma poluprazna pa je teret duplo teži. Evo sijeva tačno su u pitanju oni mišići oko krsta koje ja svako malo istegnem :grana
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Veca » 09 Sep 2023, 10:21

zovni je da te lijeci, zasluzio si :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11521
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13135 times
Been thanked: 5532 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Nice » 09 Sep 2023, 10:22

Bar masaža :D.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Veca » 09 Sep 2023, 10:26

vidis li ti, Najsice, te finoce, al' pokara ga :D. :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2023, 10:34

Nice wrote: 09 Sep 2023, 10:22 Bar masaža :D.

Skup voltaren emulgel :tuga
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by ElTriconi » 09 Sep 2023, 10:35

Krokodil Behko wrote: 09 Sep 2023, 10:34
Nice wrote: 09 Sep 2023, 10:22 Bar masaža :D.

Skup voltaren emulgel :tuga
Radi neke vjezbe, sta ja znam koje imaju 🤔

Vidjeces da nisu skupi gelovi 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Krokodil Behko » 09 Sep 2023, 10:36

ElTriconi wrote: 09 Sep 2023, 10:35
Krokodil Behko wrote: 09 Sep 2023, 10:34


Skup voltaren emulgel :tuga
Radi neke vjezbe, sta ja znam koje imaju 🤔

Vidjeces da nisu skupi gelovi 😂

Joj, dobro me podsjeti, pa ja sam zakazao kod fizijatra, nekog datuma u ovom mjesecu, ali zaboravio sam kad. Moram zvjernuti u uputnicu
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by ElTriconi » 09 Sep 2023, 10:46

Krokodil Behko wrote: 09 Sep 2023, 10:36
ElTriconi wrote: 09 Sep 2023, 10:35

Radi neke vjezbe, sta ja znam koje imaju 🤔

Vidjeces da nisu skupi gelovi 😂

Joj, dobro me podsjeti, pa ja sam zakazao kod fizijatra, nekog datuma u ovom mjesecu, ali zaboravio sam kad. Moram zvjernuti u uputnicu
I te vjezbe nastavi radit i poslije fizikalnih, nemoj samo ledja peglat 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11521
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13135 times
Been thanked: 5532 times
Status: Offline

Re: Bol u leđima

Post by Nice » 09 Sep 2023, 10:47

ElTriconi wrote: 09 Sep 2023, 10:35
Krokodil Behko wrote: 09 Sep 2023, 10:34


Skup voltaren emulgel :tuga
Radi neke vjezbe, sta ja znam koje imaju 🤔

Vidjeces da nisu skupi gelovi 😂
Nije, nije, vježbe su zakon

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests