Kreativni kutak

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Post Reply
User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 18 Jul 2019, 08:35

Pozdrav
Odlučila sam se da otvorim novu temu u koju ću stavljati svoje radove. Tko želi može mi se pridružiti..svi ste dobro došli...
Ako netko misli da je dobar u pisanju može mi se javiti ako želi da njegovo djelo postavim na svoj blog, bilo anonimno uz potpis koji želi da stavim ili da ga potpišem punim imenom i prezimenom, porukom ovdje ili najbolje preko facebook starnice ili kontakt forme na blogu.
Nadam se da će ovo biti ugodno druženje.
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 18 Jul 2019, 08:42

Život poslije života

Dragi čitatelji, dugujem vam sam početak priče '36 sati'. Ime mi je Paola, u braku sam 30 godina. Odgajana sam tako da uvijek budem podložna mužu, jer on je "glava kuće". Na kraju krajeva, on je muško, ne? Imamo dvoje krasne, sada već odrasle i samostalne djece. Ako se pitate zašto sam ga prevarila nakon toliko godina, nakon što sam mu rodila  djecu i otpremili ih u život, u svijet, izgradili kuću, otplatili hrpu kredita itd., i sve to da bih ja sada radila takav "cirkus"! Eto, odgovor je jednostavan;  Ne volim ga više. Mnogi će reći

- Razvedi se!

Mislim da sam ga prestala voljeti nakon rođenja drugog djeteta i od tada razmišljam kako bi mogla otići. Financijski nisam bila u situaciji, ali sam sposobna za sve poslove, pričljiva, vesela, vrijedna, ali... Vidite u tom ALI je cijeli moj odgoj..........................ITD
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Pasaga » 18 Jul 2019, 08:53

Vivien Lee wrote: 18 Jul 2019, 08:42 Život poslije života

Dragi čitatelji, dugujem vam sam početak priče '36 sati'. Ime mi je Paola, u braku sam 30 godina. Odgajana sam tako da uvijek budem podložna mužu, jer on je "Hanijeva sandzacka glava kuće". Na kraju krajeva, on je muško, ne? Imamo dvoje krasne, sada već odrasle i samostalne djece. Ako se pitate zašto sam ga prevarila nakon toliko godina, nakon što sam mu rodila  djecu i otpremili ih u život, u svijet, izgradili kuću, otplatili hrpu kredita itd., i sve to da bih ja sada radila takav "cirkus"! Eto, odgovor je jednostavan;  Ne volim ga više. Mnogi će reći

- Razvedi se!

Mislim da sam ga prestala voljeti nakon rođenja drugog djeteta i od tada razmišljam kako bi mogla otići. Financijski nisam bila u situaciji, ali sam sposobna za sve poslove, pričljiva, vesela, vrijedna, ali... Vidite u tom ALI je cijeli moj odgoj..........................ITD
. imas viruse na onoj stranici,pokusaj to urediti,ili skloni
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 19 Jul 2019, 08:18

Pasaga wrote: 18 Jul 2019, 08:53
Vivien Lee wrote: 18 Jul 2019, 08:42 Život poslije života

Dragi čitatelji, dugujem vam sam početak priče '36 sati'. Ime mi je Paola, u braku sam 30 godina. Odgajana sam tako da uvijek budem podložna mužu, jer on je "Hanijeva sandzacka Hanijeva sandzacka glava kuće". Na kraju krajeva, on je muško, ne? Imamo dvoje krasne, sada već odrasle i samostalne djece. Ako se pitate zašto sam ga prevarila nakon toliko godina, nakon što sam mu rodila  djecu i otpremili ih u život, u svijet, izgradili kuću, otplatili hrpu kredita itd., i sve to da bih ja sada radila takav "cirkus"! Eto, odgovor je jednostavan;  Ne volim ga više. Mnogi će reći

- Razvedi se!

Mislim da sam ga prestala voljeti nakon rođenja drugog djeteta i od tada razmišljam kako bi mogla otići. Financijski nisam bila u situaciji, ali sam sposobna za sve poslove, pričljiva, vesela, vrijedna, ali... Vidite u tom ALI je cijeli moj odgoj..........................ITD
. imas viruse na onoj stranici,pokusaj to urediti,ili skloni
Mislim da je to do vašeg uređaja..sigurno imate neki malware u računalu jer stranica je čista.... testovi ne pokazuju nikakav virus, a nitko drugi se nije potužio na virus..provjeravala sam.
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 31 Jul 2019, 06:49

ZA RANE PITAJTE NJEGA

U život joj se ušuljao tiho i bez puno buke čovjek sa hrpom emocija.
Bila je nespremna na sve što je donio sa sobom,a donio je puno.
U naručju je držao je srce, dušu, gomilu emocija i rane od života.
Gledao ju je pogledom preplašenog laneta,a ona se pitala što će sa njim kada je i sama bolna od udaraca.
No,odlučila je uzeti sve što je donio.
Smjestila je njegovo srce u jedan kutak svog.
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vjetar » 31 Jul 2019, 08:44

Taj kutak ti je prazan.

User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 15 Sep 2019, 15:46

PRIČAJ MI PRIČU

Dragi čitatelji..s obzirom da sam ja osobno veliki ljubitelj kratkih priča i da smatram da je taj žanr pisanja nepravedno zapostavljen odlučila sam se da raspišem natječaj "PRIČAJ MI PRIČU" s ciljem promoviranje pisanja i čitanja kratkih priča.

Nemojte misliti da se radi o nekoj prevari jer ja svoj ugled i sve što sam do sad radila zasigurno ne bi riskirala za nekih 50-100 eura.
Sve o natječaju možete pročitati na portalu...
Pozovite svoje prijatelje za koje znate da vole pisati ne bitno da li su već objavljivali negdje ili ne....i hajde da svi skupa uživamo u lijepim pričama...
Dijelite post kako bi ga što više ljudi vidjelo!

ŽIVJELA PISANA RIJEČ!
https://price-iz-zivota.club/pocetna/natjecaj/
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
Vivien Lee
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 25 Jun 2019, 11:45
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by Vivien Lee » 15 Sep 2019, 15:48

Oblak wrote: 31 Jul 2019, 08:44 Taj kutak ti je prazan.
Hvala! Nažalost ne mogu uređivati post..
Život piše priče ja ih stavljam an papir.
https://price-iz-zivota.club

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by arzuhal » 22 Nov 2019, 13:23

Studeni je, a sunce poleglo po Šeheru,
pod kredencom prede Mila...
Na šporetu starom krčka se zelje
a Mrh sjetno pita:
"Gdje li je Maja,
da nam kahvu melje?"
uzmi Lysobact

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Kreativni kutak

Post by carobnjak N » 10 Dec 2019, 10:33

IMA JEDAN dzemat u komsiluku mi, onako pomalehan i nejak, sastavljen od tuceta seoskih porodica ali neunistiv. Cak i u vrijeme komunizma bila je tu neka stara dzamijica, potonula na jednu stranu, izgledala je kao da ima artritis. I sad stoji tu, iako preko puta ima nova i veca, ucakljena rosvajem i prostranim dvoristem. Ova stara je, primjereno tadasnjem vremenu , imala skuceno i valjda zbog toga intimno dvoriste, cije je skripave vratnice otvaralo samo nekolicina ostarjelih ljudi, par godina pred smrt , iz straha od smrti ili iz nade da ce im to malo dzamije dati bolji zivot nego sto su ga imali na dunjaluku.
To je bila druzina od najvise pet-sest deda , sa identicnim crnim francuzericama, koje su oni nosili umjesto fesa i pruzali tako neki tihi otpor nazivajuci je muslimanskom kapom. Izgledali su u njoj kao Pablo Picaso, u davno kupljenim ali brizljivo cuvanim sivim, crnim ili smedjim odjelima , obrijani i uredni , te su im samo od rada nabrekle sake svjedocile o njihovom zivotnom putu koji ih je na kraju doveo i sakupio na jedan dzamijski cilim.
Poslije bure rata, kad su se duhovi smirili i kad su nove generacije dzematlija dosle tobe, te valjda odlucili da ce taj bolji zivot imati ako naprave bolju i vecu dzamiju, neki dzematlija kojeg je ta bura odnijela u daleku Australiju, poslao je novac ali za obje dzamije.
Njegov otac, Sulejman zvani Cestar , je bio od one grupice vremesnih ljudi koji su dolazili u staru dzamiju, poslije posla koji mu je i prisio nadimak. Valjda zbog toga je sin iz daleke Australije poslao ozbiljan novac, da se obnovi i stara dzamija u koju vise niko ne ide, a i nema nikakvu arhitektonsku vrijednost.
Napravljena sto je jednostavnije i jeftinije moguce, kocka sa kratkom drvenom munarom, opsivenom komadima aluminijskog lima, nije imala nikakvo vanjsko znacenje, osim neodvojivih uspomena koje su se zakacile na nju kao na nemusti simbol.
Nova dzamija je dobijala i nove hodze.
Prvi je dosao u jeku rata, mlad , lijep , neozenjen i poletan , frisko izasao iz sarajevske medrese.
Selo u koje je dosao i u koje su stizali tek daleki odjeci Sarajeva i svih desavanja (tamo gdje vecina tih seljana nikad nije ni bila ali su znali da nesto znaci, doduse nejasno i maglovito) , ti ljudi zbunjeno su ga gledali kako drzi strastvene govore , te iako vecinu toga nisu razumjeli , ipak se ta nova mladalacka strast prenijela i na njih. U toj strasti se rodila i ideja o novoj dzamiji.
Jer stara je bila dupke puna i drvene podnice su skripale, nenaviknute na toliki teret, sto od prepadnutih ljudi koji su htijeli cuti bilo sta sto ce ih umiriti, sto od mladih, neudatih zena koje su dosle samo da gledaju u naocitog hodzu, potajno se nadajuci da ce bas na neku od njih baciti oko i svu onu strast rijeci koje izlaze iz njegovih usta, sasuti njoj u njedra .
Hodza se ipak nije zenio, kao po nekom gore visoko zapisanom planu, sve dok nije utemeljio novu dzamiju. Rat je prekinuo i radove i zbunjenost dzematlija, ostro ih odvojivsi na nekoliko dugih godina, ne samo od izgradnje dzamije, nego i od zivota kojeg su do tad zivjeli. Mladi hodza je nestao u vihoru rata, ne ozenivsi se, a kcerka od Sulejmana Cestara nije se nikad udala, ostavsi mlada potresena, prebrzim smijenama srece, strasti i nesrece.
Tek deceniju poslije rata, dzematlije pogonjene inercijom novog vremena, nastavise graditi .
U ovoj hronologiji, ne spomenuh jos jednog hodzu, valjda zato sto je bio tu tako kratko nakon ovog prvog, po izgledu drukciji iako jednako mladalacki lijep i jos vise je gorio od ovog prvog, koji je bio ugljen crne kose i cak iz dalekog Sandzaka. Strast koja je buktala u njemu, nije mu dala da se zadrzi dugo u tihoj seoskoj idili, te je vec godinu kasnije otisao u diverzantski vod, ubrzo nesmotreno poginuvsi na vrhu nekog brda. Izresetanih prsa i sa osmjehom mladica kao nakon prve bracne noci, suborci su ga nosili da sav svijet vidi tijelo sehida. Jos kad je majka rekla da je noc prije se halalio s njom, rekavsi joj da ide na " onaj svijet". Vijest je odjeknula jace od sviju granata, prelila se do granica opkoljene enklave i vracala se u nevidljivim talasima i pricama , nekoliko puta, sve dok nije rodila legendu.
Nova dzamija je zavrsena desetak godina kasnije, a nove hodze nisu bas osjecale zelju da se zabiju u camotinju tamo nekog sela, te su je zaobilazili u sirokom luku. Tek oni koje nije htio ni jedan dzemat bi tu nekako zavrsavali.
Peh koji je nova dzamija imala s njima je nastavio skoro komicno da se reda. Naime, svi su imali jako ruzan glas, a novi razglas i pojacala samo su to podebljali. Ezan kod ovog jednog je licio na recitaciju sa promuklim glasom kakve muskobanjaste zene. Ovaj trenutni bi bio izbacen na zvijezdama granda vec u prvom krugu. Ta paralela nije neukusna jer nas narodnjacko-istocnjacki melos potjece od Turaka, a mutirao je u turbo folku. Boze me oprosti, njegovo ucenje ( ezan se "uci" iako je rijec o melodiji koja ima nekoliko utvrdjenih mekama- melodija, kod nas je najrasireniji turski mekam) najvise podsjeca na magarece njakanje. Ptice se prepadnu.
Inace, najljepse okujisanje cuh od muezina Careve dzamije. Nekoliko puta me je privukao tu na dzumu, da ga sto duze slusam. Insan, kratke i potpuno bijele brade u sezdesetim godinama, koje ne mozete primjetiti sve dok ne pogledate u njega jer mu je boja glasa mladalacki svjeza. Elegantnost i lakoca kojom titra i melodicno uvija samoglasnike je vjerovatno posljedica talenta i nesto skole. Nikad ne pretjera ni sa visinom ni sa duzinom, a niti ostane duzan slusaocu. Potamam sve.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests