Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by sancho_no1 » 23 Jun 2011, 16:28

Ne rijetko se može čuti kako je neko imao vezu pa upisao fakultet. Ili je imao vezu pa upisao srednju školu itd. Pa tako se znalo desiti da učenici koji su prolazili u osnovnoj dobro ili loše upišu prije odličnih ili vrlodobrih učenika.
Poznato mi je da je ministarstvo bas zbog ovakvih slučajeva donijelo odluku kojom se pri upisu učenika u srednje škole gleda prosjek ocjena od 5 do 8 razreda.
Za upis je potrebno sakupiti 60 ili 70 (zavisi od skole)bodova
Prijemni ispit moze donijeti max. 30 bodova. A opci uspjeh(prosjek) max 60 b.
Ukinuta je titula "učenik genracije" ( ranije nije polagao prijemni ispit)
Kakva iskustva ste vi imali po ovom pitanju?,
sta mislite dali ce ovaj novi sistem doprinjeti općoj kvaliteti edukacija učenika u obrazovnim institucijama??
Last edited by sancho_no1 on 24 Jun 2011, 13:35, edited 1 time in total.
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (vez za upis u škole ili fakulte

Post by Ideja » 23 Jun 2011, 16:59

Nisam dovoljo upućena što se tiče upisivanja u škole i fakultete danas, ali znam za dosta slučajeva , gdje su radile štele. I uglavnom se radilo o tim trojkašima, što kaže mandi. Dalje je dolazilo ili do ispisivanaj ili daljnjeg podmazivanja gdje se može. Ali takva nam je čitava država pa ništa ne treba začuditi. Ja ipak vjerujem da jedan odlikaš može upisati fakultet koji želi u Bosni bez štele, možda jedino medicina i farmacija kritične ... Ili? :cudi

A zar se nije i dosad gledao uspjeh od 5-8 razreda za upis u srednju školu?
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (vez za upis u škole ili fakulte

Post by sancho_no1 » 24 Jun 2011, 02:11

Ideja wrote:Nisam dovoljo upućena što se tiče upisivanja u škole i fakultete danas, ali znam za dosta slučajeva , gdje su radile štele. I uglavnom se radilo o tim trojkašima, što kaže mandi. Dalje je dolazilo ili do ispisivanaj ili daljnjeg podmazivanja gdje se može. Ali takva nam je čitava država pa ništa ne treba začuditi. Ja ipak vjerujem da jedan odlikaš može upisati fakultet koji želi u Bosni bez štele, možda jedino medicina i farmacija kritične ... Ili? :cudi

A zar se nije i dosad gledao uspjeh od 5-8 razreda za upis u srednju školu?

Jest se gledao ali nije na ovaj nacin, sad mozes zakucati prijemni a ako si donio malo bodova iz osnovne skole nista.
Ili ako si prolazio odlicnim ili vrlodobrim doneses pregrst bodova mozes se bukvalno potpisati na prijemni i izaci i bices primljen ;)
Bodovi se daju u odnosu na opci uspijeh ucenika u 5.6.7.8 razredu. Prijemni ispit donosi max 30 bodova (3 predmeta).
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (vez za upis u škole ili fakulte

Post by Maja » 24 Jun 2011, 02:28

nisam čula za to bodovanje.
pa i treba uvesti nešto takvo.

kad sam upisivala srednju imala sam prijemni i bila sam na 14. mjestu od 102 učenika. pamtim to zato što je brat rekao komšijama da sam bila predzadnja :D.

na faks se primao određen broj studenata. pošto se te godine prijavilo više, otpali su oni sa najnižim prosjekom ocjena iz srednje. znači nije bilo prijemnog.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (vez za upis u škole ili fakulte

Post by gejsha » 24 Jun 2011, 09:30

Kad sam ja upisivala srednju školu gledalo se čim si prolazio,nije bilo prijemnog.Ne treba ti štela za srednju ako si barem bio vrlodobar,a trojke su mogle upasti na onom zadnjem roku.
A za fakultet (kako koji) treba štela.Za one u Mostaru ne treba,jedino ako si izrazito slab učenik,a znam da u Sarajevu radi štela,naročito na Farmaciju je teško upasti,kao i na Elektrotehnički fakultet.Za ostale ne znam .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Konsultant » 02 Jul 2011, 21:50

nije li ovaj ciko malo pretjerao o testu engleskog?

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by bmw » 02 Jul 2011, 23:25

Posto je uveden bolonjski sistem, svuda isti onima koji su ga uveli i koji ga se pridrzavaju pa mogu i ja ucestvovati u temi. Moj sin je podnio zahtjev na vise fakulteta u Njemackoj da bi barem na jedan bio primljen. Od svih je dobio pozitivan odgovor jer su mu ocjene tj. bodovi odgovarajuci. Ukoliko nemas dovoljnu prosjecnu ocjenu koju fax trazi, ides na listu za cekanje i jednog dana te prime jer se tvoje sanse povecavaju cekanjem. Valjda je sada svugdje isti sistem, taj bolonjski. Svake godine izadje na internetu lista sa "numerus clausus" tj, potrebnom ocjenom za svaki fakultet. Razlika ima od grada do grada. Ukoliko nemas tu ocjenu sigurno neces biti primljen, izuzev da se te godine javilo premalo zainteresovanih za taj fax. Vrlo rijetko postoje prijemni spiti. Stele nema nigdje.Pravila ista za sve. To kod nas u Bosni samo stele rade, sramota ako je tako.

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by sancho_no1 » 03 Jul 2011, 00:53

bmw wrote:Posto je uveden bolonjski sistem, svuda isti onima koji su ga uveli i koji ga se pridrzavaju pa mogu i ja ucestvovati u temi. Moj sin je podnio zahtjev na vise fakulteta u Njemackoj da bi barem na jedan bio primljen. Od svih je dobio pozitivan odgovor jer su mu ocjene tj. bodovi odgovarajuci. Ukoliko nemas dovoljnu prosjecnu ocjenu koju fax trazi, ides na listu za cekanje i jednog dana te prime jer se tvoje sanse povecavaju cekanjem. Valjda je sada svugdje isti sistem, taj bolonjski. Svake godine izadje na internetu lista sa "numerus clausus" tj, potrebnom ocjenom za svaki fakultet. Razlika ima od grada do grada. Ukoliko nemas tu ocjenu sigurno neces biti primljen, izuzev da se te godine javilo premalo zainteresovanih za taj fax. Vrlo rijetko postoje prijemni spiti. Stele nema nigdje.Pravila ista za sve. To kod nas u Bosni samo stele rade, sramota ako je tako.
To bi kao trebalo znaciti da mi koji smo zavrsili bolonju 3+2, mogli upisati doktorat u Njemackoj ;))
Ja koliko sam zadovoljan bolonjom toliko i nissam. Malo su napravili pometnju s titulama. A zakon koji hoce da usvoje, kaže da ko zavrsi 3 godine bolonje (bakaleurat) ima VI stepen(višu) a master (VII) stepen. Master(magistar struke) i uvesti ce kao+jednu godinu kojom bi se ttrebalo dobiti zvanje Magistar nauka.Ili + 3 godine doktor nauka...
Po meni su diplomirani odnosno stari ssistem najvise na gubitku,obzirom da ce u godinama koje dolaze biti zaboravljena titula "diplomirani".I ako stari sistem od 4 godine imaju VII stepen,bolonjom im nije predvidjeno da mogu dobiti neku titulu bolonjskog tipa. Nesto su bili uveli na FPN da oni koji su zavrsili stari sistem upisu jos jednu godinu i dobiju zvanje Master. To im je valjda nije dozvoljeno, a studenti koji su to zavrsili dobili su zvanje Specijalizanta... Malo komplikovano al hajd ;)


vodeni_zeko wrote:nije li ovaj ciko malo pretjerao o testu engleskog?


Samo se pitam odakle ovom učeniku test?? Kako ga je uspio dobiti
Mozda su mu ga roditelji "nabavili" prije ispita. Obzirom da se ocigledno radi o imucnijim roditeljima. Pa cim je ministar umanjio štele, i njihov sincic nije upisao gimnaziju i pored toga sto je tobože bio odlican đak ali nije uspio razumjeti test jer kao ima negdje neka greska. Samo me interesuje kako su ga ostala djeca koja su primljena uspijela uraditi....
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Zagorka » 11 Jun 2012, 13:34

Polagala sam prijemni ispit i za srednju i za faks.Prosla.Neki nisu.Sva mudrost.Nikakve stele nisam imala,vec dobre rezultate.
A da je uguran i neko sa losijima,preko nekoga,vjerovatno.
Ali dzaba takvu djecu gurati kad ga na kraju ne zavrse. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Sheval » 11 Jun 2012, 14:31

DA!
Za posao,za školu,za policiju,za doktora,za ulaznicu,za frišku štrucu...za sve je potrebna štela.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2013, 09:54

Oduvijek je bilo i zauvijek će biti, da je na akademijama, potrebna štela.
Dakle, scenska, likovna i muzička. Razlog tome, jeste činjenica, da tu ne primaju
baš, godišnje stotine studenata, nego se ta cifra, izražava u desetinama. Vjerovatno
ste i sami primjetili, da tu ima puno i to baš puuuuuno nepotizma. Cijela familija,
na primjer u tri zadnje generacije, sve neki glumci ili muzičari. Eventualno, probijaju
se djeca političara i kojekakve hadžijske djece. Jedan moj prijatelj je poodavno bezuspješno
pokušavao upisivati likovnu akademiju i to pored činjenice da je zaista talentovan slikar. Pokušavao je i u SA i u BG i u ZG. Čak nije moglo bez jake štele ni na višu dvogodišnju likovnu. Sada je to čini mi se još izraženije.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Nela » 03 Apr 2013, 10:06

Kad sam upisivala srednju skolu gledao se prosjek ocjena od 5. do 8. razreda, jos sam imala prijemni ispit 5 predmeta. Nisam imala nikakvu stelu i primljena sam sa najvise osvojenih bodova.
Faklutet, takodjer, gledao se prosjek ocjena iz srednje, nisam imala stelu i fakat nisam ni ucila za prijemni, upravo zato sto sam cula da ih vecina ima stele a primali su nas samo 25. Medjutim, primljena sam.
Stela se kad-tad pokaze, mislim onaj ko nije mogao regularno poloziti prijemni pa nasao stelu ili ga nikad ne zavrsi ili ga studira 200 godina. I izvuci ces se nekako pa kad pocnes raditi belaj, veze nemas.
Kao sto je prosle godine jedna dama primljena u 3. gimnaziju pa je trebala djecu voditi u pozoriste i nije znala gdje je. Da se malo interesovala za svoj studij samo pozoriste bi joj puno pomoglo.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Dalia » 18 Apr 2013, 13:00

Zagorka wrote:Polagala sam prijemni ispit i za srednju i za faks.Prosla.Neki nisu.Sva mudrost.Nikakve stele nisam imala,vec dobre rezultate.
A da je uguran i neko sa losijima,preko nekoga,vjerovatno.
Ali dzaba takvu djecu gurati kad ga na kraju ne zavrse. :kafa
Završe, završe puno lakše nego ti i ja.

Da vidiš kako babo sređuje ispite na septembarskom roku.
Bježi odoh s ove teme, odmah se iznerviram čim pomislim.

Inače kao što je neko rekao za srednju i faks ako si bio vrlo dobar može se upisati bez većih problema,
samo zapneš malo više pred prijemni. Koliko sam upućena, jedino su ovome izuzetak Farmacija i Medicina.
Sreća pa mrzim prirodne nauke, pa mi pri upisu ovi nisu padali na pamet. :D
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakul

Post by Biba » 27 May 2015, 19:34

Ja sam imala vala prijemni na fakultetu ...tri dana je trajao...razgovor, pisani sastav, slikanje...dvokorak i pm....zadnje pjevanje :heidi2

Kad sam polagala ispit profesoricu su nazvali prijatelji i zamolili da upiše njihovu kći koje je bila ispod rang crte...Profesorica je rekla da ne može...I meni je jop jednom rekla da ona ne može upisati nekog s puno manje bodova a nekoga izbrisati....svaka joj čast..bila je divna osoba i predavač :klanja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2020, 20:10

Sad više nije. Obzirom na depopulaciju, primaju i kokoši.
online

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by vrhbosnica » 30 Oct 2020, 20:12

Nije...
Tj meni nije, nit sam je imala...
Daaavno nekad kad sam upisivala fax..
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by jelena... » 31 Oct 2020, 14:17

Naravno da nije. Većina osnovaca bez problema upiše željenu srednju školu.

Prije par godina intenzivno sam pratila upisivanje naših srednjoškolaca, gimnazijalaca, na fakultete u BiH i okruženju.
Ko je bio odličan pa i vrlodobar u srednjoj, upisivao je fakultete bez većih problema i upadao na budžet.
Dobro se sjećam dvije učenice...jedna 2. ili 3. mjesto na rang-listi PMF u Sarajevu, a druga 7. na rang-listi FF u Novom Sadu.

Takvoj djeci nisu potrebne nikakve štele.

Problem imaju oni čije su želje nerealne. Takvima je štela jedini način da upišu fakultet, a protekcija da ga završe - ako ga završe.
Ovo se posebno odnosi na one kojima roditelji vrše pritisak na odluku ili čak odlučuju o tome šta će upisati, a takvi su obično najglasniji u kmečanju i svi su im krivi kad nešto ne mogu...osim njih samih.
Last edited by jelena... on 31 Oct 2020, 14:27, edited 1 time in total.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by Hurija » 31 Oct 2020, 14:26

Ovisi šta se upisuje
Ostalo je cutanje.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53194
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14889 times
Status: Offline

Re: Da li je potrebna štela (veza) za upis u škole ili fakultete

Post by HAVANA » 31 Oct 2020, 16:10

Meni vala nije ni jednoj ni drugoj cerki. Nit bi to dozvolio. Starija nije mogla na redovne proci na pmf-u. Samofinansirajuci i cao.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests