Stres

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by rethna » 27 Nov 2017, 03:00

Salim se za osjetljivost :ooo
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by srculence7 » 27 Nov 2017, 03:10

Pa to obično bude posledica a uzrok su neke situacije/osobe koje do toga dovedu, to su spoljašnji faktori :hihi
A unutrašnji su uglavnom uslovljeni spoljašnjim i oni dovode do narušavanja ravnoteže u organizmu, na primer buka koja izaziva nesanicu, razdražljivost, umor, glavobolju, simptome koji su usko povezani sa stresom ...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by rethna » 27 Nov 2017, 03:45

Eh, tako brojko :hihi
Sta mislis hoce li ti se zahvaliti na upotpunjavanju i ako ne, da li ces postati mala bijesnaaa vjevericaa?
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by rethna » 27 Nov 2017, 03:46

:oo
Image
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by srculence7 » 27 Nov 2017, 03:48

Ma jok, sve je pod kontrolom :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by rethna » 27 Nov 2017, 03:57

Da ne kazemo manipulacijom :oo
Question everything.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Nice try » 27 Nov 2017, 08:04

storm wrote: 26 Nov 2017, 20:17 Zato nekad treba sve u tri krasne poslati :oo
ja sam malo zakasnio...


Brojne posljedice
Ljudi koji se često ljute umiru ranije, češće su bolesni i izgledaju starije


Image

Ljudi koji se često ljute umiru ranije, češće su bolesni i izgledaju starije
Ukoliko želite živjeti duže ne biste se trebali ljutiti, odnosno trebali biste naučiti kontrolisati bijes i negativne osjećaje.
U istraživanju koje je uradio univerzitet iz Iowe navodi se kako čangrizavi ljudi umiru ranije, imaju problema sa spavanjem i još niz posljedica. Ljutiti muškarci stari između 20 i 40 godina imaju 1,5 puta veću šansu da umru 35 godina ranije od onih koji su smireni. Naučnici vjeruju da se ovo događa zbog određenog broja faktora koji su povezani sa stresom. Adrenalin kojeg pokreće stres uništava DNK što može izazvati smrtonosne bolesti.

Zbog toga što im je veliki pritisak u amigdali, dijelu mozga koji je povezan s instinktom za preživljavanje, ljutice budu nervozne. Amgidala "misli" da je organizam u opasnosti kada se pojavi ljutnja i šalje signal za povećanje protoka krvi u udove i srce zbog čega je opuštanje organizma skoro nemoguće. Upravo zbog toga ljutice ne mogu spavati.

Ljutnja izaziva i glavobolje. Emocije poput uzbuđenja ili ljutnje povećavaju ispuštanje hormona kortizola, adrenalina i testosterona. To dovodi do povećanja protoka krvi u mozak što uzrokuje oticanje krvnih žila i živaca koji okružuju mozak.
Bijes može uzrokovati i bolesti pluća. Naučnici s Harvarda testirali su pluća 2.000 muškarac tokom osam godina i utvrdili su da su pluća mnogo gora kod onih koji se često ljute.

Ljutnja vas čini anksioznim i depresivnim. Hormoni šalju signale za brži protok krvi i povećava se broj otkucaja srca te napetost u mišićima. Također, dolazi do naprezanja neurona u hipotalamusu, centru za kontrolu stresa, zbog čega ne može doći do opuštanja. Hormon sreće serotoinin je značajno snižen.

Ove osobe se i češće razboljevaju jer previše kortisola u organizmu dovodi do poremećaja u balansu nivo šećera u krvi, pritišće štitnu žlijezdu i smanjuje gustoću kostiju.

Uz sve navedeno, ljutice imaju veću šansu da obole od srčanih oboljenja, imaju problem s probavom te imaju više bora zbog čega izgledaju starije nego što jesu.
Stručnjaci savjetuju da ne potiskujete svoje osjećaje već da razgovarate ili pišete o njima kako biste izbacili negativnu energiju iz sebe i spriječili moguće posljedice koje bijes izaziva.
Nikad ne odustaj :djed
Nikad nije kasno da se izboriš za svoje pravo...da pošalješ sve u tri lijepe... :ooo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by Mutevelija » 27 Nov 2017, 10:22

Da li muskarci prije riknu zbog stresa ono izgalamiš se dobro zatišje i onda ti ona pocne zvocati naplati u kamatama :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Stres

Post by srculence7 » 18 Apr 2018, 16:11

Tri glavna odgovora na stresore, pored socijalnog povezivanja, koje u svojoj osnovi ima drugačiju fiziologiju i koktel hormona, su: Fight (borba), Flight (beg), Freeze ( zamrzavanje, stanje šoka).

Ukoliko osećamo da nam nešto preti i da možemo da se odbranimo, ući ćemo u borbeno stanje. Ukoliko procenjujemo da je opasnost prevelika da bismo se odbranili, organizam se sprema za beg. Međutim, ukoliko je procena da ne možemo da se borimo / suprotstavimo opasnosti, ali da ni bežanje nije dobra opcija po nas, organizam će ući u takozvani freeze /shut down odgovor.

Procena opasnosti se ne događa na svesnom nivou. Pošto je situacija koju treba proceniti preozbiljna, o njoj ne odlučuju viši delovi mozga. Sve je stvar autonomnog nervnog sistema, koji je smešten duboko u moždanom stablu. Najstariji delovi mozga, tzv.reptilski mozak preuzima kontrolu i automatski ulazi u jedno od tri spomenuta stanja.
Telo preplavljuju velike količine hormona stresa, poput kortizola i adrenalina, koji trenutno pripremaju organizam za akciju, kako bi se spasao život.

Iako u freeze stanju dolazi do imobilizacije, te se krvni pritisak, telesna temperatura i rad srca usporavaju, u telu ostaje pohranjena fight i flight energija. Kako nije iskorišćena, ostaje zarobljena u telu. Stanje drhtanja i tremora tela ( tzv.neurološki tremor) nakon ovih stresnih stanja prirodna je sposobnost organizma da se vrati u stanje opuštenosti i balansa. Životinje, takođe imaju ovu sposobnost.

Današnji čovek živi u hroničnom stresu i često zapada baš u ovo stanje imobilizacije, kognitivne konfuzije, koristeći disocijaciju, kao dominantni psihološki mehanizam odbrane.

Ono što je još veći problem je to što čovek, za razliku od životinja koči i zaustavlja preko potreban proces neurološkog tremora.
Kulturološki se drhtanje povezuje sa slabošću, te ljudi ne znajući koliko je ovaj proces bitan za njihovo blagostanje, voljno kontrolišu tremor i drhtanje, prekidaju ga i tako onemogućavaju izbacivanje nepotrebnih hemijskih jedinjenja i tela, koja vode do niza problema.
Fizičke: ukočenost, tenzija u mišićima, glavobolja, problemi sa probavom, sklonost ka autoimunim bolestima, itd.
Psihološke: loša koncentracija, problemi sa spavanjem, anksioznost, pad raspoloženja, slabija regulacija emocija, itd.

(Mental Wellness)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Mala_Mu » 15 Jan 2019, 09:41

Image
U Pekingu je otvorena antistres soba u kojoj klijenti tokom pola sata mogu razbijati flaše, mobilne telefone, radio-prijemnike i slične predmete kako bi se oslobodili bijesa i frustracija.

Grupa prijatelja otvorila je prošlog ljeta antistres sobu, a boravak u njoj košta 158 juana (23 dolara).

Vlasnici tvrde da korisnici mjesečno razbiju 15.000 flaša.

Klijenti u sobu smiju ući isključivo sa zaštitnom kacigom, a za vrijeme izbacivanja svojih frustracija smiju koristiti čekiće i drvene palice kako bi razbijali predmete po vlastitom izboru.

U antistres sobu dolaze i maloljetnici koji su bijesni zbog školskih problema.

Vlasnici ističu da ničim ne promovišu nasilje, već žele da pomognu ljudima da se suoče sa pritiskom svakodnevice u velikim gradovima poput Pekinga.

Oni napominju da sobu najviše posjećuju mladi u dobi između 20 i 35 godina.

Slična ponuda postoji i u drugim zemljama, poput SAD.

Vlasnici navode da je sobu nedavno posjetila Kineskinja, koja je sa zadovoljstvom razbila uokvirene fotografije sa svog vjenčanja.

Uskoro će, kako navode portali, pozivajući se na kineske medije, biti otvorena još jedna slična prostorija u šoping centru, gdje će ljudi moći da predahnu od kupovine tako što će u antistres sobi razbiti neki predmet.

klix.ba

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Salko » 15 Jan 2019, 10:00

ko ih šiša kada nemaju ono što je kod nas vijekovima poznato kao antistres, fino odeš izdereš se izvriščiš kad ti dopizdi i vozdra....

Mislim da je tako i nastala legenda o vriskavcu na našim prostorima :ooo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"ignorance is bliss"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by storm » 15 Jan 2019, 10:02

Ne zna mladež više fino otići na tekmu :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Salko » 15 Jan 2019, 10:06

storm wrote: 15 Jan 2019, 10:02 Ne zna mladež više fino otići na tekmu :kafa
šuti
Imamo svakog ponedeljka termin za mali nogomet.

Mislim da će nam vlasnik zabraniti, danas 2-ca nisu došla a i ja sam jedva. Evo me hodam kao da sam bure jaho svu noć
:888
"ignorance is bliss"

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by mehaning » 15 Jan 2019, 10:11

Bolestnog li naroda... :lud

Opče je poznato, da je alkohol najbolji u lječenju stresa... :123

Samo malo glava boli drugi dan... :zid

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by mehaning » 15 Jan 2019, 10:12

Za blaže simptome pomaže i zajebavanje po forumu... :hm

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Chloe » 15 Jan 2019, 10:23

mad_max_ba wrote: 15 Jan 2019, 10:06
storm wrote: 15 Jan 2019, 10:02 Ne zna mladež više fino otići na tekmu :kafa
šuti
Imamo svakog ponedeljka termin za mali nogomet.

Mislim da će nam vlasnik zabraniti, danas 2-ca nisu došla a i ja sam jedva. Evo me hodam kao da sam bure jaho svu noć
:888
Kod nas su sve sale i termini popunjeni, što muškarci fudbalom, što žene zumba, aerobik, pilates .... Ovo spominjme taj rekreativni dio.
. Moj muž dva puta sedmično ima terminm, jedan sa rajom a drugi kolegama s posla.
I ja ću abd dok malo "dođem sebi" na zumbu ... :ples ... al' do tad će proljeće pa ću imati "rekreaciju" oko kuće ... :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Salko » 15 Jan 2019, 10:30

Chloe wrote: 15 Jan 2019, 10:23
Kod nas su sve sale i termini popunjeni, što muškarci fudbalom, što žene zumba, aerobik, pilates .... Ovo spominjme taj rekreativni dio.
. Moj muž dva puta sedmično ima terminm, jedan sa rajom a drugi kolegama s posla.
I ja ću abd dok malo "dođem sebi" na zumbu ... :ples ... al' do tad će proljeće pa ću imati "rekreaciju" oko kuće ... :hihi
da se pohvalim već, sinoć nam je falio jedan pa je uletio moj najstariji sin, dvojicu je poslo po čevape u jednom momentu, tribine su skakale na te poteze...
"ignorance is bliss"

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Chloe » 15 Jan 2019, 10:32

Jaaaao vidi babe kako se faaali ... :cool
Neka, neka, mašallah, ponos je to. I moji su se folirali takvim situacijama. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Salko » 15 Jan 2019, 10:37

Chloe wrote: 15 Jan 2019, 10:32 Jaaaao vidi babe kako se faaali ... :cool
Neka, neka, mašallah, ponos je to. I moji su se folirali takvim situacijama. :D
znači, ovaj jedan čojk je završio na zemlji kad mu je fintu odradio a ovom drugom je bilo kroz noge.

meni je srce bilo ko.....

:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Jedinstvena antistres soba: Klijenti slobodni da razbijaju flaše, telefone...

Post by Čupava » 15 Jan 2019, 10:37

mad_max_ba wrote: 15 Jan 2019, 10:00 ko ih šiša kada nemaju ono što je kod nas vijekovima poznato kao antistres, fino odeš izdereš se izvriščiš kad ti dopizdi i vozdra....

Mislim da je tako i nastala legenda o vriskavcu na našim prostorima :ooo
Tacno, najbolji antistres, je priroda..suma.. voda... ljepota...
.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests