Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Maja » 20 Aug 2013, 23:09

Image

Pablo Picasso, Paul Cézanne, Jackson Pollock, Gustav Klimt samo su neka od imena koja se nalaze na listama umjetnika čija su remek-djela prodana za nevjerojatne iznose. The Daily Beast donosi popis nekih od najskupljih djela slikarstva na svijetu.

Image

'Vrisak' Edvarda Muncha

Slika 'Vrisak' prošle je godine u New Yorku prodana za vrtoglav iznos, čak 119,9 milijuna dolara. Legendarna slika, koja utjelovljuje prizor tjeskobe, čovjeka koji se na mostu obujmio rukama i uhvaćen je u nijemom vrisku, jedno je od najpoznatijih svjetskih remek-djela koje se često pojavljuje na majicama, u filmovima, plakatima… Vrisak je postigao rekordnu cijenu na aukciji.

Image

'Igrači karata' Paula Cézannea

Najskuplju sliku svih vremena, 'Igrače karata', naslikao je francuski 'mag' postimpresionizma Paul Cézanne. 'Igrači karata' niz su slika, ulja na platnu, a verzije se razlikuju po veličini i broju prikazanih igrača. Katarska kraljevska obitelj kupila je ovo remek-djelo za više od 250 milijuna dolara na privatnoj aukciji. Slika je prije toga pripadala grčkom magnatu brodske industrije Georgeu Embiricosu, koji ju je odlučio prodati 2011., neposredno prije smrti.

Image

Broj. 5, 1948' Jacksona Pollocka

'Broj 5, 1948' djelo je Jacksona Pollocka, američkog slikara poznatog po svojim doprinosima apstraktnom ekspresionističkom pokretu. Sliku je prodao David Geffen 2006. na privatnoj aukciji za 140 milijuna dolara Davidu Martinezu, meksičkom financijeru. Geffen ju je prije toga kupio od S. I. Newhousea, izdavačkog tajkuna.

Image

'Portret Adele Bloh-Bauer I' Gustava Klimta

Magnat kozmetičke industrije Ronald S. Lauder toliko je želio sliku 'Portret Adele Bloch-Bauer I' Gustava Klimta iz 1907., da je pristao izdvojiti 135 milijuna dolara za nju 2006. U to doba to je bio najviši iznos ikad plaćen za neku sliku. Sliku je prodala Maria Altmann, izbjeglica iz nacističke Austrije, poznata po svojoj uspješnoj pravnoj kampanji povrata pet slika koje su bile u obiteljskom vlasništvu, uključujući i 'Portret Adele Bloh-Bauer I'. Godinama su se austrijska vlada i nećakinja Adele Bloch-Bauer prepirali oko toga tko je nasljednik slike. Maria Altmann tvrdila je da su to djelo, uz još četiri slike nacisti oteli tijekom Drugog svjetskog rata. U konačnici je dobila pravo na sliku za kojoj je Klimtu bilo potrebno tri godine da je dovrši, a naslikana je naftom i zlatom na platnu.

Image

'Portret dr. Gacheta' Vincenta van Gogha

Iako je 'Portret dr. Gacheta' je jedna od manje poznatih slika nizozemskog slikara Vincenta van Gogha, prodana je 1890. za više od 82 milijuna dolara Saitou Ryoeiu, počasnom predsjedniku Daishowa Paper Manufacturinga iz Japana. Sliku je prodala obitelj Siegfried Kramarsky, gotovo točno stoljeće nakon što ju je Van Gogh dovršio i prodao za 58 dolara. Slika prikazuje dr. Paula Gacheta koji se brinuo o slikaru tijekom posljednjih mjeseci njegova života. Šest tjedana nakon što je završio sliku, Van Gogh je počinio samoubojstvo. Postoje dvije verzije portreta, obje su naslikane 1890. godine u Auversu.

Image

'Ples kod Moulin de la Galette' Pierre-Augustea Renoira

Osim Van Gogha, Saito Ryoei u svoju je prestižnu kolekciju uvrstio i slavnu impresionističku ikonu, sliku koju je Renoir naslikao 1876., a koja se proslavila kao uzdizanje ideja sreće i blagostanja. Djelo prikazuje tipično nedjeljno poslijepodne u Parizu, gdje se radnička klasa tog doba okupljala i plesala na trgu. Ryoei je kupio čuveni 'Ples kod Moulin de la galette' 1990. za 78,1 milijun dolara.

Image

'Dječak s lulom' Pabla Picassa

Godine 2004., slika je prodana za 104 milijuna dolara. Prije aukcije, povjesničari umjetnosti i likovni kritičari procijenili su joj vrijednost na otprilike 70 milijuna. No ipak je riječ o umjetniku čije ime automatski diže cijenu u nebesa. Portret dječaka Picasso je naslikao 1905., kad je imao 24 godine i upravo se doselio na Montmartre.

Image

'Akt, zeleno lišće i poprsje' Pabla Picassa

Godine 2010., slika je prodana anonimnom kupcu za 106,5 milijuna dolara. Slika je jedna u nizu izvanrednih Picassovih djela inspiriranih njegovom ljubavnicom Marie-Therese Walter. Nastala je početkom 1932. u Boisgeloupu u Normandiji i jedan je od njegovih najcjenjenijih međuratnih radova. Prikazuje slikarovu muzu koja leži na kauču iza koje je tamnoplava zavjesa. Prije rekordne kupnje Picassovo remek-djelo bilo je u vlasništvu američkih kolekcionara Sidneyja i Frances Brody skoro šest desetljeća, a javnosti je bilo prezentirano samo jednom, prilikom umjetnikova 80. rođendana 1961. godine.

Image

'Dora Maar s mačkom' Pabla Picassa

Picassova 'Dora Maar s mačkom', slika jedne od umjetnikovih brojnih ljubavnica, dosegla je cijenu od 92,5 milijuna 2006. Svjetski poznat portret nastao je početkom Drugog svjetskog rata. Nakon dugog i intenzivnog 'cjenkanja' na aukciji anonimni kupac odnio je sliku koja je prije toga imala svjetsku turneju kako bi što više privukla pasionirane kolekcionare.


6yka.com

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Mister No » 20 Aug 2013, 23:16

Pa meni su sve ruzne, a ove od Picassa da ne spominjem. Hanuma sa mačkom kao prvo ima dvije glave, a kao drugo mačku jedva pronadjoh.
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Maja » 20 Aug 2013, 23:17

Meni su baš sve ekstra iako pojma nemam o umjetnosti.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Mister No » 20 Aug 2013, 23:29

Maja wrote:Meni su baš sve ekstra iako pojma nemam o umjetnosti.
Ma kakva je ovo umjetnost?

Pa na predzadnjoj slici onome nečemu sise idu u kontra smjeru. Protivi se svim zakonima fizike.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2013, 23:47

Vrisak i Portret dr. Gacheta su fenomenalne.
Vrisak je savršen vrisak, samo ga treba primjetiti.
Npr, one dvije siluete u pozadini, nisu tu bez razloga.
Mister No wrote:
Maja wrote:Meni su baš sve ekstra iako pojma nemam o umjetnosti.
Ma kakva je ovo umjetnost?

Pa na predzadnjoj slici onome nečemu sise idu u kontra smjeru. Protivi se svim zakonima fizike.
Ja bih prije rekao da si ti u kontra smjeru od umjetnosti.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Maja » 20 Aug 2013, 23:50

I meni su te dvije dobre kao i 'Portret Adele Bloh-Bauer I' Gustava Klimta i 'Dora Maar s mačkom' Pabla Picassa.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Mister No » 20 Aug 2013, 23:56

Krokodil Behko wrote:Vrisak i Portret dr. Gacheta su fenomenalne.
Vrisak je savršen vrisak, samo ga treba primjetiti.
Npr, one dvije siluete u pozadini, nisu tu bez razloga.
Mister No wrote:
Maja wrote:Meni su baš sve ekstra iako pojma nemam o umjetnosti.
Ma kakva je ovo umjetnost?

Pa na predzadnjoj slici onome nečemu sise idu u kontra smjeru. Protivi se svim zakonima fizike.
Ja bih prije rekao da si ti u kontra smjeru od umjetnosti.
E, kad ti kazes onda nema sanse da drugacije bude.

Meni su ruzne i bezvezne. Komsija M..... kad nacrta potok u sumi samo sto ne cujes kako zubori a kosta 100 KM.

Doduse nema sjena da tebe bace u razmisljanje al et...
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2013, 00:03

Mister No wrote:
Krokodil Behko wrote:Vrisak i Portret dr. Gacheta su fenomenalne.
Vrisak je savršen vrisak, samo ga treba primjetiti.
Npr, one dvije siluete u pozadini, nisu tu bez razloga.
Mister No wrote:
Maja wrote:Meni su baš sve ekstra iako pojma nemam o umjetnosti.
Ma kakva je ovo umjetnost?

Pa na predzadnjoj slici onome nečemu sise idu u kontra smjeru. Protivi se svim zakonima fizike.
Ja bih prije rekao da si ti u kontra smjeru od umjetnosti.
E, kad ti kazes onda nema sanse da drugacije bude.

Meni su ruzne i bezvezne. Komsija M..... kad nacrta potok u sumi samo sto ne cujes kako zubori a kosta 100 KM.

Doduse nema sjena da tebe bace u razmisljanje al et...
Imao si priliku da pročitaš pošto su te slike. Dakle, to ne kažem ja nego cijeli svijet i nema potrebe da kriviš stvari. Tvoj komšija nema smisla za umjetnost, jer da ima slike bi mu bile skuplje. Ja kad nemam smisla za nešto onda zaobiđem i trudim se da se ne primjeti da sam tu truba a ne obrnuto.

Vjerovao ili ne, umjetnost je i ono što ti misliš da nije.

Nije ti prvi put da ovako pišeš o temama u vezi kulture i umjetnosti i mogu ti reći da i nije bilo duhovito. Ovo je još uvijek samo vijest. Da je prava tema, taj komentar ne bi ostao i to će ubuduće biti praksa!
online

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Alexandar » 21 Aug 2013, 02:49

tesko da itko od nas moze da vidi lepotu u nekom picasovom delu, tesko poverujem da je tako.
treba da se zavrse skole da bi se tu ista svatilo....iako su mnogi skloni videti lepotu u slici koja je potpisana poznatim imenom. da je ovu picasovu sliku zene naslikalo neko dete na casu i predalo uciteljici da oceni, verovatno bi ga poslali kod tete psihologice i zakljucili da zaostaje u razvoju

Ruana
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Ruana » 21 Aug 2013, 08:52

Ja se bojim ovih slika, ali ja sam svakako glupa za umjetnost. Ionako ne znam dvije crte sastaviti.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Katja » 21 Aug 2013, 15:42

Alexandar wrote:verovatno bi ga poslali kod tete psihologice i zakljucili da zaostaje u razvoju
:valja


Na temu,
nemam oko za umjetnost, ali znam da ako je išta podložno slobodnom poimanju, to je umjetnost. Naime, umjetnost nije egzaktna znanost, te se i dan danas u filozofiji vode rasprave što je umjetnost a skoro svako umjetničko djelo (ono koje se općenito takvim smatra) je doživjelo i negaciju tog djela kao umjetničkog.

Dakle, nitko ne može i nema pravo nametati ikome neko djelo kao umjetničko, i svatko ima pravo neko djelo ne percipirati takvim (i neće biti u krivu jer skoro svako djelo ima svoje pozitivne i negativne kritičare).
Cijena također nije garancija i pokazatelj nekog djela kao umjetničkog jer se mnogo toga prodavalo za visoku cijenu što je kasnije odbačeno kao kič (najčešće u privatnim kolekcijama bogataša), osim toga na cijenu utječu mnoge stvari koje nemaju veze sa umjetnošću. Svi znamo, primjerice, da slike nekog slikara nakon njegove smrti poskupljuju. Jesu li one postale ljepše nakon njegove smrti? Kvalitetnije? Ne, nisu. To je jednostavno jedan faktor koji utječe na cijenu a ima ih mnogo.
Dakle, cijena nije garancija.

Umjetnost je teško definirati, često se definira kao nešto što nas je na neki način dirnulo, što nas se dojmilo. Iz tog razloga, iako se često većina kritičara složi oko nečega je li umjetnost ili nije, u svijetu umjetnosti svi znaju da se ništa ne može nametnuti kao sigurno i da svatko ima pravo na vlastito poimanje umjetničkog djela, da li ga se ono dojmilo ili nije.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Maja » 21 Aug 2013, 17:27

Alexandar wrote:tesko da itko od nas moze da vidi lepotu u nekom picasovom delu, tesko poverujem da je tako.
treba da se zavrse skole da bi se tu ista svatilo....iako su mnogi skloni videti lepotu u slici koja je potpisana poznatim imenom. da je ovu picasovu sliku zene naslikalo neko dete na casu i predalo uciteljici da oceni, verovatno bi ga poslali kod tete psihologice i zakljucili da zaostaje u razvoju
Prve dvije Pikasove mi i nisu nešto, posebno druga ali slika žene koju spominješ mi je zaista lijepa. Kubizam je za meni pravac umjetnosti koji najmanje razumijem, zato nikad nisam ni obraćala pažnju na njegove slike, posebno zato što je Pikaso izjavio da slika ono što osjeća a ne ono što vidi, tako da vjerovatno samo on DO KRAJA može razumjeti svoje slike. Ali ipak mi se sviđa slika žene na zadnjoj slici. Mogu samo reći da mi se kao totalnom laiku sviđaju boje, kako su fino usklađene, položaj ruku na drvenoj stolici, a posebnost slici daje crna mačka iza žene koja, kad bi se sama gledala, i nije nešto ali je nekako uklopljena u ostatak slike. Jednostavno mi se sviđa "atmosfera".

Ova slika mi je isto lijepa

Image

OK, lice djeluje malo zastrašujuće i izgleda mi kao da je izrezao lice s neke fotografije i zalijepio ga na platno. Ali opet lice je to koje "šokira" na pozitivan način. Ova zlatna boja mi se jako sviđa, kao i sitni detalji iza žene koji čine jedan zanimljiv mozaik, a tek njena haljina i uzorci trokuta koji malo podsjećaju na simbol masona :D
Kad bolje razmislim i sova je simbol masona a kraj ženine glave ima crtež koji podsjeća na sovu :D
Nalazi joj se tačno u pravcu lijevog uha.

Mogu samo zamisliti koja je uživancija gledati uživo sve ove detalje, kao i ostale slike i to iskreno mislim, a ne lažem kako bi ispalo da volim umjetnost (ako je možda neko pomislio).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Bla » 06 Sep 2013, 00:59

Nekad poodavno pročitah jednu anegdotu vezanu za Pabla Picassa, ne vjerujem da ću baš doslovno znati prepričati ali:
Dok se sunčao na plaži, priđe mu neki par s djetetom i zamole ga za autogram a on se potpiše njihovom sinu na leđa i poslije, kada su otišli, prokomentariše kako mu je sada žao djeteta jer ko zna kada će ga sljedeći put okupati. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

dacina_curica
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by dacina_curica » 06 Sep 2013, 01:11

Zasto sam znala da ce se Pollock-ova petica naci na ovoj listi... :) Ne kontam jos uvijek sto al' hajd', nisam ni umjetnik ni kriticar pa da se moje misljenje pika. :)

Ali u jednoj pjesmi od Stone Roses ima recenica - Yeah she looks like a painting, Jackson pollock's number five :oo uvijek me nasmije :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Krokodil Behko » 10 Sep 2013, 09:52

Otkrivena slika Van Gogha koja je bila izgubljena 100 godina

Pejzažna slika čije je porijeklo bilo nepoznato identifikovana je kao djelo Vincenta van Gogha, potvrdio je Van Gogh muzej u Amsterdamu.

Image

Slika "Sunset at Montmajour" (Zalazak sunca u Montmajouru) na kojoj su naslikana drveća, žbunjevi i nebo, bila je godinama u vlasništvu privatnog kolekcionara iz Norveške.

Muzej je objavio kako je slika identifikovana zbog autentičnih slova, stila i materijala koji su korišteni.

Ovo je prva slika Van Gogha na velikom platnu koja je otkrivena od 1928. godine.


Image
Direktor muzeja Axel Reuger nazvao je ovo otkriće "iskustvom koje se dogodi jednom u životu".

Dodao je kako je muzej 1990-ih godina odbio autentičnost slike jer nije bila potpisana. No, uz pomoć novih tehnika istraživanja i dvogodišnje istrage zaključeno je da je slika djelo velikog umjetnika.

Istraživač Teio Meedendorp kazao je kako su on i istraživači pronašli "odgovore na sva ključna pitanja u vezi slike koja je bila izgubljena 100 godina".

Utvrđen je i tačan datum nastanka djela jer je umjetnik pisao svom bratu Theu pismo u kojem je spomenuo kako je naslikao sliku dan ranije, 4. jula 1888. godine.

Slika će biti izložena u muzeju od 24. septembra.
online

User avatar
Kornelija
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 353
Joined: 24 Oct 2013, 12:17
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Kornelija » 24 Oct 2013, 14:13

Mister No me je nasmejao kako skoro niko nije. :apl
Alexandar wrote:tesko da itko od nas moze da vidi lepotu u nekom picasovom delu, tesko poverujem da je tako.
treba da se zavrse skole da bi se tu ista svatilo....iako su mnogi skloni videti lepotu u slici koja je potpisana poznatim imenom.
Znači li to da svako ko uživa u npr. baletu mora proći i baletsku školu, naučiti igrati balet, slično je i sa književnošću, muzikom... Svakako da ne, te je konstatacija po meni neprihvatljiva, ali je istina da mnogima slikarstvo, uopšteno gledajući, nije blisko ili bolje reći, sve im je neprihavtljivo što je slika manje realistična, kako piše Mister No. :zubi
da je ovu picasovu sliku zene naslikalo neko dete na casu i predalo uciteljici da oceni, verovatno bi ga poslali kod tete psihologice i zakljucili da zaostaje u razvoju
Misliš da Pikasu nije bila potrebna psihoterapija? Itekako jeste ali moramo imati u vidu da Pikaso u vreme stvaranja nije bio dete.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Hurija » 15 Jan 2021, 09:15

Koliko dobrih edukativnih tema ima ovdje na Forumu 👍.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Shadow » 15 Jan 2021, 09:28

Vrisak je dobra.
Mirno more

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20665 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Rum » 23 Nov 2021, 15:38

Slika koja više od 100 godina nije prestala da očarava: Tajne i skriveni simboli remek dela čuvenog francuskog slikara

U nedavno renoviranoj galeriji u Londonu ponovo će biti izložena čuvena slika Eduara Manea, što ponovo budi interesovanje ljubitelja umetnosti.

Image

Salon, ili Pariski Salon je od 1725. godine bio najveći umetnički događaj u Zapadnom svetu. Slika "Bar u Foli Beržeru" Eduara Manea izložena je 1882. i od tada oko nje uzbuđenje ne prestaje da se stišava.

Već je sam njen format, 120x90, bio iskakanje iz onovremenih standarda. Bila je mnogo veća nego što je to bilo ustaljeno, a nakon što bi primetili format, tadašnja stručna i šira javnost nastavila bi sa nizom pitanja - od kojih se mnoga postavljaju i danas.

Zbog čega besprekorno obučena šankerka deluje kao da joj je dosadno? Ko je muškarac čiji se odraz vidi u ogledalu? Kako je vešt umetnik uspeo da pogreši kod perspektive? Zašto se na šanku vide flaše francuskog piva?

"Brojne knjige napisane su o ovoj slici i onome što je Mane pokušao njom da izrazi", rekao je Dejli mejlu Ernt Vegelin, dirktor Kortold galerije u Londonu gde je delo izloženo. "Ova slika nikada nije prestala da očarava ljude".

Iako će u galeriji, koja je nedavno renovirana, u novoj postavci biti izložena i dela Sezana, Van Goga, Gogena, Renoara i Monea, slika koju je Mane završavao u trenutku kada je umirao od sifilisa, je "zvezda" postavke.
Foli Beržer

Izgrađen kao opera u modernizovanom 9. arondismanu Pariza i otvoren 1869. godine Foli Beržer je bio simbol svega modernog, ali i riskantnog u pariskom društvu s kraja 19. veka.

Bio je to prostor za sve vrste umetničkog izraza, od opereta i aktova na trapezu, do gimnastičarskih izvođenja i škakljivih predstava. Mane je obožavao ovo mesto i provodio je sate tamo opijajući se sa slikarima, muzičarima i piscima.

Svestan da umire, naslikao je poslednji pozdrav ne samo Foli Beržeru već i dekadentnom svetu koji je voleo.
Zašto devojka izgleda kao da joj je dosadno?

Suzon - Maneov model, stvarno je radila za barom i slikar ju je bez sumnje upoznao baš u Foli Beržeru. Ali njen stav - umorna žena, praznog izraza lica i pomalo izazivajućim pogledom plod je umetnikove mašte.

Da li joj je dosta posla, buke i užurbanosti bogatih Parižana koji je premalo plaćaju? Ili je možda jednostavno iscrpljena na kraju duge noći služenja mušterija.

Postoji više interpretacija dela, a neke kažu da je ova žena emotivno odsečena od sveta, čak utrnula. Verovatno je takva jer je vremenom oguglala na nepristojne ponude nekih gostiju.
Da li je ona zapravo prostitutka?

Bilo bi vrlo neuobičajeno da šankerica, a kamoli prostitutka, bude centralni fokus tako važne slike. Ali istoričarka umetnosti Keli Grovijer smatra da je Mone uradio upravo to.

Jedan od "simbola" je kristalna činija puna mandarina. U pozorištima elizabetanske Engleske, prostitutke su se predstavljale kao prodavačice pomorandži.

Njen položaj iza šanka, između flaša šampanjca i likera od mente, cvetni aranžman na njenim grudima, svi su vrlo usklađeni sa logoom Bas piva i ukazuju na to da je konobarica takođe "roba" i "na prodaju".

Te flaše Basovog svetlog piva predstavljaju jedan od najranijih primera plasiranja proizvoda. Da li je Mane ukljućio ovaj britanski napitak da bi pokazao koliko je internacionalan i moderan bio njegov omiljeni bar. Na slici se takođe, u ogledalu, nalazi odraz dve sijalice, možda prvi primeri električnog osvetljenja?
Zašto perspektiva nije baš najbolja?

Na prvi pogled sve izgleda nekako "ukrivo". Međutim, što duže gledate sliku, ta iskrivljenost nestaje, rekao je Vegelin.

Umorna devojka koja se naslanja na mermerni šank, je predimenzionirana i dominantna. Njen odraz u velikom ogledalu sa pozlaćenim ramom, dok priča sa gospodinom sa šeširom - koji bi mogao da bude sam Mane, nije pod odgovarajućim uglom. Ni odrazi flaša nisu skroz pogođeni.

Sve to nije greška. Mane je tačno znao šta želi, što je utvrđeno rendgenskim snimkom slike. Slika prošla kroz više izmena - uključujući i raskrštanje ruku šankerice, pomeranje devojke u centar slike i namerno krivljenje perspektive.

Postavlja se pitanje zašto je to uradio? Vrlo verovatno da bi pokazao haotični "moderni" svet poznog 19. veka gde mnogo toga nije imalo smisla.
Seksualno prenosiva bolest

Mane je 1882. godine imao 50 godina i bio je delimično paralizovan zbog komplikacija koje je izazvao sifilis.

Pravio je skice u samom baru, a onda bi u studiju pravio repliku prostora. Lako se umarao. Mane ju je veoma sporo slikao što bi takođe moglo da bude razlog zašto zbog kog izgleda kao da joj je.
Koliko vredi slika?

Slika je godinama stajala iznad klavira kompozitora Emanuela Šabrijea, bliskog Maneovog prijatelja koji je imao 14 njegovih slika i koji je, zauzvrat, posvetio sonatu Maneovoj ženi.

Pošto je nekoliko puta promenila vlasnika, slika je došla u posed Semjuela Kortolda, engleskog industrijalca, kolekcionara umetnina i osnivača Instituta Kortold koji ju je 1926. godine kupuio za 22.600 funti (današnjih 1,4 miliona funti).

Međutim, danas je ona od neprocenjive vrednosti. "Ne možete da joj procenite vrednost. Apsolutno je neprocenjiva. Ovakvih slika više nema", rekao je Vegelin.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50766
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18858 times
Been thanked: 21373 times
Status: Offline

Re: Pogledajte najskuplja remek-djela na svijetu

Post by Zanki » 23 Nov 2021, 15:58

Rudi hvala ti za ovaj post :naklon
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests