Uspjeh u školi - nekad i sad?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by srculence7 » 19 May 2018, 18:40

statebriga wrote: 19 May 2018, 18:29
srculence7 wrote: 19 May 2018, 18:08 Te blage profesore i nije mnogo briga kako učiš i da li učiš, bar je to slučaj bio kod nas.
Mnogi od njih tolerišu i prepisivanje, kažu i tako se nešto nauči :hm
malo brkate loncice, biti strog ne znaci biti dobar i kvalitetan profesor

prosvjtni radnik treba raditi profesionalno svoj posao iznad svega jer voli svoj posao , jer zna svoj posao, i takvim prosvjetnim radnicima ne treba nikakva strogoca :srce
Ma ja sam mislila na stroge u smislu kriterijuma za ocenjivanje i načina na koji tretiraju usvojeno gradivo kod pojedinca. Po nekom pravilu oni i nisu voleli baš mnogo one koji nauče ispit kao pesmicu i nekako kao da ih namerno i zbunjuju podpitanjima :hihi
Među njima je bilo raznih, od stvarno kvalitetnih predavača, koji će odlično potkrepiti primerima svoje izlaganje pa do onih baš kompleksaša koji se iživljavaju...
A ove "blage", kod njih su neki prilikom odgovaranja čitali iz knjige i to je prolazilo :cudi
Što kaže Socrat, takve profesore, bez obzira što se ne mučiš nešto za ocenu, niko nešto posebno i ne ceni.
Naravno da ovo što sam navela ne mora da ima veze sa kvalitetom samog profesora ali to je kod nas bio najčešći slučaj ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Venera » 19 May 2018, 18:40

Socrates wrote: 19 May 2018, 18:36 Pa možda je.bilo malo i do tebe. :p
nije Socrate, odgovram pred tablom ,fizika, profesor pocne svoje uvrnute gluposti, bacim kredu i napustim ucionicu :kafa

da je bilo do mene, znala bih, ali ako cijeli razred i vise odjeljenja imaju problem sa istim profesorom, to znaci da je ipak bilomalo vise do njega :rumenko

bolje da ti ne kazem sto sam uradila profesoru fizickog :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Venera » 19 May 2018, 18:42

srculence7 wrote: 19 May 2018, 18:40
statebriga wrote: 19 May 2018, 18:29
srculence7 wrote: 19 May 2018, 18:08 Te blage profesore i nije mnogo briga kako učiš i da li učiš, bar je to slučaj bio kod nas.
Mnogi od njih tolerišu i prepisivanje, kažu i tako se nešto nauči :hm
malo brkate loncice, biti strog ne znaci biti dobar i kvalitetan profesor

prosvjtni radnik treba raditi profesionalno svoj posao iznad svega jer voli svoj posao , jer zna svoj posao, i takvim prosvjetnim radnicima ne treba nikakva strogoca :srce
Ma ja sam mislila na stroge u smislu kriterijuma za ocenjivanje i načina na koji tretiraju usvojeno gradivo kod pojedinca. Po nekom pravilu oni i nisu voleli baš mnogo one koji nauče ispit kao pesmicu i nekako kao da ih namerno i zbunjuju podpitanjima :hihi
Među njima je bilo raznih, od stvarno kvalitetnih predavača, koji će odlično potkrepiti primerima svoje izlaganje pa do onih baš kompleksaša koji se iživljavaju...
A ove "blage", kod njih su neki prilikom odgovaranja čitali iz knjige i to je prolazilo :cudi
Što kaže Socrat, takve profesore, bez obzira što se ne mučiš nešto za ocenu, niko nešto posebno i ne ceni.
Naravno da ovo što sam navela ne mora da ima veze sa kvalitetom samog profesora ali to je kod nas bio najčešći slučaj ;)
najcesci slucaj je bio, ako ne ponovis profesorofvo misljenje, uh tesko se tebi , znaci, nije nikad bilo podrske da ucenik razmislja valstitom tintarom :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by lejlamo » 19 May 2018, 18:47

Najbolji učitelj je onaj koji podstiče dijete da razmišlja i mašta.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by spacebound » 19 May 2018, 18:47

Dok si dijete super su ti ti popustljivi profesori "s kojima je lako", kasnije u zivotu se sjecamo i po dobru spominjemo one kod kojih se moralo naucit i potrudit za dobru ocjenu.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by srculence7 » 19 May 2018, 18:53

statebriga wrote: 19 May 2018, 18:42
najcesci slucaj je bio, ako ne ponovis profesorofvo misljenje, uh tesko se tebi , znaci, nije nikad bilo podrske da ucenik razmislja valstitom tintarom :kafa
Da, u pravu si za to, ako su se nameračili da nešto moraš reći onda bude cimanja :hihi
Sećam se jednog ispita, gde sam navela sve moguće poremećaje koji mogu biti sa tim opisom ponašanja koje je profesorka navela a nikako to što je mislila da mi padne na pamet, a žena samo klima glavom i govori - može to biti i šta još :valja

Socrate, što se tiče tih profesora koji vole da nešto dokazuju i da maltretiraju decu, a sami ne znaju da prenesu znanje koje poseduju, takve skoro u svakoj prosvetnoj ustanovi imaš kod nas, makar jednog...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Venera » 19 May 2018, 18:57

srculence7 wrote: 19 May 2018, 18:53
statebriga wrote: 19 May 2018, 18:42
najcesci slucaj je bio, ako ne ponovis profesorofvo misljenje, uh tesko se tebi , znaci, nije nikad bilo podrske da ucenik razmislja valstitom tintarom :kafa
Da, u pravu si za to, ako su se nameračili da nešto moraš reći onda bude cimanja :hihi
Sećam se jednog ispita, gde sam navela sve moguće poremećaje koji mogu biti sa tim opisom ponašanja koje je profesorka navela a nikako to što je mislila da mi padne na pamet, a žena samo klima glavom i govori - može to biti i šta još :valja

Socrate, što se tiče tih profesora koji vole da nešto dokazuju i da maltretiraju decu, a sami ne znaju da prenesu znanje koje poseduju, takve skoro u svakoj prosvetnoj ustanovi imaš kod nas, makar jednog...
hahahaha, eh to , a jos je gore bilo kod profesora knjizevnosti :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Socrates » 19 May 2018, 19:02

Pa to i jeste donekle očigledno.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Venera » 19 May 2018, 19:05

Socrates wrote: 19 May 2018, 19:02 Pa to i jeste donekle očigledno.
ali taj bezobrazluk profesori nisu ni krili , to je sve bilo kao normlano :123

zato sam ja bila izuztak i jos dvje tri osobe u razredu :123 uvijek smo burnije reagirali :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Sheval » 19 May 2018, 21:04

Nice try wrote: 19 May 2018, 18:00 Kod mene je bilo obratno, mene su najviše voljele stroge nastavnice, nastavnici, a i profesori :djed
Mene profesorice :)

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Nice try » 20 May 2018, 08:40

Jedan nastavnik je znao uzeti dnevnik i sjesti sa mnom u klupu na casu. Stvarno.
Pita, pa ja virnem kome je dao koju ocjenu jer nikad nije htio reći naglas. Uprkos što me baš volio i uvijek isticao znao mi je dati i četvorku par puta. Sasvim zasluženo :ooo
Mislim da strogoća nema veze sa kvalitetnim prenošenjem znanja i ostalim što učenicima treba.
Baš kod moje kćeri ima profesorica, ma direktorica drhti pred njom, genijalna žena, matematičarka, ali ne zna ili nema volje da djeci objasni gradivo kako treba.
A, kod mlađe, slično tako strog učitelj, ne smiju izaći van klupe, ali nastava ide kao po loju. Odličan razred. Kad krenem da je ispitam neku lekciju ili pjesmicu ili nešto treće, ona već sve zna. Kaže, mama mi to naučimo na času.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Mutevelija » 20 May 2018, 20:57

Treba izganjati zakon da mora pustiti djecu u WC a ne da zajebaje daj papir da imas problema sa bubrezima.
Jedan je pisao u flasicu na casu :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Hannibal » 21 May 2018, 01:03

joj meni se jednom prisralo i nije me htio pustit klosar da izaddjem pa sam moro da elegantno izadjem bez dozvole haha. zapiso me ko da nisam bio.na casu, nikad mu to necu halalit
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Socrates » 22 May 2018, 19:11

Čuj ima pravo da te ne pusti. :D.

E svašta u regionu. :ćitire
. . . . . . . . .

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Vanilla » 06 Feb 2021, 20:14

Nisam znala gdje da postavim ovaj video pa sam odabrala ovu temu.


U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24050
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6146 times
Been thanked: 5409 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Zizi » 06 Feb 2021, 20:54

Sve što je ova zastupnica rekla za obrazovanje u Srbiji, isto je tako i kod nas.

Kakva li će tek biti situacija sa obrazovanjem nakon pandemije, kada većina djece nije u mogućnosti pratiti nastavu ni online.
Susretala sam se sa porodicama koje imaju u kući samo jedan mobilni uređaj, a petero djece ide u školu. Još ako je roditelj nepismen, a nažalost kod nas imamo i takvih, kako on može uopće pomoći djetetu da savlada gradivo.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by srculence7 » 07 Feb 2021, 00:43

Joj, njoj palo teško s poslaničkom platom na godišnjem nivou 15000 din. da izdvoji za knjige :grana
E što mi ljudi tog tipa treniraju nerve. Trebalo bi poslanica da bude upućena i da dobar procenat socijalno ugroženih porodica dobija besplatno knjige za decu, e sad što bi tu trebalo da se napravi uvid u situaciju na terenu, morali bi radnici iz socijalnog malo češće da vuku svoje zadnjice van kancelarije. Nego da ne opanjkavam saradnike... Ali znam dobro kako funkcionišu i šta imaju u evidenciji a isto tako i šta je u reali, makar za naš grad.
U školi po pitanju ekskurzija neretko i organizuju prikupljanje novca za dete čiji roditelji nisu u mogućnosti da plate. A i nije toliki smak sveta što dete ode s društvom na ekskurziju a propusti letovanje u Grčkoj.
Što se tiče obrazovanja, idu ka tome da uvedu e-knjige e sad je pitanje kako svima učiniti dostupne. Nemaju svi mogućnosti da kupe komp i plaćaju internet na mesečnom nivou.
A uvek je bilo tih nastavnika/profesora koji su deci koja ne vladaju baš najbolje nekom materijom preporučivali svoje poznanike-kolege, kao i ovi njih, da slučajno ne bude tu sad neko dovođenje u pitanje njihove radne etike. Sad jeste to uzelo maha s privatnim školama ali moram primetiti da je nekako postalo i vid pomodarstva i utrke roditelja, čije dete će dobiti više na značaju i čime će se pohvaliti ili požaliti, više ovo prvo, čini mi se... Nisu svima svi predmeti ni ranije ležali ali nekako smo praktikovali da učimo zajedno, pomažemo jedni drugima, da se međusobno ispitujemo, bar je nas učiteljica tako usmeravala. Ako toga sada nema, zakazale su više te neke pedagoške mere i solidarnost, druženje.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by srculence7 » 07 Feb 2021, 00:44

Situacija s obrazovanjem u doba korone jeste haotična.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Anestzijaaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3902
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2245 times
Been thanked: 1749 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Anestzijaaa » 07 Feb 2021, 00:45

Prije dobijem 3 iz Eng..izderem po familije.
:zubi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uspjeh u školi - nekad i sad?

Post by Pasaga » 07 Feb 2021, 07:54

srculence7 wrote: 07 Feb 2021, 00:44 Situacija s obrazovanjem u doba korone jeste haotična.
nikakva,haos
sva ta predavanja,ispiti,diplome
... nevrjedi po pare
kakvo obrazovanje ce dobiti,znanje
za ocekivati je kolaps u svakom sektoru upravljanja,procesu tehnologija i svega ostalog
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests