Naucna dostignuca...

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Biba » 11 Feb 2016, 19:32

Podrinjac wrote:
Biba wrote:Majke mi me znam oce nas unistiti pamet ili jos poneki Zikica..najmanji su najgori :pusi
zar nas neće umištiti čikica sa bradom ?
:rol
Ma nece..... covjek ce sebe sam zahebat...neki ce i prezivjeti :perezube :kafa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by SPINERKA » 01 May 2016, 18:48

Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by SPINERKA » 05 May 2016, 03:28

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 11 May 2016, 10:05

Budućnost je stigla: Watly, mašina koja proizvodi čistu vodu, struju i bežični internet

Mašina Walty, koju je kreirala italijansko-španska istoimena starup firma, liči na futurističku svemirsku kapsulu, a zapravo je kreator čiste vode, električne energije i pristupa internetu.
Image
Walty ima potencijal promijeniti ruralne predjele subsaharske Afrike u kojoj živi više od 625 miliona ljudi. Njih svije trećine nemaju pristup električnoj energiji, a 39 posto nema pristup čistoj vodi.

"Postoji rješenje za ljude koji nemaju pristup stubovima civilizacije. Mi vodimo ljude ka 21. vijeku!", rekao je suosnivač kompanije Watly, Marco Attisani.

Mašina radi na principu sakupljanja solarne energije koja se potom konvertuje u elektricitet sadržan u bateriji od 140 kwh. Baterija pokreće sistem za pročišćavanje vode baziranog na grafenu, nakon čega se voda prokuhava i destilizira. Brzina mašine je proizvodnja 5.000 litara čiste vode dnevno.

Baterija pokreće i wireless internet u krugu od 800 metara, kao i stanicu za punjenje električnih uređaja.

Potencijalno 15-godišnje korištenje Watlyja uštedjelo bi 5.000 barela nafte ili oko 2.500 tona gasova staklenika.

Prototip Watlyja se testira u ruralnom predjelu Gane, a plan je proširiti upotrebu na Nigeriju i Sudan. Također, u julu će biti prikazan konačni dizajn mašine dužine od 40 metara i težine od 15 tona.

"Imamo podršku velikih korporacija, ali trenutno ne mogu otkriti njihovo ime", rekao je Attisani. Pored podrške kompanija, startup je dobio podršku Evropske unije kroz grunt od 1,4 miliona eura u programu Horizon 2020.

(klix)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by SPINERKA » 11 May 2016, 15:56

Amazing Resonance Experiment!

[ytube][/ytube]
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Bla » 18 May 2016, 10:06

Nanotehnologiju treba odmah aplicirati na WC šolje da bi se riješili
korištenja četki, nepravilnog korištenja istih, izbjegavanja korištenja istih, zaboravljanja korištenja istih, itd. :D.
Smrada domestosa.

[ytube][/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 27 May 2016, 20:00

NAUČNICI SVE BLIŽE PRAVOM ODGOVORU Kako nastaju crne rupe?

Čini se kako naučnici približavaju pravom odgovoru na pitanje - 'kako nastaju crne rupe?'. Nova teorija sugerira da crne rupe nisu ostaci mrtvih zvijezda već da se stvaraju raspadanjem plinskih oblaka.

Masa supermasivne crne rupe je ekvivalent za oko milion Sunca. Ovaj međugalaktički fenomen ima toliko jaku gravitaciju da može 'progutati' čak i svjetlost ili bilo koju zvijezdu koja joj se previše približi.

Kao takve, crne rupe je vrlo teško otkriti, a njihova točna formacija je još uvijek predmet rasprava.

Tim stručnjaka vođen naučnikom Fabiom Pacuccijem iz Instituta u Pisi proučava crne rupe koristeći podatke koje je prikupio svemirski teleskop Hubble, NASA-in Chandra opservatorij X-zraka i svemirski teleskopSpitzer.

Rezultati istraživanja o ranom formiranju svemira koji će uskoro biti prezentirani javnosti dodaju novu teoriju o tome kako su nastale crne rupe nakon 'velikog praska'.

Studija ispituje jesu li crne rupe možda nastale raspadanjem plinskih oblaka, a ne kako se do sada vjerovalo, uništavanje ili umiranjem zvijezda, izvijestila je NASA.

- Naše otkriće, ako se potvrdi, objašnjava kako su nastale te monstruozne crne rupe - kazao je dr. Pacucci.

Planiraju koristiti NASA-in svemirski teleskop James Webb kako bi dodatno istražili ovu teoriju i proučili manje, udaljenije crne rupe.

- Kao naučnici, ne možemo u ovom trenutku reći da je naš model 'taj', ali mi zaista vjerujemo da je u stanju reproducirati opažanja bez potrebe za nerazumnim pretpostavkama - kazao je dr. Pacucci.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Biba » 27 May 2016, 20:35

Mozda ...a nama je od odobitog znacaja kako su nastale crne rupetine...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by storm » 28 May 2016, 15:01

ipak smo došli odnekud :pusi

ORGANSKI ELEMENTI U KOMETU
ZNANSTVENICI U EKSTAZI Veliko otkriće koje možda konačno dokaže kako je nastao život na Zemlji

AUTOR:
Hina


Image
This image of Comet 67P/ChuryumovGerasimenko was captured by Rosettas OSIRIS narrow-angle camera July 26, 2015 from a distance of about 170 km (106 miles). ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/Handout via Reuters THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS ESA/Rosetta/MPS / REUTERS
Komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko koji je snimila Rosetta s udaljenosti od oko 170 km

Znanstvenici su prvi put izravno otkrili ključne organske elemente u kometu, što potvrđuje teoriju da su ih ta nebeska tijela davno donijela na Zemlju i diljem Sunčevog sustava, objavili su znanstvenici u subotu.

Svemirska letjelica Europske svemirske agencije Rosetta nekoliko je puta detektirala aminokiselinu glicin pomoću koje živi organizmi sintetiziraju proteine, u oblaku plina i prašine oko kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko, piše BBC.

Glicin je ranije neizravno otkriven u uzorcima koji su na Zemlju pali 2006. s drugog kometa Wilda 2. No, uzorci otkriveni u američkoj saveznoj državi Utah bili su kontaminirani, što je otežalo znanstvene analize.

"Činjenica da je glicin otkriven u više kometa pokazuje da ni Wild 2 niti 67P nisu izuzeci", rekla je Kathrin Altwegg sa sveučilišta u Bernu koja je vodila istraživanje objavljeno u časopisu Science Advances.

Otkriće ukazuje na to da je glicin uobičajeni element u dijelovima svemira gdje nastaju zvijezde i planeti, kaže Altwegg.

"Aminokiseline su posvuda i život je mogao nastati u bilo kojem dijelu svemira", istaknula je.

Njezin je tim pronašao i fosfor, ključni element u svim živim organizmima, kao i druge organske molekule u prašini oko 67P.

To je prvi put da je oko kometa pronađen fosfor, navodi BBC.

Znanstvenici dugo raspravljaju o okolnostima koje su dovele do pojave života na Zemlju prije nekoliko milijardi godina, uključujući i hipotezu da su kometi i asteroidi s organskim elementima pali u oceane na Zemlji u ranoj fazi njezine povijesti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Podrinjac » 28 May 2016, 15:04

Hoš da kažeš da nas nije bog stvori?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by storm » 28 May 2016, 15:05

Podrinjac wrote:Hoš da kažeš da nas nije bog stvori?
Ja nisam nikad ništa tvrdio...preglup sam za to :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Bla » 28 May 2016, 15:15

Naravno da smo došli, pa nije Zemlja stvarala elemente, zvijezde su.
Eh koliko je zvijezda trebalo da umre da bi mi nastali. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by storm » 28 May 2016, 15:20

Bla wrote:Naravno da smo došli, pa nije Zemlja stvarala elemente, zvijezde su.
Eh koliko je zvijezda trebalo da umre da bi mi nastali. :oo

kako uzaludan proces :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 28 May 2016, 20:52

Bla wrote:Naravno da smo došli, pa nije Zemlja stvarala elemente, zvijezde su.
Eh koliko je zvijezda trebalo da umre da bi mi nastali. :oo

Kako mi se čini, već je vrijeme i da odemo, prije nego uništimo ovo sve :valja

Jutros sam čitao i da su naučnici utvrdili, da je na Marsu bilo heiper ledeno doba, prije oko 300.000 godina, jer se Mars nageo za koji stepen više. Potrebno je tako malo, pa da zauvijek nestanemo.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2016, 17:55

Naučnici se spremaju za prvu fotografiju crne rupe

edna interesantna stvar vezana za crne rupe je, nažalost, to što ih nikada zapravo nismo vidjeli. Krivac je sama priroda crnih rupa koja ne dozvoljava detektovanje konvencionalnim instrumentima.

Jedina čvrsta informacija o postojanju crnih rupa došla je tek nedavno i to u obliku otkrića gravitacijskih talasa koji su nastali kao posljedica sudara dvije crne rupe.

S druge strane, više puta su detektovane posljedice njihovog postojanja, kao što su diskovi koji ih okružuju i raspadajuće zvijezde koje crne rupe proždiru.

Danas, astronomi se pripremaju za proizvodnju prve fotografije crne rupe. Štaviše, riječ je o najvećoj crnoj rupi u našoj galaksiji - Sagittarius A*. Ona se nalazi u samom središtu Mliječnog puta, a zahvaljujući međunarodnoj saradnji kroz projekat EHT ili Event Horizon Telescope, naučnici će koristeći devet radioteleskopa napokon otkriti njeno pravo lice.

Da bi se ovo desilo, potrebno je izvesti nekoliko komplikovanih trikova, a oni će biti mogući zahvaljujući učešću naučnika sa MIT-a (Massachusetts Institute of Technology). Oni razvijaju poseban algoritam spajanja više fotografija kako bi se dobila jasnija cjelina koju će ovoga puta činiti crna rupa.

Jedan od razloga što je potrebno čak devet teleskopa jeste što je spomenuta crna rupa daleko i k tomu još izuzetno mala. Njena površina je poput 17 sunaca, a udaljena je oko 25.000 svjetlosnih godina. Ekvivalent ovog projekta bio bi fotografisanje jabuke na površini Mjeseca.

Prema trenutnim procjenama, fotografija će biti načinjena 2017. godine.

(klix)
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 584 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Venera » 11 Jun 2016, 18:16

Ja vec godinama kazem i pisem da smo nastali od kosmicke prasine koja pada na Zemlju od nejnog nastanka :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Ovi naučni eksperimenti mogli su da unište Zemlju (VIDEO)

Post by Mala_Mu » 15 Jun 2016, 12:08

Image
Zahvaljujući nauci i tehnologiji danas možemo ostvarivati ono što je nekada bilo nezamislivo. Ali, ponekad naučnici moraju da pristupe potencijalno pogubnim metodama kako bi došli do velikih otkrića.

U istoriji, naučnici su nekoliko puta došli na korak do uništenja naše planete ili života na njoj.

Od raznih testiranja nuklearnog oružja do bakterija proizvedenih u laboratoriji, ovo su eksperimenti koji su mogli uništiti našu planetu.

Za detaljniji opis, pogledajte video ispod.



nezavisne.com

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Ovi naučni eksperimenti mogli su da unište Zemlju (VIDEO

Post by STrendzer » 15 Jun 2016, 14:08

Jos u osnovnoj skoli sam razmisljo kako su naucnici testiral A,Neutronsku,Biolosku,Hidrogen itd. bombe i ostale opasne explozije i sa koliko rizika je sve to bilo ?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ovi naučni eksperimenti mogli su da unište Zemlju (VIDEO

Post by storm » 15 Jun 2016, 14:15

Ne trebamo ništa eksperimentirati....samo nastavimo u ritmu kako smo krenuli....i eto nas :o

http://www.youtube.com/watch?v=PQtRXqBQETA
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Ovi naučni eksperimenti mogli su da unište Zemlju (VIDEO

Post by STrendzer » 15 Jun 2016, 19:08

da...nazalost tacno tako..

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests